Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mmike2503 είπε

Ταμπελάκι εξωτερικής μόνο γιατί αν υπάρχει ταμπελάκι με δεδομένα εκτός απο αυτό με το όνομα και το serial που είναι απο κάτω στην εσωτερική το έχει κρύψει η εγκατάσταση

IMG_20200707_114852-min.jpg

IMG_20200707_114907-min.jpg

IMG_20200707_114935-min.jpg

 

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, mmike2503 είπε

Πραγματική ερώτηση και όχι ειρωνία: Αν το βάλω 24 τι θα αλλάξει? Αφού ούτε τους 25 μπορεί να πιάσει. Επίσης αν το έχω να δουλεύει 24/7 όπως λες δεν θα καίει πιο πολύ απο το να είχα ένα μεγαλύτερο το οποίο θα ισορροπούσε πιο γρήγορα?

Απ τη στιγμη που εσυ προσωπικα εχεις αυτες τις απαιτησεις (24-25 εσωτερικη) κι εγω θεωρω πως ειναι  μικρο για τον χωρο σου.. δηλαδη με τον καυσωνα τι θα κανει;τουλαχιστον ενα δυνατο 18αρι ηθελες αν οχι 24αρι..Διαφωνω με το 24/7 για να δειξει ενα μηχανημα που θα πεσει τελικα..το κλιματιστικο πρεπει μεσα σε 1-2 ωρες max να μπορει να πιασει την επιθυμητη και να ινβερταρει. μιλαμε για ψυξη, θα χει ο ανθρωπος ολη μερα ανοιχτο το κλιματιστικο;; Προσωπικα μονο το χειμωνα το δουλευω 24/7 και παλι οχι ολες τις μερες του μηνα, αλλα αλλο πραγμα η θερμανση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mmike2503 είπε

Ταμπελάκι εξωτερικής μόνο γιατί αν υπάρχει ταμπελάκι με δεδομένα εκτός απο αυτό με το όνομα και το serial που είναι απο κάτω στην εσωτερική το έχει κρύψει η εγκατάσταση

IMG_20200707_114852-min.jpg

IMG_20200707_114907-min.jpg

IMG_20200707_114935-min.jpg

Πολύ κολλημένο στον τοίχο. Δεν έχω δει πουθενά τέτοια εγκατάσταση.

Το manual λέει τουλάχιστον 225mm χώρος από την δεξιά μεριά του installation plate για να αφήνει και κάποιο χώρο για serviceability.

Screenshot_20200707-132827_Drive.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στα παιδιά και καλό κουράγιο με τις ζέστες μέχρι να πάρετε AC!

Η εξωτερική σωλήνα του νερού πάει στο πεζοδρόμιο το οποίο όμως είναι στραβό και δε πάει η ροή στον δρόμο αλλά μένει κάτω από το παράθυρο ποτάμι.

Αρχικά λοιπόν θέλω να ρωτήσω πόσο λάθος είναι (αν είναι) που έχω βάλει ένα μπουκάλι και το αδειάζω όποτε το θυμάμαι γιατί τις περισσότερες φορές απλά ξεχειλίζει και χύνεται μόνο του. Υπάρχει κίνδυνος για το AC? Είναι κακό και να το βγάλω εντελώς και να ασχοληθώ να φτιάξω το πεζοδρόμιο? Το νερό αυτό κάνει να το ρίχνω σε φυτά για πότισμα?

Ερώτηση αν και μόλις είδα νομίζω απάντηση στα τελευταία σχόλια, οι τιμές γενικά είναι πάρα πολύ υψηλές ή μου φαίνεται? Τσεκάρω Κωτσο που είχα πάρει Shorai Premium 13αρι Στα 700€ με άτοκο δάνειο και δωρεάν εγκατάσταση και το 24αρι το έβρισκες κάπου 1100€. Τώρα αντίστοιχα ούτε το 9αρι κάνει 760€.. Τέτοιες προσφορές που πήρα εγώ βγάζουν συχνά πυκνά? Δηλαδή παίζει να περιμένω τέλος Αυγούστου και να τις ρίξουν?

Επεξ/σία από gmenex
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορείτε να βοηθήσετε στο θεμα επιλογής για 24αρι? Τουλάχιστον για να μπορω να πάρω μια αποφαση σχετικά με το αν θα αξίζει να αλλάξω το toshiba.Όπως είπα και πιο πρίν είμαι ανέμεσα σε  MSZ/MUZ-AP71VG και  ASYG24KLCA. Ο θόρυβος που υποτίθεται οτι έχει το fujitsu δεν με απασχολεί ιδιαίτερα (δεν με ενοχλεί). Ξέρω οτι κανένα 24αρι δεν πιανει τα seer του daiseikai αλλά θα με ενδιέφερε κάτι ανάλογα καλό. Αφήνω κάποιο αξιόλογο εκτός?

Επεξ/σία από mmike2503
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

mmike2503

Αισθητήρα θερμοκρασίας στο τηλεχειριστήριο δεν έχει; 

Από ότι φαίνεται το σταματάει ο θερμοστάτης 

Επεξ/σία από User000100
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mmike2503 είπε

Μπορείτε να βοηθήσετε στο θεμα επιλογής για 24αρι? Τουλάχιστον για να μπορω να πάρω μια αποφαση σχετικά με το αν θα αξίζει να αλλάξω το toshiba.Όπως είπα και πιο πρίν είμαι ανέμεσα σε  MSZ/MUZ-AP71VG και  ASYG24KLCA. Ο θόρυβος που υποτίθεται οτι έχει το fujitsu δεν με απασχολεί ιδιαίτερα (δεν με ενοχλεί). Ξέρω οτι κανένα 24αρι δεν πιανει τα seer του daiseikai αλλά θα με ενδιέφερε κάτι ανάλογα καλό. Αφήνω κάποιο αξιόλογο εκτός?

Σε ποια περιοχή μένεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, User000100 είπε

mmike2503

Αισθητήρα θερμοκρασίας στο τηλεχειριστήριο δεν έχει; 

Εχει κατι γρίλιες μπροστα εκεί που ειναι και το IR αλλά το manual δεν αναφέρει κάτι

remote.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, liakjim είπε

Σε ποια περιοχή μένεις;

Νέο κόσμο νότια, σύνορα με νέα σμύρνη στον 8ο όροφο πολυκατοικίας. Ο προσανατολισμός είναι αυτός που φαίνεται στην παρακάτω φωτο. Βορεια και δυτική πλευρά βλέπουν αέρα, ανατολική κλιμακοστάσιο και διπλανό διαμέρισμα, νοτια πλευρά διάδρομος και υπόλοιπο διαμέρισμα

Screenshot_2020-07-07-14-07-34-382_com.miui.compass.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Lofarek είπε

Liakjim καλως ηλθες παλι σε χασαμε για καποιες μερες. Λοιπον θελω να ρωτησω το εξης. Παρατηρησα το daikin perfera 9000 btu που εχω κατα την διαρκεια της ζεστης 33 - 34 εξωτερικη ανεβασε "λιγο" τα db της εξωτερικης μοναδας σε συγκριση με σημερα που το εβαλα με εξωτερικη 26,5 που ειναι τελειως αθορυβο στα ιδια watt καταναλωσης, ενω τα διπλανα mitsu 12ρια με R410 κορυφαια kirigamine δεν καταλαβαινες οτι δουλευαν ακομα και αν εφταναν τα 700w Μax καταναλωση στο daikin 350 w κατα την δειαρκεια του καυσωνα. Μηπως εκτος απο το κλιματιστικο παιζει ρολο και το ψυκτικο R32 γιατι οσο εξελισσονται τα ψυκτικα υγρα ανεβαινουν και οι πιεσεις τους. Εσυ στο daikin σου παρατηρησες αυτην την συμπεριφορα? Τονιζω παλι οτι δεν μιλαμε για κατι extreme απλα ακουγεται καπως ενω σε πιο χαμηλες εξωτερικες δεν ακουγεται καθολου. Εδω οφειλω να παραδεκτω οτι τα mitsu στην ψυξη δινουν ρεστα αθορυβου....

Αναμενόμενο μιας και οι εξωτερικές μονάδες των Mitsubishi είναι μεγάλες. Στις καταναλώσεις όμως;

3 λεπτά πριν, lak10 είπε

σε inventor nemesis pro μου βγαζει σφαλμα F0 τι πρεπει να κανω?

Τηλέφωνο στο σέρβις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, mmike2503 είπε

Νέο κόσμο νότια, σύνορα με νέα σμύρνη στον 8ο όροφο πολυκατοικίας. Ο προσανατολισμός είναι αυτός που φαίνεται στην παρακάτω φωτο. Βορεια και δυτική πλευρά βλέπουν αέρα, ανατολική κλιμακοστάσιο και διπλανό διαμέρισμα, νοτια πλευρά διάδρομος και υπόλοιπο διαμέρισμα

Screenshot_2020-07-07-14-07-34-382_com.miui.compass.jpg

Κοίτα, η απάντηση δεν είναι μια.

Το κάθε μηχάνημα έχει τα υπέρ και τα κατά και διαφορετικά χαρακτηριστικά.

Καταρχάς παρόμοιο seer .

Το Mitsubishi έχει λίγο περισσότερο capacity με ζήτηση 23 και έξω 40.

 

IMG-20200707-143304.jpg

IMG-20200707-143338.jpg

IMG-20200707-143408.jpg

Από την άλλη έχει παραπάνω από τα διπλάσια ελάχιστα BTUs οπότε δεν θα πέφτει όσο χαμηλά πέφτουν τα Fujitsu ( έχω δείξει 100W για το asyg24klca) οπότε μπορεί να έχεις πιο εύκολα on off σε χαμηλές απαιτήσεις

IMG-20200707-143602.jpg

 

IMG-20200707-143738.jpg

Υπάρχει ένα μέλος που τα έχει και τα δύο οπότε ίσως μας πει μέχρι πόσο χαμηλά παίζουν και αν έχει δει φαινόμενα onoff στο Mitsubishi @apostolisep3

 

@apostolisep3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, liakjim είπε

Από την άλλη έχει παραπάνω από τα διπλάσια ελάχιστα BTUs οπότε δεν θα πέφτει όσο χαμηλά πέφτουν τα Fujitsu ( έχω δείξει 100W για το asyg24klca) οπότε μπορεί να έχεις πιο εύκολα on off σε χαμηλές απαιτήσεις

Σ ευχαριστώ πολύ για τους πίνακες. Αν υποθέσουμε - δεχτούμε οτι οι απώλειες είναι όντως 14500 btu/hr περίπου πιστεύεις οτι το ap71vg με ελάχιστη 2KW (6824 btu) θα κάνει on-off?

H εγγυηση του mitsubishi ειναι 3 συνολικα και 7 στο συμπιεστη αν δεν κανω λάθος όπως και στο fujitsu?

γνωρίζεις τι συμπιεστές έχουν? έχουν και τα 2 rotary? twin rotary?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, mmike2503 είπε

Σ ευχαριστώ πολύ για τους πίνακες. Αν υποθέσουμε - δεχτούμε οτι οι απώλειες είναι όντως 14500 btu/hr περίπου πιστεύεις οτι το ap71vg με ελάχιστη 2KW (6824 btu) θα κάνει on-off?

H εγγυηση του mitsubishi ειναι 3 συνολικα και 7 στο συμπιεστη αν δεν κανω λάθος όπως και στο fujitsu?

γνωρίζεις τι συμπιεστές έχουν? έχουν και τα 2 rotary? twin rotary?

Αποριες εχω κ ενστασεις.

Δοκιμασες με ζητουμενη 16 να δεις αν αλλαζει κατι? 

και υποθετω πως ετσι που ειναι η εξωτερικη ταβανωμενη  δεν αναπνεει λογω τεντας..

βαλε κ την αδρανεια του κτιριου που θελει ,ερες να εξισοροπησει κ πρεπει να περιμενεις. 

Ασε τα ελαχιστα βαττ κ τις μετρησεις. 

Οταν αναψα πρωτη φορα καλοριφερ σε καινουργια οικοδομη πηρε μια εβδομαδα να ζεσταθουν οι τοιχοι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...