Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, anergos13 είπε

Φίλε  μου στην Inventor ΔΕΝ είναι έτσι

Και για να μην παρεξηγηθώ...σαν μηχανήματα δεν είχα καλή εμπειρία....αντικατεστησα δύο...

Αλλά σαν Service Οργάνωση είναι με διαφορά μπροστά....

Φαίνεται ότι γενικά η υποστήριξη της toshiba δεν είναι και η καλύτερη.. αυτό με την εγγραφή για να ισχύει ο εγγύηση το έχει και η toshiba και η inventor αν δεν κάνω λάθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

11 λεπτά πριν, anergos13 είπε

Οι απαντήσεις στις ερωτήσεις μου δεν απαιτουσαν Τεχνικές  Γνώσεις.....απλή γνώση του Αντικειμένου από ένα εκπαιδευμενο help desk....

Οι απαντήσεις τους έδειξαν ότι είναι  Επιεικως.....Ανεκπαιδευτοι....

Το ότι το data entry είναι της πλάκας και δεν έρχεται email επιβεβαίωσης (σιγά το δύσκολο)....δείχνει επίπεδο?

Τα Toshiba Άριστα....αλλά από οργάνωση ΚινεζοΦασον😂

Ε όχι δα! Το ότι έπεσες σε ufo δε λέει τίποτα.

inventor: Το τηλεφωνικό κέντρο του Τμήματος Εξυπηρέτησης Πελατών λειτουργεί από τις 09:00 μέχρι τις 16:00 .

Toshiba: γραμμή Δροσιάς που λειτουργεί από τις 08:00 έως τις 22:00

Τι να λέμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Rnd1978 είπε

Φαίνεται ότι γενικά η υποστήριξη της toshiba δεν είναι και η καλύτερη.. αυτό με την εγγραφή για να ισχύει ο εγγύηση το έχει και η toshiba και η inventor αν δεν κάνω λάθος

Το έχει όντως...με μια διαφορά...όταν παίρνεις τηλ στην Inventor μπορούν και επιβεβαινουν την εγγραφή....

Στην Toshiba  ΌΧΙ....

Έτσι καταλήξαμε στο ότι δεν χρειάζεται ΠΡΑΚΤΙΚΆ η εγγραφή....αλλά απόδειξη αγοράς και τα προβλεπομενα service...

Μόλις τώρα, guzel είπε

Ε όχι δα! Το ότι έπεσες σε ufo δε λέει τίποτα.

inventor: Το τηλεφωνικό κέντρο του Τμήματος Εξυπηρέτησης Πελατών λειτουργεί από τις 09:00 μέχρι τις 16:00 .

Toshiba: γραμμή Δροσιάς που λειτουργεί από τις 08:00 έως τις 22:00

Τι να λέμε...

Για το ΘεΑθηναι...μέχρι τις 10 το βράδυ...με ανεκπαιδευτο προσωπικό....τι να το κάνω...

Ουφο Χ 2 τυχαίο?....μάλλον σεληνιασμενοι 😂😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, guzel είπε

Ε όχι δα! Το ότι έπεσες σε ufo δε λέει τίποτα.

inventor: Το τηλεφωνικό κέντρο του Τμήματος Εξυπηρέτησης Πελατών λειτουργεί από τις 09:00 μέχρι τις 16:00 .

Toshiba: γραμμή Δροσιάς που λειτουργεί από τις 08:00 έως τις 22:00

Τι να λέμε...

Να σου θυμίσω ότι όταν είχα πάρει τηλέφωνο να μάθω μερικά πράγματα(πριν την αγορά) για το shorai,δεν είχαν ιδέα τι είναι power select.. 

Όταν ρώτησα μετά την αγορά αν επηρεάζεται η καμπύλη του COP όταν αλλάζω power select.. δεν το γνώριζαν.. 

Έπρεπε να πάρω 2 φορές τηλέφωνο για να έρθουν για το led.. (και έχει συμβεί και σε άλλους αυτό). 

Για το μηχάνημα μπορώ να πω τα καλύτερα,για την αντιπροσωπεία ελλαδα όχι..

Δεν εννοώ ότι είναι κακή αντιπροσωπεία.. απλά ενώ το μηχάνημα είναι άριστο, η αντιπροσωπεία είναι απλά καλή αλλά όχι άριστη.

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για την ιστορια, μου απάντησαν ότι η συντήρηση θα πρέπει να γίνεται κάθε 12 μήνες, και στους 13 να γίνει δεν υπάρχει θέμα. 

46 λεπτά πριν, anergos13 είπε

Το έχει όντως...με μια διαφορά...όταν παίρνεις τηλ στην Inventor μπορούν και επιβεβαινουν την εγγραφή....

Στην Toshiba  ΌΧΙ....

Έτσι καταλήξαμε στο ότι δεν χρειάζεται ΠΡΑΚΤΙΚΆ η εγγραφή....αλλά απόδειξη αγοράς και τα προβλεπομενα service...

Για το ΘεΑθηναι...μέχρι τις 10 το βράδυ...με ανεκπαιδευτο προσωπικό....τι να το κάνω...

Ουφο Χ 2 τυχαίο?....μάλλον σεληνιασμενοι 😂😂😂

Είναι πολύ σημαντικό το 8-10. Δεν δουλεύουμε όλοι στο δημόσιο. Και μαγκιά της που το κάνει.

Επεξ/σία από guzel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μεγαλο θρεντ, αγνωστοι οροι, ειδα φως...και μπηκα.

 

Μπαινοντας κατευθειαν στο ψητο, αναζητουμε κλιματιστικο (το βαρος της επιλογης εχει πέσει σε μενα) και χρειαζομαστε μια μικρη/μεγαλη βοηθεια! 

 

Χαρακτηριστικα:

 

Μονοκατοικια με απωλειες (σπιτι 1 αιωνα και βαλε) σε 400μ υψομετρο. Θα χρησιμοποιηθει σε δωματιο 40τμ με 4 μετρα υψος, τοσο για θερμανση οσο και για ψυξη. 

 

Μπατζετ: εως 700€

 

Περιοχη: Χανια (το αναφερω γιατι δεν υπαρχουν πολλες επιλογες, περα απο Κωτσο)

 

Καθε βοηθεια/προταση ευπροσδεκτη! Ειτε αυτο ειναι "προσεξε το χ", ειτε "choose this"! 

 

Ευχαριστω

 

Επεξ/σία από BornMMXV
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, BornMMXV είπε

Μεγαλο θρεντ, αγνωστοι οροι, ειδα φως...και μπηκα.

Μπαινοντας κατευθειαν στο ψητο, αναζητουμε κλιματιστικο (το βαρος της επιλογης εχει πέσει σε μενα) και χρειαζομαστε μια μικρη/μεγαλη βοηθεια! 

Χαρακτηριστικα:

Μονοκατοικια με απωλειες (σπιτι 1 αιωνα και βαλε) σε 400μ υψομετρο. Θα χρησιμοποιηθει σε δωματιο 40τμ με 4 μετρα υψος, τοσο για θερμανση οσο και για ψυξη. 

Μπατζετ: εως 700€

Περιοχη: Χανια (το αναφερω γιατι δεν υπαρχουν πολλες επιλογες, περα απο Κωτσο)

Καθε βοηθεια/προταση ευπροσδεκτη! Ειτε αυτο ειναι "προσεξε το χ", ειτε "choose this"! 

Ευχαριστω

https://www.elith.gr/calc/index.php

κανε πρώτα αυτό το τεστ για να δεις πόσες είναιοι απώλειες  που λες 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, BornMMXV είπε

Μεγαλο θρεντ, αγνωστοι οροι, ειδα φως...και μπηκα.

Μπαινοντας κατευθειαν στο ψητο, αναζητουμε κλιματιστικο (το βαρος της επιλογης εχει πέσει σε μενα) και χρειαζομαστε μια μικρη/μεγαλη βοηθεια! 

Χαρακτηριστικα:

Μονοκατοικια με απωλειες (σπιτι 1 αιωνα και βαλε) σε 400μ υψομετρο. Θα χρησιμοποιηθει σε δωματιο 40τμ με 4 μετρα υψος, τοσο για θερμανση οσο και για ψυξη. 

Μπατζετ: εως 700€

Περιοχη: Χανια (το αναφερω γιατι δεν υπαρχουν πολλες επιλογες, περα απο Κωτσο)

Καθε βοηθεια/προταση ευπροσδεκτη! Ειτε αυτο ειναι "προσεξε το χ", ειτε "choose this"! 

Ευχαριστω

Υπάρχουν επίσης public και πλαίσιο.

24αρι χρειάζεσαι πιστεύω. Ποιες είναι οι ελάχιστες θερμοκρασίες τον χειμώνα;

1η μου σκέψη είναι το ASYG24KLCA.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Και το περηβόητο post https://forums.whirlpool.net.au/archive/2526880

Note: the minimum of 42°C Tc (which is the minimum heat exchanger temperature allowed by software design) is intended to ensure continued human comfort while operation in heating mode, where a heat exchanger temperature that is allowed to drift lower that this minimum will result in a draft effect from the supply air of the system (a cold draft) that would be considered uncomfortable.

credit

Το θέμα είναι ότι ενώ ήμουν πεπεισμένος ότι το carrier τον είχε, χθες το βράδυ αποδείχθηκε ότι υπό συνθήκες χαμηλών εξωτερικών θερμοκρασιών δεν τον τηρούσε. 

Πολύ ενδιαφέρον.

Μήπως ρίχνει τις στροφές αναγκαστικά λόγω χαμηλής εξωτερικής για να μην κάνει συνέχεια defrost? Παρακάμπτει δηλαδή τον κανόνα για να μην πέφτει η απόδοσή του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Και το περηβόητο post https://forums.whirlpool.net.au/archive/2526880

Note: the minimum of 42°C Tc (which is the minimum heat exchanger temperature allowed by software design) is intended to ensure continued human comfort while operation in heating mode, where a heat exchanger temperature that is allowed to drift lower that this minimum will result in a draft effect from the supply air of the system (a cold draft) that would be considered uncomfortable.

credit

Το θέμα είναι ότι ενώ ήμουν πεπεισμένος ότι το carrier τον είχε, χθες το βράδυ αποδείχθηκε ότι υπό συνθήκες χαμηλών εξωτερικών θερμοκρασιών δεν τον τηρούσε. 

Πολύ ενδιαφέρον.

Αρκετές φορές βλέπεις αρνητικότητα στα posts μου ή να κρατώ ουδέτερη στάση/αμφιβολία για τα συμπεράσματα που βγάζετε  (όχι για όλα φυσικά ) .Διότι μπορεί να μην μπορώ να σου πώ πως θα αποδείξεις κάτι γιατί οι γνώσεις μου είναι βασικές αλλά μπορώ να καταλάβω ως ένα βαθμό αν ο τρόπος προσέγγισης είναι σωστός ή λαθος  .  Είχες κάνει τόσες μετρήσεις και έβλεπες ότι κόβει στους 42 βαθμούς . Τελικά στην τελευταία μέτρηση σου υπο διαφορετικές συνθήκες διάβασες διαφορετική θερμοκρασία . Δε ξέρω πώς μπορείς να το αποδείξεις τον κανόνα σε ένα μηχάνημα, δεν το παίζω γνώστης (ούτε φυσικά πάω να στο παίξω κάποιος, μην παρεξηγηθούμε) αλλά το μόνο βέβαιο είναι ότι μπορείς να το μάθεις απο την αντιπροσωπεία που γνωρίζουν το μηχάνημα . 
Πολλές φορές στην προσπάθεια μας να αποδείξουμε κάτι προσεγγίζουμε λάθος το θέμα και αυτό κατά την δικιά μου άποψη συμβαίνει συνεχώς εδώ μεσα . Όχι γιατί είμαστε χαζοι προς θεού αλλά μας λειπουν (και εμένα φυσικά) γνώσεις εξειδικευμένες τόσο μηχανολογικές όσο και γνώσεις πάνω στις εργαστηριακές μετρήσεις . 

Απλά λίγο προσοχή . Η ένδειξη δεν είναι απόδειξη .  
Κατά τα άλλα πάντα προσπαθείς να είσαι αντικειμενικός, αφιερώνοντας χρόνο για ότι ψάχνεις . Αυτό στο δίνω !

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Αρκετές φορές βλέπεις αρνητικότητα στα posts μου ή να κρατώ ουδέτερη στάση/αμφιβολία για τα συμπεράσματα που βγάζετε  (όχι για όλα φυσικά ) .Διότι μπορεί να μην μπορώ να σου πώ πως θα αποδείξεις κάτι γιατί οι γνώσεις μου είναι βασικές αλλά μπορώ να καταλάβω ως ένα βαθμό αν ο τρόπος προσέγγισης είναι σωστός ή λαθος  .  Είχες κάνει τόσες μετρήσεις και έβλεπες ότι κόβει στους 42 βαθμούς . Τελικά στην τελευταία μέτρηση σου υπο διαφορετικές συνθήκες διάβασες διαφορετική θερμοκρασία . Δε ξέρω πώς μπορείς να το αποδείξεις τον κανόνα σε ένα μηχάνημα, δεν το παίζω γνώστης (ούτε φυσικά πάω να στο παίξω κάποιος, μην παρεξηγηθούμε) αλλά το μόνο βέβαιο είναι ότι μπορείς να το μάθεις απο την αντιπροσωπεία που γνωρίζουν το μηχάνημα . 
Πολλές φορές στην προσπάθεια μας να αποδείξουμε κάτι προσεγγίζουμε λάθος το θέμα και αυτό κατά την δικιά μου άποψη συμβαίνει συνεχώς εδώ μεσα . Όχι γιατί είμαστε χαζοι προς θεού αλλά μας λειπουν (και εμένα φυσικά) γνώσεις εξειδικευμένες τόσο μηχανολογικές όσο και γνώσεις πάνω στις εργαστηριακές μετρήσεις . 

Απλά λίγο προσοχή . Η ένδειξη δεν είναι απόδειξη .  
Κατά τα άλλα πάντα προσπαθείς να είσαι αντικειμενικός, αφιερώνοντας χρόνο για ότι ψάχνεις . Αυτό στο δίνω !

 

Αφού είναι τόσο απλό πάρε ένα τηλ inventor και να δούμε αν το γνωρίζουν και αν απαντήσουν.. :) εάν οι αντιπροσωπείες ξέρανε η μας λέγαν το τι συμβαίνει όλα θα ήταν απλά.. δεν θα ψαχνομασταν.. αλλά δεεεεεν.. μακάρι η inventor να κάνει την διαφορά αλλά πολύ χλωμό.. την toyo την είδαμε.. Αν θυμάμαι καλά ο energy είχε φέρει τεχνικούς inventor γιατί είχε συμπεριφορά περίεργη αλλά απάντηση δεν πηρε..( η toyo περιμένει γκουχ απάντηση από το εργοστάσιο,ακόμα περιμένει..)

 μέχρι και εξώδικο έκανε ο guzel απάντηση για τα 1300Watt ελάχιστη κατανάλωση δεν πήρε.. λες να ξέραν και να μην το λέγαν; Εγώ 25 φορές είχα πάρει τηλ όλο χαζά(μην πω την αλλη λέξη) άκουγα.. καμία απάντηση.. ο @liakjim κάνει μια φιλότιμη προσπάθεια έχε πάρει μετρητές,το ψάχνει συγκρίνει,όπως και εγώ και άλλα μέλη εδώ μέσα..σιγα σιγά καταλαβαίνουμε πράγματα.. απαντήσεις σε ερωτήσεις που δεν απαντάει κανένας..  από την ημέρα που πήρα το toyo,πόσες εκατοντάδες άτομα έχουν διαβάσει αυτό το θεμα,? Ένας ,ένας μάγκας του αντικειμένου να δώσει μια απάντηση απλά καθαρά δεν υπάρχει; Η δεν το γνωρίζουν,η κάτι κρύβουν..

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στους 21 βαθμούς ρυθμισμένα 100 τμ σπιτι τα 9αρια σε δωμάτια αντικριστά όπου μεσολαβεί διάδρομος με εκατερωθεν 2 μπάνια και ένα δωμάτιο ακόμα περίπου στα 50 τμ και το 18αρι σε ενιαίο 50 τμ περίπου η εξωτερική θερμοκρασία ήταν 8 βαθμούς 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Αρκετές φορές βλέπεις αρνητικότητα στα posts μου ή να κρατώ ουδέτερη στάση/αμφιβολία για τα συμπεράσματα που βγάζετε  (όχι για όλα φυσικά ) .Διότι μπορεί να μην μπορώ να σου πώ πως θα αποδείξεις κάτι γιατί οι γνώσεις μου είναι βασικές αλλά μπορώ να καταλάβω ως ένα βαθμό αν ο τρόπος προσέγγισης είναι σωστός ή λαθος  .  Είχες κάνει τόσες μετρήσεις και έβλεπες ότι κόβει στους 42 βαθμούς . Τελικά στην τελευταία μέτρηση σου υπο διαφορετικές συνθήκες διάβασες διαφορετική θερμοκρασία . Δε ξέρω πώς μπορείς να το αποδείξεις τον κανόνα σε ένα μηχάνημα, δεν το παίζω γνώστης (ούτε φυσικά πάω να στο παίξω κάποιος, μην παρεξηγηθούμε) αλλά το μόνο βέβαιο είναι ότι μπορείς να το μάθεις απο την αντιπροσωπεία που γνωρίζουν το μηχάνημα . 
Πολλές φορές στην προσπάθεια μας να αποδείξουμε κάτι προσεγγίζουμε λάθος το θέμα και αυτό κατά την δικιά μου άποψη συμβαίνει συνεχώς εδώ μεσα . Όχι γιατί είμαστε χαζοι προς θεού αλλά μας λειπουν (και εμένα φυσικά) γνώσεις εξειδικευμένες τόσο μηχανολογικές όσο και γνώσεις πάνω στις εργαστηριακές μετρήσεις . 

Απλά λίγο προσοχή . Η ένδειξη δεν είναι απόδειξη .  
Κατά τα άλλα πάντα προσπαθείς να είσαι αντικειμενικός, αφιερώνοντας χρόνο για ότι ψάχνεις . Αυτό στο δίνω !

 

Τι να σου πω.

Το είχα δει τόσες φορές με το carrier.

Είναι ένα μηχάνημα που το έχω στη κρεβατοκάμαρα μου κοιμόμαστε οπότε ορκιζόμουν ότι είχα δει πως παίζει. 

Πάντα μα πάντα μέχρι χθες , ένιωθα καυτό αέρα να βγαίνει και να κλείνει, καυτό και να κλείνει κοκ.

Όπως εδώ

 

Μέχρι που χθες σε κάποια φάση μου ήρθε χλιαρός αέρας και σκέφτηκα ότι πάλι έκλεισε αλλά οι περσίδες δεν είχαν ανέβει και σκέφτηκα ότι κάτι άλλαξε . Και μέτρησα.

Θυμάσαι μάλιστα πέρυσι το Ariston των πεθερικών; Εκεί το μέτρησα back to back με βατόμετρο . Ήταν τόσο ξεκάθαρο :

 

Προφανώς θα παίζει και κάτι άλλο που ίσως συνδέεται με τα derfost. Ίσως κάτι άλλο.

Σε κάθε περίπτωση, είδα ότι το Daikin δικαιολογεί το υψηλό scop που έχει και αποδίδει πιο καλά στη θέρμανση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...