Προς το περιεχόμενο

Need For Speed: Shift


kostacurtas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα παιδιά έχω ένα προβληματάκι που πιθανός είναι από κάρτα γραφικών...μπαίνω κανονικά στο παιχνίδι και όταν πάω να οδηγήσω την μξ στην αρχή με αφήνει 4-5 δευτερόλεπτα και μετά μου κλείνει το πρόγραμμα...αυτά τα 3-4 δευτερόλεπτα πηγαίνει μια χαρά χωρίς να κολλάει....λοιπόν η κάρτα μου είναι

 

ATI Mobility Radeon™ HD 3470 supporting HyperMemory™ technology, 256 MB dedicated VRAM (up to 2,046 MB total available graphics memory using HyperMemory™ technology with 4 GB system memory), DDR Video RAM (resp. DDR Video RAM and DDR system memory combined), 16x PCI Express

 

το ξέρω ότι δεν είναι για games αλλα με το hyper memory τι παίζει πως μπορώ να την κάνω 512???γνωρίζει κανένας???

 

ευχαριστώ προκαταβολικά!!!

 

 

δεν γνωρίζει κανένας να μου απαντήσει για το πρόβλημα το οποίο εχω???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 731
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

οι ΑΤΙ να ανοίξουν το ΑΙ απο τον catalyst στο τέρμα.

έχει κάποια θετική διαφορά στην απόδοση (λογικά σε όλους)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

PS: Προσωπικά (το τονίζω) στο Shift μου έγιναν αισθητά τα 30fps όταν το δοκίμασε ένας φίλος μου στο PC του, ειδικά όταν ήταν δίπλα τα υπόλοιπα αυτοκίνητα. Δεν είναι unplayable, αλλά μου χάλασε το γενικότερο feeling όταν το είδα!

 

Ακριβώς αυτό. κατά τη διάρκεια του αγώνα δεν έχω κανένα πρόβλημα, αλλά αυτό το πρόβλημα στην αρχή όπου, όταν διαλέγω αυτοκίνητο και σκρολάρω ανάμεσα τους, αργεί 4-5 δευτερόλεπτα να μου δείξει το σωστό αμάξι, καθώς και αυτή η μικρή πτώση των fps στην αρχή και στα replay αρκούν για να μου χαλάσουν την αίσθηση.

Με έχετε τρελάνει όμως και θα τρέξω και εγώ το fraps, να δω επιτέλους τί διάολο γίνεται.

 

Λοιπόν, τα fps μου παίζουν από 25-26 μέχρι 42 με μια πρόχειρη ματιά. Κάποιες στιγμές είδα και 23. Ε, αυτό είναι αρκετό για να με εκενυρίσει, η κίνηση σπάει-έστω και ανεπαίσθητα. Κρίμα.

Επαναλαμβάνω, είναι το κορυφαίο του είδους του, παρόλα αυτά.

Επεξ/σία από Voodooman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς αυτό. κατά τη διάρκεια του αγώνα δεν έχω κανένα πρόβλημα, αλλά αυτό το πρόβλημα στην αρχή όπου, όταν διαλέγω αυτοκίνητο και σκρολάρω ανάμεσα τους, αργεί 4-5 δευτερόλεπτα να μου δείξει το σωστό αμάξι [..]

 

 

Άλλο πράγμα λέει ο john2gr.

 

Εκεί που διαλέγεις αυτοκίνητο υπάρχει και σε εμένα μία σχετική καθυστέρηση.

Δεν είναι πρόβλημα της ΑΤι ή whatever, έτσι είναι το συγκεκριμένο loading του παιχνιδιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανως ο καθενας μπορει να παιζει οπως θελει, και με οσα FPS θελει, στην αναλυση που τον ικανοποιει....

 

Προσωπικη μου αποψη, και αποδειξη περισσοτερο στον εαυτο μου....

Με 4870Χ2, στις περισσοτερες πιστες, 1920χ1200, 16χ , 0 ΑΑ...εκνευριζομουν απο καποια μικροκοληματακια, κυριως οταν επιταχυνει το αμαξι-και οταν εχει πολλα αμαξια, ή "βαθος" η πιστα......

Κοιταγα το Frame rate, ηταν σχεδον παντα πανω απο 35...

Ωσπου πηγα σε μια πιστα Οne 2 One, στενη, με μικρο οπτικο πεδιο, και καταλαβα πως θα επρεπε να παιζεται το παινιδι........Εβαλα και Fraps, και ειδα σχεδον κατοσταρια...Οποτε τουλαχιστον στα Racing, δεν μπορω να δεχτω οτι απο 35fps και πανω δεν εχει διαφορα.Οταν φτασετε στην συγκεκριμενη πιστα, θα το δειτε και μονοι σας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην εκκινηση τρωει το πολυ το κολλημα και γενικως οταν βρισκεσαι στο ιδιο σημειο με πολλα αυτοκινητα...

Οσο και να το παραβλεψεις,αν δεν εχεις πανω απο 30fps τουλαχιστον σε racing παιχνιδι δεν κανεις δουλεια και εκνευριζεσαι..

Βεβαια θυμαμαι καποτε που παιζαμε nfs3 σε software mode, split sreen σε εναν pentium 233mmx και παρολο που το παιχνιδι πηγαινε με καμια 10ρια fps δεν το διναμε σημασια αλλα το απολαμβαναμε!

 

Ας ελπισουμε να ειναι οντως προβλημα με τις ati και οχι κακο optimization οπως στο undercover.

 

(Αληθεια, αυτο το undercover το φτιαξανε καθολου με κανενα patch ή ειναι ακομα εκεινο το χαλι? Σκεφτηκα να το δοκιμασω και παλι..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
όταν σας έλεγα εγώ ότι παίζει μου θέλατε αποδείξεις :mad:

αυτά που λένε τα παιδιά και οι φώτο που ανέβασα σας έπεισαν?

 

Όταν λέμε full εννοούμε full ανάλυση, full AA, full τα πάντα και 16 τουτου στο δρόμο.

Εχω 4870 με 4gb ram σε vista 64 με τετραπύρηνο και με τις ανωτέρο ρυθμίσεις το παιχνίδι στις εκκινήσεις κολλάει αρκετά.

Το 8ΑΑ γονατίζει την 4870.

 

Ρωτάω λοιπόν τι είναι προτιμότερο ώστε να πετύχω το μέγιστο οπτικό αποτέλεσμα με την μέγιστη απόδοση???

Να έχω ανάλυση 1650 και 4ΑΑ ή να έχω ανάλυση 1440 με 8 ΑΑ ???

Ευχαριστώ

Επεξ/σία από jvgrjohn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κυκλοφόρησε το demo για PC (κυλήστε λίγο προς τα κάτω τη σελίδα)

 

EDIT:

Για όσους έχουν G25 και οδηγούν χωρίς βοήθειες, μετά από αρκετούς πειραματισμούς κατέληξα σε αυτές εδώ τις ρυθμίσεις (λίγο παραπάνω έχει και τις ρυθμίσεις ενός Γερμανού). Δεν είμαι απόλυτα ικανοποιημένος ακόμα, αλλά τουλάχιστον το ζωγραφιστό τιμόνι γυρίζει σε καλή αναλογία συγκριτικά με την κίνηση της G25.

Επεξ/σία από migf1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ρωτάω λοιπόν τι είναι προτιμότερο ώστε να πετύχω το μέγιστο οπτικό αποτέλεσμα με την μέγιστη απόδοση???

Να έχω ανάλυση 1650 και 4ΑΑ ή να έχω ανάλυση 1440 με 8 ΑΑ ???

Ευχαριστώ

 

Δοκιμαζεις και τις δυο επιλογες και βλεπεις που εισαι πιο ικανοποιημενος. Εγω γενικα παντως προτιμω να εχω πιο πολλα fps και ας χασω σε γραφικα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω και εγω με την σειρα μου κατι....Υπαρχει κανεις που να του κολλαει το loading πριν ξεκινησει ο αγωνας???Πολλες φορε κολλανε τα 2 του του που κανουν κυκλους μεταξυ τους για κανα 10 δευτερολεπτα η και για παντα ωστε η μονη λυση reboot..Να φταιει η εκδοση του θειου η να ανησυχω για τπτ hardware?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα κανει και ενα αλλο κουλο που και που...2 φορες ως τωρα μαλιστα....

Ενω ειμαι σε αγωνα ξαφνικα αλλαζει η καμερα μονη της και δειχνει το αμαξι απο πανω ( ναι ναι ακριβως απο πανω και δε μπορεισ να οδηγησεις) και ο ουρανος γινεται μαυρος! πολυ σπασιμο ... πρεπει να κανεις restart το game για να δουλεψει κανονικα..Οι οδηγοι της VGA μου λετε να φταινε? Δεν εχω ακουσει κανεναν να εχει κατι παρομοιο γι αυτο ρωταω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

από τη στιγμή που έχει πρόβλημα μόνο σε ένα παιχνίδι , τι hardware μπορεί να φταίει ;

Απλα με προβληματιζει γιατι καμια φορα και στην εκκινηση των windows(στην μπαρα) δεν υπαρχει ανταποκριση του σκληρο και αναγκαζομαι να κανω reboot..Απλα δοκιμασα και το εγκατεστησα και σε αλλο σκληρο αλλα τα ιδια...Any suggestion?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από τη στιγμή που έχει πρόβλημα μόνο σε ένα παιχνίδι , τι hardware μπορεί να φταίει ;

Δεν ξέρω σε πόσα παιχνίδια έχει πρόβλημα, αν έχει. Δεν ξέρω καν με πόσα frames του τρέχει το shift και σε τι ρυθμίσεις το έχει. Για να του κολλάει όμως πριν από κάθε αγώνα από 10 σεκς έως πάντα, μάλλον δεν το σηκώνει η κάρτα γραφικών του.

 

Εκτός αν όταν του ξεκολλήσει μετά τρέχει "νερό", οπότε κάτι άλλο θα φταίει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...