Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα παιδιά,λίγο οφ τοπικ αλλά θέλω τα φώτα σας.αγορασα την bf ένα Fujitsu 24αρι μετά από συμβουλή συμφορουμιτη, από τα Mediamarkt . Το πρόβλημα είναι, ότι ακόμα δεν έχει έρθει, ούτε κάποιος από την εξυπηρέτηση πελατών ,που επανειλημμένα εχω μιλήσει,ξέρει. Η πληρωμή έγινε την ίδια μέρα με κατάθεση σε τραπεζικό λογαριασμό.  Έχει κανένας καμία ιδέα τι να κάνω? Πως στο καλό να πιάσω μπας και το παραλάβω επιτέλους? Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31.7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, sithodor είπε

Καλημέρα παιδιά,λίγο οφ τοπικ αλλά θέλω τα φώτα σας.αγορασα την bf ένα Fujitsu 24αρι μετά από συμβουλή συμφορουμιτη, από τα Mediamarkt . Το πρόβλημα είναι, ότι ακόμα δεν έχει έρθει, ούτε κάποιος από την εξυπηρέτηση πελατών ,που επανειλημμένα εχω μιλήσει,ξέρει. Η πληρωμή έγινε την ίδια μέρα με κατάθεση σε τραπεζικό λογαριασμό.  Έχει κανένας καμία ιδέα τι να κάνω? Πως στο καλό να πιάσω μπας και το παραλάβω επιτέλους? Ευχαριστώ.

Πρέπει να έκαναν τρελές πωλήσεις και δεν εχουν κλιματιστικα. Πάντως αν τους ζητ΄σηεις επιστροφή θα στα δώσουν αλλα καλύτερα υπομονή γιατί το πήρες σε σουπερ τιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@CorumD  Δεν διαφωνώ για το ότι ήταν μια καλή τιμή, αλλά η υπομονή σε κάποια πράγματα,πρέπει να έχει όρια. Αυτό που με έχει πειράξει είναι η ολοκληρωτική αδιαφορία εκ μέρους τους. Ούτε καν ένα mail του στυλ, συγγνώμη θα αργήσουμε. Τίποτα, και τους έχω στείλει 5 mail. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sithodor είπε

Καλημέρα παιδιά,λίγο οφ τοπικ αλλά θέλω τα φώτα σας.αγορασα την bf ένα Fujitsu 24αρι μετά από συμβουλή συμφορουμιτη, από τα Mediamarkt . Το πρόβλημα είναι, ότι ακόμα δεν έχει έρθει, ούτε κάποιος από την εξυπηρέτηση πελατών ,που επανειλημμένα εχω μιλήσει,ξέρει. Η πληρωμή έγινε την ίδια μέρα με κατάθεση σε τραπεζικό λογαριασμό.  Έχει κανένας καμία ιδέα τι να κάνω? Πως στο καλό να πιάσω μπας και το παραλάβω επιτέλους? Ευχαριστώ.

Καλησπέρα φίλε μου και εγώ πέρσυ ψώνισα την bf απο Κωτσόβολο και αργησαν και εμένα περίπου 1 μηνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, sithodor είπε

@CorumD  Δεν διαφωνώ για το ότι ήταν μια καλή τιμή, αλλά η υπομονή σε κάποια πράγματα,πρέπει να έχει όρια. Αυτό που με έχει πειράξει είναι η ολοκληρωτική αδιαφορία εκ μέρους τους. Ούτε καν ένα mail του στυλ, συγγνώμη θα αργήσουμε. Τίποτα, και τους έχω στείλει 5 mail. 

Φίλε και εγώ παρήγγειλα το συγκεκριμένο την ίδια μέρα(αργά το απόγευμα κιόλας)και μου το έστειλαν κανονικά μετά από 4 εργάσιμες.Θα σου έλεγα να πας σε ένα κατάστημα και να ρωτήσεις.Αν η παραγγελία σου έγινε πριν τις 8 το απόγευμα(τέτοια ώρα το πήρα εγώ)δεν στέκει η δικαιολογία ότι δεν είχαν αποθέματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sithodor είπε

@CorumD  Δεν διαφωνώ για το ότι ήταν μια καλή τιμή, αλλά η υπομονή σε κάποια πράγματα,πρέπει να έχει όρια. Αυτό που με έχει πειράξει είναι η ολοκληρωτική αδιαφορία εκ μέρους τους. Ούτε καν ένα mail του στυλ, συγγνώμη θα αργήσουμε. Τίποτα, και τους έχω στείλει 5 mail. 

Μάλλον θέλει υπομονή και συνεχή διαμαρτυρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sithodor είπε

Καλημέρα παιδιά,λίγο οφ τοπικ αλλά θέλω τα φώτα σας.αγορασα την bf ένα Fujitsu 24αρι μετά από συμβουλή συμφορουμιτη, από τα Mediamarkt . Το πρόβλημα είναι, ότι ακόμα δεν έχει έρθει, ούτε κάποιος από την εξυπηρέτηση πελατών ,που επανειλημμένα εχω μιλήσει,ξέρει. Η πληρωμή έγινε την ίδια μέρα με κατάθεση σε τραπεζικό λογαριασμό.  Έχει κανένας καμία ιδέα τι να κάνω? Πως στο καλό να πιάσω μπας και το παραλάβω επιτέλους? Ευχαριστώ.

Παράγγειλα απο Κωτσοβολο την ίδια μέρα. Ο υπάλληλος στο ταμείο μου είπε ότι θα κάνει 15-20 ημέρες να έρθει του λέω οκ. Σήμερα ήρθε μήνυμα από Κωτσοβολο ότι η παράδοση του προϊόντος θα καθυστερήσει.... σκεφτόμουν για ακύρωση και αγορά από σκρουτζομαγαζο αλλά τέτοια προσφορά μαζί με δωροεπιταγη και δωρεάν τοποθέτηση δεν έβρισκες πουθενα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sithodor είπε

@CorumD  Δεν διαφωνώ για το ότι ήταν μια καλή τιμή, αλλά η υπομονή σε κάποια πράγματα,πρέπει να έχει όρια. Αυτό που με έχει πειράξει είναι η ολοκληρωτική αδιαφορία εκ μέρους τους. Ούτε καν ένα mail του στυλ, συγγνώμη θα αργήσουμε. Τίποτα, και τους έχω στείλει 5 mail. 

Εγω παρηγγειλα 27/11 και μαλιστα το προιον ειχε ενδειξη "κατοπιν παραγγελιας''.

Την Παρασκευη 6/12 μου εστειλαν μνμ οτι θα καθυστερησει.

Το Σαββατο ειδα οτι η ενδειξη αλλαξε σε ''διαθεσιμο για αποστολη'' και μετα απο τηλεφωνικη επικοινωνια μου ειπαν οτι θα παραλαβω την Παρασκευη 13/12. (Παρασκευη και 13)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και παλι. Επανερχομαι μετα απο αγορα κλιματιστικου Carrier που ηθελε τελικα ο πεθερος μου να μας παρει...
Εχω ενα θεματακι, μου ειπαν οτι οταν ερθουν να το περασουν, εγω πρεπει να εχω ετοιμη εγκατασταση ασφαλειας στον κεντρικο πινακα και καλωδιο μεχρι εκει που θα παει το κλιματιστικο και πρεπει να το κανει ηλεκτρολογος αυτο. Ο πινακας με τον χωρο που θα παει το AC ειναι κοντα, περι τα 4 μετρα καλωδιου με την προυποθεση να παει γυρω γυρω απο πορτα και παραθυρο.
Μπορω να το κανω εγω μονος μου αυτο, ετσι ωστε να ερθει ο ηλεκτρολογος να το περασει κι ετσι να μην μου παρει πολλα;

Και κατι αλλο, ειχα διαβασει οτι να τους πω ΠΡΙΝ ερθουν για την εγκατασταση να εχουν μαζι τους σωληνες και κατι για μια αντλια κενου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Εντάξει φίλε μου, ίσως να μην είναι η μέρα μου σήμερα, δεν σου κρύβω ότι έχω μπερδευτεί που ακριβώς σε έχω χάσει.

Εδώ σας έχω χάσει εγώ και δεν καταλαβαίνω που θέλετε να καταλήξετε ....  :lol:  (νυστάζω του θανατά και ίσως αυτό φταίει ...)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, ri3per είπε

Καλησπερα και παλι. Επανερχομαι μετα απο αγορα κλιματιστικου Carrier που ηθελε τελικα ο πεθερος μου να μας παρει...
Εχω ενα θεματακι, μου ειπαν οτι οταν ερθουν να το περασουν, εγω πρεπει να εχω ετοιμη εγκατασταση ασφαλειας στον κεντρικο πινακα και καλωδιο μεχρι εκει που θα παει το κλιματιστικο και πρεπει να το κανει ηλεκτρολογος αυτο. Ο πινακας με τον χωρο που θα παει το AC ειναι κοντα, περι τα 4 μετρα καλωδιου με την προυποθεση να παει γυρω γυρω απο πορτα και παραθυρο.
Μπορω να το κανω εγω μονος μου αυτο, ετσι ωστε να ερθει ο ηλεκτρολογος να το περασει κι ετσι να μην μου παρει πολλα;

Και κατι αλλο, ειχα διαβασει οτι να τους πω ΠΡΙΝ ερθουν για την εγκατασταση να εχουν μαζι τους σωληνες και κατι για μια αντλια κενου.

Εγώ έχω αγοράσει καλώδιο θα τους δώσω να το συνδέσουν και μετά θα τους ζητήσω να βάλουμε ένα φις να δούμε ότι απλά λειτουργεί και θα φέρω αργότερα ηλεκτρολόγο να το συνδέσει στο ταμπλό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, filipN είπε

- Το συγκεκριμένο Daikin δεν είναι και κανένα τεχνολογικό επίτευγμα, αποδίδει 2.8kW (θέρμανσης) και έχει COP 4.01, άρα έχει και μία συγκεκριμένη αποδοτικότητα που δεν είναι η καλύτερη.

- Θεωρείται ως ένα από τα καλύτερα, επειδή στην Ελλάδα τα τελευταία χρόνια εισάγονται ελάχιστα «ποιοτικά» κλιματιστικά (στις χαμηλές κατηγορίες τιμής). Υπάρχουν σε Ελληνικά σπίτια μερικές χιλιάδες κλιματιστικά 6-10 ετών που είναι το ίδιο ή περισσότερο ισχυρά και αποδοτικά. Κλιματιστικά τυπικά "9άρια" με απόδοση 2.9 έως 3.20kW και COP 4.20-4.60.

- Επίσης, οι τωρινές κλιματολογικές συνθήκες δεν έχουν καμία σχέση με τον πραγματικό χειμώνα και φυσικά οι καταναλώσεις του κλιματιστικού σου δεν θα παραμείνουν σε αυτά τα επίπεδα. Είναι πολύ νωρίς για να κάνεις υπολογισμούς για τη συνολική κατανάλωσή του. Αν ενθουσιάζεσαι εσύ με αυτή την κατανάλωση, εγώ που έχω τρία (3) ηλικίας 7-8 ετών κλιματιστικά που καταναλώνουν όλα μαζί έως 4kW το αντίστοιχο διάστημα αν και έχουν (συνολικά) την υπερ-τετραπλάσια θερμική απόδοση σε σύγκριση με το δικό σου Daikin, τι θα έπρεπε να κάνω;

Καλή η θεωρία αλλά στην πράξη και στην καθημερινή χρήση τα δεδομένα είναι διαφορετικα,  μπαίνει εδώ ένα παιδί και ρωτάει τι κλιματιστικό να πάρει, είναι δυνατόν να του προτείνω το toyotomi και όχι το daikin. Από την στιγμή που έδωσα τα ίδια χρήματα Να τα αγοράσω και βλέπω μια τεράστια διαφορά υπέρ του daikin.  Ωραία λοιπόν πρότεινε και εσύ ένα μηχάνημα στα 400 καλύτερο από το daikin που να το έχεις δοκιμάσει...  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, smav82 είπε

Καλή η θεωρία αλλά στην πράξη και στην καθημερινή χρήση τα δεδομένα είναι διαφορετικα,  μπαίνει εδώ ένα παιδί και ρωτάει τι κλιματιστικό να πάρει, είναι δυνατόν να του προτείνω το toyotomi και όχι το daikin. Από την στιγμή που έδωσα τα ίδια χρήματα Να τα αγοράσω και βλέπω μια τεράστια διαφορά υπέρ του daikin.  Ωραία λοιπόν πρότεινε και εσύ ένα μηχάνημα στα 400 καλύτερο από το daikin που να το έχεις δοκιμάσει...  

Και στη θεωρία διαφώνησα αλλά κάτι δεν έχω καταλάβει.

Μάλλον.

42 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Εδώ σας έχω χάσει εγώ και δεν καταλαβαίνω που θέλετε να καταλήξετε ....  :lol:  (νυστάζω του θανατά και ίσως αυτό φταίει ...)

Δεν ξέρω, από ότι φαίνεται κάτι έχεις να μου δείξεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμάμαι το καλοκαίρι ρώτησα για το toyotomi έχοντας ήδη το daikin και είχα αρνητική ανταπόκριση από το φόρουμ , όμως η δωρεαν τοποθέτηση και η δώροεπιταγη που δεν είχε τότε το daikin με οδήγησαν στο toyotomi, η αλήθεια είναι πως το καλοκαίρι υπερασπιστικα την επιλογή και όχι άδικα καθώς δεν ήμουν αρνητικός με το toyo και εξακολουθώ να μην είμαι , όμως αλήθεια σας το λέω όταν γίνετε απευθείας σύγκριση με daikin μιλάμε για δύο διαφορετικές συμπεριφορές σε ολα τα επίπεδα από τριγμούς μέχρι κατανάλωση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...