Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, andrapos είπε

Φίλε και εγώ παρήγγειλα το συγκεκριμένο την ίδια μέρα(αργά το απόγευμα κιόλας)και μου το έστειλαν κανονικά μετά από 4 εργάσιμες.Θα σου έλεγα να πας σε ένα κατάστημα και να ρωτήσεις.Αν η παραγγελία σου έγινε πριν τις 8 το απόγευμα(τέτοια ώρα το πήρα εγώ)δεν στέκει η δικαιολογία ότι δεν είχαν αποθέματα.

Αδελφέ συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Θα πάω αύριο να ρωτήσω, και αν δεν έχω ακόμα απάντηση θα το ακυρώσω.  Α το παρω απο αλλού.  Προτιμώ να δώσω τα λεφτά μου κάπου που με υπολογίζουν, και ας είναι και ακριβότερα. Ευχαριστώ για τις απαντησεις παιδιά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

51 λεπτά πριν, smav82 είπε

Καλή η θεωρία αλλά στην πράξη και στην καθημερινή χρήση τα δεδομένα είναι διαφορετικα,  μπαίνει εδώ ένα παιδί και ρωτάει τι κλιματιστικό να πάρει, είναι δυνατόν να του προτείνω το toyotomi και όχι το daikin. Από την στιγμή που έδωσα τα ίδια χρήματα Να τα αγοράσω και βλέπω μια τεράστια διαφορά υπέρ του daikin.  Ωραία λοιπόν πρότεινε και εσύ ένα μηχάνημα στα 400 καλύτερο από το daikin που να το έχεις δοκιμάσει...  

- Το τι θα απαντήσεις στον άλλο, το επιλέγεις εσύ και κανείς δεν δικαιούται να προσπαθήσει να σου επιβάλλει μια άλλη απάντηση, ξεκάθαρα!

- Αυτά όμως που αναφέρεις εδώ είναι εξωπραγματικά!

Δεν ισχυρίζομαι ότι τα νούμερα είναι ψεύτικα, αλλά ότι υπάρχει κάποια αιτία (ή αιτίες) που προκαλούν αυτή την κατανάλωση αλλά εσύ δεν τις λαμβάνεις υπόψιν στην ερμηνεία σου! Είναι αδύνατον να συμβαίνει αυτό και να μην υπάρχει άλλη αιτία από αυτήν που επικαλείσαι γιατί πολύ απλά άλλα κλιματιστικά που έχουν την ίδια κατανάλωση με το Daikin που αναφέρεις, έχουν μόλις 40% χαμηλότερη κατανάλωση από κλιματιστικά 20-25 ετών που ανήκουν στην ενεργειακή κατηγορία C ή D.

- Τέλος υποθέτω, όπως είπε και κάποιο άλλο μέλος εδώ, ότι μιλάω με "χομπίστες" και όχι με υπάλληλους σε κάποιο τμήμα προώθησης προϊόντων με μέσα που είναι περιθωριακά σύννομα, αν είναι σύννομα! Γιατί μερικές απαντήσεις θυμίζουν περισσότερο οργανωμένη δυσφημιστική εκστρατεία και λιγότερο επιθυμία για την ανάδειξη ενός καλού προϊόντος ή ενός χρήσιμου και για τους άλλους...

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, filipN είπε

- Το τι θα απαντήσεις στον άλλο, το επιλέγεις εσύ και κανείς δεν δικαιούται να προσπαθήσει να σου επιβάλλει μια άλλη απάντηση, ξεκάθαρα!

- Αυτά όμως που αναφέρεις εδώ είναι εξωπραγματικά!

Δεν ισχυρίζομαι ότι τα νούμερα είναι ψεύτικα, αλλά ότι υπάρχει κάποια αιτία (ή αιτίες) που προκαλούν αυτή την κατανάλωση αλλά εσύ δεν τις λαμβάνεις υπόψιν στην ερμηνεία σου! Είναι αδύνατον να συμβαίνει αυτό και να μην υπάρχει άλλη αιτία από αυτήν που επικαλείσαι γιατί πολύ απλά άλλα κλιματιστικά που έχουν την ίδια κατανάλωση με το Daikin που αναφέρεις, έχουν μόλις 40% χαμηλότερη κατανάλωση από κλιματιστικά 20-25 ετών που ανήκουν στην ενεργειακή κατηγορία C ή D.

- Τέλος υποθέτω, όπως είπε και κάποιο άλλο μέλος εδώ, ότι μιλάω με "χομπίστες" και όχι με υπάλληλους σε κάποιο τμήμα προώθησης προϊόντων με μέσα που είναι περιθωριακά σύννομα, αν είναι σύννομα! Γιατί μερικές απαντήσεις θυμίζουν περισσότερο οργανωμένη δυσφημιστική εκστρατεία και λιγότερο επιθυμία για την ανάδειξη ενός καλού προϊόντος ή ενός χρήσιμου και για τους άλλους...

Μια πιθανή αιτία /ερμηνεία της τόσο μεγάλης διαφοράς στην κατανάλωση ειναι ότι η ποσότητα θέρμανσης που χρειάζεται ο χώρος είναι πάρα πολύ μικρή.. Το μεν daikin μπορεί να την αποδώσει,ενώ το toyo δεν μπορεί να πέσει τόσο χαμηλά και υπερθερμαίνει τον χώρο (πάει +2 πάνω από την επιθυμητή) και για αυτό καίει τα τριπλάσια.. Σε μια πιο φυσιολογική ποσότητα θέρμανσης χώρου,η διαφορά απόδοσης των δύο κλιματιστικων θα μειωθεί. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, filipN είπε

- Το τι θα απαντήσεις στον άλλο, το επιλέγεις εσύ και κανείς δεν δικαιούται να προσπαθήσει να σου επιβάλλει μια άλλη απάντηση, ξεκάθαρα!

- Αυτά όμως που αναφέρεις εδώ είναι εξωπραγματικά!

Δεν ισχυρίζομαι ότι τα νούμερα είναι ψεύτικα, αλλά ότι υπάρχει κάποια αιτία (ή αιτίες) που προκαλούν αυτή την κατανάλωση αλλά εσύ δεν τις λαμβάνεις υπόψιν στην ερμηνεία σου! Είναι αδύνατον να συμβαίνει αυτό και να μην υπάρχει άλλη αιτία από αυτήν που επικαλείσαι γιατί πολύ απλά άλλα κλιματιστικά που έχουν την ίδια κατανάλωση με το Daikin που αναφέρεις, έχουν μόλις 40% χαμηλότερη κατανάλωση από κλιματιστικά 20-25 ετών που ανήκουν στην ενεργειακή κατηγορία C ή D.

- Τέλος υποθέτω, όπως είπε και κάποιο άλλο μέλος εδώ, ότι μιλάω με "χομπίστες" και όχι με υπάλληλους σε κάποιο τμήμα προώθησης προϊόντων με μέσα που είναι περιθωριακά σύννομα, αν είναι σύννομα! Γιατί μερικές απαντήσεις θυμίζουν περισσότερο οργανωμένη δυσφημιστική εκστρατεία και λιγότερο επιθυμία για την ανάδειξη ενός καλού προϊόντος ή ενός χρήσιμου και για τους άλλους...

Εδώ μάλλον θα συμφωνήσω, είναι αδύνατον το daikin να είναι 3φορές πιο αποδοτικό. Η μόνη εξήγηση είναι ότι το toyotomi προκαλούσε υπερθέρμανση στο δωμάτιο κ το πλήρωσε με ρεύμα.

Δεν έχω toyotomi αλλά σε σύγκριση με ένα επίσης Α+++ με scop 5.1 που έχω και μάλιστα με πιστοποίηση eurovent δλδ το carrier crystall, έχω δείξει νομίζω με αρκετά μεγάλο ποσοστό να μην έχω πέσει σε κάποιο σφάλμα ή λάθος, να δείξω ότι το daikin είναι αρκετά πιο αποδοτικό κατά 25% περίπου στις ίδιες συνθήκες και μάλιστα σε χειρότερο από πλευράς απωλειών χώρο :

 

Εδώ τι έχεις να πεις;

 

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια τα cop πεφτουν μαζι με τις θερμοκρασιες. Σημερα να μετρησατε καταναλωση με θερμοκρασια 18 βαθμους το πρωι και 12 το βραδυ ειναι αστειο, μετρατε μονο το ποσο χαμηλα κατεβαινει το καθε κλιματιστικο. Τις μετρησεις σας καντε τις βραδυ χειμωνα οταν εξω εχει μονοψηφιο, εκει ειναι οι μεγαλες αναγκες για θερμανση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, fredd0 είπε

παιδια τα cop πεφτουν μαζι με τις θερμοκρασιες. Σημερα να μετρησατε καταναλωση με θερμοκρασια 18 βαθμους το πρωι και 12 το βραδυ ειναι αστειο, μετρατε μονο το ποσο χαμηλα κατεβαινει το καθε κλιματιστικο. Τις μετρησεις σας καντε τις βραδυ χειμωνα οταν εξω εχει μονοψηφιο, εκει ειναι οι μεγαλες αναγκες για θερμανση

2/12 ήταν η μέτρησή μου με μονοψήφιες θερμοκρασίες http://penteli.meteo.gr/stations/oropos/NOAAMO.TXT

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οργανωμένη δυσφημιστικη εκστρατεία θα μπορούσε να ήταν αν κάποιος έλεγε πράγματα που δεν ισχύουν.π.χ. αμφισβητείς ότι η  ελάχιστη κατανάλωση σε 871ZR είναι περίπου 1300W και σε 856ZR είναι 850-900watt στην θέρμανση; (Σε φυσιολογικές τιμές επιθυμητής θερμοκρασίας,σε οποιονδήποτε χώρο και αν το πας και εξ.θερμοκρασιες Θέρμης ζωνης ). Αν από 5C εξ.θερμοκρασια και πάνω δουλεύει σαν on/off μπορώ να προτείνω τα συγκεκριμένα toyo? για ποιον λόγο? για την εγγύηση την μεγάλη που δεν έχουν? γιατι είναι "ιαπωνικά"? Γιατί είναι αθόρυβα; Αν θέλω να πάρω (χρυσοπληρωσω) φασον θα πάρω inventor γιατί μερικά μοντέλα μπορει μεν να έχουν τις παραπάνω αδυναμίες αλλά έχουν ένα χαρτί 10 χρόνια εγγύηση. Η εγγύηση είναι ένα δυνατό χαρτί που το παίζει δυνατά η inventor... Toyotomi όμως..τι προσφέρει? Όταν μια εταιρία κάνει "λάθη" στις διαφημίσεις/στον κατάλογο της..και δεν τα διορθώνει..δεν χρειάζεται καμία εκστρατεία,κάνουν την δυσφήμιση μονοι τούς..

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Οργανωμένη δυσφημιστικη εκστρατεία θα μπορούσε να ήταν αν κάποιος έλεγε πράγματα που δεν ισχύουν.π.χ. αμφισβητείς ότι η  ελάχιστη κατανάλωση σε 871ZR είναι περίπου 1300W και σε 856ZR είναι 850-900watt στην θέρμανση; (Σε φυσιολογικές τιμές επιθυμητής θερμοκρασίας,σε οποιονδήποτε χώρο και αν το πας και εξ.θερμοκρασιες Θέρμης ζωνης ). Αν από 5C εξ.θερμοκρασια και πάνω δουλεύει σαν on/off μπορώ να προτείνω τα συγκεκριμένα toyo? για ποιον λόγο? για την εγγύηση την μεγάλη που δεν έχουν? γιατι είναι "ιαπωνικά"? Γιατί είναι αθόρυβα; Αν θέλω να πάρω (χρυσοπληρωσω) φασον θα πάρω inventor γιατί μερικά μοντέλα μπορει μεν να έχουν τις παραπάνω αδυναμίες αλλά έχουν ένα χαρτί 10 χρόνια εγγύηση. Η εγγύηση είναι ένα δυνατό χαρτί που το παίζει δυνατά η inventor... Toyotomi όμως..τι προσφέρει? Όταν μια εταιρία κάνει "λάθη" στις διαφημίσεις/στον κατάλογο της..και δεν τα διορθώνει..δεν χρειάζεται καμία εκστρατεία,κάνουν την δυσφήμιση μονοι τούς..

- Δεν αμφισβητώ τις καλές προθέσεις των περισσοτέρων...

- Αμφισβητώ ευθέως την ικανότητα πολλών, να επιλέξουν κλιματιστικά κατάλληλα για το δικό τους χώρο, όπως και να τα διαχειριστούν μετά την αγορά.

- Από εκεί και πέρα η εμμονή κάποιων με τα Toytomi, όπως και με κάποια συγκεκριμένα σημεία πώλησης δεν μου φαίνεται φυσιολογική, μακάρι να διαψευστώ. Σε ένα τεχνικό forum, ακόμα και στο μπλα-μπλα, δεν μπορούν να διαμορφώνονται πολεμικά μέτωπα και αντίπαλες παρατάξεις. Και όταν κάποιοι επιμένουν σε αυτές τις τακτικές, καθίστανται αυτομάτως "ύποπτοι" εξυπηρέτησης "ιδίων συμφερόντων"!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, filipN είπε

- Δεν αμφισβητώ τις καλές προθέσεις των περισσοτέρων...

- Αμφισβητώ ευθέως την ικανότητα πολλών, να επιλέξουν κλιματιστικά κατάλληλα για το δικό τους χώρο, όπως και να τα διαχειριστούν μετά την αγορά.

- Από εκεί και πέρα η εμμονή κάποιων με τα Toytomi, όπως και με κάποια συγκεκριμένα σημεία πώλησης δεν μου φαίνεται φυσιολογική, μακάρι να διαψευστώ. Σε ένα τεχνικό forum, ακόμα και στο μπλα-μπλα, δεν μπορούν να διαμορφώνονται πολεμικά μέτωπα και αντίπαλες παρατάξεις. Και όταν κάποιοι επιμένουν σε αυτές τις τακτικές, καθίστανται αυτομάτως "ύποπτοι" εξυπηρέτησης "ιδίων συμφερόντων"!

Έχεις δίκιο ότι φαίνεται σαν παράταξη.. σαν πόλεμος.. εγώ δεν το βλέπω έτσι.. ούτε κράζω (γενικά και αόριστα την toyo) αλλά βλέπω κάποια συγκεκριμένα  δεδομένα +κάποιες από τις εμπειρίες μου και δεν μπορώ να πω θετικά σχόλια για τα συγκεκριμένα μοντέλα.. όπως και μου έχουν κάνει μεγάλη εντύπωση μερικά πολύ δυνατά φαουλ που έχει κάνει.

Δεν θέλω να είμαι όσο απότομος / απόλυτος όπως κάποιος/κάποιοι εδώ στο φόρουμ,αλλά δεν μπορώ και να πω καλά λόγια.. Δεν νομίζω να υπάρχει χώρος στην Ελλάδα που τα συγκεκριμένα δύο κλιματιστικά να μην έχουν on/off συμπεριφορές σε φυσιολογικές συνθήκες εξ.θερμοκρασιας Θέρμης ζωνης (1300watt/900watt ελάχιστη ,μόνο που τα πληκτρολογώ χαμογελάει η ΔΕΗ)

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Έχεις δίκιο ότι φαίνεται σαν παράταξη.. σαν πόλεμος.. εγώ δεν το βλέπω έτσι.. ούτε κράζω (γενικά και αόριστα την toyo) αλλά βλέπω κάποια συγκεκριμένα  δεδομένα +κάποιες από τις εμπειρίες μου και δεν μπορώ να πω θετικά σχόλια για τα συγκεκριμένα μοντέλα.. όπως και μου έχουν κάνει μεγάλη εντύπωση μερικά πολύ δυνατά φαουλ που έχει κάνει.

Δεν θέλω να είμαι όσο απότομος / απόλυτος όπως κάποιος/κάποιοι εδώ στο φόρουμ,αλλά δεν μπορώ και πω καλά λόγια..

Το κακό είναι ότι απλά τσουβαλιάζετε όλα τα μοντέλα συγκεκριμένης μάρκας και την βγάζετε άχρηστη όλη , σκέψου δηλαδή το atxc25 daikin και το ururu daikin θα συμφωνήσεις  ότι αυ5α τα δυο κλιματιστικα είναι αρκετά διαφορετικά , επειδή όμως πχ εσυ μπορεί να έχει μια κακή εμπειρία με το atxc25 να βγαίνεις και να λες ότι η daikin έχει σαβούρα κλιματιστικα 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, dimostr είπε

Το κακό είναι ότι απλά τσουβαλιάζετε όλα τα μοντέλα συγκεκριμένης μάρκας και την βγάζετε άχρηστη όλη , σκέψου δηλαδή το atxc25 daikin και το ururu daikin θα συμφωνήσεις  ότι αυ5α τα δυο κλιματιστικα είναι αρκετά διαφορετικά , επειδή όμως πχ εσυ μπορεί να έχει μια κακή εμπειρία με το atxc25 να βγαίνεις και να λες ότι η daikin έχει σαβούρα κλιματιστικα 

Δες όλα τα μυνήματα μου,πάντα μα πάντα μιλάω για το 856zr και 871zr. Δεν ξέρω για τα άλλα..(α και για τα KURO καμία φορά τα μεγάλα,όπου η ίδια αντιπροσωπεία μου είπε ότι εχουν παρόμοια συμπεριφορά). Επίσης το γεγονός ότι ακόμα γράφει 1w στην αναμονή στα συγκεκριμένα δύο κλιματιστικά.. είναι τι να πω..ασχολιαστο

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Rnd1978 είπε

Δες όλα τα μυνήματα μου,πάντα μα πάντα μιλάω για το 856zr και 871zr. Δεν ξέρω για τα άλλα..(α και για τα KURO καμία φορά τα μεγάλα,όπου η ίδια αντιπροσωπεία μου είπε ότι εχουν παρόμοια συμπεριφορά)

Πρώτα και πάνω από όλα πρέπει να σεβόμαστε την επιλογή του άλλου που έδωσε τα λεφτά του για να αγοράσει ένα προϊόν , με επιχειρήματα να πεις στον οποιονδήποτε ότι θα μπορούσε να πράξει καλύτερα , 

πιστευω ότι σε αυτό συμφωνείς εξάλλου είναι κάτι που έχει ειπωθεί και νωρίτερα στο νήμα από άλλον συνομιλητή 

δεν είναι λογική και δεν μπορεί να δικαιολογηθεί σε καμία περίπτωση αυτό που συνέβη σε μένα που όταν ανέβασα βίντεο με καταναλώσεις συγκεκριμένου κλιματιστικου πέρυσι το χειμώνα  δέχθηκα μέχρι και  pm με εντελώς ανάρμοστο περιεχόμενο για δημόσιο διάλογο 

  • Like 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, dimostr είπε

Πρώτα και πάνω από όλα πρέπει να σεβόμαστε την επιλογή του άλλου που έδωσε τα λεφτά του για να αγοράσει ένα προϊόν , με επιχειρήματα να πεις στον οποιονδήποτε ότι θα μπορούσε να πράξει καλύτερα , 

πιστευω ότι σε αυτό συμφωνείς εξάλλου είναι κάτι που έχει ειπωθεί και νωρίτερα στο νήμα από άλλον συνομιλητή 

δεν είναι λογική και δεν μπορεί να δικαιολογηθεί σε καμία περίπτωση αυτό που συνέβη σε μένα που όταν ανέβασα βίντεο με καταναλώσεις συγκεκριμένου κλιματιστικου πέρυσι το χειμώνα  δέχθηκα μέχρι και  pm με εντελώς ανάρμοστο περιεχόμενο για δημόσιο διάλογο 

Έχει ξεφύγει αρκετές φορές το θέμα, και στο παρελθόν.. πέρα δώθε όμως στο τελος γυρνάει στα κανονικά.. :) απλα καλό θα ήταν όπως είπε και ο συνομιλητής,όπως είπες και εσύ ,όπως λέω και εγώ.. να σταματήσει το τσουβαλιασμα, οι απότομοι τρόποι, το φυτιλιασμα κάποιων post,και γενικά να ξαναγίνει ένα φιλικό forum,όπου μοιραζόμαστε τις απόψεις μας, ανησυχίες μας και όσο μπορούμε να βοηθάμε ο ένας τον άλλον...,πριν την αγορά όπως και μετά την αγορά....

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

 

Δεν ξέρω, από ότι φαίνεται κάτι έχεις να μου δείξεις...

Δεν εχω καταλάβει ακριβώς  τί πρέπει να σου δείξω . Ίσως εννοεί το Inventor Nemesis  το 9άρι που έχω με SCOP= 6.4  με εύρος στη θέρμανση: 2.569-20.000 btu/h  (0.75-5.86 kw δηλαδή)
και εύρος κατανάλωσης: 104 - 1.934 watts

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.

Χρησιμοποιώ ενα morris dcin 1241 12000 btu inverter 7-8 ετων. Δυστυχώς το μηχάνημα συνδέεται απευθείας πανω στον πίνακα και γι' αυτο δεν μπορω να πειραματιστω μετρόντας καταναλωσεις ανάλογα με σενάρια χρήσης.

Εχει πανω 2 κουμπιά, το ένα λέγεται air exchange, ενώ το αλλο λεγεται air refresh. Πατώντας τα εμφανίζονται 2 διαφορετικά εικονίδια. Έχει ιδέα κανεις τι κάνουν και αν υπάρχει περίπτωση να επηρεαζουν την κατανάλωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...