Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και να κάνω μια προσωπική εκτίμηση.. από όσα μαζεψαμε/ειδαμε μέχρι στιγμής.. δεν  νομίζω να είναι θέμα defrost..πιστεύω είναι θέμα συμπιεστη. Έβαλε η Gree θηρία σε μεγεθος συμπιεστές (και εξωτερικές μονάδες που πιάνουν το μισό μπαλκόνι) για να δουλεύουν δυνατα, για να κοντραρουν τους υπόλοιπους κατασκευαστές.. όσο πιο μεγάλος είναι συμπιεστής τόσο πιο μεγάλη είναι σε ένταση  η δόνηση.. ο rotary συμπιεστης εχει την τάση να χοροπηδάει /δονητε όταν δουλεύει χαμηλά, όταν έχει σχετικά υψηλές θερμοκρασίες,υπάρχουν στιγμές που πρέπει να παίξει χαμηλά ο συμπιεστής, αν παίξει χαμηλά όσο πρέπει παίζει να γίνει κομμάτια..άρα τι κάναν βάλαν τον περιορισμό αυτόν.. η Daikin? Έχει τον swing, άλλοι έχουν twin rotary, άλλοι έχουν rotary αλλά πιο φυσιολογικούς μικρούς σε μέγεθος και αντέχουν να κατέβουν λίγο πιο χαμηλά.. Πώς είδαμε η Daikin είχε τον παραπάνω κανόνα; Ήταν τα  Daikin μηχανήματα που έφτιαξε η Gree για την Daikin το 2011-2012.

Απλά με την Gree η αδυναμία αυτή έκανε μπαμ λόγο μεγέθους συμπιεστή..

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Και να κάνω μια προσωπική εκτίμηση.. από όσα μαζεψαμε/ειδαμε μέχρι στιγμής.. δεν  νομίζω να είναι θέμα defrost..πιστεύω είναι θέμα συμπιεστη. Έβαλε η Gree θηρία σε μεγεθος συμπιεστές (και εξωτερικές μονάδες που πιάνουν το μισό μπαλκόνι) για να δουλεύουν δυνατα, για να κοντραρουν τους υπόλοιπους κατασκευαστές.. όσο πιο μεγάλος είναι συμπιεστής τόσο πιο μεγάλη είναι σε ένταση  η δόνηση.. ο rotary συμπιεστης εχει την τάση να χοροπηδάει /δονητε όταν δουλεύει χαμηλά, όταν έχει σχετικά υψηλές θερμοκρασίες,υπάρχουν στιγμές που πρέπει να παίξει χαμηλά ο συμπιεστής, αν παίξει χαμηλά όσο πρέπει παίζει να γίνει κομμάτια..άρα τι κάναν βάλαν τον περιορισμό αυτόν.. η Daikin? Έχει τον swing, άλλοι έχουν twin rotary, άλλοι έχουν rotary αλλά πιο φυσιολογικούς μικρούς σε μέγεθος και αντέχουν να κατέβουν λίγο πιο χαμηλά.. Πώς είδαμε η Daikin είχε τον παραπάνω κανόνα; Ήταν τα  Daikin μηχανήματα που έφτιαξε η Gree για την Daikin το 2011-2012.

Πάντως, ποτέ ως τώρα δεν έχω δει το carrier κάτω από τα 300W σε θέρμανση. Δεν ξέρω αν συνδέεται με περιορισμό λόγω δονήσεων. Πόσες δονήσεις να έχει ένα 9αρακι;

Προσωπικά απλά δηλώνω ότι έχω πλήρη άγνοια και ότι παρακολουθώντας τις μετρήσεις, χαίρομαι που πήρα τουλάχιστον το Daikin και ταυτόχρονα οικτιρω τον εαυτό μου που τσιγκουνευτηκα να δώσω λίγα χρήματα παραπάνω για να πάρω ένα καλό κλιματιστικό πχ το  Fujitsu KMTA.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, liakjim είπε

Πάντως, ποτέ ως τώρα δεν έχω δει το carrier κάτω από τα 300W σε θέρμανση. Δεν ξέρω αν συνδέεται με περιορισμό λόγω δονήσεων. Πόσες δονήσεις να έχει ένα 9αρακι;

Προσωπικά απλά δηλώνω ότι έχω πλήρη άγνοια και ότι παρακολουθώντας τις μετρήσεις, χαίρομαι που πήρα τουλάχιστον το Daikin και ταυτόχρονα οικτιρω τον εαυτό μου που τσιγκουνευτηκα να δώσω λίγα χρήματα παραπάνω για να πάρω ένα καλό κλιματιστικό πχ το  Fujitsu KMTA.

(Τυχαία νούμερα)

Όταν καίει 300 watt σε θερμοκρασία 7C ,κανει 15 στροφές το δευτερόλεπτο ο συμπιεστής και βγάζει 1000Watt  θέρμανση, αν χρειαστεί 800watt θέρμανση ο χώρος πρέπει να πάει πιο κάτω.. δεν πάει όμως λόγο δονήσεων. Έχει πχ περιορισμό μέχρι 15 στροφές.

Όταν έχει 2C έξω,καίει πάλι 300watt,κάνει πάλι 15 στροφές το δευτερόλεπτο όμως αντί για 1000Watt θέρμανση σου βγάζει 500w. Άρα πέφτει η θερμοκρασία αέρα στις περσίδες.(κάτω από 42C)

Έτσι εξηγείται πώς βλέπεις 300watt στις υψηλές θερμοκρασίες (με τον κανόνα 42C) ενώ (από ένα σημείο και μετά) όσο πέφτει πιο χαμηλά η εξωτερική θερμοκρασία ξαφνικά θυμάται το carrier ότι είναι inverter.

(Εκτίμηση από έναν ασχετο,όχι πόρισμα) Ελπίζω και θα παραδεχτώ την inventor αν μας λύσει την απορία 

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Rnd1978 είπε

(Τυχαία νούμερα)

Όταν καίει 300 watt σε θερμοκρασία 7C ,κανει 15 στροφές το δευτερόλεπτο ο συμπιεστής και βγάζει 1000Watt  θέρμανση, αν χρειαστεί 800watt θέρμανση ο χώρος πρέπει να πάει πιο κάτω.. δεν πάει όμως λόγο δονήσεων. Έχει πχ περιορισμό μέχρι 15 στροφές.

Όταν έχει 2C έξω,καίει πάλι 300watt,κάνει πάλι 15 στροφές το δευτερόλεπτο όμως αντί για 1000Watt θέρμανση σου βγάζει 500w. Άρα πέφτει η θερμοκρασία αέρα στις περσίδες.

Έτσι εξηγείται πώς βλέπεις 300watt στις υψηλές θερμοκρασίες (με τον κανόνα 42C) ενώ (από ένα σημείο και μετά) όσο πέφτει πιο χαμηλά η εξωτερική θερμοκρασία ξαφνικά θυμάται το carrier ότι είναι inverter.

(Εκτίμηση ,όχι πόρισμα) Ελπίζω και θα παραδεχτώ την inventor αν μας λύσει την απορία 

Οπότε τί; Η Daikin έχει συμπιεστή που πάει στις 7.5 στροφές και άρα μπορεί να πάει στα μισά watts ή έχει μικρότερο που στις ίδιες στροφές καίει λιγότερο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Οπότε τί; Η Daikin έχει συμπιεστή που πάει στις 7.5 στροφές και άρα μπορεί να πάει στα μισά watts ή έχει μικρότερο που στις ίδιες στροφές καίει λιγότερο;

Πρώτα από όλα το δικό σου Daikin έχει swing rotary,ο οποίος έχει λιγότερες δονήσεις.. άρα θεωρητικά μπορεί να κατέβει πολύ? Λίγο? Δεν ξέρω πόσο,πιο χαμηλά σε σχέση με τον απλό rotary που έχει το carrier.

Θεωρούμε ότι ειναι ίδιοι και οι δύο.

Αν ο ένας έχει ελάχιστες στροφες 15 ,και ο άλλος έχει 7.5 και έχουν ίδια σχέση κατανάλωσης/απόδοσης τότε ναι θα επεφτε στα μισά watt η ελάχιστη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, liakjim είπε

Και το περηβόητο post https://forums.whirlpool.net.au/archive/2526880

Note: the minimum of 42°C Tc (which is the minimum heat exchanger temperature allowed by software design) is intended to ensure continued human comfort while operation in heating mode, where a heat exchanger temperature that is allowed to drift lower that this minimum will result in a draft effect from the supply air of the system (a cold draft) that would be considered uncomfortable.

credit

Το θέμα είναι ότι ενώ ήμουν πεπεισμένος ότι το carrier τον είχε, χθες το βράδυ αποδείχθηκε ότι υπό συνθήκες χαμηλών εξωτερικών θερμοκρασιών δεν τον τηρούσε. 

Πολύ ενδιαφέρον.

Πρεπει να διορθωσεις και την κριτικη στο σκρουτζ😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, nvel είπε

η θερμοκρασία των 42οC αναφέρεται στον συμπυκνωτή και όχι στον αέρα προσαγωγής που μετράτε με ένα όργανο που έχει σφάλμα μερικούς οC

Δωσε μου αν γνωρίζεις μια εκτίμηση γιατί ένα κλιματιστικό 24000btu έχει ελάχιστη κατανάλωση 1300w στην θέρμανση,ενώ το αντίστοιχο 18000btu έχει 850-900W. Ενώ άλλα πάνε 150watt..200watt βασικά όσο χρειάζεται ο χώρος..

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, nvel είπε

η θερμοκρασία των 42οC αναφέρεται στον συμπυκνωτή και όχι στον αέρα προσαγωγής που μετράτε με ένα όργανο που έχει σφάλμα μερικούς οC

Νομιζω οτι liakjim μετραει με καλο οργανο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Πρεπει να διορθωσεις και την κριτικη στο σκρουτζ😄

Και τι να πει ότι αν έχει πάνω από 5C εξωτερική είναι on/off ενω κάτω από 5C δεν είναι; :) Η το άλλο που ακούσαμε από αντιπροσωπεία για να δουλέψει σαν inverter πρέπει να βάλεις επιθυμητή πάνω από 25C 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, rbx1000 είπε

Νομιζω οτι liakjim μετραει με καλο οργανο.

Δεν του έχω κάνει διακρίβωση οπότε όντως μπορεί να έχει 1-2 βαθμούς απόκλιση αλλά όταν έχω το thermocouple στον αέρα μέσα σε έναν χώρο, δείχνει την ίδια θερμοκρασία με όλα τα υπόλοιπα ψηφιακά που έχω , οπότε ναι, απόκλιση μερικών βαθμών όχι. Να έχει 42 ο συμπυκνωτής και άρα ο αέρας πχ 41,40; Οκ. Να μετράω όμως 5 ολόκληρους βαθμούς κάτω; Δύσκολο.

ΥΓ θα δοκιμάσω να μετρήσω βραστό νερό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Και τι να πει ότι αν έχει πάνω από 5C εξωτερική είναι on/off ενω κάτω από 5C δεν είναι; :) Η το άλλο που ακούσαμε από αντιπροσωπεία για να δουλέψει σαν inverter πρέπει να βάλεις επιθυμητή πάνω από 25C 😛

Εγραφε οτι το καριερ δεν βγαζει κατω απο 42. Δεν εννοουσα κατι αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BornMMXV είπε

Μεγαλο θρεντ, αγνωστοι οροι, ειδα φως...και μπηκα.

Μπαινοντας κατευθειαν στο ψητο, αναζητουμε κλιματιστικο (το βαρος της επιλογης εχει πέσει σε μενα) και χρειαζομαστε μια μικρη/μεγαλη βοηθεια! 

Χαρακτηριστικα:

Μονοκατοικια με απωλειες (σπιτι 1 αιωνα και βαλε) σε 400μ υψομετρο. Θα χρησιμοποιηθει σε δωματιο 40τμ με 4 μετρα υψος, τοσο για θερμανση οσο και για ψυξη. 

Μπατζετ: εως 700€

Περιοχη: Χανια (το αναφερω γιατι δεν υπαρχουν πολλες επιλογες, περα απο Κωτσο)

Καθε βοηθεια/προταση ευπροσδεκτη! Ειτε αυτο ειναι "προσεξε το χ", ειτε "choose this"! 

Ευχαριστω

24άρι σίγουρα . 

Δύσκολα να βρεις κάτι σε αυτά τα λεφτά απο Κωτσο Public Πλαισιο . 

Καλύτερες καταναλώσεις έχει αυτό σε θερμανση  (SCOP= 6.4): 
https://basket.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/186364-fujitsu-asyg24klca

1099 ευρώ (με δωροεπιταγή)
Δεν έχει ιονιστή και wifi αν σε ενδιαφέρουν αυτά ούτε έξτρα φίλτρα . 
Επίπεδα θορύβου (ανάλογα την σκάλα του ανεμιστήρα) : 51/45/38/33
Ονομαστική απόδοση θέρμανσης: 27300 btu/h
Παροχή αέρα: 1040 m3/h

Eγγύηση : 3 χρόνια σε όλα τα μέρη και + 7 χρόνια μόνο στο συμπιεστή εφόσον γίνονται ετήσιες συντηρήσεις  απο το τρίτο έτος και μετά . 

Κάτι πιο κοντά στο budget σου :

https://basket.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/198529-general electric-ges-nmg70-prime
949 ευρώ (με δωροεπιταγή)
Δέχεται wifi (το αγοράζεις έξτρα) . Έχει ιονιστή . 
SCOP= 5.3
Eπίπεδα θορύβου: 30/37/43/47
Ονομαστική απόδοση θέρμανσης: 27640 btu/h
Παροχή αέρα: 1200 m3/h

Eγγύηση: 5 χρόνια σε όλα τα μέρη χωρίς να χρειάζονται ετήσιες συντηρήσεις για την εγγύηση . 



https://basket.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/198497-inventor-p9vi32-24wf-passion-eco

949 ευρώ (με δωροεπιταγή)
Έχει ιονιστή, wifi , έξτρα φίλτρα , δεύτερο αισθητήρα θερμοκρασίας στο χειριστήριο . 
SCOP = 5.1 
Eπίπεδα θορύβου: 46/44/35/27
Ονομαστική απόδοση θέρμανσης: 26000 btu/h
Παροχή αέρα: 1050 m3/h

Eγγύηση:  10 χρόνια σε όλα τα μέρη χωρίς να χρειάζονται ετήσιες συντηρήσεις για την εγγύηση . 


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν του έχω κάνει διακρίβωση οπότε όντως μπορεί να έχει 1-2 βαθμούς απόκλιση αλλά όταν έχω το thermocouple στον αέρα μέσα σε έναν χώρο, δείχνει την ίδια θερμοκρασία με όλα τα υπόλοιπα ψηφιακά που έχω , οπότε ναι, απόκλιση μερικών βαθμών όχι. Να έχει 42 ο συμπυκνωτής και άρα ο αέρας πχ 41,40; Οκ. Να μετράω όμως 5 ολόκληρους βαθμούς κάτω; Δύσκολο.

ΥΓ θα δοκιμάσω να μετρήσω βραστό νερό.

μόνο το θερμοζεύγος έχει 2 βαθμούς συν μερικούς βαθμούς που έχει το όργανο

18 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Δωσε μου αν γνωρίζεις μια εκτίμηση γιατί ένα κλιματιστικό 24000btu έχει ελάχιστη κατανάλωση 1300w στην θέρμανση,ενώ το αντίστοιχο 18000btu έχει 850-900W. Ενώ άλλα πάνε 150watt..200watt βασικά όσο χρειάζεται ο χώρος..

γιατί τόσο έχει σχεδιαστεί να καταναλώνει στις συνθήκες που το λειτουργείς 

Επεξ/σία από nvel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν του έχω κάνει διακρίβωση οπότε όντως μπορεί να έχει 1-2 βαθμούς απόκλιση αλλά όταν έχω το thermocouple στον αέρα μέσα σε έναν χώρο, δείχνει την ίδια θερμοκρασία με όλα τα υπόλοιπα ψηφιακά που έχω , οπότε ναι, απόκλιση μερικών βαθμών όχι. Να έχει 42 ο συμπυκνωτής και άρα ο αέρας πχ 41,40; Οκ. Να μετράω όμως 5 ολόκληρους βαθμούς κάτω; Δύσκολο.

ΥΓ θα δοκιμάσω να μετρήσω βραστό νερό.

Κάνε όταν μπορείς το πείραμα,βάλε θερμόμετρο στις περσίδες Carrier ,άστο από το μεσημέρι που θα έχει ζέστη μέχρι το βράδυ που θα έχει κρύο..το μεσημέρι στην συντήρηση  θα έχει 300w και θα βγάζει 42c αέρα.. όσο πέφτει η εξ.θερμοκρασία(42c θα βγάζει και on/off) μέχρι που θα φτάσει σε ένα σημείο που μαγικά θα πέσει κάτω από τους 42C.εκεινη η εξ.θερμοκρασία είναι το σημείο που η ελαχιστη απόδοση που μπορεί να βγάλει το κλιματιστικό σου είναι ίση με την πραγματική ανάγκη του χώρου σου την δεδομένη στιγμή.

 

4 λεπτά πριν, nvel είπε

μόνο το θερμοζεύγος έχει 2 βαθμούς συν μερικούς βαθμούς που έχει το όργανο

γιατί τόσο έχει σχεδιαστεί να καταναλώνει στις συνθήκες που το λειτουργείς 

Άρα inverter β διαλογής? Κάτι σαν inverter? Inverter για τον χειμώνα της Γερμανίας; 

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...