Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 ώρες πριν, panther_512 είπε

Επιτέλους βρήκα το καθαριστικό NCH Everbrite στην Κύπρο!!!

Έπρεπε να μιλήσω με τα κεντρικά της Ευρώπης για να βγάλω άκρη.

Λοιπόν, κάποιος που έχει δουλέψει με αυτό το βιοκτόνο, μπορεί να μου προτείνει δοκιμασμένη αναλογία που να εγγυηθεί το καθάρισμα στοιχείου, συλλέκτη νερού, υδροροής για μιά σεζόν?

Δεν θέλω να βάλω μεγάλη ποσότητα Everbrite και να πεθάνω να το ξεπλύνω από την εσωτερική μονάδα (όσο πιό πολύ βάλεις τόσο πιό πολύ μοιάζει με σαπουνάδα), αλλά ούτε και να βάλω λιγότερο και να έχω επανεμφάνιση οσμών μετά από μία δύο εβδομάδες....

Η αναλογία για καθαρισμό  κλιματιστικών μονάδων είναι 1:50 .  Aν είναι εξαιρετικά βρόμικο το στοιχείο παίξε σε αναλογία 1:40 . 

Η διαδικασία έχει ως εξής:

Φτιάχνεις το μίγμα με νερό και τις αναλογίες που σου είπα σε δοχείο προπιέσεως . Ψεκάζεις την μονάδα (στοιχείο) . Προσοχή δεξιά του κλιματιστικού που είναι η πλακέτα του να μπει υγρό μέσα απο τα πλάστικα.

Αφήνειςνα δράσει 15 λεπτά. 

Ξεπλένεις με το δοχείο προπιέσεως με καθαρό νερό το στοιχείο . 

(Προσωπικά μερικές φορές επιλέγω να επαναλάβω την διαδικασία που σου περιέγραψα πιο πάνω)

Ανάβεις το κλιματιστικό στο fan και το αφήνεις να στεγνώσεις το στοιχείο για 15 λεπτά. 

 

2 ώρες πριν, Rafinha είπε

18αρι toyotomi ή morris ειμαι κομπλε?

toyotomi .  Τα morris άστα ήσυχα . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Thanks Daredevil, για πρώτη φορά θα δοκιμάσω με 1:40 και βλέπουμε.

Δεν βρήκα τη συσκευασία ενός λίτρου και πήρα το 5όλιτρο. Έχει επάνω ημερομηνία λήξης (τέλος 2020). Από τη δική σου εμπειρία, μπορώ να χρησιμοποιήσω το χημικό αυτό και μετά το πέρας της ημερομηνίας λήξης?

Επίσης είναι ασφαλές για καθαρισμό πατωμάτων σε σπίτι που υπάρχει και μωρό?

Επεξ/σία από panther_512
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα με το 5λιτρο και τη μέθοδο που προτείνει ο Dare είναι τι θα κάνεις όσο σου απομείνει για να το γεμίσεις με νερό.

Είναι ασφαλές να το ρίξεις σε άλλο δοχείο και μετά να ξαναβάλεις στην αντλία;

Εκτός κι αν το ξοδέψεις όλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

Ενδιαφέρομε για δύο A/C 9000btu και ένα 18000btu.

Έχοντας ακούσει καλά λόγια για τα Mitsubishi (προσωπικά μέχρι τώρα είχα Midea) προσανατολίζομαι σε αυτά τα δύο

https://www.skroutz.gr/s/14708007/Mitsubishi-MSZ-MUZ-AP25VG.html

https://www.skroutz.gr/s/14708606/Mitsubishi-MSZ-MUZ-AP50VG.html

Το μοντέλο είναι φετινό και δεν βρήκα πουθενά αξιολογήσεις. Το έχει δει ή βάλει κανείς να μας πει εντυπώσεις;

Άλλα υποψήφια ήταν τα Inventor Nemesis Pro και τα Midea Mission II με πολύ παρόμοια χαρακτηριστικά αλλά προσανατολίζομαι στα Mitsubishi λόγο "βαρύτητας" του ονόματος. Είναι βέβαια αρκετά πιο ακριβά αλλά ελπίζω αυτό να μεταφράζεται και σε ποιότητα και αξιοπιστία σε βάθος χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, vasilk είπε

Καλημέρα.

Ενδιαφέρομε για δύο A/C 9000btu και ένα 18000btu.

Έχοντας ακούσει καλά λόγια για τα Mitsubishi (προσωπικά μέχρι τώρα είχα Midea) προσανατολίζομαι σε αυτά τα δύο

https://www.skroutz.gr/s/14708007/Mitsubishi-MSZ-MUZ-AP25VG.html

https://www.skroutz.gr/s/14708606/Mitsubishi-MSZ-MUZ-AP50VG.html

Το μοντέλο είναι φετινό και δεν βρήκα πουθενά αξιολογήσεις. Το έχει δει ή βάλει κανείς να μας πει εντυπώσεις;

Άλλα υποψήφια ήταν τα Inventor Nemesis Pro και τα Midea Mission II με πολύ παρόμοια χαρακτηριστικά αλλά προσανατολίζομαι στα Mitsubishi λόγο "βαρύτητας" του ονόματος. Είναι βέβαια αρκετά πιο ακριβά αλλά ελπίζω αυτό να μεταφράζεται και σε ποιότητα και αξιοπιστία σε βάθος χρόνο.

Δεν νομίζω ότι η συγκεκριμένη κατηγορία του Mitsuboshi Electric έχει καμία σχέση με το Nemesis Pro σε όλα τα επίπεδα. Πολύ καλά κατασκευαστικά τα midea prime/mission. Έβαλα ένα 9000 btu και ο εγκαταστάτης μου είπε καλά λόγια για το συγκεκριμένο μοντέλο για την κατασκευή του/τιμή του.

Επεξ/σία από cger
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, antykaps είπε

Καλημέρα . εχω . μια ερωτηση

Τα κλιμαστικά στην συσκευασία τους εχουν σωληνωσεις  και εξωτερική βαση ?

Όχι δεν έχουν

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κατι ακομα  .

Το κοστος εγκταστασης περιπου ποσο ειναι?

Περιλαμβανει και τα υλικα? (σωληνωσεις , μονωσεις, σωληνα αποχεττευδης, βαση) ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, antykaps είπε

Να ρωτήσω κατι ακομα  .

Το κοστος εγκταστασης περιπου ποσο ειναι?

Περιλαμβανει και τα υλικα? (σωληνωσεις , μονωσεις, σωληνα αποχεττευδης, βαση) ?

To κόστος εγκατάστασης περιλαμβάνει σωλήνα αποχέτευσης, βάση, 2-3 μέρα σωληνώσεις και μόνωση.

Κυμαίνεται μεταξύ 70-100 ευρώ αναλόγως το μέγεθος της εξωτερικής μονάδας, δυσκολία εργασίας ( σε περίπτωση πχ προεγκατάστασης) και σε ειδική περίπτωση που χρειαστεί λίγο επιπλέον φρέον.

Επεξ/σία από cger
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και απο εμενα καποια συμβουλη γνωμη για αυτην την προσφορα με δωρεαν εγκατασταση?
https://www.skroutz.gr/s/9199233/Toshiba-Mirai-RAS-16BAVG-E-RAS-16BKVG-E.html#specs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, aslanG7 είπε

Καλησπερα και απο εμενα καποια συμβουλη γνωμη για αυτην την προσφορα με δωρεαν εγκατασταση?
https://www.skroutz.gr/s/9199233/Toshiba-Mirai-RAS-16BAVG-E-RAS-16BKVG-E.html#specs

Δωρεάν εγκατάσταση από που?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, aslanG7 είπε

Απο τον συνεργατη του  κωτσοβολου.

υ

Διατηρώ τις επιφυλάξεις μου για τη σωστή εγκατάσταση.

Επεξ/σία από cger
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τυχαινει να γνωριζω το τεχνικο που συνεργαζεται με τον κωτσοβολο εδω στην πολη μου δεν εχω ακουσει αρνητικα σχολια.Οσο για το κλιματιστικο εχω ακουση καλλα λογια απο 3 τεχνικους για αυτο το θεωρω καλη προσφορα με την εγκατασταση μεσα στην τιμη 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...