Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, stavedo13 είπε

Δεν έκανα...Απλά επειδή θα ανάβει λίγες ώρες την ημέρα (5-6) πιστεύω θα είμαι οκ...

Για να μην ψαχνω τι εχεις ζητησει, για ψυξη η θερμανση κυριως το θες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, marioboni είπε

Σε εσένα πως ξέρεις ότι δεν δουλεύει;

Ξαναδιάβασε τι κάνει 

Δεν την χρησιμοποιώ εφόσον δουλεύει μια χαρά χωρίς

Όλα auto, επιθυμητή θερμοκρασία και τέλος

Στην θέρμανση δούλευε μια χαρά επίσης

με την λογικη οτι παταω το κουμπι και δεν κανει τιποτα,,,ολα τα αλλα τα κουμπια βγαζουν ενα μπιπ αυτο δεν κανει τιποτα..και κατι ακομα αποσυνδέετε συχνα το wifi και θελει να το κανω απο την αρχη,,εχεις εσυ τετοιο θεμα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, stavedo13 είπε

Και για τα δύο ...

Ειδα πως μιλας κ για tcl, κ daikin. Το Haier 5 χρονια χωρις υποχρεωση συντηρησης ετησια κ πιστποιημενο με 330 ευρω με βολεψε. 400!παρα τοποθετημενο. Εχω θεμα με θορυβο κ επειδη ειχα ηδη σε αλλο σπιτι Haier 9ρι Tundra green νομιζω, το αποφασισα. Και με την εγγυηση της inventor για το haier ακομα πιο ασφαλης ενιωσα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, teo lilio είπε

με την λογικη οτι παταω το κουμπι και δεν κανει τιποτα,,,ολα τα αλλα τα κουμπια βγαζουν ενα μπιπ αυτο δεν κανει τιποτα..και κατι ακομα αποσυνδέετε συχνα το wifi και θελει να το κανω απο την αρχη,,εχεις εσυ τετοιο θεμα??

Το wifi δουλεύει οκ

Δεν έχω δοκιμάσει να προγραμματισμό μόνο 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Specs είπε

Ειδα πως μιλας κ για tcl, κ daikin. Το Haier 5 χρονια χωρις υποχρεωση συντηρησης ετησια κ πιστποιημενο με 330 ευρω με βολεψε. 400!παρα τοποθετημενο. Εχω θεμα με θορυβο κ επειδη ειχα ηδη σε αλλο σπιτι Haier 9ρι Tundra green νομιζω, το αποφασισα. Και με την εγγυηση της inventor για το haier ακομα πιο ασφαλης ενιωσα. 

Thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, argitt είπε

Gree Bora..

Έχω το 24αρι...Καλό μηχάνημα με καλές κατανάλωσεις χάρις σε ένα κόλπο που έχω βρει...Τώρα για το 9αρι που θες εσύ δν ξέρω εάν θα δουλέψει το κόλπο... Καλύτερα να κοιτάξεις κάτι άλλο. .Άσε που ακούγεται ότι εδώ στην Ελλάδα η Gree καπουτ...Διάβασε λίγο το νήμα και θα βρεις καλύτερα και φθηνότερα 9αρια..

12αρι ειναι αυτο που θέλω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, stavedo13 είπε

Thanks

Anakefαλαιωνουμε:εφοσον ειναι για υπνοδωματιο,για μενα τα κυριαρχα ειναι ο θορυβος και το αν η θεση που θα μπει σε εξαναγκαζει να εχει πτερυγια που στελνουν καθετα τον αερα.Τα παλια τα χρονια(!) πληρωναμε τις φιρμες για κινεζικο μεν εργοστασιο αλλα με αποκλειστικες "παροχες" οπως καθετη 90 μοιρες ροη αερα.Το βλεπαμε και στους γιαπωνεζους,οριτζιναλ και εξιαπωνισθεντες κινεζους.Εχω στο υπνοδωματιο ενα αρχαιο sanyo 7500 on-off αγορασμενο χρυσό (Gree κατασκευη) και παρα τα 700w του το κραταω γιαυτες τις περσιδες,το αθορυβο του (οχι εντελως οπως σημερα αλλα κοιμασαι απο κατω του)και το ifeel του ...πριν γεννηθουν καποιοι εδω μεσα,δηλαδη 1995 περιπου.

Αν ΔΕΝ εχεις θεμα στο που χτυπαει ο αερας το Haier θα σε βολεψει καλυτερα λογω απολυτου ησυχιας,ως προς TCL.

Αν εχεις θεμα ΙΣΩΣ το οτι στριβει και αριστερα δεξια τις περσιδες το TCL,(για καθετα ποσο παει δεν ξερω),σε βολεψει καλυτερα (και 10 ετη ηρεμιας)αλλα θα χασεις απο τον θορυβο.

Τα υπολοιπα,αποδοσεις κλπ ειναι καλυτερα υποτιθεται στο TCL(μη eurovent ομως).

Εσυ επιλεγεις λοιπον,με γνωμονα τα πιο πανω.

Ως προς Daikin,λυπαμαι αλλα επαψα καιρο να ψαχνω στο...διαστημα για βασικες πληροφοριες,οπως τα db η να πρεπει να ειμαι ομηρος του παρελθοντος prestige τους και να τρεμω τις πλακέτες τους! Ουτε ακρη με τις εγγυησεις δεν εβγαλα ,οχι ειναι 2 ετη αλλα ειναι 5 ετη στο δικτυο Χ κλπ κλπ.Η για να βρω το ταμπελακι τους να πρεπει να καταχωρησω εγω στην "γεννητρια" δημιουργιας ecolabel ατελειωτους κωδικους!Εχω γερασει με τετοιες συμπεριφορες γιαυτο και δεν ιδρωνει το αυτι μου για την μαρκα που γραφει το ταμπελακι,αλλα για το συνολο του τι παιρνω και ποσο με σεβεται το after sales τους.

Αυτα...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα,

Εδω και περιπου 3 χρονια που εχω ερθει σε αυτο το σπιτι και εχω αυτο το κλιματιστικο αντιμετωπίζω ενα προβλημα. Το κλιματιστικο το καθαριζω τακτικα και συντηρειται 1 φορα το χρονο απο την στιγμη που μενω και μονος μου. 

Οταν τυχη και το εχω για 5-7 ωρες ανοιχτο +-  και μετα το κλεισω, μετα απο λιγο αρχιζει και σταζει με μικρες σταγονες απο την μια πλευρα τον πτερυγιων (μονο το καλοκαιρι). Παλιοτερα που τυχαια το ανοιξα μια μερα, ειδα οτι εκεινη την φορα ειχε πιασει μια λεπτη στρωση παγου κατω απο τα φιλτρα, (πανω στις μεταλλικές πλακετες? δεν ξερω πως τις λενε παντως δεν ηταν πανω στα φιλτρα που μαζευουν την σκονη) και τωρα που το φερνω στο μυαλο μου... σκεφτομαι οτι φανταζει λογικο... οταν το κλεινω... να αρχιζει να λιωνει αυτος ο παγος και σταζει...

Οταν ερχονται οι συντηρητες 1 φορα το χρονο (συνηθως καλοκαιρι), το εχω αναφερει και το ελεγξαν αν ο εξωτερικος σωληνας ειναι χαλασμενος or something... και δεν εντοπισαν καποιο προβλημα..... και ερωτω! Τι φαση? Πρεπει να φωναξα ηλεκτρολογο? υδραυλικο? ξανα συντηρητη? γιατι 2 διαφορετικοι συντηρητες μου ειπαν οτι δεν βλεπουν καποιο προβλημα...

Εντομεταξυ κατι νομιζω που ειναι ασχετο... μου ειχαν δωσει και κατι μικρα μαυρα φιλτρα  αρκετα σκληρα και πυκνα να τα βαλω ως "επιπλεον" προστασια, αλλα αναγκαστηκα να τα βγαλώ περυσι γιατι νομιζα οτι φταινε αυτα... (που τελικα δεν εφταιγαν) αλλα και δεν μου φαινοταν λογικο τα φιλτρα να ειναι τοσο υγρα οταν τα ελεγξα και καποιες φορες παγωμενα...

Ευχαριστω για τον χρονο σας!! (Καντε tag το ονομα μου αν μου απαντησετε για να μην χασω την απαντηση αν και θα ελεγχω)

Επεξ/σία από ZathuraEdition
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, ZathuraEdition είπε

Καλησπερα,

Εδω και περιπου 3 χρονια που εχω ερθει σε αυτο το σπιτι και εχω αυτο το κλιματιστικο αντιμετωπίζω ενα προβλημα. Το κλιματιστικο το καθαριζω τακτικα και συντηρειται 1 φορα το χρονο απο την στιγμη που μενω και μονος μου. 

Οταν τυχη και το εχω για 5-7 ωρες ανοιχτο +-  και μετα το κλεισω, μετα απο λιγο αρχιζει και σταζει με μικρες σταγονες απο την μια πλευρα τον πτερυγιων (μονο το καλοκαιρι). Παλιοτερα που τυχαια το ανοιξα μια μερα, ειδα οτι εκεινη την φορα ειχε πιασει μια λεπτη στρωση παγου κατω απο τα φιλτρα, (πανω στις μεταλλικές πλακετες? δεν ξερω πως τις λενε παντως δεν ηταν πανω στα φιλτρα που μαζευουν την σκονη) και τωρα που το φερνω στο μυαλο μου... σκεφτομαι οτι φανταζει λογικο... οταν το κλεινω... να αρχιζει να λιωνει αυτος ο παγος και σταζει...

Οταν ερχονται οι συντηρητες 1 φορα το χρονο (συνηθως καλοκαιρι), το εχω αναφερει και το ελεγξαν αν ο εξωτερικος σωληνας ειναι χαλασμενος or something... και δεν εντοπισαν καποιο προβλημα..... και ερωτω! Τι φαση? Πρεπει να φωναξα ηλεκτρολογο? υδραυλικο? ξανα συντηρητη? γιατι 2 διαφορετικοι συντηρητες μου ειπαν οτι δεν βλεπουν καποιο προβλημα...

Εντομεταξυ κατι νομιζω που ειναι ασχετο... μου ειχαν δωσει και κατι μικρα μαυρα φιλτρα  αρκετα σκληρα και πυκνα να τα βαλω ως "επιπλεον" προστασια, αλλα αναγκαστηκα να τα βγαλώ περυσι γιατι νομιζα οτι φταινε αυτα... (που τελικα δεν εφταιγαν) αλλα και δεν μου φαινοταν λογικο τα φιλτρα να ειναι τοσο υγρα οταν τα ελεγξα και καποιες φορες παγωμενα...

Ευχαριστω για τον χρονο σας!! (Καντε tag το ονομα μου αν μου απαντησετε για να μην χασω την απαντηση αν και θα ελεγχω)

https://www.inventoraircondition.gr/blog/syxnes-erotiseis-kai-apantiseis/ti-prepei-na-elegkso-otan-to-klimatistiko-pianei-pago

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Craven είπε

Το daikin αφού το έχω, το προτείνω φυσικά με χίλια. Αθόρυβο έξω/μέσα(***) με πραγματικά μικρή κατανάλωση κτλ για το mitsubishi δεν ξέρω αλλά και για αυτά ακούω τα καλύτερα.

Πραγματικά έξω είναι σαν να μην υπάρχει η συσκευή, δεν καταλαβαίνεις καν αν είναι αναμμένη και μέσα είναι σίγουρα το πιο αθόρυβο που έχει περάσει από το σπίτι (και πέρασαν αρκετά)

*** Αν πας σε Daikin ΜΕΓΑΛΗ προσοχή στην εγκατάσταση!!! έχω 2 και παιδεύτηκα καθώς νόμιζα καιρό πως κάνουν θόρυβο τα πλαστικά τους (τα γνωστά κρακ συστολής-διαστολής αλλά αφύσικα για ώρες) αλλά τελικά μετά απο 4-5 επισκέψεις τεχνικών που έστελνε το ΜΜ, όταν έστειλαν έναν συγκεκριμένο άνθρωπο (μου είπαν αν δεν το βρει αυτός τότε.....) ανακάλυψε σε δευτερόλεπτα πως ήταν λάθος η εγκατάσταση... τα daikin παίρνουν και βίδα στο κάτω μέρος μετά το "κρέμασμα" απ ότι κατάλαβα. Μην σου πασάρουν στην ίδια τιμή το προηγούμενο χωρίς το wifi μέσα στην συσκευασία (η μόνη διαφορά) πρόσεχε επίσης.

Έχεις κάποια φώτο απο την μαγική βίδα; Λογικά κάποιος σωλήνας ακούμπαγε στο σασί.

19 λεπτά πριν, ZathuraEdition είπε

Καλησπερα,

Εδω και περιπου 3 χρονια που εχω ερθει σε αυτο το σπιτι και εχω αυτο το κλιματιστικο αντιμετωπίζω ενα προβλημα. Το κλιματιστικο το καθαριζω τακτικα και συντηρειται 1 φορα το χρονο απο την στιγμη που μενω και μονος μου. 

Οταν τυχη και το εχω για 5-7 ωρες ανοιχτο +-  και μετα το κλεισω, μετα απο λιγο αρχιζει και σταζει με μικρες σταγονες απο την μια πλευρα τον πτερυγιων (μονο το καλοκαιρι). Παλιοτερα που τυχαια το ανοιξα μια μερα, ειδα οτι εκεινη την φορα ειχε πιασει μια λεπτη στρωση παγου κατω απο τα φιλτρα, (πανω στις μεταλλικές πλακετες? δεν ξερω πως τις λενε παντως δεν ηταν πανω στα φιλτρα που μαζευουν την σκονη) και τωρα που το φερνω στο μυαλο μου... σκεφτομαι οτι φανταζει λογικο... οταν το κλεινω... να αρχιζει να λιωνει αυτος ο παγος και σταζει...

Οταν ερχονται οι συντηρητες 1 φορα το χρονο (συνηθως καλοκαιρι), το εχω αναφερει και το ελεγξαν αν ο εξωτερικος σωληνας ειναι χαλασμενος or something... και δεν εντοπισαν καποιο προβλημα..... και ερωτω! Τι φαση? Πρεπει να φωναξα ηλεκτρολογο? υδραυλικο? ξανα συντηρητη? γιατι 2 διαφορετικοι συντηρητες μου ειπαν οτι δεν βλεπουν καποιο προβλημα...

Εντομεταξυ κατι νομιζω που ειναι ασχετο... μου ειχαν δωσει και κατι μικρα μαυρα φιλτρα  αρκετα σκληρα και πυκνα να τα βαλω ως "επιπλεον" προστασια, αλλα αναγκαστηκα να τα βγαλώ περυσι γιατι νομιζα οτι φταινε αυτα... (που τελικα δεν εφταιγαν) αλλα και δεν μου φαινοταν λογικο τα φιλτρα να ειναι τοσο υγρα οταν τα ελεγξα και καποιες φορες παγωμενα...

Ευχαριστω για τον χρονο σας!! (Καντε tag το ονομα μου αν μου απαντησετε για να μην χασω την απαντηση αν και θα ελεγχω)

Άλλαξε συντηρητή. Απο απόδοση πως πάει; Λογικά έχεις διαρροή ψυκτικού υγρού.
@ZathuraEdition

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα σε όλους. Είμαι σε αναζήτησή κλιματιστικού για χώρο σαλονιού-γραφείου περίπου 22τμ. Με ενδιαφέρει σχετικά αθόρυβη λειτουργία, η οικονομία και σίγουρα η αξιοπιστία.  Όλα τα υπόλοιπα μπλιμπλικια και οι εξυπνες λειτουργιες καλοδεχούμενα. Έχω δει το παρακάτω κλιματιστικό που έχει δωρεάν εγκατάσταση και δωροεπιταγή ανακύκλωσης και επιστροφή από eurobank. Κάποια γνώμη;  Budget δυστυχώς δεν μπορώ να ανέβω άλλο. Σας ευχαριστώ 
https://www.kokotas.gr/el/eshop/klimatismos/oikiaka-klimatistika/toixou/fujitsu-asyg12kmta-km-series.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας.

Χρειάζομαι την άποψη/βοήθεια σας για αγορά οικιακού κλιματιστικού!  λόγω εξωτερικού θορύβου σε υπνοδωμάτιο με δυτικά παράθυρα 4 x 1 (5ος - τελευταίος όροφος που έχει έκθεση δυτικά σε κεντρικό δρόμο 100 μέτρα μακριά με γκαζοφονιάδες, παπάκια, σαύρες, χαλιαμπούσες, κλπ αλλά χωρίς ακουστικό εμπόδιο και τα σκυλιά ενός θεότρελου στη γειτονιά που τα αμολάει μόνο το βράδυ (και παρά τον ανεμιστήρα) αναγκαζόμαστε και κλείνουμε παράθυρα. Οπότε χρειάζομαι άμεσα κλιματιστικό (δηλ. ύπνο).

  • Σε όλους τους υπολογιστές BTU που έχετε παραθέσει μου βγάζει 8άρι (άρα 9άρι).
  • Με ενδιαφέρει περισσότερο να είναι αθόρυβο για να κοιμάμαι.
  • Χρήση αποκλειστικά ψύξη - καλοκαίρι - για υπνο κυρίως και για 2 μήνες περίπου ή μόνο τις αρκετά ζεστές νύχτες. Αθόρυβο.
  • Να είναι αθόρυβο
  • Δεν είμαι ειδικός αλλά ενώ θα ήθελα να τοποθετηθεί κάθετα στην φορά του κρεβατιού (απέναντι από την πόρτα δηλαδή για να μην μας χτυπαει στα μούτρα) υπάρχει και περίπτωση να κοιτάει το κρεβάτι οπότε μήπως παίζει ρόλο τα fins που λέγατε;
  • Budget - δεν θέλω να δώσω πάρα πολλά γιατί θα το χρησιμοποιώ λίγες ημέρες (ώρες) το χρόνο αλλά με ενδιαφέρει το μέγιστο value for money (300-400) εκτός και αν μου πείτε οτι με 500 πέφτεις και 5db σε σχέση με τα άλλα οπότε κοιμάσαι πουλάκι. Εννοείτε οτι δεν θέλω να καίει την μάνα του και τον πατέρα του, προσπαθώ να μειώσω όσο μπορώ την κατανάλωση του σπιτιού μας άρα και η ενεργειακή κλάση παίζει ρόλο.
  • Με ενδιαφέρει επίσης να το βάλει καλός εγκαταστάτης αλλά βρίσκω και μόνος μου αν χρειαστεί.
  • Τελευταίο σε προτεραιότητα να έχει και ΙΟΤ λειουργικότητα να είναι smart/adaptive να μπορώ να το παρακολουθώ και από το κινητό μου σε καταναλώσεις, συμπεριφορές κλπ
  • Θέλω να γλυτώσω λεφτά στην αγορά αν γίνεται οπότε τα σκάω και μετρητά αν υπάρχει οικονομικό όφελος
  • Τέλος έχω και ένα DAIKIN 12ετίας FTYN50FV18 στο σαλόνι (αντιδιαμετρικά στο σπίτι στο σαλόνι, δεν ξέρω αν μπορώ να εκμεταλευτώ την εξωτερική του μονάδα που είναι ταράτσα για αυτό το γράφω).

  Thanks.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα κ καλό μήνα σε όλους! 

Ποιο απ τα 2 να επιλέξω κ αν έχετε την καλοσύνη γιατί.?

Toyotomi izuru WIFI TRN/TRG 856ZR 18.000 BTU 

ή

Inventor premium PR1VI32-18WF/PR1VO32-18 18.000 BTU

..ήρεμα ρωτάω..χα χα 

Ευχαριστώ! 😊

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Risky είπε

Καλησπέρα σας.

Χρειάζομαι την άποψη/βοήθεια σας για αγορά οικιακού κλιματιστικού!  λόγω εξωτερικού θορύβου σε υπνοδωμάτιο με δυτικά παράθυρα 4 x 1 (5ος - τελευταίος όροφος που έχει έκθεση δυτικά σε κεντρικό δρόμο 100 μέτρα μακριά με γκαζοφονιάδες, παπάκια, σαύρες, χαλιαμπούσες, κλπ αλλά χωρίς ακουστικό εμπόδιο και τα σκυλιά ενός θεότρελου στη γειτονιά που τα αμολάει μόνο το βράδυ (και παρά τον ανεμιστήρα) αναγκαζόμαστε και κλείνουμε παράθυρα. Οπότε χρειάζομαι άμεσα κλιματιστικό (δηλ. ύπνο).

  • Σε όλους τους υπολογιστές BTU που έχετε παραθέσει μου βγάζει 8άρι (άρα 9άρι).
  • Με ενδιαφέρει περισσότερο να είναι αθόρυβο για να κοιμάμαι.
  • Χρήση αποκλειστικά ψύξη - καλοκαίρι - για υπνο κυρίως και για 2 μήνες περίπου ή μόνο τις αρκετά ζεστές νύχτες. Αθόρυβο.
  • Να είναι αθόρυβο
  • Δεν είμαι ειδικός αλλά ενώ θα ήθελα να τοποθετηθεί κάθετα στην φορά του κρεβατιού (απέναντι από την πόρτα δηλαδή για να μην μας χτυπαει στα μούτρα) υπάρχει και περίπτωση να κοιτάει το κρεβάτι οπότε μήπως παίζει ρόλο τα fins που λέγατε;
  • Budget - δεν θέλω να δώσω πάρα πολλά γιατί θα το χρησιμοποιώ λίγες ημέρες (ώρες) το χρόνο αλλά με ενδιαφέρει το μέγιστο value for money (300-400) εκτός και αν μου πείτε οτι με 500 πέφτεις και 5db σε σχέση με τα άλλα οπότε κοιμάσαι πουλάκι. Εννοείτε οτι δεν θέλω να καίει την μάνα του και τον πατέρα του, προσπαθώ να μειώσω όσο μπορώ την κατανάλωση του σπιτιού μας άρα και η ενεργειακή κλάση παίζει ρόλο.
  • Με ενδιαφέρει επίσης να το βάλει καλός εγκαταστάτης αλλά βρίσκω και μόνος μου αν χρειαστεί.
  • Τελευταίο σε προτεραιότητα να έχει και ΙΟΤ λειουργικότητα να είναι smart/adaptive να μπορώ να το παρακολουθώ και από το κινητό μου σε καταναλώσεις, συμπεριφορές κλπ
  • Θέλω να γλυτώσω λεφτά στην αγορά αν γίνεται οπότε τα σκάω και μετρητά αν υπάρχει οικονομικό όφελος
  • Τέλος έχω και ένα DAIKIN 12ετίας FTYN50FV18 στο σαλόνι (αντιδιαμετρικά στο σπίτι στο σαλόνι, δεν ξέρω αν μπορώ να εκμεταλευτώ την εξωτερική του μονάδα που είναι ταράτσα για αυτό το γράφω).

  Thanks.

https://www.skroutz.gr/c/407/oikiaka-klimatistika-inverter/m/10474/TCL/f/407347/9000-btu.html?o=tcl θεωρητικά κάποιο από τα tcl θα του ταιριάζει γάντι για την χρήση που θες.

19 λεπτά πριν, Kyrpet είπε

Καλησπέρα κ καλό μήνα σε όλους! 

Ποιο απ τα 2 να επιλέξω κ αν έχετε την καλοσύνη γιατί.?

Toyotomi izuru WIFI TRN/TRG 856ZR 18.000 BTU 

ή

Inventor premium PR1VI32-18WF/PR1VO32-18 18.000 BTU

..ήρεμα ρωτάω..χα χα 

Ευχαριστώ! 😊

Χρήση? Αν πρόκειται να χρησιμοποιηθεί σε θέρμανση ίσως πρέπει να αλλάξεις εντελώς μοντέλα που κοιτάς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...