Προς το περιεχόμενο

E-book reader?


kotlid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι, τώρα κατάλαβα τι λες. Παίζει κι αυτό. Το link του χάρτη το βρήκα εδώ και δεν ξεκαθαρίζουν επακριβώς αν οι περιοχές αφορούν γενικά λήψη 3G με οποιαδήποτε συσκευή ή διαπιστωμένη υποστήριξη με το Kindle (μάλλον το πρώτο ισχύει).

 

edit: Εντωμεταξύ το δέμα έχει φύγει από τις 8.50 απ' τις αποθήκες της UPS και ακόμα περιμένω, θα φάω όλο το μεσημέρι τζάμπα. Με τα πόδια έρχεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

ακριβως, ο χαρτης δειχνει ληψη 3Γ γενικα και ανεξαρτητα ορισμενης συσκευης ;; δηλ. δειχνει απλα εγκατασταση και υπαρχον δικτυο ή διαπιστωμενη υποστηριξη με κινδλ ;; ιδου το ερωτημα και μαλλον το πρωτο αφορα, γιατι μου απαντησαν οτι δεν καλυπτουν το νησι,

το λινκ γραφει φρη 3Γ, τι ειναι φρη ;; η απλη πλοηγηση ειναι φρη ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

edit: Εντωμεταξύ το δέμα έχει φύγει από τις 8.50 απ' τις αποθήκες της UPS και ακόμα περιμένω, θα φάω όλο το μεσημέρι τζάμπα. Με τα πόδια έρχεται;

 

Το 8:50 που το τσέκαρες? Πήρες τηλ?

Καλή αναμονη :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφέρεται στο tracking site της UPS. Ακόμα περιμένω. Όχι τίποτα άλλο, αλλά έβαλα αποστολή στο πατρικό μου και αν αργήσω περισσότερο θα με φάει η γυναίκα. Αλλά τι καταλαβαίνουν οι γυναίκες από τεχνολογία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφέρεται στο tracking site της UPS. Ακόμα περιμένω. Όχι τίποτα άλλο, αλλά έβαλα αποστολή στο πατρικό μου και αν αργήσω περισσότερο θα με φάει η γυναίκα. Αλλά τι καταλαβαίνουν οι γυναίκες από τεχνολογία...

Μαλλον λογο απεργιας στα μεσα γινετε χαμος απο κινηση στους δρομους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αργοπορει γιατι κυτταζει στο δρομο το user guide, να ερθει διαβασμενο,

 

λοιπον ο χαρτης δειχνει εξουσιοδοτημενες περιοχες, οχι τελικη καλυψη, δηλ. οι περιοχες δεν εμφανιζουν αμεση και πραγματικη καλυψη αλλα τι εχουν δηλωσει στα χαρτια οι εταιρειες,

 

Important Information About the Coverage Map

Map may include areas served by unaffiliated carriers, and may depict their licensed area rather than an approximation of their coverage. Actual coverage area may differ substantially from map graphics, and coverage may be affected by such things as terrain, weather, foliage, buildings and other construction, signal strength and other factors. Amazon does not guarantee coverage.

 

ετσι το ερμηνευω,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον λογο απεργιας στα μεσα γινετε χαμος απο κινηση στους δρομους.

Πωωωω έχεις δίκιο. Το είχα ξεχάσει αυτό!!! :shock:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι θα πρέπει να "ξεκλειδώσει" τα ebooks. Είχα γράψει στην προηγούμενη σελίδα για ένα απλό tutorial του calibre, πώς μπορεί να σπάσει την προστασία ενός αγορασμένου βιβλίου. Φερ' ειπείν για το Amazon, αρκεί να εγκαταστήσουμε στο PC μας την εφαρμογή Kindle for PC (ή Mac) και στη συνέχεια να τροποποιήσουμε το ebook με το σχετικό plugin του calibre.

 

Τουλάχιστον αυτό κατάλαβα απ' όσα διάβασα...

 

ΥΓ.: Το έχω! Ήρθε πραγματικά στις... καθυστερήσεις, γύρω στις 5 παρά 5 (πάνω που ήμουν έτοιμος να φύγω). Δεν πρόλαβα να το δω όμως, το έχω και φορτίζει τώρα. Μου έκανε τεράστια εντύπωση η οθόνη. Πρώτα φορά βλέπω e-ink από κοντά και είναι καταπληκτικό. Επίσης είναι μικρότερο από όσο το περίμενα και μου άρεσε η κατασκευή του (περίμενα ότι θα είναι καμια πλαστικούρα της κακιάς ώρας). Κάθομαι τώρα και χαζεύω τη στοίβα με τα χαρτιά του τελωνείου και πραγματικά θέλω να πάω να ανάψω ένα κερί στην αγία Amazon που άλλαξε τη διαδικασία αποστολής. Περισσότερα σε λίγο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ.: Το έχω! Ήρθε πραγματικά στις... καθυστερήσεις, γύρω στις 5 παρά 5 (πάνω που ήμουν έτοιμος να φύγω). Δεν πρόλαβα να το δω όμως, το έχω και φορτίζει τώρα. Μου έκανε τεράστια εντύπωση η οθόνη. Πρώτα φορά βλέπω e-ink από κοντά και είναι καταπληκτικό. Επίσης είναι μικρότερο από όσο το περίμενα και μου άρεσε η κατασκευή του (περίμενα ότι θα είναι καμια πλαστικούρα της κακιάς ώρας). Κάθομαι τώρα και χαζεύω τη στοίβα με τα χαρτιά του τελωνείου και πραγματικά θέλω να πάω να ανάψω ένα κερί στην αγία Amazon που άλλαξε τη διαδικασία αποστολής. Περισσότερα σε λίγο...

 

Oύτε το μαρτυριο της σταγονας να ήτανε , :lol: .

Καλοδούλευτο το μπλιμπλίκι B) .

 

Να σου πω(?): Κλασσική -uniform- εμφανιση ups με το εργαλειο που υπογραφεις με τη γραφίδα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιά γραφίδα. Ένα στυλό από την ανάποδη μου έδωσε και έβαλα μια μουτζούρα. Αφού πρώτα φάγαμε 3' μέχρι να σκανάρει το barcode με το εργαλείο (δεν του γούσταρε η συσκευασία με τίποτα και δε δούλευε).

 

Μέχρι στιγμής όλα καλά, πολύ ικανοποιημένος αν και δεν του έχω βάλει κανένα βιβλίο :P Μου έκαναν εντύπωση τα ηχεία. Δεν περίμενα να αποδίδουν τόσο καλά! Μπήκα σε μερικά site να δω πώς δουλεύει ο browser και δεν έχω παράπονο (αναλογικά με τις δυνατότητες και τους περιορισμούς των e-readers). Επίσης μου άρεσε πολύ η λειτουργία των λεξικών.

 

Τέλος είδα από κοντά το κλασικό πρόβλημα με την κατάργηση (eject) της συσκευής από τα Win7/64. Ότι αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις το K3 όσο φορτίζει, σου λέει να το κάνεις eject από το PC. Όμως ακόμα κι αν το κάνεις, το K3 δεν το καταλαβαίνει. Πρέπει ντε και σώνει να το αποσυνδέσεις, διακόπτωντας τη φόρτιση.

 

Θα του περάσω το firmware 3.0.3 τώρα και για τα υπόλοιπα βλέπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα του περάσω το firmware 3.0.3 τώρα και για τα υπόλοιπα βλέπουμε.

 

 

Aυτη η αναβαθμιση στο firmware χρειάζετε και στο -dx- ?

Δεν τα εχουν αναβαθμίσει?? Τώρα κυκλοφόρησε η 3.0.3?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω έχει αρκετούς μήνες που κυκλοφόρησε. Τώρα για το κατά πόσο είναι απαραίτητη δεν έχω ιδέα. Ιδού τι λένε για το changelog της 3.0.3:

 

First, the bad news:

 

* It plugs the (previous) jailbreak exploit.

* It'll disable usbnetwork (just the symlink). I'll update usbnetwork right now to handle that without having to reinstall the hack after the update.

 

Then, the actual content:

 

* Kernel, wifi driver, usb driver & eink controller driver updates

* Framework updates

* Browser updates

* Wifi settings handling updates

http://www.mobilerea...02&postcount=31

 

Προς το παρόν δεν έχω καν καταφέρει να την περάσω, γιατί αν και τη βάζω μέσω USB αμέσως μετά εξαφανίζεται και η επιλογή Update είναι απενεργοποιημένη (ούτε με restart δεν δούλεψε).

 

edit: Αχά, να τι λένε"Its only the 3.0.2 (553210206) version that can't be currently updated. You had 3.0.2 (529960105) which can be updated to 3.0.3 (536720111)" Ακριβώς αυτή την έκδοση έχω εγώ (55321x).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα την πρώτη μου μετατροπή από PDF και κατάλαβα ακριβώς τι εννοούσε ο eanagnostis όταν έλεγε ότι η Amazon κάνει καλύτερες μετατροπές.

 

Το δείγμα ήταν ένα απλό PDF κειμένου, το μυθιστόρημα "Καλημέρα και αντίο". Αρχικά χρησιμοποίησα το Calibre (υποτίθεται σεταρισμένο για Kindle), έκανα το αρχείο mobi και το αποτέλεσμα ήταν μετριότατο. Πολύ μεγάλες αποστάσεις μεταξύ των γραμμών (ακόμα και με "Line Spacing: small"), οι λέξεις χωρίζονται όπου να 'ναι κλπ. Γενικά δεν διαβάζεται αυτό το πράγμα.

 

Στη συνέχεια έστειλα το ίδιο PDF στην Amazon και σε 2' μου το επέστρεψαν στο Kindle. Μιλάμε, καμία σχέση με το mobi του Calibre! Η παρουσίαση του κειμένου είναι απλά τέλεια, σαν το βιβλίο να αγοράστηκε σε epub/mobi. Άσε που γλύτωσα και τα βάλε-βγάλε με τα καλώδια.

 

Θα στενάξουν οι servers της Amazon, έχω να τους στείλω πολύ πράμα για μετατροπή :-D

 

ΥΓ.: υποψιάζομαι βέβαια ότι αν σκαλίσω λίγο τις default ρυθμίσεις του Calibre μπορώ να βελτιώσω αρκετά το αποτέλεσμά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...