Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Εάν κλείσει ο συμπιεστης ,θέλει συνήθως τρία λεπτά (δικλείδα ασφάλειας) για να ξανανοιξει..

κάνει 3,5 λεπτά έτσι λέει το γράφημα αν βάλω πάνω το mouse .

δεν σημάινει ότι κλείνει και θυρίδες τον ίδιο χρόνο 3,5 λεπτά κάνει με καταναλωση συμπιεστή εκτος.

Επεξ/σία από grizos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Εάν κλείσει ο συμπιεστης ,θέλει συνήθως τρία λεπτά (δικλείδα ασφάλειας) για να ξανανοιξει..

Λες να έχει θέμα επικοινωνίας η μέσα με την έξω πλακέτα και δίνει εντολή τέτοια , αλλά δε βγάζει καμία ένδειξη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά επειδή σκέφτομαι να κάνω μόνος μ τη συντήρηση του κλίματιστικου κ να φωνάξω μόνο κάποιον να δει το φρεον θέλω να ρωτήσω τι διαφορά έχουν αυτά 

https://www.frigohellas.gr/nch-europe-shine-side-ugro-katharismou-eswterikwn-stoixeiwn-klimatistikwn-suskeuasia-1lit-araiwsi-1-20-23758

http://www.intool.gr/index.php?id_product=407&controller=product

20 ευρώ διαφορά στη τιμή είναι μεγαλη

Κάποια άλλα φθηνά 4λιτρα που βλεπω στο σκρουτζ cb1 κ cb3 αξίζουν? 

Το εβερμπαιτ μπορώ να το χρησιμοποιήσω κ στην εξωτερική μονάδα η χρειάζομαι άλλο? 

Τέλος διάβασα ότι αν ανοιχτεί πρέπει να το χρησιμοποιήσεις σε 1 χρόνο γιατί λήγει... Σκέφτηκα αν το πάρω να τραβήξω με σύριγγα όση ποσότητα χρειάζομαι κ μετά να κλείσω την τρυπιτσα με ταινία για να μην πάρει αέρα... Μπορεί να λέω κ βλακιες... Ευχαριστώ..... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, MySql είπε

Καλησπερα παιδια επανερχομαι γιατι εφαγα πακετο απο το πλαισιο μου ακυρωσε την μια παραγγελια που ειχα κανει με τιμη black friday επειδη δεν μπορεσα να απαντησω 2 φορες στο τηλεφώνημα τους... Οπότε τωρα ψάχνω για λύσεις σε σκρουτζομαγαζα με μπουσουλα τις κριτικες και θα ηθελα την γνωμη σας.

Ψάχνω ενα κλιματιστικο απο 9000 έως 12000 btu για χώρο 24 τ.μ μέχρι 350 ευρώ και είμαι ανάμεσα σε αυτα τα δυο:

https://www.skroutz.gr/s/15039037/TCL-Elite-TAC-09CHSA-XA51.html#reviews

https://www.skroutz.gr/s/8986673/Finlux-FDCI-12LK46GFH.html

Οποιαδήποτε γνώμη ή αντιπρόταση θεμιτή! 

Το tlc ειναι χαμηλότερης κλασης αλλά το βαζω γιατι εχω διαβάζει καλες κριτικες στο φορουμ ενω για το finlux δεν εχω διαβασει κατι

Ευχαριστώ

και το φορουμ έχει την ίδια απορία......αν τα finlux  είναι πραγματικά ινβέρτερ, απο τα 2 το πρώτο είναι απο τα καλά φθηνά ,το δέυτερο δεν το ξέρει κανείς εδώ.

θα έλεγα το πρώτο αλλά όποιο και να πάρεις ενημερωσέ μας .

αν δεν βιάζεσαι καλύτερη επιλογή με συχνές προσφορες στα 400 ευρω ειναι το daikin 25 sensira

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, dimostr είπε

Λες να έχει θέμα επικοινωνίας η μέσα με την έξω πλακέτα και δίνει εντολή τέτοια , αλλά δε βγάζει καμία ένδειξη 

Τι να πω δεν ξερω,αλλιώς φανταζομουν να συμπεριφέρεται.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένω τα ανάλογα σχόλια για την κινεζοφασον συμπεριφορά του γιαπωνεζοριτζιναλ 🤣 παίρνω και τα ποπ κορν μου και κάθομαι ..

Την ανάβω την φουντώνω και μετα την καμαρώνω ..🤣🤣🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Τι να πω δεν ξερω,αλλιώς φανταζομουν να συμπεριφέρεται.. 

Κοιτά το ότι το κάνει δεν το καταλαβαίνεις αν δεν έχεις μετρητή να το δεις επειδή είναι πολύ σύντομο και ανεπαίσθητο απλά μο6 έκανε εντύπωση η συχνότητα και ο τρόπος 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, grizos είπε

Την τογιοτομι λέμε αλλά ας λύσουμε τα "δικά"μας πρώτα.

daikin sensira 25 ,εξωτερικη 7 εσωτερικη 17 ζητηση 23 ,αυτη την στιγμη θερμομετρο 3 μετρα ποιο περα 21 χωρος 16 τετραγωνικα.

image.png.67770573bc7717c55c7d6f528a78491d.png

ανεξήγητα on off το ίδιο λέει και ο dimostr (Για το daikin το δοκίμασα και κοιταγα την κατανάλωση με την tp link και δεν άλλαξε κάτι με την ελάχιστη κατανάλωση παίζει εκεί από 195 έως 210 και κάποιες στιγμές κάνει κάποια ανεβάσματα στα 280-290 αλλά για δευτερόλεπτα και επίσης κάνει πολλά σβησιματα αλλά για δευτερόλεπτα 15-20 και μετά ανεβαίνει πάλι στα 200watt ) δεν φαίνεται και πολύ φυσιολογικό.........

Ποια είναι η διαφορά του realtime trend με το logged usage;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, dimostr είπε

Κοιτά το ότι το κάνει δεν το καταλαβαίνεις αν δεν έχεις μετρητή να το δεις επειδή είναι πολύ σύντομο και ανεπαίσθητο απλά μο6 έκανε εντύπωση η συχνότητα και ο τρόπος 

Με το άνοιξε - κλείσε δεν φθείρεται ο συμπιεστής; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ΘοδωρήςΚαρπούζης είπε

Περιμένω τα ανάλογα σχόλια για την κινεζοφασον συμπεριφορά του γιαπωνεζοριτζιναλ 🤣 παίρνω και τα ποπ κορν μου και κάθομαι ..

Την ανάβω την φουντώνω και μετα την καμαρώνω ..🤣🤣🤣

καλέ μου Θόδωρη μιλάμε για ένα μηχάνημα 400 ευρώ που αποδεδειγμένα ινβερτάρει χαμηλά δεν είναι ενεργοβόρο και του ζήτησα να κάνει το 17 εσωτερική 23 , πιστεψέμε  το γράφημα θα γίνει καλύτερο σε λιγη ώρα και θα το ανεβάσω, αν ήταν τέλειο η daikin δεν θα είχε άλλα μοντέλα και αν είχε μόνιμα 400 ευρώ σε ένα ενημερωμένο καταναλωτικό κοινό τα κινέζικα θα ήταν σπάνια είδη προς εξαφάνιση ......φιλικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, guzel είπε

Με το άνοιξε - κλείσε δεν φθείρεται ο συμπιεστής; 

Αυτό δε μπορώ να το ξέρω , ένας μηχανολόγος μηχανικός ηλεκτρολόγος μηχανολόγος δε ξέρω ποια ειδικότητα μπορεί να το απαντήσει αυτό 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ΘοδωρήςΚαρπούζης είπε

Περιμένω τα ανάλογα σχόλια για την κινεζοφασον συμπεριφορά του γιαπωνεζοριτζιναλ 🤣 παίρνω και τα ποπ κορν μου και κάθομαι ..

Την ανάβω την φουντώνω και μετα την καμαρώνω ..🤣🤣🤣

Έχει διαφορά να το κάνει στα 200watt και όχι 400 plus. 

2 λεπτά πριν, grizos είπε

καλέ μου Θόδωρη μιλάμε για ένα μηχάνημα 400 ευρώ που αποδεδειγμένα ινβερτάρει χαμηλά δεν είναι ενεργοβόρο και του ζήτησα να κάνει το 17 εσωτερική 23 , πιστεψέμε  το γράφημα θα γίνει καλύτερο σε λιγη ώρα και θα το ανεβάσω, αν ήταν τέλειο η daikin δεν θα είχε άλλα μοντέλα και αν είχε μόνιμα 400 ευρώ σε ένα ενημερωμένο καταναλωτικό κοινό τα κινέζικα θα ήταν σπάνια είδη προς εξαφάνιση ......φιλικά

Μπορείς να το βάλεις και στο eco η να ανεβάσεις ένα βαθμός θερμοκρασία εφόσον θα έχουν ίδια σχεδόν κατανάλωση και τους 21 τους έχει για πλάκα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, smav82 είπε

Έχει διαφορά να το κάνει στα 200watt και όχι 400 plus. 

Δεν εχε8 νόημα αυτή η αντιπαράθεση έχω βίντεο ανεβασμένα με κατανάλωση και στη θέρμανση και στη ψύξη toyotomi kuro 9αρι να κάνει συντήρηση στα 156-180 watt όλα είναι θέμα απωλειών χωρων και εξωτερικών θερμοκρασιών 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...