Προς το περιεχόμενο

E-book reader?


kotlid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ούτε εμένα με χαλάνε, αρκεί να φαίνονται ικανοποιητικά και να μην βλέπω ένα γκριζόμαυρο πράγμα.

Μέσα από την εφαρμογή μπορείς να ρυθμίσεις το κοντράστ. Βοηθάει και αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5.6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μέσα από την εφαρμογή μπορείς να ρυθμίσεις το κοντράστ. Βοηθάει και αυτό.

 

Μήπως μπορείς να ανεβάσεις κάποιο print screen όπως φαίνεται ένα περιοδικό με φωτογραφία μέσα και μια με κάποιο κόμικς;

Μήπως πάρω τελικά την απόφαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έστειλα και εγώ στο Katerelo για το pocketbook inkpad και μου είπε πως θα είναι διαθέσιμο λογικά μέχρι το τέλος αυτής της βδομάδας ...οπότε μάλλον θα το χτυπήσω . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την πείρα σας σε κοπέλα με κανονικά γυναικεία χέρια το h2o η το pocketbook inkpad θα την κουρασουν με το μέγεθος η το βάρος?

Βλέπω το h20 εχει 233gr και το pocketbook inkpad 350gr.

Μήπως τελικά το κέρδος απο την εμπειρία χρήσης (σχεδόν μόνο λογοτεχνικά βιβλία) δεν θα είναι τόσο μεγάλο και καλά θα είναι να πάει σε aura η glo?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως μπορείς να ανεβάσεις κάποιο print screen όπως φαίνεται ένα περιοδικό με φωτογραφία μέσα και μια με κάποιο κόμικς;

Μήπως πάρω τελικά την απόφαση.

 

Voila.

post-115790-0-10450600-1453166313_thumb.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις παρέλαβα το kindle paperwhite αλλά έχω δύο θέματα:

 

1. Η οθόνη σε δύο σημεία μοιάζει σαν "γρατσουνισμένη", δεν είναι και τόσο ενοχλητικό αλλά με τη πάροδο του χρόνου ίσως γίνει χειρότερο, είναι 2 σημεία στην οθόνη που "φαίνονται" περισσότερο φωτεινά. Σαν μία μικρή γρατσουνιά από πέτρα σε παρμπρίζ αυτοκινήτου που πέφτει επάνω του το φως.......

 

2. Ο φωτισμός είναι στο κάτω μέρος της οθόνης αλλά μου δείχνει λίγο σκοτεινός....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα παλιότερα PW είχαν παρόμοια προβλήματα με την ομοιομορφία του φωτισμού στο κάτω μέρος της οθόνης, αν και συνηθιζόταν πολύ εύκολα (έχω PW1 και προσωπικά αυτό το θέμα δεν με ενόχλησε καθόλου, σταμάτησα να ασχολούμαι με αυτό μετά τα πρώτα 5 λεπτά). Νόμιζα όμως ότι στις επόμενες εκδόσεις το πρόβλημα είχε εξαλειφθεί.

 

Για το άλλο που λες με την οθόνη, αν νομίζεις ότι είναι κάτι ενοχλητικό, μπορείς πάντα να επικοινωνήσεις με το Amazon και να στείλεις πίσω τη συσκευή ζητώντας αντικατάσταση με νέα. Λογικά θα σου καλύψουν ακόμα και τα μεταφορικά, όσα κι αν είναι αυτά (ενώ δεν είναι απίθανο να αποστείλουν το νέο πακέτο ενόσω το παλιό θα ταξιδεύει ακόμα). Δεν νομίζω πάντως να γίνει χειρότερη η γρατζουνιά με το πέρας του χρόνου.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όπως ακριβώς τα λες έγιναν φίλε, με το που διαπίστωσα το πρόβλημα έστειλα μήνυμα και ακολούθησε και συνομιλία και μέσω live chat, επι τόπου ετοιμάστηκε και τυπώθηκε ετικέτα επιστροφής και η αντικατάσταση του Kindle pw έχει ήδη αποσταλεί,με την υποχρέωση απο μέρους μου να επιστρέψω το παλιό kindle εντός 30 Ημερών.

Τα έξοδα επιστροφής θα μου επιστραφούν αφού τους στείλω με email την απόδειξη :-) :-)

 

(Στη φωτό δεν "δείχνει" τόσο καλά το πρόβλημα.........)

 

 

 

 

Επεξ/σία από mobile_32
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά παρέλαβα το pocketbook inkpad το Σάββατο . Από άποψη design είναι πολύ ωραίο , η οθόνη είναι ενιαία και στο κομμάτι το οποίο τελειώνει έχει δύο κουμπιά για να αλλάζεις σελίδα και από πίσω έχει ένα υλικό το οποίο προσφέρει άνετο πιάσιμο με το ένα χέρι χωρίς να φοβάσαι μην σου γλιστρήσει ..το αρνητικό είναι το βάρος του το οποίο προσωπικά δεν με ενοχλεί αλλά άμα είσαι καθισμένος και το κρατάς με το ένα χέρι φαντάζομαι μετά από κάμποση ώρα το χέρι σου θα κουραστεί.

 

Η οθόνη χωρίς ενεργοποιημένο τον φωτισμό που έχει και με καλό εξωτερικό φωτισμό είναι αρκετά ευανάγνωστη και η αντίθεση των γραμμάτων ικανοποιητική . Σε εξωτερικό χώρο όλα φαίνονται απλά άψογα . Το πρόβλημα ξεκινάει όταν δεν υπάρχει ικανοποιητικός φωτισμός και χρειάζεται να χρησιμοποιήσεις το φωτισμό που έχει η οθόνη της συσκευής ..η αντίθεση των γραμμάτων δεν είναι καθόλου ικανοποιητική . Το πρόβλημα αυτό λύνεται με την εγκατάσταση άλλου προγράμματος ( KO READER ) το οποίο σου δίνει την δυνατότητα να αυξήσεις την αντίθεση των γραμμάτων δυνατότητα την οποία δεν παρέχει το default πρόγραμμα.

 

Ο τρόπος που διαμορφώνει και παρουσιάζει τα pdf o ΚΟ READER αλλά και το default πρόγραμμα είναι πολύ ικανοποιητικός και δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα μέχρι στιγμής .Η βασική ικανότητα που παρέχεται και από τα δύο προγράμματα είναι η αφαίρεση των κενών στα πλάγια ώστε να μεγαλώσει η γραμματοσειρά .Ο KO READER βέβαια παρέχει και την δυνατότητα που ανέφερα προηγουμένως ( ρύθμιση της αντίθεσης των γραμμάτων ) οπότε και για αυτόν τον λόγο τον θεωρώ ανώτερο από το default πρόγραμμα και είναι αυτός που χρησιμοποιώ .

 

Ο χρόνος απόκρισης όταν φορτώνει κάποιο βιβλίο η αλλάζεις σελίδα είναι μια χαρά  , σε λίγα δευτερόλεπτα είχε φορτώσει ένα pdf 1200 σελίδων ..βέβαια αν θες να μπεις στο ίντερνετ με τον browser αργεί αρκετά αλλά προφανώς δεν παίρνεις έναν e book reader για να μπεις στο ίντερνετ !  Μπορώ να πω πως είμαι ευχαριστημένος από αυτή την αγορά...αυτά μέχρι στιγμής .... 

Επεξ/σία από visualizer
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...