Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, C(r)y είπε

Καλησπέρα παιδιά , 

Έκανα μια μικρή έρευνα για κλιματιστικό για χώρο γύρω στα 40-50 τμ. Και κατέληξα σε αυτό 

https://www.skroutz.gr/s/23188535/Inventor-Dark-DRVI32-18WF-DRVO32-18.html#specs

Η ερώτηση είναι απλή αξίζει τα χρήματα που κάνει ;  Η αυτό ; 
https://www.skroutz.gr/s/18449742/Inventor-Grande-GR1VI410-18WF-GR1VO410-18.html

ξέρω ότι η είναι καλή μάρκα. Θα προτιμούσα μαύρο, αλλά εάν κάποιο λευκό είναι στα ίδια χρήματα καλύτερο το σκέφτομαι .

ευχαριστω εκ των προτερων

https://voyias.gr/climaunit/κλιματιστικό-τοίχου-inverter-toshiba-σειρά-edge-18000-btu-ras-18j2avsg-e-ras-18j2kvsg-eμε λίγα  παραπάνω  αλλά καμία σχέση..σε χαρακτηριστικά  και ποιότητα  και Toshiba  και 7 χρόνια  εγγύηση. Τώρα  αν είναι  καλή  μάρκα    η  invertor..απλά βάζουν  το  σήμα  τούς  δεν είναι κατασκευάστρια  εταιρεία  από αλλού παίρνουν....στα+ βεβαια  10 χρόνια  εγγύηση. Αλλά το Toshiba  δεν έχει σχέση  με invertor,  λίγα παραπανω  το αξίζει....

Επεξ/σία από s2000rr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα στην παρέα. Μετά από 2 χρόνια χρήσης μόνο στο κρύο το κλιματιστικό που έφτιαξα

χάλασε και πάλι. Η αντιπροσωπεία μου είχε δώσει 1 χρόνο εγγύηση για την επισκευή.
Είναι λες και το κάνουν να χαλάνε αμέσως μόλις λήξει η εγγύηση.

Οπότε προσανατολίζομαι στην αγορά καινούργιου κλιματιστικού. Θέλω να πάρω ένα 12αρι για το υπνοδωμάτιο που είναι περίπου 15τμ.
Ο λόγος για το 12αρι είναι ότι θέλω να ανοίγω την πόρτα ώστε η ψύξη να πηγαίνει και στο παιδικό δωμάτιο. Το κλιματιστικό εκεί που είναι "βλέπει" κατευθείαν το παιδικό δωμάτιο.
Το θέλω κυρίως για ψύξη καθώς το χειμώνα δεν τα ανάβω σχεδόν ποτέ και το σπίτι έχει καλή μόνωση. Είναι πολύ το 12αρι για το δωμάτιο ή να πάρω 9αρι;

Είμαι κυρίως σε αυτά τα 4. Παραθέτω κυριως αξιόπιστες εταιρίες και έβαλα και μία όχι τόσο κυριως για τα χαρακτηριστικά που έχει.
Τι μου προτείνεται και εσείς ανάμεσα σε αυτά τα 4;

TCL Miracle 12CHSA/VE
Toshiba Seiya R32 RAS-B13J2KVG-E/RAS-13J2AVG-E το συγκεκριμένο περιλαμβάνει και την εγκατάσταση.
Daikin Sensira FTXC-35B/RXC35B 12000BTU με R32
Mitsubishi Electric MSZ/MUZ HR35VF

Το TCL έχει φοβερά χαρακτηριστικά και 10 χρόνια εγγύηση αλλά δεν είναι από τους μεγάλους. Για μένα η εγγύηση παίζει ρόλο γιατί θέλω να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.
Μετά το TOSHIBA που μου αρέσει πολύ έχει και αυτό 7 χρόνια εγγύηση αλλά πολύ πιο ακριβό από τα άλλα 3.
Αυτό που φαίνεται να έχει τα καλύτερα χαρακτηριστικά από τα 3 "μεγάλα" είναι το DAIKIN αλλά έχει πολύ μικρή εγγύση μόλις 3 χρόνια. Έχω ακούσει ότι μπορείς να πάρεις και επέκταση σε αυτή, γνωρίζει κανείς το κόστος;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τα όποια σχόλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, PTamis είπε

Καλησπέρα στην παρέα. Μετά από 2 χρόνια χρήσης μόνο στο κρύο το κλιματιστικό που έφτιαξα

χάλασε και πάλι. Η αντιπροσωπεία μου είχε δώσει 1 χρόνο εγγύηση για την επισκευή.
Είναι λες και το κάνουν να χαλάνε αμέσως μόλις λήξει η εγγύηση.

Οπότε προσανατολίζομαι στην αγορά καινούργιου κλιματιστικού. Θέλω να πάρω ένα 12αρι για το υπνοδωμάτιο που είναι περίπου 15τμ.
Ο λόγος για το 12αρι είναι ότι θέλω να ανοίγω την πόρτα ώστε η ψύξη να πηγαίνει και στο παιδικό δωμάτιο. Το κλιματιστικό εκεί που είναι "βλέπει" κατευθείαν το παιδικό δωμάτιο.
Το θέλω κυρίως για ψύξη καθώς το χειμώνα δεν τα ανάβω σχεδόν ποτέ και το σπίτι έχει καλή μόνωση. Είναι πολύ το 12αρι για το δωμάτιο ή να πάρω 9αρι;

Είμαι κυρίως σε αυτά τα 4. Παραθέτω κυριως αξιόπιστες εταιρίες και έβαλα και μία όχι τόσο κυριως για τα χαρακτηριστικά που έχει.
Τι μου προτείνεται και εσείς ανάμεσα σε αυτά τα 4;

TCL Miracle 12CHSA/VE
Toshiba Seiya R32 RAS-B13J2KVG-E/RAS-13J2AVG-E το συγκεκριμένο περιλαμβάνει και την εγκατάσταση.
Daikin Sensira FTXC-35B/RXC35B 12000BTU με R32
Mitsubishi Electric MSZ/MUZ HR35VF

Το TCL έχει φοβερά χαρακτηριστικά και 10 χρόνια εγγύηση αλλά δεν είναι από τους μεγάλους. Για μένα η εγγύηση παίζει ρόλο γιατί θέλω να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.
Μετά το TOSHIBA που μου αρέσει πολύ έχει και αυτό 7 χρόνια εγγύηση αλλά πολύ πιο ακριβό από τα άλλα 3.
Αυτό που φαίνεται να έχει τα καλύτερα χαρακτηριστικά από τα 3 "μεγάλα" είναι το DAIKIN αλλά έχει πολύ μικρή εγγύση μόλις 3 χρόνια. Έχω ακούσει ότι μπορείς να πάρεις και επέκταση σε αυτή, γνωρίζει κανείς το κόστος;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τα όποια σχόλια.

τα daikin με κωδικο που ξεκιναει απο F εχουν 5 χρονια εγγυηση με το που θα στο δηλωσει ο εγκατστατης στην daikin 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, s2000rr είπε

https://voyias.gr/climaunit/κλιματιστικό-τοίχου-inverter-toshiba-σειρά-edge-18000-btu-ras-18j2avsg-e-ras-18j2kvsg-eμε λίγα  παραπάνω  αλλά καμία σχέση..σε χαρακτηριστικά  και ποιότητα  και Toshiba  και 7 χρόνια  εγγύηση. Τώρα  αν είναι  καλή  μάρκα    η  invertor..απλά βάζουν  το  σήμα  τούς  δεν είναι κατασκευάστρια  εταιρεία  από αλλού παίρνουν....στα+ βεβαια  10 χρόνια  εγγύηση. Αλλά το Toshiba  δεν έχει σχέση  με invertor,  λίγα παραπανω  το αξίζει....

έχει τιμή προσφοράς 979 άρα φθηνότερο από το Dark της Inventor. Δεν είδα να έχει wifi , θα το ψάξω λίγο ακόμη όμως τώρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, C(r)y είπε

έχει τιμή προσφοράς 979 άρα φθηνότερο από το Dark της Inventor. Δεν είδα να έχει wifi , θα το ψάξω λίγο ακόμη όμως τώρα. 

Έχει  wifi  ψήσου  και δεν  θα το μετανιώσεις...μέχρι αυτά   τα λεφτά  το θεωρώ  κορυφαίο  συνδυάζει  όλα  ποιότητα  καλό   seer και scoop  που σε νοιάζει  για την οικονομία. Εγγύηση. Και επίσης  έχει πιστοποίηση  eurovent  σε αντίθεση  με το invertor....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, C(r)y είπε

έχει τιμή προσφοράς 979 άρα φθηνότερο από το Dark της Inventor. Δεν είδα να έχει wifi , θα το ψάξω λίγο ακόμη όμως τώρα. 

Καμία επαφή το κλιματιστικό που σου πρότεινε ο @slk200gr με αυτά που κοιτάς. Πολλές κλάσεις πάνω το Toshiba. Ειδικά στα 18.000btu & άνω νομίζω είναι μονόδρομος το επώνυμο κλιματιστικό. Τώρα αν εσύ θεωρείς την Inventor καλή και επώνυμη μάρκα... Πάω πάσο! Εγώ όχι 😜

Edit: έβαλα λάθος όνομα στο tag! @s2000rr. είναι WiFi ready αν θυμάμαι καλά το ras. Οπότε το αγοράζεις έξτρα και είσαι οκ😁

Επεξ/σία από turbakiasss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, dimostr είπε

τα daikin με κωδικο που ξεκιναει απο F εχουν 5 χρονια εγγυηση με το που θα στο δηλωσει ο εγκατστατης στην daikin 

φίλε μου το έψαξα και εγώ λιγάκι τελικά και είδα το εξής:
https://standbyme.daikin.gr/el/package/epektash-eggyhshs
Δίνει όντως άλλα 2 χρόνια οπότε συνολικά 5 χρόνια εγγύηση.
Αυτό κάνει την ζυγαριά να γέρνει πολύ προς το DAIKIN.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, turbakiasss είπε

Καμία επαφή το κλιματιστικό που σου πρότεινε ο @slk200gr με αυτά που κοιτάς. Πολλές κλάσεις πάνω το Toshiba. Ειδικά στα 18.000btu & άνω νομίζω είναι μονόδρομος το επώνυμο κλιματιστικό. Τώρα αν εσύ θεωρείς την Inventor καλή και επώνυμη μάρκα... Πάω πάσο! Εγώ όχι 😜

Edit: έβαλα λάθος όνομα στο tag! @s2000rr. είναι WiFi ready αν θυμάμαι καλά το ras. Οπότε το αγοράζεις έξτρα και είσαι οκ😁

μα είπα από την αρχή δεν γνωρίζω για αυτό και ρώτησα εδώ. το μόνο είναι που είναι και όλα άσπρα πανάθεμά τα :P και πάντα ήθελα ένα μαύρο a/c , βρήκα αυτό https://www.skroutz.gr/s/23644619/Toshiba-RB-N102S-G.html για stick. και στο skroutz βρήκα αυτό , νομίζω είναι το ίδιο , απλά λέει πολλά μοντέλα στην επικεφαλίδα. https://www.kokotas.gr/el/eshop/klimatismos/oikiaka-klimatistika/toixou/toshiba-edge-ras-b18j2kvsg-e-ras-18j2avsg-e-r32.html?skr_prm=WyJlNGQ3ZWVlYS1jNmY3LTQwOTktYTM2NS1jY2Y4MWM5OGQwYjUiLDE1OTM4MTE4NjU4MzIseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, turbakiasss είπε

Καμία επαφή το κλιματιστικό που σου πρότεινε ο @slk200gr με αυτά που κοιτάς. Πολλές κλάσεις πάνω το Toshiba. Ειδικά στα 18.000btu & άνω νομίζω είναι μονόδρομος το επώνυμο κλιματιστικό. Τώρα αν εσύ θεωρείς την Inventor καλή και επώνυμη μάρκα... Πάω πάσο! Εγώ όχι 😜

Edit: έβαλα λάθος όνομα στο tag! @s2000rr. είναι WiFi ready αν θυμάμαι καλά το ras. Οπότε το αγοράζεις έξτρα και είσαι οκ😁

Εγω δεν  σε έβρισα  να με πεις  slk200:)))

20 λεπτά πριν, C(r)y είπε

μα είπα από την αρχή δεν γνωρίζω για αυτό και ρώτησα εδώ. το μόνο είναι που είναι και όλα άσπρα πανάθεμά τα :P και πάντα ήθελα ένα μαύρο a/c , βρήκα αυτό https://www.skroutz.gr/s/23644619/Toshiba-RB-N102S-G.html για stick. και στο skroutz βρήκα αυτό , νομίζω είναι το ίδιο , απλά λέει πολλά μοντέλα στην επικεφαλίδα. https://www.kokotas.gr/el/eshop/klimatismos/oikiaka-klimatistika/toixou/toshiba-edge-ras-b18j2kvsg-e-ras-18j2avsg-e-r32.html?skr_prm=WyJlNGQ3ZWVlYS1jNmY3LTQwOTktYTM2NS1jY2Y4MWM5OGQwYjUiLDE1OTM4MTE4NjU4MzIseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

Με εγκατάσταση  είσαι  έτοιμος!!! Με κλειστά  μάτια. Σε 18αρι. Βάλε  3m carbon αυτοκόλλητο  και είσαι  έτοιμος ( πλάκα κάνω)

Επεξ/σία από s2000rr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, dimostr είπε

1876895330_toshiba3-7.png.39cadfe613870b0b6f0c14a68f1ed262.png

daikin 3-7.png

kuro 3-7.png

Στη ζεστη τις κοβει τις κορυφες το Τογιο τελικα.
Απλως επειδη εχει τρελες απαιτησεις ο χωρος μου (12αρι σε 16τμ!!!!) το εκανε με χαμηλοτερες θερμοκρασιες σε μενα.

Επισης πιστευω πως αν ειχες αντιστροφα στο χωρο το Τογιο και το Νταικιν θα ειχες γλυτωσει τα πολλα on/off...

Επεξ/σία από rbx1000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, rbx1000 είπε

Στη ζεστη τις κοβει τις κορυφες το Τογιο τελικα.
Απλως επειδη εχει τρελες απαιτησεις ο χωρος μου (12αρι σε 16τμ!!!!) το εκανε με χαμηλοτερες θερμοκρασιες σε μενα.

Επισης πιστευω πως αν ειχες αντιστροφα στο χωρο το Τογιο και το Νταικιν θα ειχες γλυτωσει τα πολλα on/off...

Ναι στην πολύ ζεστή τα κόβει , και ναι  αν είχα το daikin στο δωματιο του toyo ίσως να δουλευε νορμάλ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα 

Πως πάει απο κατανάλωση στους 24 το 'εχω 

Χωρίς τίτλο.png

Μου φαίνεται σήμερα άργησε να ξεκινήσει ο συμπιεστής

10 ωρα το ξεκίνησα και κατα της 11 ξεκίνησε να δροσίζει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

Τι γνώμη έχετε για τα φορητά κλιματιστικά; (έχω δει κάτι inventor carrier και κάποια άλλα 12αρια)

Ο χωρος που το θέλω είναι  20-22τμ με καλή μόνωση. Καλοκαίρι θα δουλευει βραδιά κυρίως κάποιες ώρες και πολύ λίγα μεσημέρια. Χειμώνα θα δουλευει λιγότερο. 

Είναι αποδοτικά αυτά; από οικονομία; 

Έψαχνα για κανονικό αλλά σε περίπτωση που αλλάξω σπίτι από Σεπτέμβριο θα θέλω πάλι απεγκατάσταση και εγκατάσταση και σκέφτομαι μήπως πάω σε κάτι φορητό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

35C εξωτερική θερμοκρασία, 40+ τ.μ χώρος  επιθυμητή 26C , κατάναλωση σταθερά 260-280watt την ωρα. Ο χωρος έχει σταθερά  26C. Χθες με ίδιες εξ.θερμοκρασιες είχε περίπου 400-500 watt /h καταναλωση για να διατηρήσει τους 26C ,ωστόσο μετά την συνεχόμενη χρήση σήμερα η κατανάλωση έπεσε περίπου στα μισά(κρύωσε το σπιτι/τοίχοι/έπιπλα κτλ)

Αν το άνοιγα και το έκλεινα σίγουρα θα έβλεπα άλλες αυξημένες καταναλώσεις ανά ώρα.

Shorai 18k

 

 

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, bill2015 είπε

Καλησπέρα 

Πως πάει απο κατανάλωση στους 24 το 'εχω 

Χωρίς τίτλο.png

Μου φαίνεται σήμερα άργησε να ξεκινήσει ο συμπιεστής

10 ωρα το ξεκίνησα και κατα της 11 ξεκίνησε να δροσίζει 

Ποιο κλιματιστικό είναι και πόσο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...