Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειχαμε μιλησει με ψυκτικο παλαιοτερα στην πρωτη τοποθετηση των κλιματιστικων και με βαση αυτες ειχαμε βαλει αυτα που εχουμε τωρα ...( αλλα μας πινουν το αιμα στο ρευμα ενεργειακης κλασης μπαρμπουτσαλα) το υπνοδωματιο ηθελε 9000btu και ο βασικος χωρος 18000btu αλλα τοτε επιλεξαμε να βαλουμε 24000 που το θεωρω καπως υπερβολη μετα απο 6 χρονια που τα εχουμε.

 

για αυτο θα κινηθω σε αυτα τα btu το θεμα ειναι η επιλογη . Και συγκεκριμενα του μεγαλου . Απλα εχουν αλλαξει οι τεχνολογιες καθως και οι εταιριες που ειναι αξιοπιστες .

Οποιαδηποτε προταση δεκτην!

Άρα θες ενα 18άρι και ένα 9άρι αφού αυτά σου πρότεινε ο ψυκτικός . 

 

Για μένα απο inventor που είναι ο ορισμός του value for money στην αγορά να βάλεις vision στο δωμάτιο και passion στο σαλόνι . 

 

Εκτός και αν τα λεφτά δεν είναι προβλημα τοτε μπορούμε να κοιτάξουμε και σε πιο ακριβά αλλά κατα την γνώμη μου αν δεν έχεις σκοπο να καίνε όλο το χρόνο τουλάχιστον 9 ώρες την ημέρα ΚΑΘΕ μέρα δεν χρειάζεται να πας σε κάτι καλύτερο σε κατανάλωση απο inventor .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Άρα θες ενα 18άρι και ένα 9άρι αφού αυτά σου πρότεινε ο ψυκτικός . 

 

Για μένα απο inventor που είναι ο ορισμός του value for money στην αγορά να βάλεις vision στο δωμάτιο και passion στο σαλόνι . 

 

Εκτός και αν τα λεφτά δεν είναι προβλημα τοτε μπορούμε να κοιτάξουμε και σε πιο ακριβά αλλά κατα την γνώμη μου αν δεν έχεις σκοπο να καίνε όλο το χρόνο τουλάχιστον 9 ώρες την ημέρα ΚΑΘΕ μέρα δεν χρειάζεται να πας σε κάτι καλύτερο σε κατανάλωση απο inventor .

Ευχαριστω φιλε μου για τον χρονο σου!

Τα χρηματα ναι ειναι ενα θεμα αλλα επειδη προκειται και για μωρο θα κανω και 2 θυσιες .(η μια ειναι κοψιμο καπνισματος στο σπιτι :) )

Ο σκοπος ειναι να καινε συνεχως ωστε να εχει ωραια θερμοκρασια το σπιτι για το παιδι με ανοιγμα παραθυρων 2-3 φορες την ημερα για ανανεωση.

Θα κατσω να διαβασω πιο αναλυτικα τα μοντελα (vision/passion) της inventor γιατι κοιτουσα μονο προς life σειρα...

Αλλη Vfm σειρα καποιας αλλης εταιρειας υπαρχει εφοσον οι καλες φιρμες στα χαμηλα μοντελα ειναι μια απο τα ιδια ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω φιλε μου για τον χρονο σου!

Τα χρηματα ναι ειναι ενα θεμα αλλα επειδη προκειται και για μωρο θα κανω και 2 θυσιες .(η μια ειναι κοψιμο καπνισματος στο σπιτι :) )

Ο σκοπος ειναι να καινε συνεχως ωστε να εχει ωραια θερμοκρασια το σπιτι για το παιδι με ανοιγμα παραθυρων 2-3 φορες την ημερα για ανανεωση.

Θα κατσω να διαβασω πιο αναλυτικα τα μοντελα (vision/passion) της inventor γιατι κοιτουσα μονο προς life σειρα...

Αλλη Vfm σειρα καποιας αλλης εταιρειας υπαρχει εφοσον οι καλες φιρμες στα χαμηλα μοντελα ειναι μια απο τα ιδια ?

H life σειρα έχει τα απολύτως βασικά απο λειτουργίες απλά καλή κατανάλωση και απλά τα πολύ βασικά φίλτρα. Δεν θα την συνιστούσα για οικεία ειδικά σε υπνοδωμάτιο και ειδκότερα σε χώρο όπυο υπάρχει μωρό . 

 

Αντιθέτως τα passion και vision είναι ολοκληρωμένα μηχανήματα και δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα απο λειτουργίες και φίλτρα σε σύγκριση με τον κορυφαίο ανταγωνισμό . 

 

Άλλη σειρά κλιματιστικών που θα πρότεινα : Η LG έχει κάποια πολύ καλα μηχανήματα σε σχέση και με την τιμή τους και η Hitatchi επίσης . Αλλά για μένα όταν ψάχνεις να δώσεις τα λιγότερα χωρίς να θυσιασεις λειτουργίες και αξιοπιστία τότε η inventor είναι ο ορισμός του value for money . Αν δεν σε ενδιέφεραν τ αλεφτά θα σου λεγα ασυζητητη το daikin ururu sharara που είναι η αιχμή της τενχολογίας στα split units και έτη φωτός μπροστά απο τον ανταγωνισμο μιας και αυτό το μηχάνημα έχει μια ιδαιτερότητα κάνει και ανανέωση του αέρα στον χώρο εφόσον πρώτα τον φιλτράρει ύστερα τον διοχετεύει στην οικία σου . Αλλα μιλάμε για πανάκριβα μηχανήματα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H life σειρα έχει τα απολύτως βασικά απο λειτουργίες απλά καλή κατανάλωση και απλά τα πολύ βασικά φίλτρα. Δεν θα την συνιστούσα για οικεία ειδικά σε υπνοδωμάτιο και ειδκότερα σε χώρο όπυο υπάρχει μωρό . 

 

Αντιθέτως τα passion και vision είναι ολοκληρωμένα μηχανήματα και δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα απο λειτουργίες και φίλτρα σε σύγκριση με τον κορυφαίο ανταγωνισμό .

Ποια ειναι η διαφορα του alfa με την life? Γιατι το life το δινουν στην ιδια τιμη με το παλιο passion 399e??
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια ειναι η διαφορα του alfa με την life? Γιατι το life το δινουν στην ιδια τιμη με το παλιο passion 399e??

Το life τυχαίνει να είναι στην ίδια τιμή με το παλιό πασσιον προφανώς γιατί το passion είναι το παλιό μοντέλο που πρέπει να φύγει απο την αγορά γιατί βγήκε το καινούριο passion . Λογικό είναι .

 

To life είναι ελάχιστα ακλύτερο απο το alfa σε κατανάλωση αλλά το alfa είναι πιο αθόρυβο απο το life . Απο λειτουργίες πάνω κάτω τα ίδια . Γενικά επειδή έχεις και μωρό να ξέρεις ότι ιονιστή με πολλά φίλτρα έχουν μονο οι σειρές vision passion 

Oi σιερές life και alfa έχουν μονο βασικά φίλτρα και όχι ιονιστή .

Για δωμάτιο εγώ προτείνω πάντα vision γιατί είναι αθόρυβα μηχανήματα με πολλά φίλτρα ειδικά αν σε αυτό το χώρο θα κοιμάται μωρό .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέγοντας ότι ένα κλιματιστικό έχει στάθμη θορύβου π.χ. 65dB, αυτό ισχύει για όλες τις βαθμίδες θερμοκρασίας; Δηλ. είτε θέλω 19 βαθμούς είτε 29, θα είναι το ίδιο θορυβώδες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέγοντας ότι ένα κλιματιστικό έχει στάθμη θορύβου π.χ. 65dB, αυτό ισχύει για όλες τις βαθμίδες θερμοκρασίας; Δηλ. είτε θέλω 19 βαθμούς είτε 29, θα είναι το ίδιο θορυβώδες;

 

Πρακτικά ναι, θεωρητικά μπορεί να υπάρχουν μικροδιαφορές, δεν νομίζω οτι μπορεί να αντιληφθεί κάτι ο άνθρωπος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέγοντας ότι ένα κλιματιστικό έχει στάθμη θορύβου π.χ. 65dB, αυτό ισχύει για όλες τις βαθμίδες θερμοκρασίας; Δηλ. είτε θέλω 19 βαθμούς είτε 29, θα είναι το ίδιο θορυβώδες;

Περίεργη η ερώτηση σου . Δως μου ένα λινκ που το είδες αυτό .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,,

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί το κλιματιστικό μου καίει 67 watt την ώρα σταθερά ενώ δεν λειτουργεί???

Ειναι το invertor life το οποιο το έβαλα πριν 2 μέρες και του συνέδεσα ένα μετρητή ρευματος να δώ τι θα κάψει και βλέπω οτι κλειστό καίει σταθερά 67 wahtt.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το life τυχαίνει να είναι στην ίδια τιμή με το παλιό πασσιον προφανώς γιατί το passion είναι το παλιό μοντέλο που πρέπει να φύγει απο την αγορά γιατί βγήκε το καινούριο passion . Λογικό είναι .

 

To life είναι ελάχιστα ακλύτερο απο το alfa σε κατανάλωση αλλά το alfa είναι πιο αθόρυβο απο το life . Απο λειτουργίες πάνω κάτω τα ίδια . Γενικά επειδή έχεις και μωρό να ξέρεις ότι ιονιστή με πολλά φίλτρα έχουν μονο οι σειρές vision passion 

Oi σιερές life και alfa έχουν μονο βασικά φίλτρα και όχι ιονιστή .

THANKS

Εχθές έβαλα το life πολυ καλό..και σε κατανάλωση και σε ψυξη

To 9αρι? ποσο το πηρες? Γιατι το πηρε τωρα γνωστο μου στην τιμη του alfa 360e!

Οταν πιανει την επιθυμητη θερμοκρασια σταματαει ο συμπιεστης? Ποσο χαμηλα κατεβαινει στα ρευματα???

Αυτο με τα 67watt θα μιλησεις με την αντιπροσωπεια..

Ειναι προβλημα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 24 άρι πήρα και έχω συνδέσει μετρητη ρευματος..

ξεκίνησε με 100 βατ ανέβηκε μέχρι τα 1700 και μετα έπεσε στα 800 και τώρα παίζει εκει 800-1200 whatt το παλιο μου 18άρι δουλευε μόνιμα στα 2000 whatt και ποτέ δέν έπιανε τη θερμοκρασία που είχα βάλει..

Είναι πρόβλημα?πώς είσαι τόσο σίγουρος?μήπως είναι κάποια λειτουργεια που εχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,,

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί το κλιματιστικό μου καίει 67 watt την ώρα σταθερά ενώ δεν λειτουργεί???

Ειναι το invertor life το οποιο το έβαλα πριν 2 μέρες και του συνέδεσα ένα μετρητή ρευματος να δώ τι θα κάψει και βλέπω οτι κλειστό καίει σταθερά 67 wahtt.. 

Όταν λες κλειστό εννοείς ότι το έχεις κλείσει απο το χειριστήριο;

Το 24 άρι πήρα και έχω συνδέσει μετρητη ρευματος..

ξεκίνησε με 100 βατ ανέβηκε μέχρι τα 1700 και μετα έπεσε στα 800 και τώρα παίζει εκει 800-1200 whatt το παλιο μου 18άρι δουλευε μόνιμα στα 2000 whatt και ποτέ δέν έπιανε τη θερμοκρασία που είχα βάλει..

Είναι πρόβλημα?πώς είσαι τόσο σίγουρος?μήπως είναι κάποια λειτουργεια που εχει?

Αν όντως το κλιματιστικό είναι κλειστό αυτό με τα 67 watt δεν δικαιολογείται .  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναι από το χειριστήριο το κλείνω..πώς πρέπει να το κλείσω δηλαδή?

Δεν έχεις ενεργοποιημένη την λειτουργία blow x fan όπου ενώ το κλίσεις για 10-15 λεπτά ο ανεμιστήρας της εσωτερικής μονάδας δουλεύει ; Αν δεν είναι ούτε και αυτό δεν δικαιολογείται αυτή η κατανάλωση ρώτα την εταιρεία .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...