Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Γειά σας, μπήκα στην εφαρμογή που σύστησε φίλος σε προηγούμενη σελίδα και το αποτέλεσμα είναι αυτό της φωτογραφίας. Πρόκειται για παλιό τριώροφο κτίριο, και θέλω να βάλω κλιματιστικό  στον πρώτο (μεσαίο) όροφο. Είναι ενιαίος χώρος σαλόνι-κουζίνα, 70τμ. δεν εχει μόνωση, είναι από παντού ελεύθερο, το ύψος του είναι 3,25μ και έχει και άνοιγμα εσωτερικής σκάλας.Όλα εναντίον μου δηλαδή🙂 Το θέλω μόνο για τις μεγάλες ζέστες  (ψύξη)  και για τις αρχές του χειμώνα (θέρμανση) Για το πολύ κρύο χρησιμοποιώ καλοριφέρ και ενεργειακό τζάκι. Τι θα προτείνατε? Επίσης ,αρκεί ένα μεγάλο, ή θα ήταν καλύτερα δύο μικρά? Ευχαριστώ

image0 (2).jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, delkod είπε

Γειά σας, μπήκα στην εφαρμογή που σύστησε φίλος σε προηγούμενη σελίδα και το αποτέλεσμα είναι αυτό της φωτογραφίας. Πρόκειται για παλιό τριώροφο κτίριο, και θέλω να βάλω κλιματιστικό  στον πρώτο (μεσαίο) όροφο. Είναι ενιαίος χώρος σαλόνι-κουζίνα, 70τμ. δεν εχει μόνωση, είναι από παντού ελεύθερο, το ύψος του είναι 3,25μ και έχει και άνοιγμα εσωτερικής σκάλας.Όλα εναντίον μου δηλαδή🙂 Το θέλω μόνο για τις μεγάλες ζέστες  (ψύξη)  και για τις αρχές του χειμώνα (θέρμανση) Για το πολύ κρύο χρησιμοποιώ καλοριφέρ και ενεργειακό τζάκι. Τι θα προτείνατε? Επίσης ,αρκεί ένα μεγάλο, ή θα ήταν καλύτερα δύο μικρά? Ευχαριστώ

image0 (2).jpeg

Με αυτους τους υπολογισμους θες 66.000 btu/h.. Νομιζω χρειαζεται ντουλαπα η καναλατο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Melli είπε

κυρίως ψύξη είναι ο στόχος

Αν θες ψύξη, δες το tcl miracle II. Αν σε ενδιαφέρει και θέρμανση τότε Daikin ftxc25 μονόδρομος για εμένα. 

7 ώρες πριν, giannisXXX είπε

Μεσημέρι απόγευμα βράδυ ψύξη με ενδιαφέρει θέρμανση υπάρχει με καλοριφέρ

Το ξέρω είμαι σε νησί και ο τοπικός επίσημος αντιπρόσωπος τόσο το έχει συν 5 έτη αντί για 3. Σκρουτζ οι επίσημοι αντιπρόσωποι άρχιζαν από 475€.

Σε μη επώνυμο θα σου πρότεινα tcl miracle II. Για το Mitsubishi δεν θυμάμαι κάποιο feedback από κάποιο μέλος αντίστοιχα, για το Daikin υπάρχουν αρκετές και οι περισσότερες είναι θετικές. Αυτό βέβαια δεν λέει κάτι και οι δύο μάρκες είναι κορυφαίες. Από απόδοση είναι παρόμοια με μεγαλύτερη εγγύηση στο Daikin. Τα ζυγίζεις και αποφασίζεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

βρήκα αυτό το κλιματιστικό σε προσφορά https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/210655-morris-wfin26140
Το έχει κάποιος ? Είναι καλό ?

Υπάρχει μήπως κάποια άλλη πρόταση?

Το κλιματιστικό θα μπει σε ένα υπνοδωμάτιο σχετικά μικρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παλικαρια εχω το εξης προβλημα.

Πηρα τα Χριστουγεννα απο τον Κωτσοβολο δυο κλιματιστικα 9ρια και εχω προβλημα με αυτο της κρεβατοκαμαρας σταζει μεσα.

Ηρθαν δυο φορες απο την εταιρια που μου εκανε την εγκατασταση (δωρεαν απο τον Κωτσοβολο η εγκατασταση) εριξαν δυο μπουκαλια νερο μεσα και δεν εβγαλε σταγονα.

Μου ειπαν οτι εχει υγρασια το δωματιο και δεν προλαβαινει να βγαλει τα νερα εξω.

Υγρασια Καλοκαιριατικα;

IMG_20200701_020002.jpg

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Βρε παλικαρια εχω το εξης προβλημα.

Πηρα τα Χριστουγεννα απο τον Κωτσοβολο δυο κλιματιστικα 9ρια και εχω προβλημα με αυτο της κρεβατοκαμαρας σταζει μεσα.

Ηρθαν δυο φορες απο την εταιρια που μου εκανε την εγκατασταση (δωρεαν απο τον Κωτσοβολο η εγκατασταση) εριξαν δυο μπουκαλια νερο μεσα και δεν εβγαλε σταγονα.

Μου ειπαν οτι εχει υγρασια το δωματιο και δεν προλαβαινει να βγαλει τα νερα εξω.

Υγρασια Καλοκαιριατικα;

IMG_20200701_020002.jpg

Ξανα παρτους τηλ δεν είναι από υγρασία κάτι δεν έχουν κάνει σωστά στην αποχέτευση η έχεις σπασμένο λεκάνακη

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, iordanis78 είπε

Ξανα παρτους τηλ δεν είναι από υγρασία κάτι δεν έχουν κάνει σωστά στην αποχέτευση η έχεις σπασμένο λεκάνακη

Ειναι καινουρια 15 Γενναρη μου τα εβαλαν.

Πως ειναι δυνατον ομως οταν ερχονται και ριχνουν δυο μπουκαλια νερο να μην βγαζει σταγονα;

Πηρα τωρα τον Κουνιαδο μου ειναι ψυκτικος αλλα μενει Χανια και μου ειπε μαλλον σταζουν οι σωληνωσεις δεξια αριστερα απο τις ψυκτρες και ειναι εξω απο το λεκανακι.

Μου ειπε να βγαλω την μασκα να το βαλω να δουλευει να δω απο που σταζει.

 

IMG_20200703_121701.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβγαλα την μασκα οι σωληνες ειναι μεσα στο σκαφακι αλλα απο αριστερα εχει μια ταπα που οταν την εβγαλα βγηκε αρκετο νερο λες και κατι το εμποδιζει να βγει απο δεξια που ειναι ο σωληνας της αποχετευσης.

εικόνα_Viber_2020-07-03_12-36-39.jpg

εικόνα_Viber_2020-07-03_12-36-40.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, kati192 είπε

Καλησπέρα.

Ποιό από τα 4 παρακάτω θα προτείνατε;

Daikin Sensira ATXC/ARXC50B Κλιματιστικό 18.000 BTU/h - 899€

Toyotomi / TRN/TRG-856ZR Σειρά Izuru eco 18.000 BTU/h - 756€

Carrier 42QHG018D8S Crystal III 18.000 BTU/h - 869€

General Electric GES-NMG50-20 Prime+ - 899€

Το Daikin δεν έχει ιονιστή, θεωρείτε είναι σημαντικό μειονέκτημα;

Οι τιμές είναι με τοποθέτηση. Ήμουν έτοιμος να πάρω το toyotomi αλλά διάβασα αρνητικά σχόλια. Τα Gree είναι ίδιας ποιότητας;

Αν έχετε να προτείνετε κάτι ανάλογο θα βοηθούσε.

Ευχαριστώ.

Οπώς είπε και ο φίλος Turbakiasss, απο αυτά, καλύτερο το DAIKIN. Αν ανέβεις στα 1099 υπάρχει το TOSHIBA EDGE που είναι άλλης κλάσης κλιματιστικό με καλύτερα SEER/SCOP, 7-ετη εγγυηση, και συμπιεστη twin rotary. Προσωπικά θα το αγόραζα 979(υπάρχει προσφορά απο κατάστημα) και θα έφερνα δικό μου τεχνικό να κάνει μια τοποθέτηση χωρίς συμβιβασμούς. Τώρα αν έχεις και ενα παλιο κλιματιστικο για ανακύκλωση, σε συμφέρει απο ΚΟΤΣΟΒΟΛΟ διότι θα σου έρθει 1099 αλλα θα έχεις και μια δωροεπιταγή. 

Επίσης, δεν θα αγόραζα το DAIKIN ATXC50 απο Kωτσοβολο. Θα to αγόραζα 775 απο blue dealer ώστε να έχω την 5-ετη εγγυηση της DAIKIN. Με την διαφορά(124 ευρώ) φέρνεις τεχνικό και θα απαιτήσεις εγκατάσταση πρώτης ποιότητας.

Επεξ/σία από CorumD
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για 24000 btu είναι απαραίτητο να έχεις 20Α ασφάλεια και 4αρι καλώδιο; 

Για το παρακάτω σε 24 λέει στο site για 16Α ασφάλεια και 2.5 καλώδιο. 

Τι λέτε; 

https://www.inventoraircondition.gr/klimatistika/oikiaka-toixou/dark

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, panos7 είπε

Για 24000 btu είναι απαραίτητο να έχεις 20Α ασφάλεια και 4αρι καλώδιο; 

Για το παρακάτω σε 24 λέει στο site για 16Α ασφάλεια και 2.5 καλώδιο. 

Τι λέτε; 

https://www.inventoraircondition.gr/klimatistika/oikiaka-toixou/dark

Σε 16Α βαζεις 2,5 οτι εχουν δηλ οι μπριζες του σπιτιου, 

20Α και 4αρι βαζουν στους ηλιακους, 

Στο 24αρι εισαι κομπλε με το 2,5 εκτος και ειναι ο πινακας πολυ μακρια

1 ώρα πριν, LLLEFTERIS είπε

Εβγαλα την μασκα οι σωληνες ειναι μεσα στο σκαφακι αλλα απο αριστερα εχει μια ταπα που οταν την εβγαλα βγηκε αρκετο νερο λες και κατι το εμποδιζει να βγει απο δεξια που ειναι ο σωληνας της αποχετευσης.

εικόνα_Viber_2020-07-03_12-36-39.jpg

εικόνα_Viber_2020-07-03_12-36-40.jpg

Βαλε κατι.μεσα στην τρυπα στην δεξια μερια,

Στην φωτο δεν φαινεται να κραταει νερα παντος, ριξε λιγο νερο να δεις εαν οντως στραγγιζει το νερο η το μαζευει να σιγουρευτείτε μιας που εβγαλες το καπακι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Artakos είπε

Σε 16Α βαζεις 2,5 οτι εχουν δηλ οι μπριζες του σπιτιου, 

20Α και 4αρι βαζουν στους ηλιακους, 

Στο 24αρι εισαι κομπλε με το 2,5 εκτος και ειναι ο πινακας πολυ μακρια

Βαλε κατι.μεσα στην τρυπα στην δεξια μερια,

Στην φωτο δεν φαινεται να κραταει νερα παντος, ριξε λιγο νερο να δεις εαν οντως στραγγιζει το νερο η το μαζευει να σιγουρευτείτε μιας που εβγαλες το καπακι

Εχει δικια του ταπα μαυρη, οχι δεν κραταει νερα. Εχει και ποιο πανω μια ταπα μαυρη εκει στο ταμπελακι αυτη δεν ηταν καλα κουμπωμενη.

Το περιεργο ειναι ενω δεν κραταει νερα στο σκαφακι μολις βγαλω την ταπα δεξια τρεχει νερο λες και ειναι ξεχωριστο σκαφακι η λες και το σκαφακι εχει κατι σαν φραγμα μεσα και δεν αφηνει το νερο απο δεξια να παει αριστερα και να φυγει απο την αποχετευση.

Επεξ/σία από LLLEFTERIS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, Artakos είπε

Σε 16Α βαζεις 2,5 οτι εχουν δηλ οι μπριζες του σπιτιου, 

20Α και 4αρι βαζουν στους ηλιακους, 

Στο 24αρι εισαι κομπλε με το 2,5 εκτος και ειναι ο πινακας πολυ μακρια

Βαλε κατι.μεσα στην τρυπα στην δεξια μερια,

Στην φωτο δεν φαινεται να κραταει νερα παντος, ριξε λιγο νερο να δεις εαν οντως στραγγιζει το νερο η το μαζευει να σιγουρευτείτε μιας που εβγαλες το καπακι

Η παροχή της ασφαλειας δεν είναι μόνη της δυστυχως

Δλδ περνάνε τα φώτα του σαλονιού, της tv, του ενισχυτή κλπ. Ο πίνακας είναι περίπου (σε απόσταση καλωδίων) 10 μέτρα υπολογίζω. Οπτικά είναι 5 μέτρα 

Αν βάλω 18αρι μειώνω τον κίνδυνο; 

Ευχαριστώ και πάλι. 

Επεξ/σία από panos7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Εχει δικια του ταπα μαυρη, οχι δεν κραταει νερα. Εχει και ποιο πανω μια ταπα μαυρη εκει στο ταμπελακι αυτη δεν ηταν καλα κουμπωμενη.

Το περιεργο ειναι ενω δεν κραταει νερα στο σκαφακι μολις βγαλω την ταπα δεξια τρεχει νερο λες και ειναι ξεχωριστο σκαφακι η λες και το σκαφακι εχει κατι σαν φραγμα μεσα και δεν αφηνει το νερο απο δεξια να παει αριστερα και να φυγει απο την αποχετευση.

Η τάπα είναι καλά μέσα παρε ενα Άλεν έχει τρυπά και πιεσε την  να μπεί καλά  μέσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...