Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τα gree και τα inventor έχουνε παρόμοιες εγγυήσεις και δεν ταλαιπωρουναι το κοσμο στο after sales.

 

Θα κοιταγα τα multi εσωτερικα μου να εχουνε wifi για να εχω τη max οικονομια στην καταναλωση λογω της απομακρυσμενης διαχείρισης (προψυξη , προθερμανση χωρου και κλεισιμο σε περιπτωση που το ξεχασεις σε λειτουργια) και καλη ποιοτητα αερα αρα ιονιστη και εξτρα φιλτρα καθαρισμου,

 

To νεο μοντελο που πρεπει να δεισ ειναι το AR1MVI-09WFR που εχει τα παραπανω απο την inventor και νομιζω οτι δινει 23 db ή χαμηλοτερα στην σταθμη θορυβου 

 

Χωρίς βεβαία σε ποιότητα κατασκευής να υστερεί και το Gree αν δεν θεσ τα παραπάνω έξτρα.

 

Κατατοπιστικότατος, ευχαριστώ πολύ.

 

Τελικά, από πλευράς απόδοσης και οικονομίας κυρίως αλλά και all around γενικότερα, Gree Change ή Inventor AR1MVI ? Τα Inventor έχω ακούσει από πολλούς για κακής ποιότητας πλαστικά που τρίζουν αλλά δεν ξέρω αν αφορούν το συγκεκριμένο μοντέλο.

Επεξ/σία από iparou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επειδή πλησιάζει το καλοκαίρι σιγά σιγά και οπου να ναι θα χρειαστεί να καθαρίσω το κλιματιστικό μου. Θα ήθελα να θίξουμε ένα θέμα που έχει συζητηθεί και παλιά, πως θα γίνει ο καθαρισμός στα ανεμιστηράκια εσωτερικά της μονάδας.

 

Από αυτά που θυμάμαι μου είχε πει ένας οτι πρέπει να βάλω το ψεκαστήρι στις περσίδες στο σημείο που εξέρχεται ο αέρας, τα ανεμιστηράκια βρίσκονται πίσω από εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα gree και τα inventor έχουνε παρόμοιες εγγυήσεις και δεν ταλαιπωρουναι το κοσμο στο after sales.

 

 

 

η εγγύησή τους όμως ισχύει μόνο αν κάνεις ετήσια συντήρηση κλιματιστικού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή πλησιάζει το καλοκαίρι σιγά σιγά και οπου να ναι θα χρειαστεί να καθαρίσω το κλιματιστικό μου. Θα ήθελα να θίξουμε ένα θέμα που έχει συζητηθεί και παλιά, πως θα γίνει ο καθαρισμός στα ανεμιστηράκια εσωτερικά της μονάδας.

 

Από αυτά που θυμάμαι μου είχε πει ένας οτι πρέπει να βάλω το ψεκαστήρι στις περσίδες στο σημείο που εξέρχεται ο αέρας, τα ανεμιστηράκια βρίσκονται πίσω από εκεί.

Για να γινει σωστος καθαρισμοσ, θα πρεπει να αφαιρεθεί η μπροσ μασκα του εσωτερικου κλιματιστικου και μετα να ψεκασεις το στοιχειο και να πλυνεις με πιεστικο νερου τον ανεμιστηρα(προσοχη χαμηλη πιεση), με προσοχη στα ηλεκτρονικα μερη αφου το εχεις αποσυνδεσει απο το ρευμα.

Επισης το εξωτρικο πρεπει να πλυθει με χημικο χωρις να το ανοιξεις βεβαια

Δεσ αυτο to video  θελει υπομονη , συνισταται να στο κανει ψυκτικοσ για να γινει σωστα χωρισ να προκαλεσεις βλαβη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κανένας κάτοχος gree-inventor να μας πει τι ισχύει με την εγγύηση;

 

Σε υποχρεώνουν να κάνεις ετήσια συντήρηση στην αντιπροσωπεία; Απο οποιονδήποτε ψυκτικό;

Ποιο είναι το ετήσιο κόστος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στο φόρουμ,

 

μετά από επικοινωνία με inventor, μου είπανε ότι θα γίνει αντικαταστάση και των 2 μονάδων (9.000 και 18.000) την επόμενη εβδομάδα με το μοντέλο Aria, το οποίο είναι το καινούριο μοντέλο τους.

 

Θα μου αντικαταστήσουν και το μεγάλο για την καθυστέρηση που υπήρχε (σχεδόν 2 μήνες). Η καθυστέρηση υπήρχε λόγω της αναμονής για να έρθει το νέο μοντέλο.

 

Επομένως, τους περιμένω την επόμενη εβδομάδα για την αντικατάσταση και να σας πω τις πρώτες μου εντυπώσεις (θετικές ελπίζω !!).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κάποιος που γνωρίζει να πει πόση είναι η ελάχιστη απόσταση που πρέπει να εχει η εσωτερική μονάδα κλιματιστικού τοίχου από το ταβάνι ? Μπορεί π.χ να μπει στο 1 cm από το ταβάνι ή θα υπάρχει πρόβλημα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κάποιος που γνωρίζει να πει πόση είναι η ελάχιστη απόσταση που πρέπει να εχει η εσωτερική μονάδα κλιματιστικού τοίχου από το ταβάνι ? Μπορεί π.χ να μπει στο 1 cm από το ταβάνι ή θα υπάρχει πρόβλημα ?

 

Χωρίς να ξέρω θα σου πω πρακτικά, στο επάνω μέρος της μονάδας υπάρχουν οπές ή κάποια ανοίγματα? Σε αυτά μπορεί να χρειαστεί να ψεκάσει ο ψυκτικός όταν θα κάνει καθαρισμό. Επίσης, για να ανοίξεις το εξωτερικό κάλλυμα της συσκευής δεν θα χρειάζεσαι χώρο από πάνω?

 

Η γνώμη μου είναι οτι πρέπει να αφήσεις σίγουρα ένα κενό 10-15cm. Πιθανόν να μην είχες πρόβλημα με συγκεκριμένα μοντέλα αλλά τώρα θέλει πολύ ψάξιμο να τα βρεις. Αυτά τα πρβλήματα θα στα αναφέρει και ο ψυκτικός που θα σου εγκαταστήσει το μηχάνημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να ξέρω θα σου πω πρακτικά, στο επάνω μέρος της μονάδας υπάρχουν οπές ή κάποια ανοίγματα? Σε αυτά μπορεί να χρειαστεί να ψεκάσει ο ψυκτικός όταν θα κάνει καθαρισμό. Επίσης, για να ανοίξεις το εξωτερικό κάλλυμα της συσκευής δεν θα χρειάζεσαι χώρο από πάνω?

 

Η γνώμη μου είναι οτι πρέπει να αφήσεις σίγουρα ένα κενό 10-15cm. Πιθανόν να μην είχες πρόβλημα με συγκεκριμένα μοντέλα αλλά τώρα θέλει πολύ ψάξιμο να τα βρεις. Αυτά τα πρβλήματα θα στα αναφέρει και ο ψυκτικός που θα σου εγκαταστήσει το μηχάνημα.

 

Έχει οπές από πάνω το μηχάνημα. Ευχαριστώ για την απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να ξέρω θα σου πω πρακτικά, στο επάνω μέρος της μονάδας υπάρχουν οπές ή κάποια ανοίγματα? Σε αυτά μπορεί να χρειαστεί να ψεκάσει ο ψυκτικός όταν θα κάνει καθαρισμό. Επίσης, για να ανοίξεις το εξωτερικό κάλλυμα της συσκευής δεν θα χρειάζεσαι χώρο από πάνω?

 

Η γνώμη μου είναι οτι πρέπει να αφήσεις σίγουρα ένα κενό 10-15cm. Πιθανόν να μην είχες πρόβλημα με συγκεκριμένα μοντέλα αλλά τώρα θέλει πολύ ψάξιμο να τα βρεις. Αυτά τα πρβλήματα θα στα αναφέρει και ο ψυκτικός που θα σου εγκαταστήσει το μηχάνημα.

Απο την επανω μερια το κλιματιστικο τραβαει τον αερα του χωρου και απο την κατο μερια τον δινει κλιματισμενο 

Η αποσταση που πρεπει να εχεις απο το ταβανι πρεπει να ειναι >20 cm για να δουλευει σωστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κανένας κάτοχος gree-inventor να μας πει τι ισχύει με την εγγύηση;

 

Σε υποχρεώνουν να κάνεις ετήσια συντήρηση στην αντιπροσωπεία; Απο οποιονδήποτε ψυκτικό;

Ποιο είναι το ετήσιο κόστος;

Μπες στο site της ινβερτορ. Παταβεκει που λεει πανω υποστηριξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στο φόρουμ,

 

μετά από επικοινωνία με inventor, μου είπανε ότι θα γίνει αντικαταστάση και των 2 μονάδων (9.000 και 18.000) την επόμενη εβδομάδα με το μοντέλο Aria, το οποίο είναι το καινούριο μοντέλο τους.

 

Θα μου αντικαταστήσουν και το μεγάλο για την καθυστέρηση που υπήρχε (σχεδόν 2 μήνες). Η καθυστέρηση υπήρχε λόγω της αναμονής για να έρθει το νέο μοντέλο.

 

Επομένως, τους περιμένω την επόμενη εβδομάδα για την αντικατάσταση και να σας πω τις πρώτες μου εντυπώσεις (θετικές ελπίζω !!).

Αυτό έγινε επειδή σταμάτησε η παραγωγή του Vision ή επειδή θεωρούν το Aria καλύτερο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...