Προς το περιεχόμενο

Τηλεοράσεις που παίζουν ταινίες από τη θύρα USB τους


george69

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε 32LH3000 με usb hack εχει βαλει κανεις το 3.65 firmware,γιατι διαβασα οτι το 3.63 δημιουργουσε προβληματα.

Το 3.65 λυνει το προβλημα των αγγλικων στις περιληψεις εκπομπων στα ψηφιακα. Μην το φοβασαι, ειναι μια χαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το 3.65 λυνει το προβλημα των αγγλικων στις περιληψεις εκπομπων στα ψηφιακα. Μην το φοβασαι, ειναι μια χαρα.

 

Ευχαριστω.θα περαστει στην πρωτη ευκαιρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν φίλοι μου θέλω τα φώτα σας…

 

Λόγω έλευσης του ψηφιακού σήματος και παλαιότητος της τηλεόρασης που έχω στην κρεβατοκάμαρα μου (παλιά 14άρα CRT), αποφάσισα να προχωρήσω στην αγορά νέας «μικρής».

Φυσικά, όπως θα έχετε δει από προηγούμενά μου ποστ σε αυτό εδώ το τόπικ, για ανάλυση Full HD ούτε λόγος να γίνεται, λόγω έλλειψης χώρου- να βάλω δηλαδή κάτι σε 40 ίντσες και πάνω!!

Μετά από έντονες συζητήσεις με τη γυναίκα μου, που επιμένει για 26άρα λόγω διαστάσεων, ενώ εγώ επέμενα τουλάχιστον για 32άρα, τελικά ξέρετε ποιος επικράτησε…«Αρχηγού παρόντος πάσα αρχή παυσάτω»

 

Και να’μαι εδώ και να ψάχνω για την (ολίγον έγκυο- γιατί τέτοιες είναι αυτές οι τηλεοράσεις σε αυτές τις ίντσες!), αλλά καλή 26άρα…(εννοείται ότι σε σχέση με αυτήν που έχω τώρα, η διαφορά θα είναι- έτη φωτός!!)

Βέβαια για το σαλόνι δεν υποχωρώ και σχεδιάζω την αγορά νέας- το λιγότερο 46-47άρας (απόσταση- 3 μέτρα), αλλά αυτό πιο μετά, προς το τέλος του χρόνου.

 

ΔΕΣΤΕ ΕΔΩ και πέστε μου τη γνώμη σας!

 

Και οι 2 παίζουν από τη USB τα πάντα (χωρίς ξεκλείδωμα), είναι HD Ready (φυσικό!), αλλά αυτό που με χαλάει πολύ είναι, ότι σε αυτές τις ίντσες τα καινούρια μοντέλα έχουν συχνότητα 50-60 Hz και όχι τουλάχιστον 100 Hz!!!

 

Δώστε μου τα φώτα σας ποια είναι καλύτερη και γιατί?

Επίσης, υπάρχει και η LG 26LE5300, αλλά δεν έχει έρθει ακόμα στην Ελλάδα…

Ξέρει κανείς τίποτα για αυτό το μοντέλο? Τι διαφορές έχει από την LG 26LE3300?

Επίσης εάν γνωρίζετε και άλλα μοντέλα είμαι ανοικτός σε προτάσεις!!

 

 

Ευχαριστώ!!;);)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26άρα ;;; Δεν είνα μικρή ;;;; ακόμα και για δωμάτιο;;

 

Εγώ στο δικό μου έχω την 32άρα της LG την LH3000. Πολύ καλή.

 

Τώρα για 26άρα δεν έχω ασχοληθεί καθόλου, και ούτε πρόκειται.

 

 

Αχ οι γυναίκες...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και είναι και τρομακτικά ακριβές γμτ, ειδικά η Samsung...

 

OK, συμφωνώ σε όλα, αλλά δεν έχω άλλη λύση!

"Θέλουμε" 26άρα- πάει και τελείωσε...:cry::cry:

 

Όντως (...οι 26-άρες) είναι μικρές και ακριβές, αλλά (θα) τη χρησιμοποιούμε κυρίως για τηλεόραση (και μερικές ταινίες- έχω ένα DVD Philips 3360- τώρα συνδεδεμένο με scart:o:-):-D)...

Για ταινίες- στο σαλόνι...;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σε όλους τους φίλους.Σκέφτομαι ν αγοράσω μια 47 ιντσων τηλεόραση και για τα χρήματα που θέλω να ξοδέψω εχω καταλήξει στην

LG SL 8000 ή΄LG SL 9000.Σε κάποια μαγαζιά που πήγα για να τις δω ( π.χ. ΠΛΑΙΣΙΟ ) μου πρότειναν για καλύτερη την SL 8000 αν και δεν ειναι LED.Υπάρχει κάποιος που μπορεί να κάνει ένα συγκριτικό μεταξύ των δύο?.

Ευχαριστω προκαταβολικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Καλημερα σε όλους τους φίλους.Σκέφτομαι ν αγοράσω μια 47 ιντσων τηλεόραση και για τα χρήματα που θέλω να ξοδέψω εχω καταλήξει στην

LG SL 8000 ή΄LG SL 9000.Σε κάποια μαγαζιά που πήγα για να τις δω ( π.χ. ΠΛΑΙΣΙΟ ) μου πρότειναν για καλύτερη την SL 8000 αν και δεν ειναι LED.Υπάρχει κάποιος που μπορεί να κάνει ένα συγκριτικό μεταξύ των δύο?.

Ευχαριστω προκαταβολικά

 

Σωστά σου είπαν!!

Σε κάποιο συγκριτικό (περιοδικό ΕΙΚΟΝΑ-ΗΧΟΣ) με μετρήσεις, που αφορούσε στην ποιότητα της εικόνας η SL 8000 υπερέχει ελαφρώς της SL 9000.

Οι διαφορές τους είναι ότι η SL 8000 είναι με φωτισμό CCFL (cold cathode fluorescent lamp), ενώ η SL 9000 με φωτισμό LED, αλλά Edge Type (δηλαδή η οθόνη φωτίζεται περιμετρικά και όχι σε όλη την επιφάνειά της).

Ο πρώτος τύπος φωτισμού είναι ο δοκιμασμένος, αλλά σιγά-σιγά τείνει να αντικατασταθεί από το δεύτερο (ή μάλλον καλύτερα- θα μπαίνει στα low entry μοντέλα των κατασκευστών).

Ο δεύτερος είναι το μέλλον (μάλλον, για να είμαστε πιό ακριβείς, όχι αυτός, αλλά το αδελφάκι του, που ακούει στο όνομα ΟLED), μπαίνει στα ακριβά μοντέλα των εταιριών, αλλά είναι ακόμα στη φάση της ανάπτυξης και δε δίνει ακόμα τα προσδοκώμενα επιθυμητά αποτελέσματα (τέλειο μαύρο "αλά Plasma", υψηλή φωτεινότητα, αντίθεση κλπ.).

Εγώ από τις δύο θα έπαιρνα την SL 8000 (αυτήν άλλωστε πήρα για τη μάνα μου πέρσυ).

Κατά τα άλλα από άποψη λογισμικού, συνδέσεων, δυνατοτήτων, Media Player είναι ακριβώς οι ίδιες!!

 

Επίσης θα σου πρότεινα στην ίδια κατηγορία τιμής να δεις και την Samsung B650Samsung B750 στα 200Ηz- και οι δύο με φωτισμό CCFL), ΑΝ ΜΠΟΡΕΣΕΙΣ ΝΑ ΤΗΝ ΒΡΕΙΣ (χλωμό το βλέπω), η οποία υπερέχει των 2 παραπάνω από άποψη συνδεσιμότητας!!

 

Επίσης να κοιτάξεις και την κορυφαία LG LH9000- η μοναδική μαζί με ένα μοντέλο (αλλά κατά πολύ ακριβότερο) της Philips, που έχει φωτισμό Direct LED με Local Dimming (κορυφαίος τύπος φωτισμού). Πριν μερικούς μήνες (το χειμώνα) είχα δει την 42άρα LG LH9000 σε τιμή κάτω των 1000 Ευρώ (για την ακρίβεια- 980), αλλά για την 47άρα και πόσο έχει σήμερα δεν γνωρίζω!!

Στο μόνο στο οποίο πάσχει η παραπάνω είναι στο ντιζάιν (είναι λίγο πιό χοντρομομμένη ελέω Direct LED με Local Dimming) και από άποψη συνδεσιμότητας, επίσης υστερεί σε σχέση με τα δύο μοντέλα της Samsung.

 

Διαλέγεις και παίρνεις...;);)

Επεξ/σία από george69
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά σου είπαν!!

Σε κάποιο συγκριτικό (περιοδικό ΕΙΚΟΝΑ-ΗΧΟΣ) με μετρήσεις, που αφορούσε στην ποιότητα της εικόνας η SL 8000 υπερέχει ελαφρώς της SL 9000.

Οι διαφορές τους είναι ότι η SL 8000 είναι με φωτισμό CCFL (cold cathode fluorescent lamp), ενώ η SL 9000 με φωτισμό LED, αλλά Edge Type (δηλαδή η οθόνη φωτίζεται περιμετρικά και όχι σε όλη την επιφάνειά της).

Ο πρώτος τύπος φωτισμού είναι ο δοκιμασμένος, αλλά σιγά-σιγά τείνει να αντικατασταθεί από το δεύτερο (ή μάλλον καλύτερα- θα μπαίνει στα low entry μοντέλα των κατασκευστών).

Ο δεύτερος είναι το μέλλον (μάλλον, για να είμαστε πιό ακριβείς, όχι αυτός, αλλά το αδελφάκι του, που ακούει στο όνομα ΟLED), μπαίνει στα ακριβά μοντέλα των εταιριών, αλλά είναι ακόμα στη φάση της ανάπτυξης και δε δίνει ακόμα τα προσδοκώμενα επιθυμητά αποτελέσματα (τέλειο μαύρο αλά Plasma, υψηλή φωτεινότητα, αντίθεση κλπ.).

Εγώ από τις δύο θα έπαιρνα την SL 8000 (αυτήν άλλωστε πήρα για τη μάνα μου πέρσυ).

Κατά τα άλλα από άποψη λογισμικού, συνδέσεων, δυνατοτήτων, Media Player είναι ακριβώς οι ίδιες!!

 

Επίσης θα σου πρότεινα στην ίδια κατηγορία τιμής να δεις και την Samsung B650Samsung B750 στα 200Ηz- και οι δύο με φωτισμό CCFL), ΑΝ ΜΠΟΡΕΣΕΙΣ ΝΑ ΤΗΝ ΒΡΕΙΣ (χλωμό το βλέπω), η οποία υπερέχει των 2 παραπάνω από άποψη συνδεσιμότητας!!

 

Διαλέγεις και παίρνεις...;);)

 

 

Ευχαριστώ,με βλέπω να παίρνω την SL8000.

 

Να σε ρωτήσω και για home cinema κατι?. Έχω αγοράσει το blue ray της LG BD350

Έχεις να μου προτείνεις κάποια ηχεία?.΄Έχω δει απ το Πλαισιο

τα Mirage-Nanosat-5-1-Black.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ,με βλέπω να παίρνω την SL8000.

 

Να σε ρωτήσω και για home cinema κατι?. Έχω αγοράσει το blue ray της LG BD350

Έχεις να μου προτείνεις κάποια ηχεία?.΄Έχω δει απ το Πλαισιο

τα Mirage-Nanosat-5-1-Black.

 

Έκανα επεξεργασία στο ποστ μου, που μάλλον δεν διάβασες...Σου προτείνω και την κορυφαία LG LH9000 με φωτισμό Direct LED με Local Dimming!!, αν τη βρεις στα λεφτα που θέλεις!

 

Όσο για το home cinema- ενισχυτή A/V έχεις?

 

Εάν έχεις τί κατηγορίας είναι?

Όσον αφορά στο θέμα των ηχείων, εξαρτάται τί λεφτα δίνεις!!

 

Κορυφαία ηχεία είναι τα B&W, Monitor Audio, KEF, Klipsch κλπ.

Κι αυτά που αναφέρεις είναι καλά...;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια!!εκανα το κολπο με μια lg και ολα οκ με οτι εχω δοκιμασει μεχρι τωρα..σημερα εκανα και την πρωτη μετατροπη απο dts σε ac3 και ενω εβαλα ενα mkv να δω επαιξε κανονικα ο ηχος και οι υποτιτλοι αλλα μετα απο 5 λεπτα κοπηκε ο ηχος..καμια λυση κανενας???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK, συμφωνώ σε όλα, αλλά δεν έχω άλλη λύση!

"Θέλουμε" 26άρα- πάει και τελείωσε...:cry::cry:

 

Όντως (...οι 26-άρες) είναι μικρές και ακριβές, αλλά (θα) τη χρησιμοποιούμε κυρίως για τηλεόραση (και μερικές ταινίες- έχω ένα DVD Philips 3360- τώρα συνδεδεμένο με scart:o:-):-D)...

Για ταινίες- στο σαλόνι...;)

Πάντως επειδή και η γυναίκα μου είναι αυτής της άποψης (η 32άρα είναι "μεγάλη" για υπνοδωμάτιο) αλλά επίσης είναι άσχετη και απο τεχνολογία, όταν με το καλό θα αγοράσω κι εγώ τηλεόραση για το υπνοδωμάτιο (ακόμη έχω την 14άρα crt:fear:) με βλέπω να αγοράζω κανονικά τη 32άρα μου και να τη "βαφτίζω" 26άρα:lol:! Στο φινάλε τι θα γίνει? Θα βγάλει το μέτρο για να μετρήσει?;) Ε άμα το κάνει χαλάλι της!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως επειδή και η γυναίκα μου είναι αυτής της άποψης (η 32άρα είναι "μεγάλη" για υπνοδωμάτιο) αλλά επίσης είναι άσχετη και απο τεχνολογία, όταν με το καλό θα αγοράσω κι εγώ τηλεόραση για το υπνοδωμάτιο (ακόμη έχω την 14άρα crt:fear:) με βλέπω να αγοράζω κανονικά τη 32άρα μου και να τη "βαφτίζω" 26άρα:lol:! Στο φινάλε τι θα γίνει? Θα βγάλει το μέτρο για να μετρήσει?;) Ε άμα το κάνει χαλάλι της!

 

Σωστοοοοός!:lol:

Μάλλον κι εγώ έτσι θα κάνω, κυρίως γιατί μου τη σπάνε τα 50-60Hz (είναι αρχαιολογία τη σήμερον ημέρα!), που έχουν οι 26άρες...;);)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα επεξεργασία στο ποστ μου, που μάλλον δεν διάβασες...Σου προτείνω και την κορυφαία LG LH9000 με φωτισμό Direct LED με Local Dimming!!, αν τη βρεις στα λεφτα που θέλεις!

 

Όσο για το home cinema- ενισχυτή A/V έχεις?

 

Εάν έχεις τί κατηγορίας είναι?

Όσον αφορά στο θέμα των ηχείων, εξαρτάται τί λεφτα δίνεις!!

 

Κορυφαία ηχεία είναι τα B&W, Monitor Audio, KEF, Klipsch κλπ.

Κι αυτά που αναφέρεις είναι καλά...;)

 

Καλημερα,

Διαβασα το ποστ σου χθες, απλα η LG LH9000 δεν ειναι πολυ εύκολο να την βρεις στα μαγαζιά.Για κάποιο λόγο προμοτάρουν περισσοτερο την SL 8000.Όσο για τα ηχεια του home cinema που με ρωτάς , δε θέλω να δώσω πάνω απο 800 ευρώ.Ένισχυτή δεν έχω,όπως θα έχεις καταλάβει δεν είμαι και πολύ γνώστης της τεχνολογίας.Δεν ήξερα ότι παίζει τόσο σημαντικό ρόλο ο ενισχυτής.Απλώς θέλω να πάρω μια μεγάλη τηλεόραση ( 47 ιντσών είναι ιδανική για το χώρο ) και να έχω και ένα αξιοπρεπές home cinema, χωρίς να ξοδεψω μια περιουσία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα επεξεργασία στο ποστ μου, που μάλλον δεν διάβασες...Σου προτείνω και την κορυφαία LG LH9000 με φωτισμό Direct LED με Local Dimming!!, αν τη βρεις στα λεφτα που θέλεις!

να επαναλαβω στο τόπικ, ότι την συγκεκριμένη 47αρα την πήρα στα 1099, από πλαίσιο, πριν 2 μήνες, και εχω πάθει πλάκα με τις επιδόσεις της!

Μόνο ελάττωμα? Δεν παίζει ήχο dts, οπότε πρέπει να τον μετατρέπω με ενα απλό προγραμματάκι σε ac3.

 

ΥΓ: μου κάνει ενα πολύ κουφό, ΜΟΝΟ σε μια σειρά. Τα επεισόδια με εξωτ.υπότιτλους, παίζουν κανονικά στο πισί. όταν συνδεώ τον σκληρό στην τηλεόραση, εμφανιζονται οι πρώτοι 3 υπότιτλοι/διάλογοι του 1ου επεισοδίου, και μετά, εξαφανιζονται. Αυτό μου συμβαίνει ΜΟΝΟ στη συγκεκριμένη σειρά! (η κωδικοποίηση του αρχείου υποτίτλων, ειναι ιδια με των υπόλοιπων που εχω δει|)! καμία ιδεα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...