Προς το περιεχόμενο

E-book reader?


kotlid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εμενα στο μεγαλο kindle DX με αποθαρρυνουν κυριως τα 525 γραμμαρια, με αυτο το βαρος εισαι κοντα στο οριο, δεν μπορεις να κρατας επι μακρω μονο με χερια την συσκευη ορθια, η συσκευη θα αρχισει να γερνει και θα πρεπει να την στηριξεις, η ελλειψη wi-fi δεν ειναι τοσο σημαντικη αφου στα περισσοτερα αν οχι σε ολα τα ερηδερ ειναι της πλακας, βαζουν wi-fi κραχτη για να πεισουν, με αρχεια epub τι μελει γενεσθαι στο κινδλ ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σε γενικές γραμμές καταπληκτικό το DX, το πρώτο μου e-reader, μακράν ό,τι καλύτερο κυκλοφορεί αυτή τη στιγμή στην αγορά κατά τη γνώμη μου...

Το βάρος του δεν με ενοχλεί καθόλου. Το κρατάω για ώρες,πολύ βολικότερο από βιβλίο. Αυτό που με χαλάει είναι η μικρή χωρητικότητα, αλλά αυτό σου δίνει κίνητρο να τελειώνεις τα βιβλία που έχεις και να τα διαγράφεις. Άψογη η απεικόνιση περιοδικών σε landscape mode, δοκίμασα τον economist σε pdf. Ακόμα και σε portrait διαβάζονται αν δεν έχεις πρεσβυωπία ή μυωπία. Αυτό που με ενοχλεί λίγο είναι ότι δεν μπορείς να κάνεις υπογραμμίσεις σε αρχεία pdf, και ας είναι text-based pdfs. Θα μου πεις μετάτρεψέ τα σε mobi. Όχι, γιατί δε θα μετατραπούν σωστά, υπάρχουν παραθέσεις σε κάθε σελίδα, και γενικά τα περισσότερα pdf, που είναι αντίγραφα βιβλίων, είναι πολύ πιο κοντά στο πραγματικό βιβλίο απ΄ό,τι τα mobi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το κρεβάτι ειναι οτι πρεπει αν το στιριζεις στο στηθος, αν το κρατας στα χερια ειναι λιγο βαρυ αλλα το ανεχεσαι χωρίς μεγαλη δυσκολία. Epub δεν βλεπω προς το παρον να βγαινει αλλά μπορείς να το παλέψεις εφοσον θελείς να διαβασεις με ξεκλειδωματα και μετατροπες. Οι υπογραμμισεις στα PDF πραγματι ειναι μειονεκτημα οπως και οτι δεν εχει ελληνική γλώσσα για σημειώσεις. Το wifi ειναι μείον στο DX γιατί δεν μπορείς να κανεις backup τα βιβλία σου κλπ με το λογαριασμο σου στο amazon πράγμα που γίνεται μονο με 3G αρα χρεωση δεν γνωρίζω αν στο μικρό με wifi γίνεται αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με δεδομενο το γουαιφαι αλλων συσκευων δεν νομιζω να χανεις τιποτα σπουδαιο, μπορεις να κανεις backup τα βιβλία σου στον υπολογιστη και να τα περασεις στο κινδλ, σιγα το μειζον θεμα, αλλα η αγορα θεωρει σοβαρο μειον να μην αναβοσβηνει σημα γουαιφαι στη βιτρινα και να μην το αναφερουν οι προδιαγραφες της προς πωλησην συσκευης, δηλ. συσκευη χωρις γουαιφαι για την αγορα θεωρειται σοβαρο υστερημα για να μην πω αναπηρια, κατα τη γνωμη μου το γουαιφαι ετσι οπως ειναι στα μεχρι τουδε ερηδερ λιγο-πολυ αποτελει μερος τεχνικης αποπλανησης, δηλ. αποβλεπει να αναιρεσει ενα μικρο τελευταιο δισταγμο, ενι λεξει μαρκετινγκ, το μεγαλο κινδλ δεν εχει αναγκη απο παραστατη γουαιφαι γιατι πονταρει στη μοναδικοτητα δυο σημειων - μεγεθος οθονης και pdf - δηλ. αυτα τα δυο απο μονα τους διαθετουν επαρκως δυναμη να πειθουν και δεν αφηνουν να αιωρειται αμφιβολια για να πεσει η τσοντα γουαιφαι, ως προς το μεγαλο κινδλ το βαρος αποτελει για μενα μια αναστολη, πολυ καλα το περιγραφεις οταν λες οτι το ανεχεσαι χωρις μεγαλη δυσκολια, για μενα η συγκεκριμενη μικρη δυσκολια ειναι που μου την σπαει ανεπανορθωτα, γιατι συνηθιζω ν' αποκοιμιεμαι με το βιβλιο ανα χειρας, αν μου το κανουν βεβαια δωρο δεν θα πω οχι, με pdf εικονα πως ειναι το κινδλ ;; παει καλα ;; θα ηθελα να μου πεις κατι επ΄αυτου, κι αυτα που εγραψες προηγουμενως χρησιμα ειναι, ομοιως και η περιληψη tuscan,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Slink21: Σημειώσεις με ελληνικό αλφάβητο κανένας ηλεκτρονικός αναγνώστης δεν υποστηρίζει. Το backup είναι το λιγότερο, έτσι κι αλλιώς ισχύει μόνο για τα Kindle e-books. Όντως το DX χάνει σε φορητότητα.

 

@deep: Και εγώ ήμουν της άποψης ότι το internet είναι κάπως περιττό στον ηλεκτρονικό αναγνώστη (αφού από το Amazon π.χ. πόσα e-books πια θα αγοράσεις, μιας και δεν έχει ελληνικά), αλλά αποδείχτηκε πολύ χρήσιμο, διαβάζω πολλά πράγματα μέσω Google Reader (πέρα από το να τσεκάρεις e-mail κλπ). PDF εικόνας σε e-reader 6 ιντσών είναι δύσκολο (με όποια συσκευή)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολα εχουν καποια χρησιμοτητα και το γουαιφαι σε ερηδερ δεν ειναι τελειως αμοιρο χρησιμοτητος, αν θελει ομως καποιος κανονικο και πληρες φορητο ιντερνετ πηγαινει σε ταμπλετ ή κανω λαθος ;; τα ταμπλετ δεν ειναι ερηδερ, βλεπεις η αγορα τα εχει ξεχωρισμενα και αυστηρως διατεταγμενα συμφωνα με το αντικειμενο που υπηρετουν, ή ταμπλετ ιντερνετ χωρις e-ink ή ερηδερ με ηλεκτρονικο μελανι αλλα στοιχειωδες ιντερνετ, το ενα αποκλειει το αλλο διοτι αυτο επιτασσει η αγορα, ισως υπαρχουν και τεχνικοι λογοι διαχωρισμου, παντως και τα δυο μαζι σε ενα προς το παρον δεν εχουν ταιριαξει, επομενως ερηδερ και ιντερνετ απλα μπλοφαρουν δηλ. το γουαιφαι το βαζουν με το ζορι για να πεισουν, κλεινουν το κουτι και μετα το ξανανοιγουν και ζουλανε δυνατα για να χωρεσει και λιγο γουαιφαι, δεν ειναι κακο το υφισταμενο γουαιφαι σε ερηδερ, καποιος ομως που δεν εχει ασχοληθει θα την πατησει διοτι βλεπει, ακουει γουαιφαι και σχηματιζει εικονα ιντερνετ, αυτο στο μαρκετινγ δηλ. διεισδυση στην αγορα λεγεται τεχνικη αποπλανησης, δηλ. βγαζω εγω μια συσκευη στην αγορα και βαζω μεγαλα γραμματα wi-fi, απο κατω με μικροτερα "μπορειτε να εχετε δωρεαν προσβαση στο βιβλιοπωλειο μας", αφου τα ξερεις τωρα τι καθομαι και στα λεω,

 

τα pdf εικονας ειναι αυτα που ενδειαφερουν, τα ποσα χιλαδες ή εκατομυρια βιβλια στο googlebook σε μορφη pdf εικονας δεν ειναι ;; τα pdf κειμενο τι ειναι ;; word που εχει μετατραπει σε pdf δεν ειναι ;; αυτα τι προβλημα εχουν ;; δηλ. αν η συσκευη διαβαζει καλα αρχειο pdf κειμενου ειναι σαν να λες οτι η συσκευη διαβαζει αρχειο word και παραγωγα,

 

περιμενομε ασμενως να παρουσιασεις κατι για cybook orizon και asus, παρακολουθω αδιαλλειπτως το σαιτ που εχεις, ειναι πολυ καλη συνεισφορα,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το internet στους ηλεκτρονικούς αναγνώστες μπήκε λόγω marketing, σίγουρα γιατί το να βάλεις internet είναι ελκυστικό, αλλά βασικά για να αγοράζεις εύκολα και άρα πολύ και παρορμητικά.

 

Τα Google Books είναι PDF κειμένου (μπορείς π.χ. να κάνεις αναζήτηση). PDF κειμένου μπορεί να προέλθει από μετατροπή αρχείου Word (και αρκετών άλλων) ή από σκανάρισμα με OCR.

 

Για Orizon σε 2-3 μέρες θα έχω το hands-on review. Και για Asus θα ανεβάσω μόλις έχω νεότερα.

 

Παρενθετικά, για όσους έχουν iPhone, iPad, iPod touch έχω κάποια promo codes στο blog και τις επόμενες ημέρες θα ανεβάσω κι άλλα από εφαρμογές (e-books και εκπαιδευτικά παιχνίδια κυρίως) που έχουν ανεβάσει οι δημιουργοί του iSouvlaki.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξερεις κανενα αναγνωριστικο σημειο που να δειχνει αν το pdf ειναι κειμενο ή εικονα ;; δηλ. απο μεσα, αφου κατεβασεις το pdf και το ανοιξεις, το σημειωνει καπου ;; εδω εχει ενα document properties αλλα δεν βλεπω να αναφερει κατι επ' αυτου, με orizon και asus εχω ανοιξει φλερτ, προηγουμενως ομως θα δουμε σχολια σου, απαραιτητως,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτομαι κι εγω να επενδυσω σε μια φαση σε ενα ereader. Επειδη κυριως ομως διαβαζω επιστημονικα βιβλια, χρειαζομαι μια συσκευη που να υποστηριζε μεγαλο μερος του unicode. Όχι απλα ελληνικα, ή ελληνικα πολυτονικα, αλλα και πολλα variants του λατινικου, συμπεριλαμβανομενου του πληρους international phonetic alphabet και των κυριοτερων ασιαστικων συστηματων γραφης. Και να διαβαζει τα δικα μου pdf, όχι μονο από κάποιο μάρκετ ή εξυπνάδες με κλέιδώματα, γιατι εχω ηδη αρκετα βιβλια σε pdf τα οποια δεν προτιθεμαι να ξαναγορασω. Και δεν θα ηθελα (αλλη) μια συσκευή με αναγκαστικο DRM.

 

Να μπορω να εχω προσβαση στο filesystem του μεσω usb απο καθε OS επισης είναι πολυ σημαντικο.

 

 

 

 

Το Cybook φαινεται συμπαθητικο στην τιμή του. Γνωρίζει όμως κανείς τι παίζει με τις γραμματοσειρές;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To θέμα με τα e-reader και το wifi είναι οτι ναι μεν στην αρχή μπορεί να μην σου φαίνεται χρήσιμο αλλά στην πορεία διαπιστώνεις οτι είναι απαραίτητο.Όχι τόσο για να παραγγέλνεις βιβλία αλλά για να σερφάρεις.

Εγώ είμαι κατά του e-reader σαν συσκευή από τη στιγμή που υπάρχουν οι ταμπλέτες με πολύ περισσότερες δυνατότητες.

Άλλωστε δεν μπορείς να γεμίζεις το σπίτι με ένα σωρό φορητές συσκευές (και τους αντίστοιχους φορτιστές).Και ασύμφορο είναι και μη χρηστικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα ταμπλετ ειναι φορητα τελειοποιημενα αντιγραφα οικιακων υπολογιστων με οθονη LCD, τα ερηδερ ειναι φορητα και ατελη αντιγραφα υπολογιστων ομως αντι LCD διαθετουν οθονη e-ink, η οθονη ειναι που διαφοροποιει τη συσκευη σε ερηδερ, νομιζω οτι τα ξερεις αυτα,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα ταμπλετ ειναι φορητα τελειοποιημενα αντιγραφα οικιακων υπολογιστων με οθονη LCD, τα ερηδερ ειναι φορητα και ατελη αντιγραφα υπολογιστων ομως αντι LCD διαθετουν οθονη e-ink, η οθονη ειναι που διαφοροποιει τη συσκευη σε ερηδερ, νομιζω οτι τα ξερεις αυτα,

 

για την ακριβεια ημιτελες αντιγραφο ή αν θες σμικρυνση υπολογιστη, με καποια ιδιαιτερα χαρακτηριστικα οπως η οθονη,

 

To λες και με τόση σιγουριά...

Καμία σχέση δεν έχει.. Φυσικά και αυτα έχουν κάποιον επεξεργαστή και μνήμη, αλλα δεν μπορεί να πει κάποιος οτι είναι η "σμίκρυνση(?)" ενός υπολογιστή. Ούτε το τηλεκτοντρόλ της τηλεόρασης έχει καμιά σχέση και ας το λένε κομπιούτερ μερικοί.

Τα tablet.. ναι.. είναι υπολογιστές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην βιαζεσαι φιλε γιατι θα σκονταψεις, κανω λαθος κι ειναι σωστο οτι δεν εχει καμμια σχεση ;; το ωραιο ειναι που θελεις να με διορθωσεις κιολας, ξαναδιαβασε τι λεω μπας και καταλαβεις,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...