Προς το περιεχόμενο

Apple iPhone 3GS


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις ρυθμίσεις του router σου, αν πας στις ρυθμίσεις του DHCP server μπορείς να του ορίσεις το εύρος των IP που θα δίνεται αυτόματα. Αυτό δεν χρειάζεται να είναι ίδιο με το εύρος των IP που υποστηρίζει το δίκτυο του router.

 

Παράδειγμα:

 

Έστω ότι router σου είναι ρυθμισμένος να χρησιμοποιεί το δίκτυο: 192.168.1.xxx (όπου xxx από 1 έως 255).

 

Ρυθμίζεις τον DHCP server του router να δίνει αυτόματα διευθύνσεις από 192.168.1.150 έως 192.168.1.255.

 

Μετά, στο iPhone σου (ή σε όποιον άλλο υπολογιστή ή συσκευή θέλεις) πας και ρυθμίζεις χειροκίνητα μια IP (192.168.1.2 έως 192.168.1.149) που να μην περιλαμβάνεται σε αυτές που δίνει αυτόματα ο DHCP.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις ρυθμίσεις του router σου, αν πας στις ρυθμίσεις του DHCP server μπορείς να του ορίσεις το εύρος των IP που θα δίνεται αυτόματα. Αυτό δεν χρειάζεται να είναι ίδιο με το εύρος των IP που υποστηρίζει το δίκτυο του router.

 

Παράδειγμα:

 

Έστω ότι router σου είναι ρυθμισμένος να χρησιμοποιεί το δίκτυο: 192.168.1.xxx (όπου xxx από 1 έως 255).

 

Ρυθμίζεις τον DHCP server του router να δίνει αυτόματα διευθύνσεις από 192.168.1.150 έως 192.168.1.255.

 

Μετά, στο iPhone σου (ή σε όποιον άλλο υπολογιστή ή συσκευή θέλεις) πας και ρυθμίζεις χειροκίνητα μια IP (192.168.1.2 έως 192.168.1.149) που να μην περιλαμβάνεται σε αυτές που δίνει αυτόματα ο DHCP.

 

Στο iphone δεν χρειαζεται να θεσω συγκεκριμενη ip. Θα εχω ορισμενες μονο στους 2 υπολογιστες του τοπικου μου δικτυου, και θα ορισω το ρουτερ οπως ειπες να δινει απο την 150 και μετα, και ασε τις συσκευες που συνδεονται ασυρματα να παιρνουν οποια θελουν, οποτε αυτη μαλλον ειναι η λυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πώς αλλάζω την γλώσσα πάλι στα ελληνικά (απο το Itunes - έχω κατεβάσει το αγγλικό και στο preferences δεν δίνει ελληνικά). Όταν έκανα sync με το itunes για τις επαφές μου γύρισε και το iphone (3GS ελληνικό) σε αγγλικά. Αυτό θα μου κάνει κάθε φορά το iTunes ή μπορώ να το ρυθμίσω;

 

Επίσης για να μη κατεβάζει data απο μόνο το iPhone του σαν τρελό, απενεργοποιώ το "δεδομένα" και υπηρεσίες τοποθεσίας" και είμαι Ο.Κ; Υπάρχει κάτι άλλο; (μέχρι να το κάνω κατέβασε 1 ΜΒ. Τι διάολο κατεβάζει;...)

Επεξ/σία από thes1os
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς αλλάζω την γλώσσα πάλι στα ελληνικά;

 

Επίσης για να μη κατεβάζει data απο μόνο το iPhone του σαν τρελό, απενεργοποιώ το "δεδομένα" και "υπηρεσίες τοποθεσίας" και είμαι Ο.Κ; Υπάρχει κάτι άλλο; (μέχρι να το κάνω κατέβασε 1 ΜΒ. Τι διάολο κατεβάζει;...)

 

Απενεργοποιησε οποια Notifications δεν χρειαζεσαι και κανε το push του email , manual ή hourly. Αν εχεις παλι προβλημα και εχεις τοσο χαμηλο dataplan τοτε απενεργοποιησε το cellular data network.

 

Γιατι θες να εχεις Ελληνικα στο κινητο σου???? :fear:

Απο τα bold που εβαλα στην παραθεση και στην απαντηση μου ελπιζω να καταλαβαινεις που ειναι το προβλημα με τα ελληνικα στις ηλεκτρονικες συσκευες γενικοτερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δίκιο έχεις για τα ελληνικά ... Και εγώ καθώς διάβαζα τις οδηγίες σου αυτό σκεφτόμουν "αυτά έχω κάνει;"

 

Ρύθμιση κ το email και είμαι ΟΚ.

 

Thanks!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απενεργοποιησε οποια Notifications δεν χρειαζεσαι και κανε το push του email , manual ή hourly. Αν εχεις παλι προβλημα και εχεις τοσο χαμηλο dataplan τοτε απενεργοποιησε το cellular data network

 

Βασικά, δεν χρειάζονται όλα αυτά. Αρκεί να πας στο:

Αγγλικά: Settings -> General -> Network και να απενεργοποιήσεις το Cellular Data

Ελληνικά: Ρυθμίσεις -> Γενικά -> Δίκτυο και να απενεργοποιήσεις το Δεδομένα

 

Έτσι, τα notifications, push, location services κλπ θα δουλεύουν κανονικά ΜΟΝΟ όταν είσαι συνδεδεμένος μέσω WiFi. Μέσω του δικτύου της εταιρίας κινητής τηλεφωνίας το iPhone δε θα κατεβάζει ούτε byte.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι, τα notifications, push, location services κλπ θα δουλεύουν κανονικά ΜΟΝΟ όταν είσαι συνδεδεμένος μέσω WiFi. Μέσω του δικτύου της εταιρίας κινητής τηλεφωνίας το iPhone δε θα κατεβάζει ούτε byte.

 

Σωστά.. Έτσι έχανα τα Location services κλπ. Δουλεύω μόνο απο Wifi, δεν έχω καθόλου Data Plan.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H δικη μου προταση εγινε με τη λογικη οτι εχεις χαμηλο dataplan οποτε θες να μειωσεις την κυκλοφορια Bytes με αχρηστα (και ενοχλητικα) notifications και συχνο email checking και να γλιτωσεις το ανοιξε-κλεισε του cellular data. Αφου δεν εχεις dataplan τοτε προφανως η απενεργοποιηση του cellular data ειναι η καλυτερη λυση. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάπου κάποιος οδηγός τύπου "Jailbreak episode 2" (δηλ. για τη φάση Cydia και παρακάτω) ? :-(

 

Ρωτάω γιατί είμαι έτοιμος να κάνω Jailbreak, έχω βρεί αρκετά πράγματα για το πώς κλπ αλλά όλα σταματάνε εκεί. Άντε και έκανα jailbreak και έβαλα το Cydia... Ε, μετά τι; Τα apps απο πού; Τα απαραίτητα πειράγματα πως και ποιά και απο πού;

 

Κάποιο λινκ κάτι...;

 

 

Μεταξύ σοβαρού και αστείου...

 

Αγγελία: Ζητείτε iPhone έμπειρος στα Ιωάννινα να μου στρώσει το κινητό και να τον κεράσω καφέ...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 10% από αυτά που κάνει ο χρήστης μετά το jailbreak ΣΥΝΗΘΩΣ αφορά το customization της εμφάνισης της συσκευής (αλλαγή lock screen, wallpapers, εικονίδια κλπ).

 

Το 90% από αυτά που κάνει ο χρήστης μετά το jailbreak ΣΥΝΗΘΩΣ αφορά την εγκατάσταση εμπορικών εφαρμογών χωρίς να πληρωθούν. Το 90% αυτό απαγορεύεται από τους κανονισμούς του insomnia να συζητηθεί στο site μας. Για το λόγο αυτό δε βλέπεις σχετικά θέματα εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 10% από αυτά που κάνει ο χρήστης μετά το jailbreak ΣΥΝΗΘΩΣ αφορά το customization της εμφάνισης της συσκευής (αλλαγή lock screen, wallpapers, εικονίδια κλπ).

 

Το 90% από αυτά που κάνει ο χρήστης μετά το jailbreak ΣΥΝΗΘΩΣ αφορά την εγκατάσταση εμπορικών εφαρμογών χωρίς να πληρωθούν. Το 90% αυτό απαγορεύεται από τους κανονισμούς του insomnia να συζητηθεί στο site μας. Για το λόγο αυτό δε βλέπεις σχετικά θέματα εδώ.

 

Προσυπογραφω αυτά που λες georgeadams και προσθετω ότι το jailbreak είναι ανώφελο μπροστά στα προβλήματα που δημιουργεί για αυτό και έχουν γίνει διάφορα forum. Βγάζεις μια prepaid card και ´χεις το κεφάλι σου υσηχο ούτως η άλλως οι περισσότερες εφαρμογές δεν κοστίζουν παραπάνω από 3 ή 4 €.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι προβλήματα δηλαδή δημιουργεί το jailbreak? όλα τα έκανα κ τις ´´παραμετροποιησεις´´ και έβαλα και ενα σωρό προγράμματα.

 

Πρόβλημα πάντως δεν συνάντησα πουθενά και ας είμαι Ο αρχαριότατος...

 

Τώρα, αν κάτι παει στραβά, κάνω ενα restore και όλα είναι όπως πριν.

 

Σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Τι προβλήματα δηλαδή δημιουργεί το jailbreak? όλα τα έκανα κ τις ´´παραμετροποιησεις´´ και έβαλα και ενα σωρό προγράμματα.

 

Πρόβλημα πάντως δεν συνάντησα πουθενά και ας είμαι Ο αρχαριότατος...

 

Τώρα, αν κάτι παει στραβά, κάνω ενα restore και όλα είναι όπως πριν.

 

Σωστά;

Προφανως και εισαι σωστος.Τα περι προβληματων που δημιουργει το jailbreak ειναι στη σφαιρα της φαντασιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...