Προς το περιεχόμενο

Windows σε apple υπολογιστές


barbastroumf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το Mac OS X χρησιμοποιεί το σύστημα αρχείων HFS+. Τα Windows κανονικά δεν μπορούν να διαβάσουν δίσκους με τέτοιο σύστημα αρχείων. Πρέπει να εγκαταστήσεις κάποιο πρόγραμμα στα windows για να το κάνει αυτό. Δε θυμάμαι τώρα το όνομα του αλλά με ένα googl-ισμα είμαι σίγουρος πως κάτι θα βρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 277
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
Το Mac OS X χρησιμοποιεί το σύστημα αρχείων HFS+. Τα Windows κανονικά δεν μπορούν να διαβάσουν δίσκους με τέτοιο σύστημα αρχείων. Πρέπει να εγκαταστήσεις κάποιο πρόγραμμα στα windows για να το κάνει αυτό. Δε θυμάμαι τώρα το όνομα του αλλά με ένα googl-ισμα είμαι σίγουρος πως κάτι θα βρεις.

 

Και το όνομα αυτού MacDrive.

 

Το είχα δοκιμάσει τις παλιές (κακές) εποχές που είχα μηχάνημα Windows και δούλευε άψογα. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάστε να μου πείτε ιδέες. Όταν είμαι στα windows και θέλω να αποθηκεύσω ένα αρχείο στο partition του mac μου λέει ότι δεν μπορει. Μπορώ να κάνω κάτι;

 

Macdrive λέγεται αυτο που ζητάς και ειναι εμπορικό προγραμμα (δυστηχως)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάστε να μου πείτε ιδέες. Όταν είμαι στα windows και θέλω να αποθηκεύσω ένα αρχείο στο partition του mac μου λέει ότι δεν μπορει. Μπορώ να κάνω κάτι;

 

Ομοιως και αυτό http://www.paragon-software.com/home/hfs-windows/ αλλα άμα το ψάξεις μπορείς να το βρεις σπασμένο όπως και τα περισσότερα προγράμματα για windows...(Εδω που τα λέμε μεταξύ μας υπαρχουν αντιστοιχα "σπασμένα" και στα mac...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάστε να μου πείτε ιδέες. Όταν είμαι στα windows και θέλω να αποθηκεύσω ένα αρχείο στο partition του mac μου λέει ότι δεν μπορει. Μπορώ να κάνω κάτι;

 

Ομοιως και αυτό http://www.paragon-software.com/home/hfs-windows/ αλλα άμα το ψάξεις μπορείς να το βρεις σπασμένο όπως και τα περισσότερα προγράμματα για windows...(Εδω που τα λέμε μεταξύ μας υπαρχουν αντιστοιχα "σπασμένα" και στα mac...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα bootcamp partition με XP που το τρέχω και από το Parallels.

Θέλω να αυξήσω το χώρο στο σκληρό δίσκο για αυτό το partition...

Γίνεται?

 

Γίνεται με Camptune 9 της Paragon αλλα σου συνιστώ όπους πάντα να κάνεις backup τα αρχεια σου πριν κάνεις οτιδήποτε τέτοιο.Εγώ έκανα resize με αυτό το πρόγραμα με επιτυχία, παρόλο που κατα την διάρκεια μου έβγαζε κάποια error...τα έκανα ignore και προχώρησα χωρίς κανένα πρόβλημα.(Το camptune ειναι πρόγραμμα που το τρέχεις απο CD και ισχύει το ίδιο με το προυγούμενο post μου..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Όταν τρέχω Windows από Parallels δεν μπορώ να αποθηκεύσω στο δίσκο του mac. Στα windows έχω το macdrive αλλά μου λέει ότι δεν μπορέι να χρησιμοποιηθεί στα Parallel...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Όταν τρέχω Windows από Parallels δεν μπορώ να αποθηκεύσω στο δίσκο του mac. Στα windows έχω το macdrive αλλά μου λέει ότι δεν μπορέι να χρησιμοποιηθεί στα Parallel...

 

Επειδή χρησιμποποιώ vmware fusion3 γιατί το paralles το βρίσκα λίγο βαρύ...δεν έχει επιλογή για shared folders ή κάτι τέτοιο?

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν τρέχω Windows από Parallels δεν μπορώ να αποθηκεύσω στο δίσκο του mac. Στα windows έχω το macdrive αλλά μου λέει ότι δεν μπορέι να χρησιμοποιηθεί στα Parallel...

 

Το macdrive μπορεί να χρησιμοποιηθεί όταν τα Windows τρέχουν μόνα τoυς (π.χ. σε pc ή σε mac που μέσω bootcamp κάνεις boot απευθείας σε Windows) και όχι σε virtualization. Στην τελευταία περίπτωση το ίδιο το virtual machine αναλαμβάνει την ''μετάφραση'' του file system!

Πρώτα θα αποθηκεύσεις το αρχείο που θέλεις στο partition του Windows και μετά θα το κάνεις drag n drop στο partition του Mac!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω έναν iMac 24" C2D 3.06GHz, τον οποίο αγόρασα πέρσι το καλοκαίρι. Του έχω περάσει Snow Leopard. Σήμερα πήγα να του περάσω Windows 7 64bit. Εγκαταστάθηκαν κανονικά μέσω BootCamp αλλά όταν πήγα να εγκαταστήσω το BC 3.1 μου λέει να περάσω το 3.0 πρώτα. ΟΚ βάζω το δίσκο του Snow Leo. και όταν χτυπάω εγκατάσταση στο BC μου βγάζει ότι ο Mac μου δεν υποστιρίζει την 64bit έκδωση!!! Γιατί; Νόμιζα ότι όλοι οι intel Mac μετά το 2006 υποστιρίζονται.

 

Edit: Άκυρο, μόλις βρήκα ότι υποστηρίζονται μόνο οι νέοι 21" και 27" iMac. Θα ήθελα αυτή τη στιγμή να σκυλοβρίσω δημόσια την Apple αλλά θα συγκρατηθώ. Επιφυλλάσομαι όμως...

Επεξ/σία από billxl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

εχω ενα προβλημα, δε ξερω αν εχει αναφερθει. εχω το macbook pro 15 με ι7. οταν ειμαι στα windows συχνα (2 φορες την ημερα) η οθονη μαυριζει. ακουω απο πισω τους ηχους οτι παιζουν κανονικα οποτε δε φαινεται να εχει κολλησει παρα μονο η οθόνη. σε καποια αλλα site διαβαζα πως τρεμοπαιζει το ποντικι. αλλα εγω δε βλεπω ουτε το ποντικι. η εκτατασταση εγινε κανονικα με bootcamp και στο leopard δεν εχω αυτο το προβλημα. παρακαλώ πριν ακουσω λεξεις οπως φορματ η update drivers. ξερει κανεις τι αλλο μπορει να παιζει; ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

εχω ενα προβλημα, δε ξερω αν εχει αναφερθει. εχω το macbook pro 15 με ι7. οταν ειμαι στα windows συχνα (2 φορες την ημερα) η οθονη μαυριζει. ακουω απο πισω τους ηχους οτι παιζουν κανονικα οποτε δε φαινεται να εχει κολλησει παρα μονο η οθόνη. σε καποια αλλα site διαβαζα πως τρεμοπαιζει το ποντικι. αλλα εγω δε βλεπω ουτε το ποντικι. η εκτατασταση εγινε κανονικα με bootcamp και στο leopard δεν εχω αυτο το προβλημα. παρακαλώ πριν ακουσω λεξεις οπως φορματ η update drivers. ξερει κανεις τι αλλο μπορει να παιζει; ευχαριστω.

Μήπως πέφτει σε sleep?Οι ρυθμίσεις οθόνης πως είναι ?Και κάτι άλλο στo windows εννοείς κανονικά (boot απο bootcamp partition) ή virtual (parallels,κτλ);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...