Προς το περιεχόμενο

στραβο διαφραγμα


azio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

39 λεπτά πριν, randaplann είπε

Δεν το αντέχω απλά μετράω τις μέρες , δεν ποναώ καθόλου ελάχιστα. :P  απλά εμένα ήταν διαφραγμα σε ακραίο βαθμό το είχα αφήσει 9χρόνια κοντά 

Εγώ έτσι γεννήθηκα μάλλον άρα είμαι πολύ χειρότερα... Ταλαιπωρία γαμωτο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

On 11/09/2018 at 18:40, kominio13 said:

Ελα φιλε,  δεν μου είπε ουτε να την καθαρίζω,  ουτε πλυσεις,  ουτε να ξαναπαω.  Μονο να βαζω βαζελινη.  Θα τον επισκεφθώ παλι αύριο,  γιατί ανησυχώ.  Απ το ενα ρουθουνι αναπνεω οσο ποτε πριν και απ το αλλο τίποτα και δε ξέρω αν είναι φυσιολογικό. Λες να μην έκανε κογχη στο ενα ρουθουνι;  μαζι δεν πανε οι κογχες;  σετ.  

 

μου φαινεται παραξενο να μην ειπε τιποτα.η βαζελινη ειναι για να μενει ενυδατωμενη απο οτι καταλαβα αλλα θελει και καθαρισμο αλλιως αν εχεις αιμα θα ξεραθει μεσα και δεν θα μπορεις να αναπνευσεις.αν ειχες θεμα και στα δυο ρουθουνια με κογχες και στα 2 θα σου εκανε εννοειται.θα δεις τι θα σου πει.μπορει απλα να ειναι ξεραμενο αιμα.

On 26/09/2018 at 11:12, Zerg13 said:

DexaRin sprey πως το λενε, και για βραδυ breath right. Και δρομολογησε την επεμβαση.

προσοχη στα σπρει με κορτιζονη και επισης δεν ειναι για παραπανω απο μερικες ημερες ασχετα που καποιοι τα βαζουν χρονια μεχρι να παθουν καμια αιμοραγια

On 27/09/2018 at 12:25, vairass said:

Δύσκολη; εγώ πήγα σε 2 ιδιωτικούς και είπαν ρουτίνα... Τι ισχύει τελικά; 

ειναι ρουτινα αλλα δεν σημαινει οτι δεν υπαρχει περιπτωση να μην πετυχει ή να μην εχεις το αναμενομενο αποτελεσμα για διαφορους λογους.

On 28/09/2018 at 00:42, iCyd said:

Το πιο δυσκολο ειναι οταν εχεις τα ταμπον μεσα στη μυτη και αναπνεεις μονο απο το στομα και συνεχεια ξεραινεται . Επισης οταν πηγαινα να πιω νερο απο τις γουλιες κουνιοταν τα ταμπον και ηταν εκνευριστικο , οχι πως παθαινα κατι αλλα ηταν κατι πρωτογνωρο και φοβομουν. Ολα αυτα 2 μερες στο νοσοκομειο , μετα σαν να μην εγινε τιποτα , απλα προσεχα.

Εγω ειχα 2 ταμπον και μια γαζα απο κατω μικρη κολλημενη πανω στη μυτη σε περιπτωση που εσταζαν τα ταμπον , την οποια μου την αλλαζαν καθε πρωι οσο ημουν εκει. Αυτο που αναφερε ο poulinos  με τις τρυπες εγω πρωτη φορα το ακουω, λογικα θα γινεται πολυ σπανια.

Γενικα δεν ειναι τιποτα , οταν βρεις χρονο πανε καν την και θα ηρεμησεις. Ειναι πραγματικα 2 μερες " ταλαιπωρια" , η οποια για μενα ηταν το νοσοκομειο (επειδη δεν τα μπορω) .

ναι το εχω διαβασει σε ενα δυο sites γιατρων οτι βαζουν γαζες με τρυπα ωστε να μπορεις να αναπνεεις ταυτοχρονα.δεν το εχω δει στην πραξη ουτε ακουσα καποιον να το λεει.

10 hours ago, randaplann said:

Ναι μου είπε αυτά θα βγούνε την Τετάρτη. Καθαρισμους κανώ σιγουρα  περιπού 8 φορες την ημέρα ή  γενικά οταν την νιωθω ξερή

Βαρίομουν παρα πολύ μεσα στο νοσοκομείο... ενα 24ωρό θα προσπαθείς να κοιμασαι να περνάει η ωρα αλλα ουτε αυτό δεν θα μπορεις... λογο οτι δεν εχεις μύτη :P Ελάχιστος πόνος , ο διπλανος μου που εκανε ασπουμε εκανε εμετους αλλα ειχε παρα πολυ αιμοραγία. Εγω δεν είχα τίποτα τέτοιο απλά μια μικρη αιμοραγία οταν μου έβγαλε τα ταμπον και έκατσα 5ωρες παραπανω στο νοσοκομείο για να είναι σίγουροι και καλα. Με τις μέρες είμαι καλύτερα απλα περιμένω να έρθει η Τετάρτη σαν τρελός να δω πως θα παίρνω ανασα!

8 φορες την ημερα.ολοι οι γιατροι λενε 3.αν κανεις 8 φορες τοτε σιγουρα θα ειναι πολυ καθαρη.

On 11/09/2018 at 21:08, Backpacker said:

Παιδιά το ξέρετε φαντάζομαι οτι οι περισσότεροι άνθρωποι αναπνέουν εναλλάξ μία απ'το ένα ρουθούνι και μία απ'το άλλο. Κάνουν κύκλο περίπου ανά 2-3 ώρες. 

http://www.capital.gr/health/2098949/mipos-einai-boulomeno-to-ena-sas-routhouni

ισχυει αυτο απλα παλι πρεπει να μπορει να αναπνεεις λιγο απο το ενα ρουθουνι.δεν κλεινει τελειως δηλαδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, poulinos είπε

8 φορες την ημερα.ολοι οι γιατροι λενε 3.αν κανεις 8 φορες τοτε σιγουρα θα ειναι πολυ καθαρη.

 

Εγώ περιπου 6-8 φορές. εχω σαν ραματα μεσα στην μυτή που νιωθω ακομή λες και εχω τα ταμπον και μου ειπε οτι θα μου τα βγαλει την Τετάρτη. Λογικα σιλικονη ειναι αλλά να μην μπορώ να πάρω ανάσα 7 μέρες ειναι λογικο;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, randaplann είπε

Εγώ περιπου 6-8 φορές. εχω σαν ραματα μεσα στην μυτή που νιωθω ακομή λες και εχω τα ταμπον και μου ειπε οτι θα μου τα βγαλει την Τετάρτη. Λογικα σιλικονη ειναι αλλά να μην μπορώ να πάρω ανάσα 7 μέρες ειναι λογικο;;

Εμένα η ιατρος μου είπε ότι για 10 ημέρες μετά την επέμβαση δεν θα παίρνω ανάσα σχεδόν καθόλου... Είναι λίγο βάσανο έτσι που μου τα είπε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, randaplann said:

Εγώ περιπου 6-8 φορές. εχω σαν ραματα μεσα στην μυτή που νιωθω ακομή λες και εχω τα ταμπον και μου ειπε οτι θα μου τα βγαλει την Τετάρτη. Λογικα σιλικονη ειναι αλλά να μην μπορώ να πάρω ανάσα 7 μέρες ειναι λογικο;;

αμα ξεραθει αιμα μεσα στην μυτη ειναι λογικο να μην αναπνεεις σωστα αλλο τοσο που εχεις και τις σιλικονες μεσα.περιμενε να στις βγαλει να σου καθαρισει και την μυτη.απλα ειναι λιγο παραξενο να μην αναπνεειςκαθολου.βγαζεις ακομα αιμα με τις πλυσεις?

9 hours ago, vairass said:

Εμένα η ιατρος μου είπε ότι για 10 ημέρες μετά την επέμβαση δεν θα παίρνω ανάσα σχεδόν καθόλου... Είναι λίγο βάσανο έτσι που μου τα είπε. 

παντα εξαρτατε ποσο καλα καθαριζει η μυτη, ποσο αιμα βγαζεις αλλα ναι σιγουρα οι πρωτες μερες ειναι λιγο πιο δυσκολες.αλλα το αποτελεσμα μετραει που μετα θα εισαι καλυτερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/9/2018 στις 6:06 ΜΜ, poulinos είπε

κανεις πλυσεις στην μυτη?

μια βδομαδα η μυτη σου ακομα μπουκωνει και σε καποια στιγμη θα πας στο γιατρο για καθαρισμο ασχετα με τις πλυσεις.θα βγει αρκετο ξεραμενο αιμα απο μεσα.εχεις ακομα.

ναι μπορουν να γινουν διαφορα μαζι

Σε ευχαριστω φιλε μου.εσυ εχεις κανει επεμβαση? Μου ειπε θα δω ακομα και διαφορα οταν ανεβαινω σκαλες...να το ζησω ολο αυτο....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dimitris_w είπε

Σε ευχαριστω φιλε μου.εσυ εχεις κανει επεμβαση? Μου ειπε θα δω ακομα και διαφορα οταν ανεβαινω σκαλες...να το ζησω ολο αυτο....

Εγώ αν ανέβω σκάλες γίνομαι κομμάτια λες και έτρεξα χιλιόμετρα.... Λες να φτιάξει μετά την επέμβαση αν κάνω δηλαδή; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να σου πω φιλε μου.ετσι μου ειπε ετσι λεω...καλα μην περιμενουμε να τρεχουμε και μαραθωνιο..

Εχει κανενας στεφυλη να κανω μια ερωτηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 28/09/2018 at 00:42, iCyd said:

Το πιο δυσκολο ειναι οταν εχεις τα ταμπον μεσα στη μυτη και αναπνεεις μονο απο το στομα και συνεχεια ξεραινεται . Επισης οταν πηγαινα να πιω νερο απο τις γουλιες κουνιοταν τα ταμπον και ηταν εκνευριστικο , οχι πως παθαινα κατι αλλα ηταν κατι πρωτογνωρο και φοβομουν. Ολα αυτα 2 μερες στο νοσοκομειο , μετα σαν να μην εγινε τιποτα , απλα προσεχα.

Εγω ειχα 2 ταμπον και μια γαζα απο κατω μικρη κολλημενη πανω στη μυτη σε περιπτωση που εσταζαν τα ταμπον , την οποια μου την αλλαζαν καθε πρωι οσο ημουν εκει. Αυτο που αναφερε ο poulinos  με τις τρυπες εγω πρωτη φορα το ακουω, λογικα θα γινεται πολυ σπανια.

Γενικα δεν ειναι τιποτα , οταν βρεις χρονο πανε καν την και θα ηρεμησεις. Ειναι πραγματικα 2 μερες " ταλαιπωρια" , η οποια για μενα ηταν το νοσοκομειο (επειδη δεν τα μπορω) .

Αυτο ακριβως. Οι μερες με τα ταμπον στη μυτη ειναι πολυ δυσκολες αλλα γενικα ειναι επεμβαση που σε ανεβαζει ποιοτητα ζωης.

Μιλαμε για χρονια δεν μπορουσα να τρωω και να ανανεω ταυτοχρονα, απορω πως ζουσα...

Οσοι εχετε θεμα, καντε την εγχειρηση οσο πιο αμεσα γινεται

Επεξ/σία από devil-ji
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, devil-ji είπε

Αυτο ακριβως. Οι μερες με τα ταμπον στη μυτη ειναι πολυ δυσκολες αλλα γενικα ειναι επεμβαση που σε ανεβαζει ποιοτητα ζωης.

Μιλαμε για χρονια δεν μπορουσα να τρωω και να ανανεω ταυτοχρονα, απορω πως ζουσα...

Οσοι εχετε θεμα, καντε την εγχειρηση οσο πιο αμεσα γινεται

Εύκολο να το λες φίλε δύσκολο να το κάνεις... 

Ειδικά αυτό με τα ταμπον μου φέρνει ζάλη. 

Όταν λες μέρες; εμένα μου είπε ο ιατρός την επόμενη ημέρα βγαίνουν τα ταμπον. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, vairass είπε

Εύκολο να το λες φίλε δύσκολο να το κάνεις... 

Ειδικά αυτό με τα ταμπον μου φέρνει ζάλη. 

Όταν λες μέρες; εμένα μου είπε ο ιατρός την επόμενη ημέρα βγαίνουν τα ταμπον. 

Και εγω την επομενη τα εβγαλα.ουτος η αλλως δεν ανεπνεα ποτε απο την μυτη οποτε δεν με ενοχλησε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Dimitris_w είπε

Και εγω την επομενη τα εβγαλα.ουτος η αλλως δεν ανεπνεα ποτε απο την μυτη οποτε δεν με ενοχλησε

Οχι ο ιατρός μου είπε την επόμενη ημέρα... Δηλαδή την κάνω αύριο το πρωί και βγάζω τα ταμπον μεθαύριο πρωί... 

Εσένα γιατί σου ειπε τόσες πολλές ημέρες; 

Έκανες και πλαστική μήπως; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια μια απορια εχω αφου οι κογχες κοπηκαν γιατι η μυτη μια μπουκωνει μια οχι μετα την επεμβαση? 12 μερες τωρα μετα την επεμβαση ειμαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και σε μενα το επομενο πρωι τα εβγαλαν.

Ουσιαστικα ειναι 24 ωρες αρκετα δυσκολες ωρες καθως αναπνεεις μονο απο στομα, δυσκολο να κοιμηθεις,

ακομα και οταν καταπινα ειχα ενα τσιμπημα (καθως αυτα τα ταμπον ηταν αρκετα μεσα στη μυτη),

και τις ημερες 2-4 απλα εχεις λιγη αιμοραγια οταν σκυβεις.

Παντως πονος δεν υπαρχει ποτε, απλα δυσφορια.

Γενικα piece of cake που λεν και στο χωριο

2 hours ago, Dimitris_w said:

Ρε παιδια μια απορια εχω αφου οι κογχες κοπηκαν γιατι η μυτη μια μπουκωνει μια οχι μετα την επεμβαση? 12 μερες τωρα μετα την επεμβαση ειμαι

Μετα τον μηνα θα δεις την τελικη κατασταση.

Το μπουκωμα ειναι κατι φυσιολογικο ανεξαρτητα την επεμβαση

Επεξ/σία από devil-ji
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...