Προς το περιεχόμενο

στραβο διαφραγμα


azio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, Dimitris_w είπε

Αντιβιωση για το διαφραγμα να φτιαξει λιγο δυσκολο.μαλλον για τις κογχες θα σου εδωσε κατι.σε δημοσιο οτι ζητησει ο γιατρος.σε ιδιωτικη απο 1500 και ανω..

Οχι δεν μου εδωσε αντιβίωση για το διαφραγμα φταιει και η διατυπωση μου στη παραπανω αναρτηση απλα δεν μπορουσε να μου κανει τον ελεγχο για ιγμορυτιδα λογω του στενου διαφραγματος επειδη δεν εμπαινε το ιατρικο σκευος μεσα στην μυτη (και μου το εξακριβωσε αλλιως με υπερηχο απλα το ανεφερα σαν παραδειγμα και επειδη επηρρεαζει το διαφραγμα στο μπουκωμα της μυτης κτλ)

Απλα ξερω οτι κοστιζει αρκετα και θα ηθελα να ψαχτω ειτε σε ιδωτικη κλινικη ειτε σε δημοσια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

On 13/10/2018 at 22:44, Zerg13 said:

Πληρωνεις και την κλινικη, τους υπολοιπους, δεν πανε ολα στο γιατρο. Καμια φορα τα μισα πανε στοα υπολοιπα. Τα δημοσια νοσοκομεια πλεον ειναι σε κακη κατασταση

ενας γιατρος μπορει να κανει επεμβαση και σε δημοσιο και σε ιδιωτικη κλινικη.αυτο που θα αλλαξει θα ειναι το κομματι της νοσηλειας.πχ αυτος που πηγα εγω χειρουργει και ιδιωτικα και σε στρατιωτικο νοσοκομειο.μετα εξαρτατε παντα και τι εξοπλισμο διαθετει το καθε νοσοκομειο.

On 13/10/2018 at 23:44, kannas said:

καθολου δεν χαλατε το θεμα

πρεπει να παρουμε και εμεις μια ιδεα για το υψος των τιμων

ξερει κανεις αν ας πουμε στοιχισει 3500 σε ιδιωτικο νοσοκομειο η επεμβαση ποσα απο αυτα θα καλυψει μια ιδιωτικη ασφαλεια?

αναλογως τι καλυπτει η ιδιωτικη ασφαλεια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω κανει πριν απο αρκετα χρονια.

Λιγο επιπονο το μεταεγχειρητικο αλλα η ζωη σου αλλαζει προς το καλυτερο

Γιατι αν εχεις πραγματι προβλημα,ειναι μεγαλη η διαφορα

Εγω καθε χειμωνα δεινοπαθουσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεταφερω το ιδιο μνμ  για να μην το γραφω απο την αρχη

Σωθηκα  κ οποιος θελει βοηθεια-εντυπωσεις η καποια λεπτομερεια ευχαριστως σε πμ

 

Μετα απο πολυ ψαξιμο στο Νετ και απο εμπειριες φιλων κ γνωστων που ειχαν κανει ρινοπλαστικη κατεληξα και εγω να κανω την επεμβαση με μια υπεροχο Γιατρο κ ανθρωπο ..!Απο την πρωτη επισκεψη στο Ιατρειο της με καλυψε απολυτα σε αυτο που ηθελα κ ανυσηχουσα..-με καθυσηχασε με τοσο σιγουρο τροπο που για μενα μετρησε πολυ αυτη η αντιμετωπιση!
Στα διαταυτα... ειμαι 1 εβδομαδα χειρουργημενος...σημερα εκοψα τα ραμματα-ανωδυνη τελειως η επεμβαση κατα την διαρκεια εως τωρα..(μονο το κλασικο πρηξιμο απο την 3τη μερα εως την 6 τη...!Πλεον ομως ειμαι κ νιωθω μια χαρα-νομιζω οτι με την καθαρη κ γεματη αναπνοη ξαναγγενηθηκα ..κ ολα αυτα χαρη σε αυτην την Θαυμασια γιατρο!
Να την εχει καλα ο Θεος να βοηθαει τον κοσμο!

Για να μην παρεξηγηθω-την Γιατρο δεν την ηξερα καν -ειχα ακουσει τα καλυτερα κ τολμησα κ δικαιωθηκα!Χιλιες φορες σε καποιον-α ειδικο.... παρα να ξαναπερασεις τα ιδια μετα απο 1-2 χρονια σε 2ρο χειρουργειο οπως εχουν κανει πολλοι!Οποιος θελει πληροφοριες σε πμ ευχαριστως !Απλα δεν πολυμπαινω στο site-οταν δω ομως θα απαντησω!Να ειστε καλα κ να προσεχετε την υγεια σας !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, vagos789 είπε

Εχω κανει πριν απο αρκετα χρονια.

Λιγο επιπονο το μεταεγχειρητικο αλλα η ζωη σου αλλαζει προς το καλυτερο

Γιατι αν εχεις πραγματι προβλημα,ειναι μεγαλη η διαφορα

Εγω καθε χειμωνα δεινοπαθουσα

Καλημερα φιλε μου.μετα απο ποσο καιρο ειδες βελτιωση? Εγω ειμαι ενα μηνα και ο γιατρος μου ειπε θελει 3 μηνες.δεν εχω μεγαλη διαφορα ακομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θυμαμαι με σιγουρια γιατι εχουν περασει χρονια αλλα θα ελεγα οτι τα αποτελεσματα φανηκαν γρηγορα,δηλαδη ενω ακομα δεν ειχε τελειωσει η επουλωση που δεν ειναι πολυ γρηγορη διαδικασια.Η μεγαλη διαφορα ηταν κυριως το χειμωνα οπου μου εβγαινε η πιστη,τις αλλες εποχες δεν ηταν τοσο εντονο το προβλημα

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 minutes ago, Dimitris_w said:

Καλημερα φιλε μου.μετα απο ποσο καιρο ειδες βελτιωση? Εγω ειμαι ενα μηνα και ο γιατρος μου ειπε θελει 3 μηνες.δεν εχω μεγαλη διαφορα ακομα.

αυτο ειναι σχετικο.εξαρτατε ποσο χρειαστηκε να διορθωθει η μυτη ποσο στραβο ηταν το διαφραγμα.για καποιον πχ σαν εμενα που ειχα πολυ στραβο διαφραγμα ακομα και την πρωτη εβδομαδα ειχα διαφορα γιατι πριν απλα δεν μπορουσα να αναπνευσω.απο εκει και περα σιγουρα πρεπει να σταματησεις να εχεις αιμα απο την μυτη στον καθαρισμο για να πεις οτι οκ αρχιζει και επουλωνεται η μυτη.οσο εχεις αιμα κτλ τοσο θα ξεραινεται το αιμα και θα σου φραζει την μυτη οποτε μετα πας και γιατρο να στην καθαρισει αυτος. υπομονη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, poulinos είπε

αυτο ειναι σχετικο.εξαρτατε ποσο χρειαστηκε να διορθωθει η μυτη ποσο στραβο ηταν το διαφραγμα.για καποιον πχ σαν εμενα που ειχα πολυ στραβο διαφραγμα ακομα και την πρωτη εβδομαδα ειχα διαφορα γιατι πριν απλα δεν μπορουσα να αναπνευσω.απο εκει και περα σιγουρα πρεπει να σταματησεις να εχεις αιμα απο την μυτη στον καθαρισμο για να πεις οτι οκ αρχιζει και επουλωνεται η μυτη.οσο εχεις αιμα κτλ τοσο θα ξεραινεται το αιμα και θα σου φραζει την μυτη οποτε μετα πας και γιατρο να στην καθαρισει αυτος. υπομονη.

 

Οντως βγαζω αιμα ακομα...εκει που νιωθω καλα εκει βουλωνει ολη μερα.εγω ειχα μεγαλο προβλημα με τις κογχες λογο αλλεργιας οχι τοσο με το διαφραγμα.αλλα πνιγομαι με τις βλεννες πανε ολες πισω.το ειχα κ πριν το χειρουργειο.αυτος ειπε οτι θα περασει κ αυτο.μακαρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Δέκατη μέρα μετά από εγχείρηση διαφράγματος και κόγχες σε δημόσιο νοσοκομείο στο ΑΧΕΠΑ,

η βελτίωση αισθητή από την πρώτη ημέρα. 

Δε μου βάλανε καν ταμπονάκια στη μύτη γιατί δεν είχα αιμορραγία. Με μία γάζα ήμουν το πρώτο βράδυ και μετά βγήκα.

Εντάξει υπήρχε μπούκωμα τις πρώτες μέρες ,αλλά αν ακολουθήσεις κατά γράμμα τις οδηγίες και την αγωγή κάθε μέρα υπάρχει βελτίωση.

Παίζει μεγάλο ρόλο ο γιατρός. Δεν το μετάνιωσα καθόλου. Αισθάνομαι τεράστια αλλαγή στην αναπνοή μου.

Μην μασάτε αν έχετε πρόβλημα. Κάντε το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας πω και γω με τη σειρά μου, τη δική μου εμπειρία. Ταλαιπωρούμαι εδώ και πολλά χρόνια και με στραβό διάφραγμα και με υπερτροφικές κόγχες. Είμαι 31, και σίγουρα από τα 15 μου, έχω αυτό το πρόβλημα. Κακή αναπνοή, και από τα δύο ρουθούνια, με ό,τι συνεπάγεται αυτό. Κακός ύπνος, κακή οξυγόνωση κ.λ.π. Τον τελευταίο χρόνο (από τον Σεπτέμβριο του 2017), πήγα σε 3-4 γιατρούς, ιδιωτικούς και μη (γιατί καλώς ή κακώς, πρέπει να παίρνουμε αρκετές γνώμες). Ο ένας εξ αυτών, μου πρότεινε (και ευτυχώς δεν τον επέλεξα) να μου κάνει μόνο καυτηριασμό στις κόγχες, εντός του ιατρείου του με 200€. Απαράδεκτη, κατ΄ εμέ, πρόταση, γιατί κάτι να πάει στραβά μέσα στο ιατρείο, ο Θεός να σε φυλάει. Οι άλλοι δύο μου είπαν το ίδιο πράγμα. Σκολίωση ρινικού διαφράγματος και υπερτροφικές κόγχες, μια σχετικά απλή επέμβαση ρουτίνας, με γρήγορη ανάρρωση. Και τέθηκε το δίλημμα. Ιδιωτική κλινική ή δημόσιο νοσοκομείο; 1500€ ή 0€;;; 😮

Έχω μάθει, στα θέματα υγείας, να μη με διακατέχει φιλαργυρία, αλλά η διαφορά ήταν μεγάλη. Επέλεξα την ΩΡΛ του Ιπποκρατείου Θεσσαλονίκης, η οποία είναι απίστευτα "δυνατή" στο είδος της. Ήρθε και η μέρα της επέμβασης, η οποία ήταν πραγματικά επέμβαση ρουτίνας. Ολική αναισθησία, κανένα "παρατράγουδο", λίγος πόνος, μερικό πρήξιμο σε όλη την περιοχή γύρω από τη μύτη, "βαμβάκια" εντός των ρουθουνιών και γάζα. Την επομένη, μου τα έβγαλε. Προσωπικά πόνεσα, και στην αφαίρεση και στην αναρρόφηση, διότι είναι άσχημη η αίσθηση, αλλά ο πόνος είναι υπόθεση δευτερολέπτων. Αντιβίωση, πλύσεις με ορό, προσοχή μη χτυπήσω τη μύτη, όχι σκύψιμο, όχι βάρη, όχι άθληση. Σήμερα, μου έβγαλε και κάτι άλλα βαμβακάκια, τα οποία ήταν με ράμματα, και αυτό ήταν. Θα ξαναπάω σε 2 εβδομάδες, να μου καθαρίσει και πάλι τις κόγχες και τελείωσε.

Σήμερα είναι η τρίτη μέρα μετά την επέμβαση και πραγματικά βρε παιδιά, είναι να απορώ , με το πως ανέπνεα τόσα χρόνια. Όσοι/ες έχετε ενδοιασμούς,  βρείτε κάποιον γιατρό να εμπιστεύεστε και μη φοβάστε. Αυτά από εμένα. 

Υ.γ. Επειδή είμαι καπνίστρια, θα σας πω (όχι ότι το τήρησα, αλλά ας δώσω και γω μια συμβουλή) όσο μπορείτε πριν το χειρουργείο να ελαττώσετε το κάπνισμα :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, marilou26 είπε

Ας πω και γω με τη σειρά μου, τη δική μου εμπειρία. Ταλαιπωρούμαι εδώ και πολλά χρόνια και με στραβό διάφραγμα και με υπερτροφικές κόγχες. Είμαι 31, και σίγουρα από τα 15 μου, έχω αυτό το πρόβλημα. Κακή αναπνοή, και από τα δύο ρουθούνια, με ό,τι συνεπάγεται αυτό. Κακός ύπνος, κακή οξυγόνωση κ.λ.π. Τον τελευταίο χρόνο (από τον Σεπτέμβριο του 2017), πήγα σε 3-4 γιατρούς, ιδιωτικούς και μη (γιατί καλώς ή κακώς, πρέπει να παίρνουμε αρκετές γνώμες). Ο ένας εξ αυτών, μου πρότεινε (και ευτυχώς δεν τον επέλεξα) να μου κάνει μόνο καυτηριασμό στις κόγχες, εντός του ιατρείου του με 200€. Απαράδεκτη, κατ΄ εμέ, πρόταση, γιατί κάτι να πάει στραβά μέσα στο ιατρείο, ο Θεός να σε φυλάει. Οι άλλοι δύο μου είπαν το ίδιο πράγμα. Σκολίωση ρινικού διαφράγματος και υπερτροφικές κόγχες, μια σχετικά απλή επέμβαση ρουτίνας, με γρήγορη ανάρρωση. Και τέθηκε το δίλημμα. Ιδιωτική κλινική ή δημόσιο νοσοκομείο; 1500€ ή 0€;;; 😮

Έχω μάθει, στα θέματα υγείας, να μη με διακατέχει φιλαργυρία, αλλά η διαφορά ήταν μεγάλη. Επέλεξα την ΩΡΛ του Ιπποκρατείου Θεσσαλονίκης, η οποία είναι απίστευτα "δυνατή" στο είδος της. Ήρθε και η μέρα της επέμβασης, η οποία ήταν πραγματικά επέμβαση ρουτίνας. Ολική αναισθησία, κανένα "παρατράγουδο", λίγος πόνος, μερικό πρήξιμο σε όλη την περιοχή γύρω από τη μύτη, "βαμβάκια" εντός των ρουθουνιών και γάζα. Την επομένη, μου τα έβγαλε. Προσωπικά πόνεσα, και στην αφαίρεση και στην αναρρόφηση, διότι είναι άσχημη η αίσθηση, αλλά ο πόνος είναι υπόθεση δευτερολέπτων. Αντιβίωση, πλύσεις με ορό, προσοχή μη χτυπήσω τη μύτη, όχι σκύψιμο, όχι βάρη, όχι άθληση. Σήμερα, μου έβγαλε και κάτι άλλα βαμβακάκια, τα οποία ήταν με ράμματα, και αυτό ήταν. Θα ξαναπάω σε 2 εβδομάδες, να μου καθαρίσει και πάλι τις κόγχες και τελείωσε.

Σήμερα είναι η τρίτη μέρα μετά την επέμβαση και πραγματικά βρε παιδιά, είναι να απορώ , με το πως ανέπνεα τόσα χρόνια. Όσοι/ες έχετε ενδοιασμούς,  βρείτε κάποιον γιατρό να εμπιστεύεστε και μη φοβάστε. Αυτά από εμένα. 

Υ.γ. Επειδή είμαι καπνίστρια, θα σας πω (όχι ότι το τήρησα, αλλά ας δώσω και γω μια συμβουλή) όσο μπορείτε πριν το χειρουργείο να ελαττώσετε το κάπνισμα :) 

Γειά σου και περαστικά.... :)

Στον ουρανό σε γύρευα στο insomnia.gr σε βρήκα... 

Θεσσαλονίκη είμαι και μένω κοντά στο ιπποκράτειο.. Πες λίγες λεπτομέρειες για την εμπειρία σου στο νοσοκομείο, πόσες μέρες καθησες μέσα; σου έδωσαν αναρρωτική( αν δουλεύεις δεν ξέρω). 

Γενικα είναι καλοί οι ιατροί πως τους έκοψες; 

Τέλος όνομα ιατρού που σε ανέλαβε; 

Όταν ξύπνησες από την νάρκωση πως ένιωθες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει περασει κοντα ενας χρονος απο την εγχειρηση μου και αυτη τη βδομαδα καταλαβα τη διαφορα εντονα και πραγματικα. Μεχρι τωρα ειχα δει αλλαγη στον υπνο και ειχα πει ειμαι οκ.

Παλια οταν πηγαινα για τρεξιμο η αναπνοη μου ηταν 5% μυτη - 95% στομα με αποτελεσμα να κουραζομαι.

Εχει 2 βδομαδες που ξεκινησα παλι καθημερινο τρεξιμο και πραγματικα αναπνεω 100% μυτη , ξεκουραστα χωρις κανενα προβλημα. Στην αρχη δεν το καταλαβα γιατι απλα ηταν φυσιολογικο μετα ομως συνειδητοποιησα το τι γινεται και οτι πλεον εχω το στομα μου κλειστο και η αναπνοη που παιρνω απο τη μυτη με "γεμιζει" . 

ΘΑ ΤΟ ΞΑΝΑΠΩ , ΟΣΟΙ ΕΧΕΤΕ ΘΕΜΑ ΜΗΝ ΤΟ ΑΦΗΝΕΤΕ. 🤧

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, iCyd είπε

Εχει περασει κοντα ενας χρονος απο την εγχειρηση μου και αυτη τη βδομαδα καταλαβα τη διαφορα εντονα και πραγματικα. Μεχρι τωρα ειχα δει αλλαγη στον υπνο και ειχα πει ειμαι οκ.

Παλια οταν πηγαινα για τρεξιμο η αναπνοη μου ηταν 5% μυτη - 95% στομα με αποτελεσμα να κουραζομαι.

Εχει 2 βδομαδες που ξεκινησα παλι καθημερινο τρεξιμο και πραγματικα αναπνεω 100% μυτη , ξεκουραστα χωρις κανενα προβλημα. Στην αρχη δεν το καταλαβα γιατι απλα ηταν φυσιολογικο μετα ομως συνειδητοποιησα το τι γινεται και οτι πλεον εχω το στομα μου κλειστο και η αναπνοη που παιρνω απο τη μυτη με "γεμιζει" . 

ΘΑ ΤΟ ΞΑΝΑΠΩ , ΟΣΟΙ ΕΧΕΤΕ ΘΕΜΑ ΜΗΝ ΤΟ ΑΦΗΝΕΤΕ. 🤧

Καλησπερα.ενα χρονο μετα ειδες αυτη την διαφορα η ενα χρονο μετα το καταλαβες ??? Εγω τωρα εναμιση μηνα και καπως νιωθω διαφορα ωρες ωρες νιωθω αλλος ανθρωπος.απλα εχω πολυ βλεννα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dimitris_w είπε

Καλησπερα.ενα χρονο μετα ειδες αυτη την διαφορα η ενα χρονο μετα το καταλαβες ??? Εγω τωρα εναμιση μηνα και καπως νιωθω διαφορα ωρες ωρες νιωθω αλλος ανθρωπος.απλα εχω πολυ βλεννα.

Διαφορα ειδα μετα τον πρωτο μηνα της εγχειρησης απλα τωρα το καταλαβαινω εντονα γιατι εχω μετρο συγκρισης. Παλια με τον υπνο ειχα καταλαβει τη διαφορα αλλα και παλι δεν μπορουσα να καταλαβω ποσο ειναι το μεγεθος της διαφορας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επανέρχομαι κι εγώ μετά από προηγούμενο ποστ πριν κάποια χρόνια που ανέφερα ότι είχα κάνει επέμβαση στις κόγχες(με ραδιοσυχνότητες) σε έναν απατεώνα ιδιώτη με απόλυτη αποτυχία..Πλέον η κατάσταση είναι χειρότερη από ποτέ καθώς είμαι με dexarinha 3 φορές τη μέρα(το μόνο που με πιάνει) και με το που περνάει η επήρεια η μύτη βουλώνει ΕΝΤΕΛΩΣ στην κυριολεξία...Έχω φτάσει στο απροχώρητο και θα ήθελα να μου προτείνει κάποιος κάποιον γιατρό σε δημόσιο νοσοκομείο στην Αθήνα (δυστυχώς δεν υπάρχουν τα χρήματα για ιδιώτη) που είχε αποτέλεσμα αλλά μετά την επέμβαση να σου βάζει μόνο αυτά τα ταμπον-σιλικόνη που έχουν τρύπες και αναπνέεις άμεσα μετά το χειρουργείο και όχι γάζες...Είχα πάει σε έναν ιδιώτη πριν 2 χρόνια που ήμουν πάλι σε τραγική κατάσταση λόγο έλλειψης dexa και είχε να μου προτείνει γιατρό σε δημόσιο (σε ιδιωτική πάει γύρω στα 3000€ διάφραγμα και κόγχες μαζί) αλλά δυστυχώς δεν θυμάμαι τα ονόματά τους..Το πρόβλημα μου είναι στραβό διάφραγμα και υπερτροφία στις ρινικές κόγχες...Όποιος γνωρίζει κάτι θα με σώσει πραγματικά

 

Επεξ/σία από aleilo03
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...