Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, panos7 είπε

Η παροχή της ασφαλειας δεν είναι μόνη της δυστυχως

Δλδ περνάνε τα φώτα του σαλονιού, της tv, του ενισχυτή κλπ. Ο πίνακας είναι περίπου (σε απόσταση καλωδίων) 10 μέτρα υπολογίζω. Οπτικά είναι 5 μέτρα 

Αν βάλω 18αρι μειώνω τον κίνδυνο; 

Ευχαριστώ και πάλι. 

Τι ειναι το 18αρι?

Εαν θες να βαλεις 24αρι κλιματιστικο πες στον ηλεκτρολογο να τραβηξει παροχη ξεχωριστη απο τον πινακα, τα μετρα δεν ειναι πολλά, μην κουμπωσεις πανω στο υπάρχων δικτυο το a/c 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, Artakos είπε

Τι ειναι το 18αρι?

Εαν θες να βαλεις 24αρι κλιματιστικο πες στον ηλεκτρολογο να τραβηξει παροχη ξεχωριστη απο τον πινακα, τα μετρα δεν ειναι πολλά, μην κουμπωσεις πανω στο υπάρχων δικτυο το a/c 

Το ίδιο ακριβώς μοντέλο inventor σε 18. 

https://www.inventoraircondition.gr/klimatistika/oikiaka-toixou/dark

Το ξέρω ότι το ιδανικό θα ήταν ξεχωριστή παροχή αλλά θέλει είτε να σκάψεις τοίχους ή να φαίνεται απέξω το καλώδιο. Δεν βλέπω να υπάρχει άλλη λύση ηλεκτρολογικα.

Ήθελα με το 24αρι να καλύψω και ένα δωμάτιο έξτρα αλλά βλέπω να παίρνω ένα 12αρι και ένα 9αρι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Εχει δικια του ταπα μαυρη, οχι δεν κραταει νερα. Εχει και ποιο πανω μια ταπα μαυρη εκει στο ταμπελακι αυτη δεν ηταν καλα κουμπωμενη.

Το περιεργο ειναι ενω δεν κραταει νερα στο σκαφακι μολις βγαλω την ταπα δεξια τρεχει νερο λες και ειναι ξεχωριστο σκαφακι η λες και το σκαφακι εχει κατι σαν φραγμα μεσα και δεν αφηνει το νερο απο δεξια να παει αριστερα και να φυγει απο την αποχετευση.

Πρεπει να βρεις απο που γλυφει και παει εκει,δηλ εαν βλεπεις την σταγονα κατω απο τολεκανακι η εαν ειναι εξω απο το λεκανακι και απλος στραγγιζει εκει

Γενικα θελει παρατηρηση,

Υπαρχει νεροδιωκτης και στην πλατη του a/c 

 

2 λεπτά πριν, panos7 είπε

Το ίδιο ακριβώς μοντέλο inventor σε 18. 

https://www.inventoraircondition.gr/klimatistika/oikiaka-toixou/dark

Το ξέρω ότι το ιδανικό θα ήταν ξεχωριστή παροχή αλλά θέλει είτε να σκάψεις τοίχους ή να φαίνεται απέξω το καλώδιο. Δεν βλέπω να υπάρχει άλλη λύση ηλεκτρολογικα.

Ήθελα με το 24αρι να καλύψω και ένα δωμάτιο έξτρα αλλά βλέπω να παίρνω ένα 12αρι και ένα 9αρι.

Εαν εχει καποιο φιλο ηλεκτρολόγο ρωτα τον μηπως χωραει να περασει μεσα απο το καναλι το υπαρχων,

,τωρα για το 18αρι, πολλοί παλι 2,5 καλωδιο βαζουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, spaek είπε

Με αυτους τους υπολογισμους θες 66.000 btu/h.. Νομιζω χρειαζεται ντουλαπα η καναλατο.

Με σκότωσες ...

 

11 ώρες πριν, spaek είπε

Με αυτους τους υπολογισμους θες 66.000 btu/h.. Νομιζω χρειαζεται ντουλαπα η καναλατο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, turbakiasss είπε

Αν θες ψύξη, δες το tcl miracle II. Αν σε ενδιαφέρει και θέρμανση τότε Daikin ftxc25 μονόδρομος για εμένα. 

Ευχαριστώ. Στα νούμερα φαίνονται καλύτερα του inventor, τα εχεις δουλέψει αυτά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,

ψάχνω για κλιματιστικό, είμαι σε σχετικά ορεινή περιοχή και δεν έχει τρελές θερμοκρασίες, το χρειάζομαι γιατί τα παιδιά μου ζορίζονται λίγο, το θέλω μόνο για ψύξη για να σπάει η ζέστη σε όλο το σπίτι αλλά όχι μέσα στα υπνοδωμάτια. Γύρω στα 600€ λέω, τι προτείνετε; Σαν μάρκα τι λέτε; 

Επίσης έχετε άποψη για τα φορητά; 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Melli είπε

Ευχαριστώ. Στα νούμερα φαίνονται καλύτερα του inventor, τα εχεις δουλέψει αυτά?

Καλύτερα από ποιο φαίνονται? Ποιο μοντέλο από inventor έχεις δει? Στην ψύξη το tcl είναι πολύ δυνατό ενώ αντίστοιχα στην θέρμανση το Daikin ξεχωρίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγηκε πρσφορα πριν λιγο αυτο: https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/211827-general-electric-ges-nmg35-20-prime

Επειδη χρειαζομαι 12αρι,ειναι καλο?.....φαινεται οτι αποδιδει καλα στη θερμανση  και εχει εγγυηση 5 ετη χωρις υποχρεωση σερβις(νομιζω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, σήμερα έγινε η εγκατάσταση του Tesla 12.000btu με κενομετρο/αντλια και 2,5 μέτρα σωληνα που μέρος της έγινε κουλουρα (μου είπαν ότι εχει και άλλο 0,5 μέτρο μέσα, δεν ξέρω αν ισχύει).

Αρχικά είμαι εξαιρετικά ικανοποιημένος από θορυβο. Μέσα έξω εξαιρετικα αθόρυβο στους 16 βαθμούς full speed που το είχα για μισή ώρα.

Το ifeel επισης πολύ καλό.

Ψύξη πολύ καλή και άμεση σε χώρο 38τμ χωρίς ιδιαίτερη μόνωση.

Οι εγκαταστατες μου είπαν ότι φεύγουν σαν τρελά λόγω τιμής/απόδοσης. 

Όταν είπα ότι είναι αθορυβο μου είπε το παιδί ότι το 12αρι το inventor το δικο του κάνει περισσότερο θορυβο.

Από αξιοπιστία θα δείξει, αυτά.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, vins είπε

Λοιπόν, σήμερα έγινε η εγκατάσταση του Tesla 12.000btu με κενομετρο/αντλια και 2,5 μέτρα σωληνα που μέρος της έγινε κουλουρα (μου είπαν ότι εχει και άλλο 0,5 μέτρο μέσα, δεν ξέρω αν ισχύει).

Αρχικά είμαι εξαιρετικά ικανοποιημένος από θορυβο. Μέσα έξω εξαιρετικα αθόρυβο στους 16 βαθμούς full speed που το είχα για μισή ώρα.

Το ifeel επισης πολύ καλό.

Ψύξη πολύ καλή και άμεση σε χώρο 38τμ χωρίς ιδιαίτερη μόνωση.

Οι εγκαταστατες μου είπαν ότι φεύγουν σαν τρελά λόγω τιμής/απόδοσης. 

Όταν είπα ότι είναι αθορυβο μου είπε το παιδί ότι το 12αρι το inventor το δικο του κάνει περισσότερο θορυβο.

Από αξιοπιστία θα δείξει, αυτά.

Το έχεις με πρίζα μπορείς να βάλεις μετρητή για να δούμε καταναλώσεις και πως συμπεριφέρεται ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, LLLEFTERIS είπε

Βρε παλικαρια εχω το εξης προβλημα.

Πηρα τα Χριστουγεννα απο τον Κωτσοβολο δυο κλιματιστικα 9ρια και εχω προβλημα με αυτο της κρεβατοκαμαρας σταζει μεσα.

Ηρθαν δυο φορες απο την εταιρια που μου εκανε την εγκατασταση (δωρεαν απο τον Κωτσοβολο η εγκατασταση) εριξαν δυο μπουκαλια νερο μεσα και δεν εβγαλε σταγονα.

Μου ειπαν οτι εχει υγρασια το δωματιο και δεν προλαβαινει να βγαλει τα νερα εξω.

Υγρασια Καλοκαιριατικα;

IMG_20200701_020002.jpg

Ίσως δεν έχουν μονώσει καλά τους σωλήνες, από την μεριά που στάζει είναι η τρύπα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα !!!

θελω να αγορασω κλιματιστικο, εχω καταληξει πως θα παρω Daikin αλλα εχω εναν προβληματισμο. Μενω σε σπιτι πανω κατω, ισογειο με οροφ, 30τμ κατω, 30τμ πανω λαι μια μικρη σκαλα που κανει στροφη, το κλιματιστικο θα μπει στο υπνοδωματιο απεναντι απο την πορτα που καταληγουν οι σκαλες, ενα 12αρι αρκει για να δροσιζει κ το κατω;;; ή θα παγωνω επανω στο υπνοδωματιο κ κατω τιποτα;;; μου ειπαν να παρω να βαλω ενα 9αρι κατω και ενα πανω...αλλα η τσεπη δε φτανει για 2!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...