Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Artakos είπε

Προσπαθησε να δωσεις εντολη με το αλλο χειριστήριο που λες οτι δουλευει σωστα μηπως δινει λαθος εντολη

Το έκανα και έπιασε.. Όταν όμως προσπάθησα να το ξανακάνω για να το επιβεβαιώσω πλήρως, δεν... 😉

Άρα μάλλον τυχαίο ήταν. 

Επεξ/σία από nemesi54
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα σας,

Αναζητώ κλιματιστικο για την κρεβατοκάμαρα (περιπου 12τμ) και θα ηθελα την γνωμη σας ποιο απο τα 2 παρακατω κλιματιστικα να διαλεξω:

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/toyotomi-izuru-trn-trg-828zr-klimatistiko-9-000-btu-h_3054160

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/198181-daikin-atxc25b-siesta-sensira

Εχω επιλεξει κυριως μεγαλα καταστηματα καθως θελω να εκμεταλευτω την δωροεπιταγη ανακύκλωσης του παλαιου κλιματιστικού που εχω στο δωματιο.

Το κυριο χαρακτηριστηκο που με ενδιαφερει ειναι ο θορυβος της εξωτερικης  μοναδας (θα τοποθετηθει πολυ κοντα στην κρεβατοκαμαρα του διπλανου διαμερσματος) και ο συντελεστης ψυξης καθως το χειμωνα το δωματιο ειναι αρκετα ζεστο.

Εννοειται ειμαι ανοιχτος στο να μου προτεινεται οποιοδηποτε αλλο κλιματιιστικο μπορει να μου εχει ξεφυγει.

Ευχαριστω για τον χρονο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, emiliosk είπε

Καλησπέρα σας,

Αναζητώ κλιματιστικο για την κρεβατοκάμαρα (περιπου 12τμ) και θα ηθελα την γνωμη σας ποιο απο τα 2 παρακατω κλιματιστικα να διαλεξω:

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/toyotomi-izuru-trn-trg-828zr-klimatistiko-9-000-btu-h_3054160

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/198181-daikin-atxc25b-siesta-sensira

Εχω επιλεξει κυριως μεγαλα καταστηματα καθως θελω να εκμεταλευτω την δωροεπιταγη ανακύκλωσης του παλαιου κλιματιστικού που εχω στο δωματιο.

Το κυριο χαρακτηριστηκο που με ενδιαφερει ειναι ο θορυβος της εξωτερικης  μοναδας (θα τοποθετηθει πολυ κοντα στην κρεβατοκαμαρα του διπλανου διαμερσματος) και ο συντελεστης ψυξης καθως το χειμωνα το δωματιο ειναι αρκετα ζεστο.

Εννοειται ειμαι ανοιχτος στο να μου προτεινεται οποιοδηποτε αλλο κλιματιιστικο μπορει να μου εχει ξεφυγει.

Ευχαριστω για τον χρονο σας.

Πολυ πιο αθορυβο Daikin.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, emiliosk είπε

Καλησπέρα σας,

Αναζητώ κλιματιστικο για την κρεβατοκάμαρα (περιπου 12τμ) και θα ηθελα την γνωμη σας ποιο απο τα 2 παρακατω κλιματιστικα να διαλεξω:

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/toyotomi-izuru-trn-trg-828zr-klimatistiko-9-000-btu-h_3054160

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/198181-daikin-atxc25b-siesta-sensira

Εχω επιλεξει κυριως μεγαλα καταστηματα καθως θελω να εκμεταλευτω την δωροεπιταγη ανακύκλωσης του παλαιου κλιματιστικού που εχω στο δωματιο.

Το κυριο χαρακτηριστηκο που με ενδιαφερει ειναι ο θορυβος της εξωτερικης  μοναδας (θα τοποθετηθει πολυ κοντα στην κρεβατοκαμαρα του διπλανου διαμερσματος) και ο συντελεστης ψυξης καθως το χειμωνα το δωματιο ειναι αρκετα ζεστο.

Εννοειται ειμαι ανοιχτος στο να μου προτεινεται οποιοδηποτε αλλο κλιματιιστικο μπορει να μου εχει ξεφυγει.

Ευχαριστω για τον χρονο σας.

Το izuru είναι παλιά σειρά οπότε μη το κοιτάς , αν θες toyotomi πρέπει να δεις την σειρά kuro που έχει και μεγάλο seer το daikin δεν έχει μεγάλο seer αν θες αποκλειστικά μεγάλο seer υπάρχουν πολλές μάρκες σε 9αρια  αλλά πες λίγο και τι λεφτά διαθέτεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, dimostr είπε

Το izuru είναι παλιά σειρά οπότε μη το κοιτάς , αν θες toyotomi πρέπει να δεις την σειρά kuro που έχει και μεγάλο seer το daikin δεν έχει μεγάλο seer αν θες αποκλειστικά μεγάλο seer υπάρχουν πολλές μάρκες σε 9αρια  αλλά πες λίγο και τι λεφτά διαθέτεις 

Το budget μου ειναι στα 500 (μαζι με εγκατασταση και αποξηλωση παλαιου κλιματιστικου)

Αυτη την στιγμη το Dalkin θα μου βγει στα 480 λογω και μιας δωροεπιταγης 30 ευρω που εχω στον κωτσοβολο. (Η οποια λήγει σημερα)

To Kuro το βλεπω στα 60db αρα μιλαμε για +60% θορυβου σε σχεση με το Dalkin (58db)

Επεξ/σία από emiliosk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, emiliosk είπε

Το budget μου ειναι στα 500 (μαζι με εγκατασταση και αποξηλωση παλαιου κλιματιστικου)

Αυτη την στιγμη το Dalkin θα μου βγει στα 480 λογω και μιας δωροεπιταγης 30 ευρω που εχω στον κωτσοβολο. (Η οποια λήγει σημερα)

To Kuro το βλεπω στα 60db αρα μιλαμε για +60% θορυβου σε σχεση με το Dalkin (58db)

Εγώ πήρα πέρυσι το daikin αυτό στα 399 και να σου πω την αλήθεια αν ψάξεις λίγο πίσω στο νήμα θα δεις πολλά σχεδιαγράμματα δικά μου που δείχνουν ότι το κλιματιστικό σε μένα τουλάχιστον δε δουλεύει καλά , τώρα από πλευράς θορύβου ναι είναι σχετικά αθόρυβο αλλά εγώ προσωπικά δε θα το ξαναγοράζα κοιτά και σε κανα haier που βγαίνουν αθόρυβα πάντα με τα specs βεβαια 

εχω επισης κα8 το Kuro που για μένα αθόρυβο είναι 

αλλα εσυ αποφασίζεις , εξαλλου το Kuro εινα8 και πιο ακριβό από το budget σου οποτε μη το κοιτάς 

17 λεπτά πριν, emiliosk είπε

To Kuro το βλεπω στα 60db αρα μιλαμε για +60% θορυβου σε σχεση με το Dalkin (58db)

Νομίζω έχεις κάνει καποιο λάθος στον υπολογισμό εδώ , δε νομίζω τα 60 dB vs 58db είναι 60% διαφορά 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, marioboni είπε

Κάθε 3db διπλασιάζεται ο θόρυβος

Ζοριστηκε το Morris σήμερα

Το βράδυ την έβγαλε με 9 ώρες και 1.7kw 

Και στις 2 περιπτώσεις ζητούμενη 26

Screenshot_2020-06-30-15-35-51-795_de.wetteronline.wetterapp.jpg

Screenshot_2020-06-30-15-36-07-967_com.tuya.smartlife.jpg

Μάριε με την εφαρμογή έχεις κάνα θέμα. Ξαφνικά δεν μου δουλεύει την ώρα που έχω ρύθμιση να κλείνει. 3αμ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω δοκιμάσει είναι η αλήθεια

Τι καταναλώσεις βλέπεις εσύ;

Σήμερα έχει τρελή ζέστη  και το χαίρεται άλλος!

Εγώ είμαι στη δουλειά και τσεκαρω τι γίνεται 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια εχω το morris wfin70140 κι ενω στο σαιτ του κωτσο λεει οτι εχει Λειτουργία I-Feel εγω παταω το κουμπι και δεν κανει τιποτα...το εχεις κανεις αλλος να μου πει??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, teo lilio είπε

καλησπερα παιδια εχω το morris wfin70140 κι ενω στο σαιτ του κωτσο λεει οτι εχει Λειτουργία I-Feel εγω παταω το κουμπι και δεν κανει τιποτα...το εχεις κανεις αλλος να μου πει??

Διάβασες στο manual τι κάνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, teo lilio είπε

καλησπερα παιδια εχω το morris wfin70140 κι ενω στο σαιτ του κωτσο λεει οτι εχει Λειτουργία I-Feel εγω παταω το κουμπι και δεν κανει τιποτα...το εχεις κανεις αλλος να μου πει??

Όταν ενεργοποιείται το ifeel, το κλιματιστικό χρησιμοποιεί το θερμόμετρο πάνω στο τηλεχειριστήριο αντί για το θερμόμετρο που βρίσκεται πάνω στην εσωτερική μοναδα.. Του λες π.χ. θέλω να έχω  27C εδώ που είναι το τηλεχειριστήριο. (Προσοχή ομως το τηλεχειριστήριο πρεπει να "βλέπει" να έχει επαφή δηλαδή με την μοναδα)

 

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα σκεφτομαι για αγορα κλιματιστικου 12αρι και λεω να βαλω το χερι βαθια,μιας και θα ειναι ατοκες δοσεις,για δωματιο βορεινο 27 τμ

με ενδιφερει να βρω κατι το οποιο θα ειναι κορυφαιο απο επιδοσεις και καταναλωσεις. (ποιο πολυ λεω σε daikin διοτι αγορασα το αντοιστιχο 24αρι για σαλονο-κουζινα 60τμ και εμεινα πολυ ικανοποιημενος απο ζεστη και καταναλωσεις)

ο Βαθμός ενεργειακής απόδοσης (SEER) στο daikin ειναι 8.54 και ο Βαθμός θερμικής απόδοσης (SCOP στα 6.14)

η πρωτη μου επιλογη ειναι αυτο εδω  Daikin ATXM35N Siesta Perfera 1049 σε επωνυμα καταστηματα.

και σαν δευτερη αυτο εδω Mitsubishi MSZ LN35VGB 1399  σε επωνυμα καταστηματα.

οτιδηποτε αλλο εχετε κατα νου και δοκιμασμενο μου λετε.

Επεξ/σία από Triple_HR21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, Triple_HR21 είπε

καλησπερα σκεφτομαι για αγορα κλιματιστικου 12αρι και λεω να βαλω το χερι βαθια,μιας και θα ειναι ατοκες δοσεις,για δωματιο βορεινο 27 τμ

με ενδιφερει να βρω κατι το οποιο θα ειναι κορυφαιο απο επιδοσεις και καταναλωσεις. (ποιο πολυ λεω σε daikin διοτι αγορασα το αντοιστιχο 24αρι για σαλονο-κουζινα 60τμ και εμεινα πολυ ικανοποιημενος απο ζεστη και καταναλωσεις)

ο Βαθμός ενεργειακής απόδοσης (SEER) στο daikin ειναι 8.54 και ο Βαθμός θερμικής απόδοσης (SCOP στα 6.14)

η πρωτη μου επιλογη ειναι αυτο εδω  Daikin ATXM35N Siesta Perfera 1049 σε επωνυμα καταστηματα.

και σαν δευτερη αυτο εδω Mitsubishi MSZ LN35VGB 1399  σε επωνυμα καταστηματα.

οτιδηποτε αλλο εχετε κατα νου και δοκιμασμενο μου λετε.

Αν θες να βάλεις το χέρι βαθιά στη τσέπη για κορυφαίες επιδόσεις τότε κοίτα και ένα daisekai 9 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια , αγορασα ενα nemesis pro 9αρη , για χρηση στο υπνοδωματιο μου
αφου το αγορασα καταλαβα οτι ηταν σχεδον 13αρη και μεσα σε μιση ωρα περιπου μου κρυωνει ολο το σπιτι (65τ.μ -  και περιοχη εξω απο θεσσαλονικη ) αν και εχει μπει σε πολυ κακο σημειο για να κυκλοφορει ο αερας παντου.

καταρχην να ευχαριστησω τα παιδια - που δεν θυμαμαι ποια ηταν αλλα το προτειναν αρκετες σελιδες πισω.
και καταδευτερον , ηθελα να ρωτησω πιο ειναι το πιο αποδοτικο υγρο για το κλιματιστικο - που θα προσφερει καλυτερη ψυξη - και αν γινεται να αλλαξω το R32 και να βαλω αλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...