Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Adventurer's Corner - Συζήτηση για Adventure games


darian227

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ το 1ο adventure που έπαιξα ήταν το Syberia 1 και από τότε κόλλησα οπότε στο προτείνω.Kαι το 2ο ήταν καλό.Όπως και τα Still life 1,2.

Επίσης,το Penumbra: Black Plague μ'αρεσε πολυ(ειδικά με κλειστά φώτα ;p)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
The Longest Journey, αν και το sequel του ηταν καπως ... meh :P

The eXperiment (Experience112 εναλλακτικα), φοβερο concept :-D

Επισης βλ. Praetorian's post

 

Aπο οτι ειδα και το The Longest Journey ειναι ωραιο

 

Μαλον παω για το Μonkey Island για αρχη γιατι ακουω πολυ καλα λογια.

 

Σας ευχαριστω ολους και παλι :-)

Επεξ/σία από alexis333
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μonkey Island

 

Τι μου θυμίσατε τώρα....

Επί του θέματος. Εγώ πάλι παίζω σχεδόν αποκλειστικά adventure ή μάλλον έπαιζα γιατί τα τελευταία 3-4 χρόνια έχω στριμωχτεί λίγο και δεν έχω πολύ χρόνο.

 

Καλό είναι να έχεις υπόψη σου ότι στα adventure χρειάζονται 3 βασικά συστατικά για να βγάλεις άκρη.

1. Ευφυΐα, ευρηματικότητα και φαντασία που αλλάζει ανάλογα με το παιχνίδι.

2. Χρόνο. Και μιλάμε για πολύ χρόνο.

3. Υπομονή. Θα χρειαστείς αρκετές φορές ίσως να πας σε κάποια τοποθεσία και 10 φορές για να τσεκάρεις κάτι.

 

Σε κάποια χρειάζεται και extra βοήθεια. Δεν εννοώ λύσεις που παιχνιδιού που υπάρχουν διαθέσιμες στο διαδίκτυο, αλλά να κάτσεις να φτιάχνεις χάρτες σχετικούς με τις πορείες που ακολουθείς.

 

Ανάλογα με το παιχνίδι (εδώ παίζει ένα ρόλο η παλαιότητα) υπάρχουν από φτωχά γραφικά Μonkey Island, μέτρια Gabriel night 1, καλούτσικα Dig, καλά Syberia 1&2 και τέλος εξαιρετικά όλη η σειρά του Myst

 

Άλλο σημαντικό θέμα είναι η δυσκολία. Εδώ επίσης μια καλή αρχή θα είναι το Μonkey Island ή το Fandasmagoria που έχει video animation ή το Full Throttle που έχει φάση με τον τύπο με την Harley ή τέλος το Indiana Jones Fate of Atlantis το οποίο ήταν και το πρώτο adventure που έπαιξα τότε που βγήκε. ήταν θυμάμαι το πρώτο παιχνίδι που κυκλοφόρησε και σε CD !!! Ως πιο δύσκολα από όλα όσα έχω παίξει θεωρώ την σειρά των Myst (τα έχω παίξει όλα)

 

Τελειώνοντας να αναφέρω και την σειρά Atlantis που έχει πού όμορφα γραφικά, ambient μουσική και κανονική δυσκολία. Τα 3 πρώτα -αν θυμάμαι καλά, είχαν και Ελληνικούς υπότιτλους.

 

Welcome !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Indigo Prophecy ή αλλιώς Fahrenheit. Δεν είναι το κλασσικό point'n'click adventure αλλά αυτό για εμένα είναι καλό. Σκοτεινό και με πολύ καλό σενάριο.

 

+1 και από εμένα, παιχνιδάρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαλε και το black mirror 1 και 2 .Και τα 2 πολυ καλα.Α και οταν τα τελιώσεις οοοοολα αυτά μετα απο 30 χρονια ελα παλι να σου πουμε θα εχουν βγει καμια 200αρια ακομα :) .Πολλα παιχνιδια ρε παιδια τι να πρωτοπαιξεις.Μονο για να τα δεις ολα αυτα απο περιεργεια σου φτανει δε προλαβαινεις και να τα παιξεις.Παντως καλύτερα να βγαίνουν τόσα πολλά παρά να βγαίνει ένα κάθε χρόνο όπως πολύ παλιά που περιμέναμε πως και πως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαλε και το black mirror 1 και 2 .

 

Black mirror 2;;;;;; Έχω μείνει τόσο πίσω; Έχει βγει black mirror 2 ή μήπως εννοείς το NI.BI.RU;;; Θυμάμαι ότι το black mirror 2 ήταν σε στάδιο ανάπτυξης από τα μέσα του 2008 και από τότε δεν έχω ακούσει τπτ νεότερο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
The Longest Journey, αν και το sequel του ηταν καπως ... meh :P

The eXperiment (Experience112 εναλλακτικα), φοβερο concept :-D

 

Συμφωνώ απόλυτα για το The Longest Journey. Εξαιρετική ιστορία και κοσμοθεωρία. Είναι ο ορισμός του ολοκληρωμένου adventure game, με φαντασία και χιούμορ έως και στοιχεία θρίλερ.

 

Το sequel ωστόσο, ... what a mess. Και ακόμα περιμένουμε τα Dreamfall Chapters... :mad:

 

Από το eXperiment έπαιξα ένα demo που είχε βγει. Ήταν ενδιαφέρον το interface και οι αρχικές σκηνές σε έβαζαν στην ατμόσφαιρα, αλλά δεν μου φάνηκε να έχει "ποικιλία" σκηνικών και γρίφων. (Ίσως βέβαια να αλλάζει το σκηνικό παρακάτω)

 

Αναφέρω επίσης ότι τo Penumbra Collectors' Pack (overture και Black Plague, που είναι και τα πιο αξιόλογα της σειράς) είναι σε καλή προσφορά στο Steam, 10 € (νομίζω μόνο για το Σ/Κ) καθώς και η πλήρη συλλογή των King's Quest και Space Quest της θρυλικής Sierra είναι σε προσφορά στο Steam (7.5€ έκαστη), ενώ πριν μερικές μέρες και η LucasArts διέθεσε κάποιες από τις "νεότερες" εκδόσεις κλασικών adventure της μέσω Steam (DIG, Loom (CD version), Indiana Jones and the fate of Atlantis, Indiana Jones and the Last Crusade.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τhanx ολους για τις προτασεις σας ρε παιδια.

Δεν προλαβαινω να κοιταω παιχνιδια.

 

Λοιπον εχω "παραγγειλει" το Indigo Prophecy και το Monkey Island για αρχη

 

Το The Longest Journey οντως φαινεται ωραιο. Αλλα δεν προλαβαινω αυτη τη στιγμη:-D:-D

Και το Syberia επισης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβαλα το Indigo Prophecy αλλα δεν εχω ιδεα για τα κουμπια.

Εκει στην αρχη με το γερο στο πατωμα πως τον κουναμε ??

 

Και κατι αλλο αν το βαλω στο λαπτοπ θα παιξει λετε ??

(Core 2 Duo T5450 , GMA X3100 με 128MB , 2gb ram)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...