Προς το περιεχόμενο

στραβο διαφραγμα


azio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 hours ago, Dimitris_w said:

Σε ευχαριστω φιλε μου.εσυ εχεις κανει επεμβαση? Μου ειπε θα δω ακομα και διαφορα οταν ανεβαινω σκαλες...να το ζησω ολο αυτο....

2 φορες διαφραγμα και μια κογχες διοτι οι κογχες μπορει να διογκωθουν ξανα.γενικως οταν τρεχεις κτλ δεν θα αναπνεεις απο το στομα οποτε δεν θα ξεραινεται ο λαιμος σου θα φιλτραρεται ζεστενεται απο την μυτη και θα νιωθεις καλυτερα.

18 hours ago, vairass said:

Εγώ αν ανέβω σκάλες γίνομαι κομμάτια λες και έτρεξα χιλιόμετρα.... Λες να φτιάξει μετά την επέμβαση αν κάνω δηλαδή; 

γενικως θα νιωθεις πιο ωραια αναπνεοντας απο την μυτη .το κομματια ειναι και θεμα αντοχων.αυτο θελει προπονηση

17 hours ago, vairass said:

Εύκολο να το λες φίλε δύσκολο να το κάνεις... 

Ειδικά αυτό με τα ταμπον μου φέρνει ζάλη. 

Όταν λες μέρες; εμένα μου είπε ο ιατρός την επόμενη ημέρα βγαίνουν τα ταμπον. 

πλεον μια μερα τα κρατανε.παλια τα κραταγαν πολυ παραπανω

17 hours ago, vairass said:

Οχι ο ιατρός μου είπε την επόμενη ημέρα... Δηλαδή την κάνω αύριο το πρωί και βγάζω τα ταμπον μεθαύριο πρωί... 

Εσένα γιατί σου ειπε τόσες πολλές ημέρες; 

Έκανες και πλαστική μήπως; 

μερικοι γιατροι μπορει να τα αφησουν παραπανω ειδικα παλιοτερα.πλεον σπανια ακουω για παραπανω απο μια μερα

16 hours ago, Dimitris_w said:

Ρε παιδια μια απορια εχω αφου οι κογχες κοπηκαν γιατι η μυτη μια μπουκωνει μια οχι μετα την επεμβαση? 12 μερες τωρα μετα την επεμβαση ειμαι

οτι εκανες κογχες δεν σημαινει οτι δεν θα μπουκωσει η μυτη.οι κογχες δεν αφαιρουνται τελειως αλλα τις μικραινουν.οπως εγραψαν πιο πανω γενικως μπορει να παρατηρησεις μια να αναπνεεις παραπανω απο το ενα ρουθουνι και μια απο το αλλο  που οπως λενε ειναι φυσιολογικη λειτουργια του οργανισμου ασχετο με την επεμβαση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σε ευχαριστω πολυ.απλα εχω ανχος αν εχει πετυχει η επεμβαση γιαυτο ρωταω.

Εχω κανει και σταφυλη αλλα νε μεν ειναι πιο κομτη τωρα αλλα σαν να εχει πρηστει και εχει γινει πιο πλατιαψτωρα.εχει κανει κανενας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, poulinos είπε

2 φορες διαφραγμα και μια κογχες διοτι οι κογχες μπορει να διογκωθουν ξανα.γενικως οταν τρεχεις κτλ δεν θα αναπνεεις απο το στομα οποτε δεν θα ξεραινεται ο λαιμος σου θα φιλτραρεται ζεστενεται απο την μυτη και θα νιωθεις καλυτερα.

γενικως θα νιωθεις πιο ωραια αναπνεοντας απο την μυτη .το κομματια ειναι και θεμα αντοχων.αυτο θελει προπονηση

πλεον μια μερα τα κρατανε.παλια τα κραταγαν πολυ παραπανω

μερικοι γιατροι μπορει να τα αφησουν παραπανω ειδικα παλιοτερα.πλεον σπανια ακουω για παραπανω απο μια μερα

οτι εκανες κογχες δεν σημαινει οτι δεν θα μπουκωσει η μυτη.οι κογχες δεν αφαιρουνται τελειως αλλα τις μικραινουν.οπως εγραψαν πιο πανω γενικως μπορει να παρατηρησεις μια να αναπνεεις παραπανω απο το ενα ρουθουνι και μια απο το αλλο  που οπως λενε ειναι φυσιολογικη λειτουργια του οργανισμου ασχετο με την επεμβαση

Για ποιον λογο εκανες 2 φορες αν επιτρεπεται ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 minutes ago, vairass said:

Για ποιον λογο εκανες 2 φορες αν επιτρεπεται ;

ηταν παρα πολυ στραβο εσωτερικα οποτε εκανα και μια δευτερη επεμβαση 18 χρονια μετα τυπικα για να το κανω λιγο πιο ισιο.δεν ηταν must απλα την εκανα.την μεγαλη διαφορα την ειδα εννοειται με την πρωτη επεμβαση.μερα με την νυχτα απλα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν 5 χρονια σε νοσοκομειο που πηγα για βαρια γριππη μου ειχε πει ο γιατρος οτι το 99% της εισπνοης μου απο το δεξι ρουθουνι χανεται και οτι δεν ειμαι στο καλο θα ηταν αλλα στο ΠΡΕΠΕΙ να κανω διαφραγμα.  Περασαν 5 χρονια και ακομα δεν το τολμαω. Καποιος να μου πει τι και πως?  Πονο?  Αξιζει?  Αν το αφησω περα απο αναπνοη εχω αλλο θεμα?  Οι συχνοι πονοκεφαλοι 3 4 φορες ρην εβδομαδα μπορει να ειναι απο αυτο?  Θα δω διαφορά?  Η τζαμπα η ταλαιπωρια?  Δημοσιο η ιδιωτικο?  Κοστος? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσυ δεν το καταλαβενεις οτι δενα αναπνεεις σωστα? Αντοχη κτλ..οι πονοκεφαλοι ειναι απο εκει.εγω τωρα εκανα περιμενω ακομα το αποτελεσμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, GaGaS_Thess said:

Πριν 5 χρονια σε νοσοκομειο που πηγα για βαρια γριππη μου ειχε πει ο γιατρος οτι το 99% της εισπνοης μου απο το δεξι ρουθουνι χανεται και οτι δεν ειμαι στο καλο θα ηταν αλλα στο ΠΡΕΠΕΙ να κανω διαφραγμα.  Περασαν 5 χρονια και ακομα δεν το τολμαω. Καποιος να μου πει τι και πως?  Πονο?  Αξιζει?  Αν το αφησω περα απο αναπνοη εχω αλλο θεμα?  Οι συχνοι πονοκεφαλοι 3 4 φορες ρην εβδομαδα μπορει να ειναι απο αυτο?  Θα δω διαφορά?  Η τζαμπα η ταλαιπωρια?  Δημοσιο η ιδιωτικο?  Κοστος? 

θα δεις διαφορα.μην το σκεφτεσαι καν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, poulinos είπε

θα δεις διαφορα.μην το σκεφτεσαι καν

Ποσο καιρο μενεις μεσα ; Παίρνεις αναρρωτικη ; Ποσες μερες ; δεν θελω να λειψω απο την δουλεια πολλες μερες ειναι απαγορευτικο για μενα αυτο . Αν είναι να παω πχ Παρασκευη και Δευτερα πρωι να ειμαι στην δουλεια ΟΚ αλλα ως εκει ( 1 μερα δηλαδη αδεια ) . Εχεις εικονα για κοστος ; Στο δημοσιο μπορει να γινει ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 1η μερα ειναι η δυσκολη, οπου βεβαια εισαι ακομα κλινηρης.

Αν κανεις χειρωνακτικη δουλεια οπου σηκωνεις βαρη, θελει κανα μηνα να απεχεις.

Απλα την πρωτη ενδομαδα οταν σκυβεις το κεφαλι, θα σταζουν ζουμια απο τη μυτη οποτε θα πρεπει να εισαι προσεκτικος με εγγραφα αν εισαι σε δουλεια γραφειου :P

Πονος δεν εχει καθολου, απλα δυσφορια τις πρωτες μερες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 minutes ago, GaGaS_Thess said:

Ποσο καιρο μενεις μεσα ; Παίρνεις αναρρωτικη ; Ποσες μερες ; δεν θελω να λειψω απο την δουλεια πολλες μερες ειναι απαγορευτικο για μενα αυτο . Αν είναι να παω πχ Παρασκευη και Δευτερα πρωι να ειμαι στην δουλεια ΟΚ αλλα ως εκει ( 1 μερα δηλαδη αδεια ) . Εχεις εικονα για κοστος ; Στο δημοσιο μπορει να γινει ; 

α.ναι μπορει δημοσιο.β.δυο βδομαδες αναρωρικη συνηθως.δεν κανει να σηκωνεις βαρη.παρασκευη και δευτερα τις θες σιγουρα.παρασκευη να κανεις χειρουργειο δευτερα να βγεις.τριτη δουλεια.ολα αυτα αν εισαι γραφειο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 29/09/2018 at 20:06, Dimitris_w said:

Τι να σου πω φιλε μου.ετσι μου ειπε ετσι λεω...καλα μην περιμενουμε να τρεχουμε και μαραθωνιο..

Εχει κανενας στεφυλη να κανω μια ερωτηση?

γενικως γλυτωνεις τα παρατραγουδα πχ να αναπνεεις απο το στομα τον κρυο αερα κτλ .οποτε ειναι καλυτερα.

On 29/09/2018 at 21:07, devil-ji said:

Αυτο ακριβως. Οι μερες με τα ταμπον στη μυτη ειναι πολυ δυσκολες αλλα γενικα ειναι επεμβαση που σε ανεβαζει ποιοτητα ζωης.

Μιλαμε για χρονια δεν μπορουσα να τρωω και να ανανεω ταυτοχρονα, απορω πως ζουσα...

Οσοι εχετε θεμα, καντε την εγχειρηση οσο πιο αμεσα γινεται

ολοι αυτο λεμε.οτι και να τραβηξεις απλα αξιζει τον κοπο.

On 29/09/2018 at 21:20, Dimitris_w said:

Και εγω την επομενη τα εβγαλα.ουτος η αλλως δεν ανεπνεα ποτε απο την μυτη οποτε δεν με ενοχλησε

και εγω δεν ανεπνεεα πολυ αλλα παλι με τις γαζες ειναι πολυ χειροτερα γιατι δεν αναπνεεις καθολου συν η μυτη σαν λουκανικο με τις γαζες.

On 30/09/2018 at 00:17, devil-ji said:

Και σε μενα το επομενο πρωι τα εβγαλαν.

Ουσιαστικα ειναι 24 ωρες αρκετα δυσκολες ωρες καθως αναπνεεις μονο απο στομα, δυσκολο να κοιμηθεις,

ακομα και οταν καταπινα ειχα ενα τσιμπημα (καθως αυτα τα ταμπον ηταν αρκετα μεσα στη μυτη),

και τις ημερες 2-4 απλα εχεις λιγη αιμοραγια οταν σκυβεις.

Παντως πονος δεν υπαρχει ποτε, απλα δυσφορια.

Γενικα piece of cake που λεν και στο χωριο

Μετα τον μηνα θα δεις την τελικη κατασταση.

Το μπουκωμα ειναι κατι φυσιολογικο ανεξαρτητα την επεμβαση

ειναι οτι δεν μπορεις να αναπνευσεις ειναι οτι και η μυτη σαν μπαλονι με τις γαζες οποτε πραγματι οταν τις βγαζεις ειναι μεγαλη ανακουφιση. το καλο ειναι οτι πολλες φορες δινουν και παυσιπονα μαζι με τον ορο :)

On 30/09/2018 at 13:30, Dimitris_w said:

Εσεις εχετε οπισθορινικη εκριση? Βηχω και βγαζω πυχτη βλεννα

ξερω οτι γενικως βλεννα ρεει πισω στην μυτη και μετα παει φαρυγγα κτλ αλλα μαλλον εσενα μηπως ειναι μεγαλη η εκκριση για αυτο γινεται αυτο?πεστο στον γιατρο να το δει

On 30/09/2018 at 16:55, Dimitris_w said:

Σε ευχαριστω πολυ.απλα εχω ανχος αν εχει πετυχει η επεμβαση γιαυτο ρωταω.

Εχω κανει και σταφυλη αλλα νε μεν ειναι πιο κομτη τωρα αλλα σαν να εχει πρηστει και εχει γινει πιο πλατιαψτωρα.εχει κανει κανενας?

ποτε δεν ξερεις ποσο τις 100 θα πετυχει ή ποσο τις 100 θα ειναι καλυτερα.αλλα ο γενικος κανονας λεει οτι μετα την επεμβαση εισαι παντα καλυτερα.

On 30/09/2018 at 19:27, Dimitris_w said:

Εσυ δεν το καταλαβενεις οτι δενα αναπνεεις σωστα? Αντοχη κτλ..οι πονοκεφαλοι ειναι απο εκει.εγω τωρα εκανα περιμενω ακομα το αποτελεσμα..

θελει λιγο χρονο για να γινει καλα η μυτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, rakos00 said:

εγω που πηγαινω πανεπιστημιο θα μπορω να γραφω που θα σκυβω το κεφαλι ή οχι;

με μικρη κλιση θα δεις οτι δεν εχεις θεμα.μπορει οκ να βγει καμια σταγονα αλλα οκ θα το καταλαβεις.αλλα το σκυψε με την κανονικη εννοια της λεξης κοινως μου ανεβαινει το αιμα στο κεφαλι ναι θα δεις οτι σου ζοριζει την μυτη.πχ να πας να σκυψεις για να δεσεις κορδονια.θα δεις οτι μπορει να νιωθεις λιγο σαν πιεση.αλλα το γραψιμο δεν ειναι κατι.ειναι μικρη κλιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια λοιπον τελικα εκανα εχγειρηση στο διαφραγμα (ΓΝΑ ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΜΟΣ) και κογχες με ΤΟΠΙΚΗ !  Ολα καλα εχουν περασει 3 εβδομαδες  δεν  αναπνεω 100% ακομα αλα ανοιγει καθε μερα και καλυτερα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...