Προς το περιεχόμενο

Sons of Anarchy


KaiZeR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωραίο το 8. Εντάξει είχε πολυλογία αυτή η σεζόν, αλλά τουλάχιστον πλησιάζουμε στο τέλος και επιτέλους τα πράγματα αποκτούν ενδιαφέρον. Btw πολύ ωραία η εισαγωγή με τα τοπία και τη μουσικούλα. Καθάρισε το κεφάλι μου ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκάει επιτέλους θέμα τζόν στην υπόθεση?

Περίμενα να βρώ υπότιτλους για το 8 και δε το είδα.. ωραία :) 8α τα δώ μαζί..

(έχω κολλήσει βασικά και με το the wire και το παραμέλησα το sons)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκάει επιτέλους θέμα τζόν στην υπόθεση?

 

Ε καιρος ηταν, μας κανανε τοσο build up περσυ

 

(έχω κολλήσει βασικά και με το the wire και το παραμέλησα το sons)

 

Γιαυτο και γω παιρνω τα τελειωμενα (wire κτλ) το καλοκαιρι. Τωρα δεν ειναι καιρος για τετοια :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήθελα να το δω άλλη μία φορά γιατί δεν το πρόσεχα ιδιαίτερα. Καλό μου φάνηκε, τύπου hell breaks loose, αν και χωρίς να βάζω το χέρι μου στη φωτιά, διέκρινα μια αμηχανία σε κάποιες σκηνές.

Το βασανισμένο αγόρι δεν με έπεισε ιδιαίτερα ότι του κρέμονται τα άντερα απ' έξω, και ο Jax στο τέλος με τον priest. Επίσης όπως και στην πρώτη σεζόν, πάλι στα πιστολίδια το χάνουν λιγάκι.

 

Πάντως πρέπει να αναφέρω και τα καλά! Η "πτώση" του "first nine" ήταν πολύ ωραία. Και η ξανθούλα που έπινε και έκανε transform σε hardcore Ιρλανδό λιμενεργάτη. Γενικά ευχαριστήθηκα (όσο πρόσεχα) το ότι έκαναν πράγματα και δεν μείναμε σε διάλογο με απειλές. Τα βασανιστήρια, ο Jax που σακάτεψε τον henchman του priest, ο priest που έκανε μπαλάκι τον Jax στην αρχή, η "μορφή" να πετάει τη μολότοφ από τη στέγη, με το γυαλί και το ύφος "yep, we are pros" κτλ.

 

 

Τι λες κι εσύ; Μόνος μου θα μιλάω;;;;; :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε είπα να μην ποστάρω την άποψη κατευθείαν μη δεν απαντήσετε (πάλι) και μιλάω μόνος όλη τη σεζόν! :P

 

Στα + θα έβαζα επίσης το

 

πέταμα του Jax across the table απο τον priest λες και ήταν τενεκεδάκι της coca colas. Ε τι, τζάμπα αρκούδος? Επίσης μου άρεσε η 'λεπτομέρια' το ότι ενώ του πήραν το όπλο είχε τον μπαλτά. 3 σεζόν το'βλεπα κρεμασμένο εκεί, καιρός να το χρησιμοποιήσει!

 

Στα υπόλοιπα συμφωνώ. Το επεισόδιο μου άρεσε αρκετά, είχε λίγο απ'ολα. Το μόνο που με ξενερώνει ειναι η "υπόθεση" (ο θεός να την κάνει) του Charming. 3 άτομα MC και δεν τους κάνει κανα γερό ντου κανείς... Επίσης η ηλίθια ιδέα που έφεραν στον Alvarez και ο ακόμα ποιο ηλίθιος τρόπος που υπέκυψε. Παρόλαυτα, τα σκηνικά στο <<moss covered hell hole>> είναι τέλεια

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Βασικά ο Άλβαρεζ δεν είχε χάσει το παιδί του με τους sons; Πολύ φιλοσοφημένος είναι ρε παιδί μου... Τώρα για το ντου, παίζει και φόβος retaliation. Το να σκοτώσουν 3 στο έτσι δε λέει και κάτι. Οι sons υποτίθεται ότι έχουν λαό!

 

Α μου άρεσαν και οι ατάκες τύπου, ήρθατε και τα σπάσατε όλα. Κάνει τους main χαρακτήρες να φαίνονται επικίνδυνοι :-). Για τις σκηνές δράσεις τι λες; Στην στέγη ας πούμε, βγαίνουν όλοι έξω, οι μισοί είναι ακάλυπτοι, κοιτάνε από την άλλη, ξαφνικά έρχεται άλλος ένας από το πλάι, πετάει μια ατάκα, ο Jimmy τρέχει και ξεφεύγει...λίγο ότι να'ναι μου φάνηκε.

 

Καλά ο μπαλτάς θέρισε. Έδειξαν δόντια όλοι στο επεισόδιο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Βασικά ο Άλβαρεζ δεν είχε χάσει το παιδί του με τους sons; Πολύ φιλοσοφημένος είναι ρε παιδί μου... Τώρα για το ντου, παίζει και φόβος retaliation. Το να σκοτώσουν 3 στο έτσι δε λέει και κάτι. Οι sons υποτίθεται ότι έχουν λαό!

 

 

Γενικά η όλη παραιστορία του Charming μου την έδωσε, αλλα πιστεύω πως το βάλανε to get the ball rolling για την επόμενη σεζόν.

 

Ο Salazar, αλλα και ο τρόπος διαχείρισης του, θα είναι αυτά που θα ανοίξουν τον δρόμο για την 4η.

Θα έχουμε η John Teller based ελευθέρωση του (άρα και προβλήματα του χρόνου) η στεγνό κλασσικό retaliation.

 

 

 

Α μου άρεσαν και οι ατάκες τύπου, ήρθατε και τα σπάσατε όλα. Κάνει τους main χαρακτήρες να φαίνονται επικίνδυνοι :-). Για τις σκηνές δράσεις τι λες; Στην στέγη ας πούμε, βγαίνουν όλοι έξω, οι μισοί είναι ακάλυπτοι, κοιτάνε από την άλλη, ξαφνικά έρχεται άλλος ένας από το πλάι, πετάει μια ατάκα, ο Jimmy τρέχει και ξεφεύγει...λίγο ότι να'ναι μου φάνηκε.

 

 

Ναι οι σκηνές δράσης ήταν όντως λίγες. Όταν τον είδα να ανεβαίνει τα σκαλιά χάρηκα που θα έκλειναν το loose-end του απο τόσο νωρίς. Πολύ φθηνή η απόδραση... :-(

 

 

 

Καλά ο μπαλτάς θέρισε. Έδειξαν δόντια όλοι στο επεισόδιο.

 

 

+1 :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Η 3η season για μένα είναι η μια απογοήτευση πάνω στην άλλη. Τις περισσότερες φορές συμβαίνουν απαράδεκτα γεγονότα ή οι χαρακτήρες αντιδρούν/δικαιολογούν πράξεις και κίνητρα με τόσο αφύσικο και παράλογο τρόπο που σε μένα περνάει ότι "ναι, αυτός τώρα θα κάνει αυτό, γιατί έχουμε να βγάλουμε 13 επεισόδια στη season και εν τέλει με λίγο μπλα μπλα όλα δικαιολογούνται". Αλλά το μπλα μπλα τελικά καταλήγει να εκθέτει στεγνά και τον χαρακτήρα και το σενάριο.

 

Από την αρχή δεν μου άρεσε το κεντρικό θέμα της season (ή το κεντρικό κίνητρο), ενώ έχουμε σχεδόν ξεχάσει το πιο γαμάτο theme της σειράς (imho anyway) που είναι

 

το πώς θα εξυγιανθεί το club -αν υπάρχει ακόμα ελπίδα βέβαια.

Το they took my son they took my son, πέρα του ότι παραπέμπει σε "παιδικά τραύματα" άλλης γνωστής σειράς, το χειρίστηκαν ΑΠΑΙΣΙΑ (άσε που δεν έπρεπε καν να το εισάγουν πρώτα πρώτα). Και όταν έφτασαν, όπως έφτασαν στο Belfast, ο παπάς (που φαίνεται κορυφαία φυσιογνωμία, αλλά ο ρόλος του μέχρι τώρα ήταν πολύ θολός και τι να σου κάνει η επιβλητική μορφή αν σε έχουν βάλει εμβόλιμο να λες διάφορα άκυρα) ουσιαστικά εκβιάζει τον Jax για το γιο του, με τον Jax να το δέχεται στωικά και ήσυχα. "Δεν έχω άλλη επιλογή" και αηδίες. Γραμμική πλοκή, ούτε μια έξυπνη κίνηση από τους SAMCRO.

 

Πώς δεν σκοτώθηκε κανείς τους (ενώ το SAMBEL -που από ό,τι φαίνεται προς τα εμάς ήταν ουσιαστικά ΔΥΟ τύποι που και οι δύο ήταν προδότες), είναι απορίας άξιο.

 

Ο δε McGee, μπορεί να ήταν founding member, αλλά ρε γμτ, τί είδαμε εμείς από αυτόν που να τον κάνει χαρακτήρα που να μας ενδιαφέρει. Μόνο τις σκευωρίες του, άντε και μια καλή σκηνή με την Mo. Και στο τελευταίο του επεισόδιο βγήκε ως δειλός και μονοδιάστατος.

 

Και στο καπάκι/παράλληλα έχουμε κάποιες "ιστορίες" (επιστροφή στο σαπούνι της πρώτης season) με την έγκυο Tara (που την κρατούν απαγωγείς σε υπόγειο) και τα "ετεροθαλή αδέλφια" -τι φιάσκο και αυτό με το ΜΕΓΑΛΟ και ΦΟΒΕΡΟ μυστικό που έσκασε σαν σιωπηλή πορδή. (Και ξεχνώ εντελώς την ιστορία με την Gemma και τον πατέρα της στην αρχή, που συγκινητική μεν, αλλά δεν πρόσφερε τίποτα δε).

 

Βγαίνω κάπως αρνητικός, :P αλλά τους τα 'χω μαζεμένα. Σχεδόν γκρέμισαν μια σειρά που είχε ανέβει πάρα πολύ στη δεύτερη season της. Ακόμα προτιμώ να δω Gemma, Clay και λοιπούς (παλιο)χαρακτήρες και το έξυπνο χιούμορ που με πιάνει απροετοίμαστο μερικές φορές, από το να πιάσω άλλη σειρά, αλλά η σειρά κατά τη γνώμη μου πρέπει να κλείσει αυτή την παρένθεση το συντομότερο και εντελώς στεγανά και να μην ξανααναφερθεί κανείς σε αυτή. (υποθέτω όμως ότι η 3η season θα πάει χαμένη έτσι)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 3η season για μένα είναι η μια απογοήτευση πάνω στην άλλη. Τις περισσότερες φορές συμβαίνουν απαράδεκτα γεγονότα ή οι χαρακτήρες αντιδρούν/δικαιολογούν πράξεις και κίνητρα με τόσο αφύσικο και παράλογο τρόπο που σε μένα περνάει ότι "ναι, αυτός τώρα θα κάνει αυτό, γιατί έχουμε να βγάλουμε 13 επεισόδια στη season και εν τέλει με λίγο μπλα μπλα όλα δικαιολογούνται". Αλλά το μπλα μπλα τελικά καταλήγει να εκθέτει στεγνά και τον χαρακτήρα και το σενάριο.

 

Από την αρχή δεν μου άρεσε το κεντρικό θέμα της season (ή το κεντρικό κίνητρο), ενώ έχουμε σχεδόν ξεχάσει το πιο γαμάτο theme της σειράς (imho anyway) που είναι

 

το πώς θα εξυγιανθεί το club -αν υπάρχει ακόμα ελπίδα βέβαια.

Το they took my son they took my son, πέρα του ότι παραπέμπει σε "παιδικά τραύματα" άλλης γνωστής σειράς, το χειρίστηκαν ΑΠΑΙΣΙΑ (άσε που δεν έπρεπε καν να το εισάγουν πρώτα πρώτα). Και όταν έφτασαν, όπως έφτασαν στο Belfast, ο παπάς (που φαίνεται κορυφαία φυσιογνωμία, αλλά ο ρόλος του μέχρι τώρα ήταν πολύ θολός και τι να σου κάνει η επιβλητική μορφή αν σε έχουν βάλει εμβόλιμο να λες διάφορα άκυρα) ουσιαστικά εκβιάζει τον Jax για το γιο του, με τον Jax να το δέχεται στωικά και ήσυχα. "Δεν έχω άλλη επιλογή" και αηδίες. Γραμμική πλοκή, ούτε μια έξυπνη κίνηση από τους SAMCRO.

 

Πώς δεν σκοτώθηκε κανείς τους (ενώ το SAMBEL -που από ό,τι φαίνεται προς τα εμάς ήταν ουσιαστικά ΔΥΟ τύποι που και οι δύο ήταν προδότες), είναι απορίας άξιο.

 

Ο δε McGee, μπορεί να ήταν founding member, αλλά ρε γμτ, τί είδαμε εμείς από αυτόν που να τον κάνει χαρακτήρα που να μας ενδιαφέρει. Μόνο τις σκευωρίες του, άντε και μια καλή σκηνή με την Mo. Και στο τελευταίο του επεισόδιο βγήκε ως δειλός και μονοδιάστατος.

 

Και στο καπάκι/παράλληλα έχουμε κάποιες "ιστορίες" (επιστροφή στο σαπούνι της πρώτης season) με την έγκυο Tara (που την κρατούν απαγωγείς σε υπόγειο) και τα "ετεροθαλή αδέλφια" -τι φιάσκο και αυτό με το ΜΕΓΑΛΟ και ΦΟΒΕΡΟ μυστικό που έσκασε σαν σιωπηλή πορδή. (Και ξεχνώ εντελώς την ιστορία με την Gemma και τον πατέρα της στην αρχή, που συγκινητική μεν, αλλά δεν πρόσφερε τίποτα δε).

 

Βγαίνω κάπως αρνητικός, :P αλλά τους τα 'χω μαζεμένα. Σχεδόν γκρέμισαν μια σειρά που είχε ανέβει πάρα πολύ στη δεύτερη season της. Ακόμα προτιμώ να δω Gemma, Clay και λοιπούς (παλιο)χαρακτήρες και το έξυπνο χιούμορ που με πιάνει απροετοίμαστο μερικές φορές, από το να πιάσω άλλη σειρά, αλλά η σειρά κατά τη γνώμη μου πρέπει να κλείσει αυτή την παρένθεση το συντομότερο και εντελώς στεγανά και να μην ξανααναφερθεί κανείς σε αυτή. (υποθέτω όμως ότι η 3η season θα πάει χαμένη έτσι)

 

 

Στην προοπτική των sons να πεταχτούν μέχρι το Belfast δέχτηκα το plot της 3ης στωικά.

 

Παρόλα αυτά, πραγματικά μας "έβγαλαν" την πίστη σε όλη τη σεζόν, μέχρι να φτάσουμε να δούμε κάτι της προκοπής και τελικά κι αυτό δεν ήταν αρκετό. Θυμάμαι που σε παλιό post έλεγα για την φρεσκάδα της σειράς, και το βηματισμό της και ξενερώνω. Ακόμα βλέπουμε επεισόδια με τα καύσιμα των προηγούμενων σεζόν μου φαίνεται.

 

 

Κι εγώ περίμενα περισσότερα από τον priest, αλλά και από τον first nine που τελικά δεν μας έδωσε τίποτα. Απλά άφησε μια αίσθηση ότι ο χαρακτήρας θα μπορούσε να είναι γαμάτος.

 

 

Άσχετο, πρόσεξατε τον Happy που στην σκηνή

με τον βασανισμό, γελάει; :lol: psycho killer, que'st que c'est

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ με την τρίτη δεν είμαι ευχαριστημένος. Μέχρι την μέση της σεζόν δεν με ενθουσίαζε καθόλου. Είχαν και κάτι άκυρα side stories αλλα και ένα main story που δεν ξέραν που πατούσε.

 

Απο τότε που πήγαν στο Belfast, τουλάχιστον έχουμε λίγη δράση και bikers in action πάλι οπότε χώνεψα το ότι γενικά η σεζόν είναι απογοήτευση και κρατήθηκα μαυτά. Συμφωνώ ότι ο παπάς και McGee έπρεπε να αναπτυχθούν περισσότερο, αλλα αφού ήδη είχαμε "θάψει" την σεζόν το προσπερνάω ΚΑΙ αυτό...

 

Το ότι ήταν προδότης, η εμφάνιση της ετεροθαλής αδερφής και η κατάληξη της Tara είναι απλά εισαγωγικά για το πως θα αλλάξει ο Jax το MC με βάση τον John... Ελπίζω.

 

Άσχετο, πρόσεξατε τον Happy που στην σκηνή

με τον βασανισμό, γελάει; :lol: psycho killer, que'st que c'est

 

Χαχα, το πρόσεξα και εγώ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πόσο βαρετή σεζόν, πόσο βαρετή!!! Έχει μείνει άλλο ένα επεισόδιο και πραγματικά δεν θα στεναχωριόμουν καθόλου αμα καταστρεφόταν όλο το υλικό και δεν παιζόταν ποτέ.

 

Το όλο story της ήταν μία προβλέψιμη βαρεμάρα, όλοι το λέγαμε εξαρχής, όλοι πέσαμε μέσα. Τα side story μία απ'τα ίδια. Κατάφεραν αγαπημένους χαρακτήρες να τους κάνουν καρικατούρες. Πλέον ο Jacks μου την δίνει στα νέυρα (αυτός ο άνθρωπος πλένει ποτε το μαλλί του - άκυρο αλλα το σκεφτόμουνα τώρα που έβλεπα το 11), Opie λές και δεν υπήρχε στην σεζόν, η Gemma μας βγήκε πολύ γαμάω και δέρνω και δεν συμμαζεύομαι και η σκατόφατσα φακλανοκωλού Tara μία απο τα ίδια, βαρετή και άσχημη.

 

Πραγματικά σκέφτομαι την 2ρη σεζόν και νομίζω οτι ήταν άλλη σειρά. Αρε τι ωραίες στιγμές που περνάγαμε πέρσι.

 

Κάτι τελευταίο, ακόμα και το theme song καταστρέψανε. Ρε μπάς και το κάνουν επίτηδες.

 

Υ.Γ. Άντε γεια... (μόνο αυτό έχω να πώ)

Επεξ/σία από RottenLungs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Συμφωνώ. Το επεισόδιο είχε ακριβώς μια καλή εξέλιξη (που βασίστηκε σε χαζό σεναριακό τέχνασμα) και δύο-τρεις μεγάλες χοντράδες.

 

btw, εγώ τώρα είδα αυτό το blog post του Kurt Sutter, που είχε γίνει από το Σεπτέμβρη:

My initial impression from the social networks is that this season seems to be dividing the brains from the brawn. Fans that come to show for character, relationship, emotional arcs and the mythology are relishing the twists, turns and reveals of season three. The viewers who show up for some sort of cathartic testosterone rush seem to be a little disappointed in the direction we are going in. They're Their comments suggest a desire for the exact same thing we did in the first two seasons -- same story dynamics, same character tensions, same results. I understand that and I guess it's a risk to push the boundaries of the show. But I have a very specific narrative vision for Sons of Anarchy and if I am lucky enough to get seven seasons, the events in season three are crucial to that overall arc. I hope those viewers stick around. Season three continues to ramp up the stakes and I think most folks will find the payoff very gratifying.

 

Wow. Και αχαχαχαχχχααχαχα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρίμα...

 

Κρίμα γιατί

κατέστρεψαν και το vision του John Teller στο τελευταίο.. Εντάξει το σκοτώσανε φέτος. Αλλά ήλπιζα τουλάχιστον σε μια καλή 4η. Πάει και αυτό

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...