Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Specs είπε

δεν εχουν...βασικο πλεον σε δυσκολους σαν εμενα που μονο με τετοιο στο κομοδινο μπορω και κοιμαμαι με ενα αρχαιο ον-οφ...

κοιτα εμενα απο τα τρια κλιματιστικα που εχω το toyotomi kuro εχει και χαρη σε αυτο το κλιματιστικο δουλευει υποδειγματικα , το toshiba δεν εχει αλλα λογω του twin rotary (γνωμη μου) δοτυλευει αψογα , αυτο που μου τα χαλαει λιγο οπωε εχω δειξει με σχεδιαγραμματα και σε θερμανση και σε ψυξη ειναι το daikin αλλα μαλλον καποιο θεμα εχει το κλιματιστικο και θα δουμε τι θα γινει με την  εταιρεια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, dimostr είπε

κοιτα εμενα απο τα τρια κλιματιστικα που εχω το toyotomi kuro εχει και χαρη σε αυτο το κλιματιστικο δουλευει υποδειγματικα , το toshiba δεν εχει αλλα λογω του twin rotary (γνωμη μου) δοτυλευει αψογα , αυτο που μου τα χαλαει λιγο οπωε εχω δειξει με σχεδιαγραμματα και σε θερμανση και σε ψυξη ειναι το daikin αλλα μαλλον καποιο θεμα εχει το κλιματιστικο και θα δουμε τι θα γινει με την  εταιρεια 

Στα 9ρια ποσο ειναι το χαμηλοτερο σε Watt που βλεπεις περιπου? Silent/Quiet μονο και αν εχουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Specs είπε

Στα 9ρια ποσο ειναι το χαμηλοτερο σε Watt που βλεπεις περιπου? Silent/Quiet μονο και αν εχουν...

το kuro με quiet εχει παει στην ψυξη εως 125-130  και να καθεται εκει αλλα με ρυθμιση στους 27 και εξωτερικη 30-31  στην θερμανση παιζει στα 160 watt και πανω με ρυθμιση 21 και  εξωτερικη 0-2 , αντιστοιχα το daikin το χαμηλοτερο εως 165 σε ψυξη και σε θερμανση απο 210 και πανω  αλλα εχω θεμα με αυτο κανει σε οριακες συνθηκες ατέλειωτα  on off παλι σε ιδιες συνθηκες που περιγραφω 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

το kuro με quiet εχει παει στην ψυξη εως 125-130  και να καθεται εκει αλλα με ρυθμιση στους 27 και εξωτερικη 30-31  στην θερμανση παιζει στα 160 watt και πανω με ρυθμιση 21 και  εξωτερικη 0-2 , αντιστοιχα το daikin το χαμηλοτερο εως 165 σε ψυξη και σε θερμανση απο 210 και πανω  αλλα εχω θεμα με αυτο κανει σε οριακες συνθηκες ατέλειωτα  on off παλι σε ιδιες συνθηκες που περιγραφω 

εχουν quiet/silent η μονο low και πανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, dimostr είπε

quiet και τα δυο 

Ειναι εικονα αυτη? δυο σκαλες εχει απλα και μια το off τρεις! Δεν το κατακρινω βεβαια με τα 330 ευρω του κ με απιστευτη 18db ησυχια...

1-Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 372020 94923 μμ.bmp.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Specs είπε

Ειναι εικονα αυτη? δυο σκαλες εχει απλα και μια το off τρεις! Δεν το κατακρινω βεβαια με τα 330 ευρω του κ με απιστευτη 18db ησυχια...

1-Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 372020 94923 μμ.bmp.jpg

Μια χαρά είναι , παίζει πολύ μεγάλο ρόλο ο χώρος ,πόσα άτομα κυκλοφορούν στο δωμάτιο πόσες φορές ανοίγει μια πόρτα ένα παράθυρο ,πόση ώρα είναι αναμμένο το κλιματιστικό , με πόση θερμοκρασία εξωτερική και εσωτερική κάνει εκκίνηση ,πόσο θερμικό φορτίο έχουν τα δομικά στοιχεία , είναι άπειρα τα πράγματα που επηρεάζουν την κατανάλωση ενός κλιματιστικού 

εγώ ανεβάζω σχεδιαγράμματα όχι για να δείξω πόσο καίει ένα κλιματιστικό και πόσο χαμηλά πέφτει η δεν πέφτει  αλλά τον τρόπο που συμπεριφέρεται στις εκάστοτε συνθήκες 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Ribopaido είπε

Το 18αρι που ειδα μονο ειναι inverter οποτε εισαι σιγουρα μια χαρα και στην εκκινηση του και στην λειτουργια του .

Μια πριζα στο καθε 9αρι και καθαρισες . Μεγιες 
 

Ευχαριστώ να σε καλά 

2 ώρες πριν, turbakiasss είπε

Δυστυχώς η πιο safe λύση είναι 1 πάνω και ένα κάτω. Ίσως δροσίζει το κάτω αλλά άγνωστο το πόσο. Για 30τμ μην πας σε 9αρι. Βάλε ένα φέτος και ένα του χρόνου.

Το 18αρι στα γκάζια που θα δίνει στην αρχή ίσως ζορισει αρκετά την πρίζα. Γιατί δεν βάζεις hs110? Νομίζω πάει μέχρι 16A.

Η 110hs δεν είναι συμβατή με iOS και HomeKit με την Siri δυστηχως 

Επεξ/σία από dream21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dream21 είπε

Ευχαριστώ να σε καλά 

Η 110hs δεν είναι συμβατή με iOS και HomeKit με την Siri δυστηχως 

Η 110hs έχει το kasa  smart για ios

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, turbakiasss είπε

Δεν το βρίσκω καλή επιλογή. Αν θες οπωσδήποτε inventor τότε καλύτερα να δεις το Aria. Έχει αρκετά καλύτερους δείκτες απόδοσης στην ψύξη. Υπάρχουν και οι δύο προηγούμενες λύσεις που σου ανέφερα από tcl & Daikin. Η τελική επιλογή είναι δική σου. Οπωσδήποτε 3 μέτρα σωλήνα και κενό κατά την εγκατάσταση. Όποιος σου λέει ότι δεν παίζει ρόλο τότε τον προσπερνάς.

Εμένα με νοιάζει να κάνω τη δουλειά μου και να μην ζεσταίνομαι, εχοντας δώσει ένα 500ρικο σύνολο... Το κενό τι σημαίνει? Βάζουν μηχάνημα να μειωθεί ο αέρας στο κύκλωμα της εσωτερικής μονάδας πριν την εγκατάσταση 'η καμία σχέση?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Melli είπε

Εμένα με νοιάζει να κάνω τη δουλειά μου και να μην ζεσταίνομαι, εχοντας δώσει ένα 500ρικο σύνολο... Το κενό τι σημαίνει? Βάζουν μηχάνημα να μειωθεί ο αέρας στο κύκλωμα της εσωτερικής μονάδας πριν την εγκατάσταση 'η καμία σχέση?

Ουσιαστικά δημιουργεί υποπίεση και ρουφάει ότι έχουν μέσα οι σωληνώσεις. Σαν σκούπα δουλεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά , 

Έκανα μια μικρή έρευνα για κλιματιστικό για χώρο γύρω στα 40-50 τμ. Και κατέληξα σε αυτό 

https://www.skroutz.gr/s/23188535/Inventor-Dark-DRVI32-18WF-DRVO32-18.html#specs

Η ερώτηση είναι απλή αξίζει τα χρήματα που κάνει ;  Η αυτό ; 
https://www.skroutz.gr/s/18449742/Inventor-Grande-GR1VI410-18WF-GR1VO410-18.html

ξέρω ότι η είναι καλή μάρκα. Θα προτιμούσα μαύρο, αλλά εάν κάποιο λευκό είναι στα ίδια χρήματα καλύτερο το σκέφτομαι .

 

ευχαριστω εκ των προτερων

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, User000100 είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

Inventor premium 18, σε χώρο 57 τ. μ.  Μέσος όρος στο χώρο 27c. Με χαμηλότερη ζητούμενη κάνει κρύο. 

S00702-184304.jpg

Το εχεις μετρηση καταναλωση?

Εχει επιλογη eco στην εφαρμογη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Artakos είπε

Το εχεις μετρηση καταναλωση?

Εχει επιλογη eco στην εφαρμογη?

Δεν έχω μετρητή, αναμένεται. Στο τηλεχειριστήριο δεν έχει ECO, αλλά από την  εφαρμογή invmate II λειτουργεί η επιλογή Eco. 

Η εφαρμογή που χρησιμοποιώ τώρα είναι τής Midea και δεν έχει eco. 

Επεξ/σία από User000100
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...