Προς το περιεχόμενο

E-book reader?


kotlid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@tuscan: με γεια λοιπόν και καλή ανάγνωση! Ωραία και η θήκη που πήρες. BTW, τι εννοείς λέγοντας ότι η επίσημη θήκη του Kindle DX μπορεί να σπάσει τη συσκευή?

 

Να'σαι καλά, συνέχισε το ωραία σου reviews για να μας ενημερώνεις για την ηλεκτρονική ανάγνωση.

Σχετικά με την επίσημη θήκη του DX, υπάρχουν πολλά άτομα που επέστρεψαν τη συσκευή πίσω στην amazon γιατί το άνω μέρος της θήκης όπου γαντζώνει το DX κάνει τη συσκευή να αναπηδά και μακροπρόθεσμα αρχίζει να ραγίζει. Υφίσταται δλδ σοβαρό πρόβλημα πίεσης στη συσκευή αν κάποιος αγοράσει τη θήκη αυτή. Ελπίζω η amazon να βάλει μυαλό γιατί στο παρελθόν ένας κάτοχος Kindle 2 είχε κάνει μήνυση στην εταιρεία για παρόμοιο θέμα. Βλ. http://www.geek.com/articles/mobile/amazon-sued-for-kindle-cracking-case-20090716/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πρέπει να είναι μόνιμες μειώσεις - ούτε εγώ έχω ενημέρωση ότι είναι μόνο για τις γιορτές, ούτε στο site των Public λέει κάτι τέτοιο. Εντωμεταξύ, το site τους έχει ενημερωθεί με τις τιμές που έγραψα χτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Οι μειωμένες τιμές με βάζουν και εμένα στον πειρασμό να αγοράσω τον πρώτο μου ηλεκτρονικό αναγνώστη.Είμαι μεταξύ του Kindle 3 3G+WiFi στα €199 και του Nook WiFi στα €179.Πρωτίστως με ενδιαφέρει να διαβάζω λογοτεχνικά PDF κειμένου στα ισπανικά.Υπάρχει πολύ δωρεάν υλικό σε αυτή τη μορφή στο ίντερνετ και με ενδιαφέρει άμεσα γιατί είμαι καθηγητής ισπανικών. Ήθελα να ρωτήσω αφενός, ποια απ' τις δύο συσκευές θεωρείτε καλύτερη γι' αυτή τη δουλειά,έχοντας υπόψιν ότι το Kindle έχει zoom αλλά το Nook έχει reflow και αφετέρου, αν υπάρχει δυνατότητα να βρω ισπανο-ισπανικό λεξικό για instant lookup γι' αυτές τις συσκευές.

Ένα τρίτο θέμα είναι ότι απ' ότι είδα, κανένας από τους δύο αναγνώστες δεν έρχεται με θήκη.Υπάρχουν φτηνές λύσεις γι' αυτό το μειονέκτημα;

 

Με την ευκαιρία να δώσω τα συγχαρητήρια μου στον e-anagnostis για το blog του, μιας και δε μπορώ να αφήσω σχόλιο εκεί.Το έχω ανακαλύψει εδώ και 1 μήνα και μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα και μερακλίδικη προσπάθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα PDF εμένα με ενοχλεί που στο Nook δεν περιστρέφεται η οθόνη. Συνήθως ο καλύτερος τρόπος να διαβάσεις ένα PDF είναι να έχεις οριζόντια την οθόνη. To reflow μπορεί να είναι χρήσιμο αν έχουμε PDF κειμένου και όχι PDF εικόνας. Πάντως, σπάει αρκετά τη μορφοποίηση.

 

Έχω εντοπίσει κάποια ισπανο-αγγλικά και αγγλο-σπανικά λεξικάπου μπορείς να τα ορίσεις ως default λεξικά στο Kindle, αλλά δεν έχω εντοπίσει ισπανο-ισπανικό λεξικό. Βέβαια, ειδικά λεξικά Merriam-Webster προστίθενται και είναι λογικό να υπάρξει και ισπανο-ισπανικό λεξικό κάποια στιγμή στο όχι μακρινό μέλλον. Στο Nook δεν ξέρω να υπάρχει λεξικό πέρα από τα προεγκατεστημένα.

 

Σε ευχαριστώ, ειδικά για το μερακλίδικη, που πολύ μου άρεσε. (Γιατί δεν μπορείς να αφήσεις σχόλιο? Δεν έχω βάλει κάποιο περιορισμό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι είναι μάλλον πιο σημαντικό να μπορείς να διαβάζεις PDF εικόνας γιατί τα PDF κειμένου τουλάχιστον μπορείς να τα μετατρέψεις σε άλλο τύπο αρχείου.Ελπίζω να μην είναι τόσο χάλια η αλλαγή της μορφοποίησης.Για το ΝοοΚ και εγώ δε μπόρεσα να βρω τίποτε για λεξικά.

Στο μπλογκ προσπάθησα να αφήσω σχόλιο με OpenID αλλά μου έγραψε ότι δε βρέθηκε ο λογαριασμός(ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων).

Το μεράκι όταν υπάρχει ξεχωρίζει και εκτιμάται. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το nook δεν υποστηριζει doc, txt, τι σημαινει αραγε αυτο ;; επανειλημενα σχολια επιφανων που ενδιατριβουν σε συσκευες e-reader αναφερουν οτι αναγνωση pdf στο nook θεωρειται χαλια, το reflow δεν επιφερει βελτιωση στα κειμενα pdf, αντιθετως τα κανει χειροτερα απ' οτι ειναι,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημαντικές μειώσεις τιμών έκανε σήμερα το Public. Προσέξτε ειδικά το Kindle DX όσοι ενδιαφέρεστε κυρίως για PDF.

Ε βέβαια...Αφού είδαν οτι με τις εξωπραγματικές τιμές δεν πουλάγανε τις κατεβάσανε στις νορμαλ τιμές που θα ΕΠΡΕΠΕ να ήταν από την αρχή.

Αλλά εσκεμμένα τσιμπάνε πολύ παραπάνω τις τιμές στην αρχή,τις αφήνουν για κάποιο διάστημα να δούνε πόσα κορόϊδα θα τσιμπήσουν και μετά τις προσγειώνουν για να κάνουν πιο εύκολη την αγορά τους...

Και εσύ έχεις την εντύπωση οτι τους το αγόρασες με τρελή έκπτωση...

Το συγκεκριμένο με τα 299 ευρώ με την έκπτωση, πάνω από 30-40 ευρώ δεν στοιχίζει στη γραμμή παραγωγής.(και πολλά λέω).

Τα περιθώρια κερδους είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανε κι εσυ μια γραμμη παραγωγης με 30-40 ευρω και μετα πουλα 60 ευρω,

Το θέμα δεν είναι να κάνω εγώ γραμμή παραγωγής αλλά να το πάρουν "γραμμή" μερικοί ηλίθιοι καταναλωτές που ΟΤΙ και να βγεί τρέχουν και το ψωνίζουν με την τύφλα που τους διακατέχει και γεμίζουν τα ταμεία των εταιριών... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα πρίν 2 μέρες το Kindle DX απο την προσφορά. Θα ήθελα να σας ενημερώσω πως όπως μου είπαν στο κατάστημα, και όπως έχει γράψει και ο e-anagnostis στο blog του οτι οι μειώσεις είναι μέχρι εξαντλήσεως των αποθεμάτων και οι τιμές θα επανέλθουν στα αρχικά επίπεδα.

Όσον αφορά όλους τους χρήστες που θέλουν να αγοράσουν ένα αναγνώστη για PDF θα σας πω μην πάρετε 6" οθόνη, εκτός του μόνιμου οριζόντιου προσανατολισμού που θα πρέπει να έχει η οθόνη για να μπορείς να δεις αξιοπρεπώς το PDF για να γυρίσεις μία σελίδα θα πρέπει να κάνεις 3 κλικ. Αν μιλάμε για περιοδικό στυλ PC magazine εκεί χάθηκες, για να διαβάσεις μία σελίδα πρέπει να παίξεις με ζούμ (και πολύ μάλιστα) πράγμα που ανεβάζει τα κλίκ που πρέπει να κάνει ο χρήστης ώστε να δει μια σελίδα ολόκληρη. Στο DX με κατακόρυφο προσανατολισμό δεν μπορείς να διαβάσεις περιοδικό, με οριζόντιο είναι ικανοποιητικό.

Όσον αφορά τους τύπους αρχείων που παίζει η κάθε συσκευή, στο kindle δεν υπάρχει θέμα όλα σπάνε όλα μπαίνουν παντού (δεν γνωρίζω για τον TPZ τύπο αρχείων της Amazon.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε βέβαια...Αφού είδαν οτι με τις εξωπραγματικές τιμές δεν πουλάγανε τις κατεβάσανε στις νορμαλ τιμές που θα ΕΠΡΕΠΕ να ήταν από την αρχή.

Αλλά εσκεμμένα τσιμπάνε πολύ παραπάνω τις τιμές στην αρχή,τις αφήνουν για κάποιο διάστημα να δούνε πόσα κορόϊδα θα τσιμπήσουν και μετά τις προσγειώνουν για να κάνουν πιο εύκολη την αγορά τους...

Και εσύ έχεις την εντύπωση οτι τους το αγόρασες με τρελή έκπτωση...

Το συγκεκριμένο με τα 299 ευρώ με την έκπτωση, πάνω από 30-40 ευρώ δεν στοιχίζει στη γραμμή παραγωγής.(και πολλά λέω).

Τα περιθώρια κερδους είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ

 

Ναι τα περιθώρια κέρδους είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ. Όμως θα συνεχίσουν να τσιμπάνε όλοι μηδενός εξαιρουμένου.

ΓΙ' ΑΥΤΟ SKROUTZαρε το πρώτα τουλάχιστον θα τσιμπάς λιγότερο απο τους άλλους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...