Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα 

ειναι να αλλάξω την άλλη εβδομάδα τα 3 κλιματιστικά τα οποία είναι 15ετιας (Mitsubishi-Fujitsu- Samsung). Θα γίνει εγκατάσταση στα 2 υπνοδωμάτια 12τμ από ένα Toyotomi izuru  eco TRN TRG 828ZR 9000BTU και στο σαλόνι 30τμ ένα Toyotomi Kuro TKN TKG 656R32 18000BTU.

Το 18αρι λογικά δεν θα έχει κανένα πρόβλημα σε ξεχωριστή πρίζα με 16Α ασφάλεια καθώς είναι και με 2.5mm NYM καλώδιο σωστά; 
οσο αναφορά την κατανάλωση επειδή θέλω να την παρακολουθώ μέσω πρίζας elgato eve energy και από τι είδα στο site σηκώνει max 11A/ 2500W με τα 9αρια air contrition δεν θα έχω πρόβλημα για να καεί η elgato σωστά;  Στο 18αρι θα είναι ρίσκο;

Επεξ/σία από dream21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το 18αρι που ειδα μονο ειναι inverter οποτε εισαι σιγουρα μια χαρα και στην εκκινηση του και στην λειτουργια του .

Μια πριζα στο καθε 9αρι και καθαρισες . Μεγιες 
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alexpapa1037 είπε

καλησπέρα !!!

θελω να αγορασω κλιματιστικο, εχω καταληξει πως θα παρω Daikin αλλα εχω εναν προβληματισμο. Μενω σε σπιτι πανω κατω, ισογειο με οροφ, 30τμ κατω, 30τμ πανω λαι μια μικρη σκαλα που κανει στροφη, το κλιματιστικο θα μπει στο υπνοδωματιο απεναντι απο την πορτα που καταληγουν οι σκαλες, ενα 12αρι αρκει για να δροσιζει κ το κατω;;; ή θα παγωνω επανω στο υπνοδωματιο κ κατω τιποτα;;; μου ειπαν να παρω να βαλω ενα 9αρι κατω και ενα πανω...αλλα η τσεπη δε φτανει για 2!!

Δυστυχώς η πιο safe λύση είναι 1 πάνω και ένα κάτω. Ίσως δροσίζει το κάτω αλλά άγνωστο το πόσο. Για 30τμ μην πας σε 9αρι. Βάλε ένα φέτος και ένα του χρόνου.

37 λεπτά πριν, dream21 είπε

Καλησπέρα 

ειναι να αλλάξω την άλλη εβδομάδα τα 3 κλιματιστικά τα οποία είναι 15ετιας (Mitsubishi-Fujitsu- Samsung). Θα γίνει εγκατάσταση στα 2 υπνοδωμάτια 12τμ από ένα Toyotomi izuru  eco TRN TRG 828ZR 9000BTU και στο σαλόνι 30τμ ένα Toyotomi Kuro TKN TKG 656R32 18000BTU.

Το 18αρι λογικά δεν θα έχει κανένα πρόβλημα σε ξεχωριστή πρίζα με 16Α ασφάλεια καθώς είναι και με 2.5mm NYM καλώδιο σωστά; 
οσο αναφορά την κατανάλωση επειδή θέλω να την παρακολουθώ μέσω πρίζας elgato eve energy και από τι είδα στο site σηκώνει max 11A/ 2500W με τα 9αρια air contrition δεν θα έχω πρόβλημα για να καεί η elgato σωστά;  Στο 18αρι θα είναι ρίσκο;

Το 18αρι στα γκάζια που θα δίνει στην αρχή ίσως ζορισει αρκετά την πρίζα. Γιατί δεν βάζεις hs110? Νομίζω πάει μέχρι 16A.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν. Θέλω να αγοράσω το κλιματιστικό Inventor Dark. Όποιος το έχει ας μου απαντήσει εδώ και να μου πει αν είναι καλό. Επίσης εάν μπορεί να στείλει και λίγες φώτο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dimostr είπε

Το έχεις με πρίζα μπορείς να βάλεις μετρητή για να δούμε καταναλώσεις και πως συμπεριφέρεται ?

Δυστυχώς είναι απευθείας, όχι σε πριζα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, marioboni είπε

Update 24ωρης nonstop λειτουργίας με 5.87kw (μ.ο. 244w)

Πιο δροσερή ημέρα η σημερινή αλλά με αρκετή υγρασία

Το μηχάνημα είναι στη σαλοκουζινα, όπου η κουζίνα έριξε και ένα 4ωρο σχεδόν αναμμένη

Morris 24 σε 75τμ όλα ανοιχτά 

Screenshot_2020-07-02-23-59-05-877_com.tuya.smartlife.jpg

Ρε φίλε πως το κάνεις αχαχαχαχαχαχα. Πχ σήμερα το μεσημέρι εμένα 25 μέσα ζητούμενη 24,5 πραγματική εξωτερικό 35 είχε ισορροπία νστα 450.....μαλλον είναι θέμα χώρου... 240 270 βλέπω μόνο το βράδυ που πέφτει η θερμοκρασία κάπου εκεί και όχι πάντα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, turbakiasss είπε

Καλύτερα από ποιο φαίνονται? Ποιο μοντέλο από inventor έχεις δει? Στην ψύξη το tcl είναι πολύ δυνατό ενώ αντίστοιχα στην θέρμανση το Daikin ξεχωρίζει.

Μου πρότειναν αυτό: Inventor Premium PR1VI32-12WF/PR1VO32-12. 

Για τοποθέτηση πρεπει να προσέξω κάτι? π.χ ελαχιστο μήκος σωλήνας 'η υψομετρική διαφορά? Ρωτά γιατί έχω ακούσει πολλά από τους 3 τεχνικους που εχω συνεργαστεί, με πρωταγωνιστικό ρόλο ότι αν βιδωθούν καλα οι σωλήνες για να μην χανεται ψυκτικό υγρό, όλα τα άλλα δεν έχουν καμία σημασία.

Επεξ/σία από Melli
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, danaos7 είπε

Ρε φίλε πως το κάνεις αχαχαχαχαχαχα. Πχ σήμερα το μεσημέρι εμένα 25 μέσα ζητούμενη 24,5 πραγματική εξωτερικό 35 είχε ισορροπία νστα 450.....μαλλον είναι θέμα χώρου... 240 270 βλέπω μόνο το βράδυ που πέφτει η θερμοκρασία κάπου εκεί και όχι πάντα... 

Εδώ και σχεδόν 3 μέρες δεν έχει σταματήσει

Ξέρω γω;με φοβήθηκε!

Μεσο όρο έχω 250-270 ανάλογα την ημέρα αλλά σε 26 ζητούμενη 

 

Live μετρηση

 

Screenshot_2020-07-03-20-42-13-265_com.tuya.smartlife.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, marioboni είπε

Εδώ και σχεδόν 3 μέρες δεν έχει σταματήσει

Ξέρω γω;με φοβήθηκε!

Μεσο όρο έχω 250-270 ανάλογα την ημέρα αλλά σε 26 ζητούμενη 

Live μετρηση

Screenshot_2020-07-03-20-42-13-265_com.tuya.smartlife.jpg

Πανάθεμα το... Πάντως εγώ δεν μπορώ να το αφήσω όλη μέρα όσο και να το θέλω. Κρυώνει η κυρά. Ίσως να Έβλεπα και εγώ καλύτερα αποτελέσματα άμα το έκλαιγα σερί όπως εσύ. Πάντως μια χαρά πάει μην το ματιάσω.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Melli είπε

Μου πρότειναν αυτό: Inventor Premium PR1VI32-12WF/PR1VO32-12. 

Για τοποθέτηση πρεπει να προσέξω κάτι? π.χ ελαχιστο μήκος σωλήνας 'η υψομετρική διαφορά? Ρωτά γιατί έχω ακούσει πολλά από τους 3 τεχνικους που εχω συνεργαστεί, με πρωταγωνιστικό ρόλο ότι αν βιδωθούν καλα οι σωλήνες για να μην χανεται ψυκτικό υγρό, όλα τα άλλα δεν έχουν καμία σημασία.

Δεν το βρίσκω καλή επιλογή. Αν θες οπωσδήποτε inventor τότε καλύτερα να δεις το Aria. Έχει αρκετά καλύτερους δείκτες απόδοσης στην ψύξη. Υπάρχουν και οι δύο προηγούμενες λύσεις που σου ανέφερα από tcl & Daikin. Η τελική επιλογή είναι δική σου. Οπωσδήποτε 3 μέτρα σωλήνα και κενό κατά την εγκατάσταση. Όποιος σου λέει ότι δεν παίζει ρόλο τότε τον προσπερνάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, dimostr είπε

1876895330_toshiba3-7.png.39cadfe613870b0b6f0c14a68f1ed262.png

daikin 3-7.png

kuro 3-7.png

Aρχοντας εισαι Λαμιωτη ε? εμενα παρολο που το νεο μου haier tide green 9ri με βολεψε γιατι λογω μονωσης θελω μονο στο quiet να δουλευει ,ρελαντι δηλαδη,δεν το κατεβαζω κατω απο 300w.

Θα γινω χειροτερος απο τον κρητικο με τα toshiba και γενικα με οτι δουλειει σαν inverter...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Specs είπε

Aρχοντας εισαι Λαμιωτη ε? εμενα παρολο που το νεο μου haier tide green 9ri με βολεψε γιατι λογω μονωσης θελω μονο στο quiet να δουλευει ,ρελαντι δηλαδη,δεν το κατεβαζω κατω απο 300w.

Θα γινω χειροτερος απο τον κρητικο με τα toshiba και γενικα με οτι δουλειει σαν inverter...

παιζουν πολλα ρολο στην καταναλωση ο χωρος ειναι το κυριοτερο και ο τροπος χειρισμου οπως λες,  το haier που εχεις ειναι με  i feel η δεν εχουν αυτα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimostr είπε

παιζουν πολλα ρολο στην καταναλωση ο χωρος ειναι το κυριοτερο και ο τροπος χειρισμου οπως λες,  το haier που εχεις ειναι με  i feel η δεν εχουν αυτα ?

δεν εχουν...βασικο πλεον σε δυσκολους σαν εμενα που μονο με τετοιο στο κομοδινο μπορω και κοιμαμαι με ενα αρχαιο ον-οφ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, danaos7 είπε

Πανάθεμα το... Πάντως εγώ δεν μπορώ να το αφήσω όλη μέρα όσο και να το θέλω. Κρυώνει η κυρά. Ίσως να Έβλεπα και εγώ καλύτερα αποτελέσματα άμα το έκλαιγα σερί όπως εσύ. Πάντως μια χαρά πάει μην το ματιάσω.. 

Ανέβασε 27-28 και είσαι μια χαρά 

Δεν είναι κρύο

Μια χαρά δροσιά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...