Προς το περιεχόμενο

Τηλεοράσεις που παίζουν ταινίες από τη θύρα USB τους


george69

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε μου, τζάμπα θα τον πάρεις τον media player!!

Ήδη, όλα τα (φαντάζομαι...τα περισσότερα!) μοντέλα τηλεοράσεων του 2010, υποστηρίζουν την αναπαραγωγή ήχου DTS από ματριόσκες (αρχεία *.mkv) από τους media players τους.

Του χρόνου, τέτοια εποχή, θα σου είναι τελείως άχρηστος!!!!

 

Η τεχνολογία προχωράει με ταχύτητα φωτός!! Ούτε εγώ που ασχολούμαι, να φανταστείς, δεν μπορώ να συντονιστώ με τις τεχνολογικές εξελίξεις!!

 

Εγώ προσωπικά περιμένω.....(HDMI 1.4, USB 3.0, DTS κλπ. αρχεία ήχου- "PASSTHROUGH")...και φυσικά πιό εξελιγμένη τεχνολογία LED στο πάνελ!!

Στα σημερινά μοντέλα μόνο το πρώτο είναι στάνταρ!!!

 

;););)

 

Διαφωνώ αγαπητέ george69 όσον αφορά το media player. Ένα αξιοπρεπές media player στοιχίζει περί τα 100€ (λιγο πάνω λιγο κάτω) και στον ένα χρόνο που λές ότι η τεχνολογία που σου παρέχει θα έχει φτάσει στις τηλεοράσεις, με μέση θέαση 3 ταινιών την εβδομάδα, θα σου στοιχίζει 60 περίπου λεπτά η ταινία. Θεωρώ λοιπόν ότι στον χρόνο θα τα έχει βγάλει τα λεφτά του.

Άσε που όλα αυτά που λές τα βρίσκω λίγο δύσκολα να υπάρχουν σε μια mainstream τηλεόραση σε ένα χρόνο. Το πιο πιθανό είναι να τα έχει η κορυφαία σειρά της όποιας εταιρείας

Αυτό σημαίνει για τον φίλο μας τον tolisspi ότι και θα περιμένει πάνω απο ένα χρόνο χωρίς τις δυνατότητες ενός media player, αλλά και θα πρέπει να εκταμιεύσει τότε πάνω απο 1000-1200€ (ελπίζοντας να συνεχιστει η κατηφόρα των τιμών) για να αγοράσει μια ακόμη τηλεόραση (φαντάζομαι ότι ήδη έχει κάποιο αξιοπρεπές μοντέλο) για να έχει επιτέλους αυτό που θέλει.

 

Λίγο παράλογο δεν είναι???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ναι, όντως!! Με δεδομένη την πολύ χαμηλή τιμή των media players (πάνω-κάτω 100€) δεν χάνει και τίποτα εάν προχωρήσει σήμερα στην αγορά του.

Πάντως και τα media players έχουν ένα σωρό ελλείψεις...Το ένα αναπαράγει ένα αρχείο ήχου- το άλλο δεν αναπαράγει. Το ένα κάνει PASSTHROUGH προς τον ενισχυτή ένα σύγχρονο φορμά ήχου, αλλά το μετατρέπει σε στέρεο, το άλλο- δεν το κάνει καθόλου και ούτω καθεξής!!

Και επίσης, επαναλαμβάνω- δεν σας κάνει εντύπωση, ότι οι κορυφαίες εταιρείες τεχνολογίας δεν ασχολούνται καν με τους αυτόνομους media players, αλλά έχουν αφήσει αυτό το κομμάτι της αγοράς ως επί τω πλείστον σε κινέζικες εταιρείες??

;);)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και επίσης, επαναλαμβάνω- δεν σας κάνει εντύπωση, ότι οι κορυφαίες εταιρείες τεχνολογίας δεν ασχολούνται καν με τους αυτόνομους media players, αλλά έχουν αφήσει αυτό το κομμάτι της αγοράς ως επί τω πλείστον σε κινέζικες εταιρείες??

;);)

 

Κορυφαίες εταιρείες τεχνολογίας? Αν εννοείς τις LG, Samsung, Philips, Panasonic ...

τότε το LG XF2 Art Cinema τι είναι? Λάβε επίσης υπόψη σου ότι πίσω απο την "Ellion" (βλέπε Hitech Ιούνιος 2010) κρύβεται η Samsung. Πάντως νομίζω ότι το ρίσκο το προϊόν στον consumer να μην δουλεύει τέλεια, με τα τόσα format εικόνας και ήχου, είναι μεγάλο για τους consumer electronics κολοσσούς.

Πάντως και οι Apple, Asus, WD, Seagate, Acer, LaCie, D-Link κορυφαίες εταιρείες τεχνολογίας είναι και έχουν αυτόνομους media players. Αλλά εκεί το κοινό είναι πιο ανεκτικό σε firmware upgrades και transcoding ώς πιο τεχνολογικά ενημερωμένο.

 

Κάτι αντίστοιχο δεν συμβαίνει και στους δορυφορικούς και DVB-T δέκτες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κορυφαίες εταιρείες τεχνολογίας? Αν εννοείς τις LG, Samsung, Philips, Panasonic ...

τότε το LG XF2 Art Cinema τι είναι? Λάβε επίσης υπόψη σου ότι πίσω απο την "Ellion" (βλέπε Hitech Ιούνιος 2010) κρύβεται η Samsung. Πάντως νομίζω ότι το ρίσκο το προϊόν στον consumer να μην δουλεύει τέλεια, με τα τόσα format εικόνας και ήχου, είναι μεγάλο για τους consumer electronics κολοσσούς.

Πάντως και οι Apple, Asus, WD, Seagate, Acer, LaCie, D-Link κορυφαίες εταιρείες τεχνολογίας είναι και έχουν αυτόνομους media players. Αλλά εκεί το κοινό είναι πιο ανεκτικό σε firmware upgrades και transcoding ώς πιο τεχνολογικά ενημερωμένο.

 

Κάτι αντίστοιχο δεν συμβαίνει και στους δορυφορικούς και DVB-T δέκτες?

 

Δεν διαφωνώ με αυτά που γράφεις, αλλά επιμένω ότι οι "μεγάλοι" (LG, Samsung, Philips, Panasonic, Sony, Pioneer κλπ.) δεν ασχολούνται σοβαρά με αυτό το κομμάτι. Το ότι έβγαλε εκεί η LG ή η Ellion (Samsung) από ένα κομμάτι έτσι για να βρίσκεται δεν σημαίνει και τίποτα....!!

Και για να μην ασχολούνται σοβαρά σημαίνει ότι δεν βλέπουν προοπτική σε αυτό.

Αν θυμάσαι καλά, τους αυτόνομους ΜΡ τους ξεκίνησαν πρώτα οι Κινέζοι (Popcourn κλπ.) και μετά ακολούθησαν οι WD, Seagate, LaCie κλπ.

Και πρόσεξε - οι δεύτερες είναι κορυφαίες εταιρείες μεν, αλλά παραγωγοί αποκλειστικά μνημών και σκληρών δίσκων δε!!!

Καμιά σχέση με υψηλή τεχνολογία εικόνας-ήχου!!

Αυτά σαν επισήμανση....;);)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, το ζητώ και το ξαναζητώ και στις προηγούμενες σελίδες του τόπικ......

Επιτέλους, κάποιος με τηλεόραση Toshiba και Philips ας μας διαφωτίσει δίνοντας πληροφορίες για τον Media Player τους!!!

Τί αρχεία παιζουν από τη USB, τί δεν παίζουν κ.ο.κ.

:o:o:o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, το ζητώ και το ξαναζητώ και στις προηγούμενες σελίδες του τόπικ......

Επιτέλους, κάποιος με τηλεόραση Toshiba και Philips ας μας διαφωτίσει δίνοντας πληροφορίες για τον Media Player τους!!!

Τί αρχεία παιζουν από τη USB, τί δεν παίζουν κ.ο.κ.

:o:o:o

 

Toshiba δεν γνωριζω, αλλα για Philips μπορω να σου πω πως πλεον παιζουν αρχεια mkv και με ηχο DTS χωρις μετατροπες. Εγω το δοκιμασα σε μοντελο της σειρας 5... ε λογικα θα παιζει και στα ανωτερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Toshiba δεν γνωριζω, αλλα για Philips μπορω να σου πω πως πλεον παιζουν αρχεια mkv και με ηχο DTS χωρις μετατροπες. Εγω το δοκιμασα σε μοντελο της σειρας 5... ε λογικα θα παιζει και στα ανωτερα...

 

Επιτέλους!!

Κάποιος ανταποκρίθηκε....Σ'ευχαριστώ φίλε RoUf1An0s!!

Άρα έχουμε Philips με mkv και DTS!

Πολύτιμες οι πληροφορίες σου. Τωρα περιμένω και κάποιον φίλο από Toshiba μεριά, ειδικά τώρα που η συγκεκριμένη εταιρεία ετοιμάζεται να ρίξει στην αγορά το βαρύ πυροβολικό της- τηλεόραση με φωτισμό LED 512 σημείων!!:whistle::whistle:

 

;);)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Toshiba δεν γνωριζω, αλλα για Philips μπορω να σου πω πως πλεον παιζουν αρχεια mkv και με ηχο DTS χωρις μετατροπες. Εγω το δοκιμασα σε μοντελο της σειρας 5... ε λογικα θα παιζει και στα ανωτερα...

 

Σειράς "5" του πότε? Αν έχω καταλάβει καλά το πρώτο νούμερο στις Philips είναι η σειρά, κια τα υπολοιπα νούμερα με κάποιον τρόπο δείχνουν την ηλικία του μοντέλου. Πριν ένα μήνα αγόρασα μια 32PFL7404H για την πεθερά μου, ήδη καταργηθέν μοντέλο, εν γνώση μου, οπότε φαντάζομαι το επόμενο θα έχει παραπάνω δυνατότητες.

Αν βοηθάει η 32PFL7404H, θα κάνω όποτε κατέβω Αθήνα (μένω εκτός λεκανοπεδίου) μερικά testάκια. Μόνο πείτε μου τι είδους αρχεία προτιμάτε να δοκιμάσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σειράς "5" του πότε? Αν έχω καταλάβει καλά το πρώτο νούμερο στις Philips είναι η σειρά, κια τα υπολοιπα νούμερα με κάποιον τρόπο δείχνουν την ηλικία του μοντέλου. Πριν ένα μήνα αγόρασα μια 32PFL7404H για την πεθερά μου, ήδη καταργηθέν μοντέλο, εν γνώση μου, οπότε φαντάζομαι το επόμενο θα έχει παραπάνω δυνατότητες.

Αν βοηθάει η 32PFL7404H, θα κάνω όποτε κατέβω Αθήνα (μένω εκτός λεκανοπεδίου) μερικά testάκια. Μόνο πείτε μου τι είδους αρχεία προτιμάτε να δοκιμάσω.

 

Συγκεκριμενα δοκιμασα αυτην http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Home-Cinema/Televisions/Philips-40PFL5605H-12-LED-TV-40.htm

 

Για να εισαι σιγουρος ομως πας απο ενα καταστημα παιρνοντας μαζι σου το usb και κανεις τη δοκιμη μονος σου .

Οι σειρες 7+ παιζουν σιγουρα mkv κ.τ.λ. οπως αναφερει και στην ιστοσελιδα της Philips και πιστευω αξιζουν...

 

ΥΓ: Εγω πάντως πηγα σε ue40c6000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετώ!

Μόλις πήρα μία Sharp LC-40LE820E και παίζει αρχεία avi, divx, mkv από USB sticks με ένα γρήγορο check που έκανα.

Απ' ότι είδα όμως, δεν υποστηρίζει υπότιτλους και ακόμα και αρχεία mkv που έχουν υπότιτλους, πάλι δεν τους εμφανίζει.

 

Τώρα, ή δεν ξέρω πώς γίνεται η εμφάνισή τους, ή όντως δεν υποστηρίζονται.

Ξέρει κανείς περί αυτού;

Την έχει πάρει κανένας άλλος και έχει να μοιραστεί τίποτα πληροφορίες;

 

Ευχαριστώ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετώ!

Μόλις πήρα μία Sharp LC-40LE820E και παίζει αρχεία avi, divx, mkv από USB sticks με ένα γρήγορο check που έκανα.

Απ' ότι είδα όμως, δεν υποστηρίζει υπότιτλους και ακόμα και αρχεία mkv που έχουν υπότιτλους, πάλι δεν τους εμφανίζει.

 

Τώρα, ή δεν ξέρω πώς γίνεται η εμφάνισή τους, ή όντως δεν υποστηρίζονται.

Ξέρει κανείς περί αυτού;

Την έχει πάρει κανένας άλλος και έχει να μοιραστεί τίποτα πληροφορίες;

 

Ευχαριστώ,

 

Μπράβο φίλε μου και σ'ευχαριστώ!

Είσαι ο πρώτος που μας δίνει πληροφορίες για Sharp!!

Τώρα στο ερώτημα σου...Δοκίμασες με ξεχωριστό αρχείο υποτίτλων *.srt, το οποίο να έχει ακριβώς το ίδιο όνομα με το αρχείο *.avi ή το αρχείο *.mkv??

Τί γράφει στο βιβλιαράκι οδηγιών της τηλεόρασης για το θέμα των υποτίτλων??

Το διάβασες??

 

;);)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα απ' όλα, το βιβλίο οδηγιών δεν αναφέρει πουθενά τους υπότιτλους.

Είναι ένα κλασικό ακατανόητο βιβλίο οδηγιών τηλεόρασης :-D

 

Δοκίμασα και με ξεχωριστό αρχείο .srt (με ίδιο όνομα με το avi), αλλά και mkv που έχει Ελληνικούς υπότιτλους (και τους εμφανίζει αμέσως ένα media player classic).

 

Απ' ότι κατάλαβα, εμφανίζει μόνο υπότιτλους που είναι όπως στα dvd (δηλαδή που έχουν φτιαχτεί να επιλέγονται με το κουμπάκι), οπότε ψιλομάπα το καρπούζι.

 

Και μιας και ενδιαφέρεστε, να πώ ότι παίζει πολύ καλά το Player του (δεν είχα κολλήματα όσο το δοκίμαζα, αν και ταινία ολόκληρη δεν είδα, λόγω υποτίτλων) και επίσης προσοχή: παίζει μόνο από USB stick και όχι από εξωτερικό δίσκο που συνδέεται με καλώδιο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...