Προς το περιεχόμενο

E-book reader?


kotlid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια καλημερα,μηπως ξερει κανεις την UPS για αποστολη που ερχεται απο Γερμανια στην  Αθηνα ποια μεταφορικη την εξυπηρετει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι,περιμενω ενα kindle και θα ερθει με ups,καποια παιδια που ειχαν παραγγειλει αλλα προιοντα απο εξωτερικο για επαρχια ξεκινησαν με ups και εδω στην Ελλαδα η ups τα εδωσε στην γενικη ταχυδρομικη να τα παραδοσει,Απο οτι ειδα η ups στην Αθηνα εχει μονο ενα καταστημα στο Κορωπι απο οτι νομιζω, σκεφτομαι εαν ερθει και δεν με βρει λογω δουλειας πως θα παραλαβω το προιον,διοτι δινει παραδοση ολη την ημερα και δυσκολο να περιμενω αλλα και πολυ μακρυα εαν το φερνει η ιδια εαν δεν με βρει να περασω απο το καταστημα.

Επεξ/σία από ilias12369
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα μικρό review του Kobo Forma των 8"

Μετά την αρκετά μεγάλη απογοήτευση στην τιμή του onyx leaf (το οποίο δεν δικαιολογώ το πόσο στοιχίζει με αυτά που προσφέρει) και στο πόσο ψοφίμι είναι το pocketbook inkpad 3, είπα να δω για κάποια εναλλακτική.
Με βάση και το Libra H2O, το οποίο ήταν αποκάλυψη.

Το πήρα έτσι μεταχειρισμένο αρχές του χρόνου, σε τέλεια κατάσταση με κουτί άψογο, στα 180€ με μεταφορικά από Γερμανία. Έψαχνα για καιρό και δεν το έβρισκα σε σκόντο πουθενά, κάτι που ήταν μεγάλη γκαντεμιά.
Αποδείχτηκε λάθος αγορά, γιατί έπειτα από μια περίπου εβδομάδα το βρήκα σε τέτοια τιμή καινούργιο από τοπικό μαγαζί (δίχως μεταφορικά, τα οποία είναι 5-8€)...
Αυτά από Σουηδία.

Τώρα περί της συσκευής.
Είναι ελαφριά, καλή κατασκευή και με την ίδια σχεδιαστική φιλοσοφία των libra H2O, Libra2, Sage. Δηλαδή από την μια πλευρά είναι πιο πλατύ με κουμπιά. Κάτι που προσωπικά το βρίσκω ως την καλύτερη λύση για διάβασμα.
Τα κουμπιά είναι ίδια με το Libra H2O. Καλά, αλλά όχι κάτι ιδιαίτερο. 
Ιδιαίτερη μνεία στο πόσο χάλια είναι το ON-OFF κουμπί.
Πραγματικά είναι άθλιο. Σχεδιαστικά μοιάζει σαν μεγάλο σπυρί στην άκρη της συσκευής, χρηστικά είναι δύσκολο να το πατήσεις και άβολο όταν θέλεις να το βρεις όταν έχεις θήκη.
Ευτυχώς είδα ότι ήταν η πρώτη και η τελευταία φορά που έκαναν αυτό το πράμα.

Η συσκευή δεν είναι ιδιαίτερα "δυνατή". Κάνει την δουλειά της αβίαστα σε kepub και ελαφρά βιβλία PDF, αλλά όταν βάζεις δύσκολα χωλαίνει το native. 
Για αυτό έβαλα το koreader. 

Η οθόνη είναι πολύ τίμια.
Καλή για την εποχή (πριν 3-4 χρόνια, πριν την carta 1200), δίχως διαφορές στο χρώμα και καλό ζεστό φως. 
Τίποτα συνταρακτικό, αλλά κάνει καλά την δουλειά της. 
Πιστεύω καλύτερη από το kobo libra2O μου γιατί το φως είναι περισσότερο ομοιόμορφο.

Το λογισμικό είναι το κλασσικό kobo. 
Πολύ χρηστικό, πολύ τυπικό, δίχως τρελό ινοβέσιο ή άλλα κόλπα που συνήθως δεν προσφέρουν κάτι σε τέτοιες συσκευές.
Για εξελιγμένα κόλπα, υπάρχει και το koreader. 
Διάβασα μερικά kepub και ένα PDF κειμένου και όλα πολύ αναμενόμενα και βολικά.

Συμπερασματικά:
Η συσκευή κάνει αυτό που διαφημίζει και το κάνει πολύ καλά. 
Δεν έχει ιδιαίτερα αδύναμα σημεία και ακόμη είναι από τις καλύτερες 8αρες συσκευές στην αγορά.
Πολύ καλύτερο από τα ανάλογα pocketbook, πολύ ευκολότερο για τους περισσότερους από τα boyue και πολύ φτηνότερο από όλα τα (θεωρητικά ισχυρότερα, πρακτικά όχι και τόσο) onyx boox. 
Εάν το βρει κάποιος σε καλή τιμή (170-190€) και δεν έχει απαιτήσεις για πολλά κόλπα με android ή βαριά PDF, αξίζει με τα χίλια. Με μόνο ίσως αρνητικό το μεγέθους, το οποίο είναι λίγο παραπάνω λόγω του έξτρα χώρου για κουμπιά.


 

  • Like 8
  • Thanks 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα την βοήθεια σας παρακαλώ.

Ενδιαφέρομαι για έναν reader 8'' για την γυναίκα μου. Τώρα έχει ipad mini 2. To 90% των βιβλίων που διαβάζει είναι pdf, χωρίς εικόνες και από ότι βλέπω είναι μετατροπές από άλλο format ή σκαναρισμένα. Μερικά είναι πολύ ευδιάκριτα και μερικά όχι και τόσο. Θα προτιμούσα να έχει 16gb ή να παίρνει κάρτα. Έως 250€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλημερα,εαν περασω στο calibre σκαναρισμενα pdf επεξεργασμενα με το k2pdfopt και τα μετατρεψω σε mobi(θελω να το κανω αυτο για να επεξεργαστω στο calibre τους τιτλους του pdf και να κατεβασω εξωφυλλο στο βιβλιο)θα φαινεται το ιδιο(εννοω την γραμματοσειρα και την μορφοποιηση) σαν να το εχω περασει στο kindle απο το laptop χωρις να εχω χρησιμοποιησει το calibre? Δεν θελω να πειραξω την μορφοποιηση του k2pdfopt,θελω να βαλω εξωφυλλα στα σκαναρισμενα pdf βιβλια για να τα βλεπω στο kindle.Μηπως ειναι καλυτερα μεσω calibre να τα βαλω pdf και να τα εξαγω παλι pdf? Ευχαριστω και ελπιζω να μην κουραζω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρειάζομαι ένα e-reader για μια μάλλον περίεργη χρήση: Θέλω να το έχω συνέχεια αναμένο να δείχνει μια συγκεκριμένη ιστοσελίδα η οποία ανανεώνεται αυτόματα 2-3 φορές τη μέρα μέσω Javascript. Οπότε πρέπει να είναι συνδεδεμένο συνέχεια στο Wifi. Επίσης το μέγεθος θέλω να είναι γύρω στις 10".  Σκέφτομαι το Pocketbook Inkpad Lite, αλλά δεν ξέρω μήπως o browser του μπλοκάρει την αυτόματη ανανέωση μέσω Javascript. Επίσης δεν ξέρω αν θα έχει κάποιο πρόβλημα με την οθόνη ή την τροφοδοσία αν είναι συνέχεια συνδεδεμένο στον φορτιστή και αναμένο. Ιδέες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, mic2mic είπε

Χρειάζομαι ένα e-reader για μια μάλλον περίεργη χρήση: Θέλω να το έχω συνέχεια αναμένο να δείχνει μια συγκεκριμένη ιστοσελίδα η οποία ανανεώνεται αυτόματα 2-3 φορές τη μέρα μέσω Javascript. Οπότε πρέπει να είναι συνδεδεμένο συνέχεια στο Wifi. Επίσης το μέγεθος θέλω να είναι γύρω στις 10".  Σκέφτομαι το Pocketbook Inkpad Lite, αλλά δεν ξέρω μήπως o browser του μπλοκάρει την αυτόματη ανανέωση μέσω Javascript. Επίσης δεν ξέρω αν θα έχει κάποιο πρόβλημα με την οθόνη ή την τροφοδοσία αν είναι συνέχεια συνδεδεμένο στον φορτιστή και αναμένο. Ιδέες;

Θα πάρεις κιτ eink screen+dev kit ή απλά κάποια από τις επαγγελματικές eink προτάσεις που έχουν μαγαζιά/devs από το alibaba-aliexpress για τέτοια χρήση.
Αυτό είναι το πιθανότερο να ικανοποιήσει τις ανάγκες σου, εφόσον μπορείς να το παραμετροποιήσεις και θα μπορείς να το έχεις 24/7 στο ρεύμα δίχως προβλήματα με την μπαταρία.
 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ενδιαφέρει να διαβάζω ακαδημαικά paper (.pdf) που είναι δίστηλα, textbooks σε pdf, αλλά και απλα epub βιβλία.

Έχω ακούσει πως σε τέτοιες περιπτώσεις θες τουλάχιστον 10" οθόνη. Έχει κανεις να προτείνει ή να περιμένω μήπως σε 2-3 χρόνια βγουν e-readers με χρώμα στις 10" ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν εγώ έχω να πω ότι από τότε που πήρα το iPad (2021) μαζί με Apple Pencil, κάνω το μεγαλύτερο μέρος της δουλειάς εκεί.

Δεδομένου ότι σε τεχνικά pdf δεν κάθομαι συνεχόμενα πάνω από 20-30' (ακόμα και να το ήθελα, που δεν θέλω), δεν με πειράζει το μεγαλύτερο βάρος και ότι η οθόνη δεν είναι τόσο ξεκούραστη όσο οι eink. Είναι όμως μεγάλη ευκολία η επεξεργαστική ισχύς που σηκώνει τα πάντα σε ό,τι pdf και να του βάλεις και οι δυνατότητες που δίνουν apps σαν το Collanote για χειρόγραφες σημειώσεις, highlights, bookmarks και γενικά pdf editing.

Δεν αντικαθιστά το ereader σε καμία περίπτωση, απλώς για συγκεκριμένες χρήσεις είναι απείρως προτιμότερο. Να μου το έλεγαν πριν το πάρω, δεν θα το πίστευα με τίποτα. Τελικά όμως ο συνδυασμός καλού/γρήγορου tablet με καλό/ακριβές pen παράγει πολύ ενδιαφέροντα αποτελέσματα.

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lucidsteve είπε

Με ενδιαφέρει να διαβάζω ακαδημαικά paper (.pdf) που είναι δίστηλα, textbooks σε pdf, αλλά και απλα epub βιβλία.

Έχω ακούσει πως σε τέτοιες περιπτώσεις θες τουλάχιστον 10" οθόνη. Έχει κανεις να προτείνει ή να περιμένω μήπως σε 2-3 χρόνια βγουν e-readers με χρώμα στις 10" ;

Έχει ήδη βγει στις 10" με χρώμα που το λένε bigme κάτι, κινέζικο μόνο και παραεισαγωγής σε Ευρώπη, αλλά είναι γελοιοδέστατα ακριβά και με οθόνη ξέπλυμα, όπως δηλαδή και όλα τα άλλα στην αγορά έγχρωμων ebook reader αυτή την στιγμή (και τα τελευταία 10+ χρόνια).

Για τέτοια χρήση θα έλεγα tablet και στυλό.
Έχω μεγάλες ereader συσκευές που χρησιμοποιώ καθημερινά, αλλά όχι για paper. Τα οποία συνήθως έχουν διαγράμματα και αναλύσεις στατιστικής με χρώμα, κάτι που χάνεις στα ασπρόμαυρα (που είναι και τα μόνα που αξίζουν τώρα).
Για PDF την ψιλοπαλεύουν τα ereader, εφόσον δεν είναι κάτι με χρώμα. 


Προσωπικά το χρησιμοποιώ το onyx boox max lumi στις 13.3" καθημερινά για σημειώσεις (με το στυλό), για διάβασμα PDF για την δουλειά (συνήθως βιβλία ή στην χειρότερη τίποτα ασπρόμαυρα data sheets) και για βιβλία ως χόμπι. 
Επίσης μικρότερες συσκευές για epub-mobi.
Σε αυτά πιστεύω τα ebookreader έχουν την μεγαλύτερη χρησιμότητα, οτιδήποτε άλλο χρειάζεσαι άλλη λύση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LongTom είπε

Έχει ήδη βγει στις 10" με χρώμα που το λένε bigme κάτι, κινέζικο μόνο και παραεισαγωγής σε Ευρώπη, αλλά είναι γελοιοδέστατα ακριβά και με οθόνη ξέπλυμα, όπως δηλαδή και όλα τα άλλα στην αγορά έγχρωμων ebook reader αυτή την στιγμή (και τα τελευταία 10+ χρόνια).

Για τέτοια χρήση θα έλεγα tablet και στυλό.
Έχω μεγάλες ereader συσκευές που χρησιμοποιώ καθημερινά, αλλά όχι για paper. Τα οποία συνήθως έχουν διαγράμματα και αναλύσεις στατιστικής με χρώμα, κάτι που χάνεις στα ασπρόμαυρα (που είναι και τα μόνα που αξίζουν τώρα).
Για PDF την ψιλοπαλεύουν τα ereader, εφόσον δεν είναι κάτι με χρώμα. 


Προσωπικά το χρησιμοποιώ το onyx boox max lumi στις 13.3" καθημερινά για σημειώσεις (με το στυλό), για διάβασμα PDF για την δουλειά (συνήθως βιβλία ή στην χειρότερη τίποτα ασπρόμαυρα data sheets) και για βιβλία ως χόμπι. 
Επίσης μικρότερες συσκευές για epub-mobi.
Σε αυτά πιστεύω τα ebookreader έχουν την μεγαλύτερη χρησιμότητα, οτιδήποτε άλλο χρειάζεσαι άλλη λύση.

Εξαιρετική απάντηση. Σευχαριστώ!

Γιατί προτιμάς μικρότερες συσκευές για epub-mobi;

 

Δε βολεύει τόσο να διαβάζεις σε μεγάλη οθόνη τέτοια βιβλία; Φαίνεται "αφύσικο";

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, lucidsteve είπε

Εξαιρετική απάντηση. Σευχαριστώ!

Γιατί προτιμάς μικρότερες συσκευές για epub-mobi;

 

Δε βολεύει τόσο να διαβάζεις σε μεγάλη οθόνη τέτοια βιβλία; Φαίνεται "αφύσικο";

PDF με τεχνικά θέματα είναι καλά σε μεγάλες συσκευές, αλλά όχι πολλά άλλα.

Βιβλία λογοτεχνικά-βιογραφίες-ιστορικά είναι πιο βολικό να τα έχεις σε μικρότερη συσκευή. Διαβάζω ξάπλα και οι μεγάλες συσκευές χρειάζονται έντονο κούνημα του κεφαλιού ή ματιών για όλη την σελίδα, στις μικρότερες όλη η σελίδα είναι ορατή δίχως αλλαγή ματιών-κεφαλιού. Πάνω από τις 8" δεν με αρέσει να διαβάζω λογοτεχνικά. Το ιδανικό για εμένα είναι οι 7" συσκευές για τέτοια χρήση. Καλό μέγεθος και παραμένουν ιδιαίτερα φορητές/ελαφριές. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σωστό. Για λογοτεχνικά βιβλία ή τελοσπάντων ό,τι έχει μόνο κείμενο οι 6-8 ίντσες είναι ιδανικές. Οτιδήποτε μεγαλύτερο είναι άβολο να το κουβαλάς μαζί σου, να το παίρνεις σε παραλία, κρεβάτι κλπ.

ps: επιπλέον να σημειώσουμε ότι οι οθόνες 6-8 ιντσών των τυπικών ereaders είναι σημαντικά μεγαλύτερες από τις αντίστοιχες των 6" smartphones οπότε ακόμα κι το μέγεθος αν ακούγεται μικρό, δεν είναι.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...