Προς το περιεχόμενο

Dragon Age 2


kostacurtas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις έπαιξα το demo και θυμήθηκα τι τρελές καύλες είχα τραβήξει παίζοντας το πρώτο.......Στο site της cd media βλέπω μόνο απλή έκδοση....για signature - δεν ξέρω αν βγαίνει στα pc - γνωρίζει κανένας που μπορούμε να βρούμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 714
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά, για τα περι Dragon Age ώς πνευματικός διάδοχος των Baldur's Gate, πραγματικά όμως ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ.

 

Μιλάμε για τελείως μούφα διαφημιστικό κόλπο και αποτελεί το κύριο λόγο για την έντονη απογοήτευση αυτών που πιστέψαν ότι θα βίωναν παιχνίδι τύπου Baldur's Gate με νέα γραφικά.

 

Το Dragon Age είναι ένα KOTOR με Fantasy θεματολογία και απλούστευση του παιχνιδιού για να είναι πιό προσιτό στο ευρύ κοινό.

 

Αυτό δεν σημαίνει ότι το παιχνίδι δεν είναι καλό, όμως σίγουρα μπορώ να καταλάβω τους βετεράνους RPG-άδες που απογοητεύονται.

 

Δυστυχώς το casual-ίκι μπήκε για τα καλά στα εξ'απανέκαθεν hardcore genres και τις παλιές καλές εποχές τις βλέπω να χάνονται στο παρελθόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου εξηγεί κάποιος πώς γινεται το παιχνιδι να κοστίζει περισσότερο για να το κατεβάσεις (νομίμως) απ'το να το αγοράσεις σε συσκευασία;

 

35ε καλά είναι πάντως...

 

Y.G. μολις ειδα πως το play.com δεν στελνει ελλάδα πράγματα αξίας πάνω απο 30λίρες...Ελα λίγο;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, για τα περι Dragon Age ώς πνευματικός διάδοχος των Baldur's Gate, πραγματικά όμως ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ.

 

Μιλάμε για τελείως μούφα διαφημιστικό κόλπο και αποτελεί το κύριο λόγο για την έντονη απογοήτευση αυτών που πιστέψαν ότι θα βίωναν παιχνίδι τύπου Baldur's Gate με νέα γραφικά.

 

Το Dragon Age είναι ένα KOTOR με Fantasy θεματολογία και απλούστευση του παιχνιδιού για να είναι πιό προσιτό στο ευρύ κοινό.

 

Αυτό δεν σημαίνει ότι το παιχνίδι δεν είναι καλό, όμως σίγουρα μπορώ να καταλάβω τους βετεράνους RPG-άδες που απογοητεύονται.

 

Δυστυχώς το casual-ίκι μπήκε για τα καλά στα εξ'απανέκαθεν hardcore genres και τις παλιές καλές εποχές τις βλέπω να χάνονται στο παρελθόν.

 

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου εξηγεί κάποιος πώς γινεται το παιχνιδι να κοστίζει περισσότερο για να το κατεβάσεις (νομίμως) απ'το να το αγοράσεις σε συσκευασία;

 

35ε καλά είναι πάντως...

 

Y.G. μολις ειδα πως το play.com δεν στελνει ελλάδα πράγματα αξίας πάνω απο 30λίρες...Ελα λίγο;;;

Δοκίμασες να παραγγείλεις κι έφαγες πόρτα; Αν σ ενδιαφέρει η αγορά του, προχώρα στην παραγγελία του και βλέπεις.

 

Όσο για το BG vs DA, νομίζω ότι καλύφθηκα απ τους προλαλήσαντες. Ελπίζω το ίδιο και γι αυτούς με «προβλήματα κατανόησης».

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασες να παραγγείλεις κι έφαγες πόρτα; Αν σ ενδιαφέρει η αγορά του, προχώρα στην παραγγελία του και βλέπεις.

 

Όσο για το BG vs DA, νομίζω ότι καλύφθηκα απ τους προλαλήσαντες. Ελπίζω το ίδιο και γι αυτούς με «προβλήματα κατανόησης».

 

Oxi ακριβως φίλε μου. Είδα τις χώρες όπου στέλνουν, και στην Ελλάδα είχε δίπλα ένα αστερίσκο.

Και στο αστερίσκο απο κάτω έγραφε "συγνώμμη πανω απο 30λιρες δεν αποστέλουμε στην Ελλάδα"...

 

Για το άλλο θέμα έχεις κάποια άποψη; Το οτι απο την ίδια σελίδα κοστίζει ακριβότερα να κατεβάσεις το παιχνιδι, απο το να στο αποστείλουν σε κανονική συσκευασία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου εξηγεί κάποιος πώς γινεται το παιχνιδι να κοστίζει περισσότερο για να το κατεβάσεις (νομίμως) απ'το να το αγοράσεις σε συσκευασία;

 

35ε καλά είναι πάντως...

 

Y.G. μολις ειδα πως το play.com δεν στελνει ελλάδα πράγματα αξίας πάνω απο 30λίρες...Ελα λίγο;;;

 

Πάρτο μέσω amazon.co.uk το έχει στις 28 λίρες

 

http://www.amazon.co.uk/Dragon-Age-2-PC-DVD/dp/B003VM8HFE/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1298973295&sr=8-2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oxi ακριβως φίλε μου. Είδα τις χώρες όπου στέλνουν, και στην Ελλάδα είχε δίπλα ένα αστερίσκο.

Και στο αστερίσκο απο κάτω έγραφε "συγνώμμη πανω απο 30λιρες δεν αποστέλουμε στην Ελλάδα"...

 

Για το άλλο θέμα έχεις κάποια άποψη; Το οτι απο την ίδια σελίδα κοστίζει ακριβότερα να κατεβάσεις το παιχνιδι, απο το να στο αποστείλουν σε κανονική συσκευασία;

Δοκίμασε να το παραγγείλεις, δε χάνεις κάτι. Δεν είναι standard πολιτική τους, έχω την εντύπωση πως αναφέρεται για να χουν το δικαίωμα να την εξασκούν κατά το δοκούν. Έχω παραλάβει αντικείμενα αξίας 40-50€ χωρίς πρόβλημα. Εξάλλου έχει κάτω από 30 λίρες, τώρα το δα (στο play.com δεν υπάρχει σαφής ισοτιμία λίρας-ευρώ απ ό,τι έχω καταλάβει).

 

Για το άλλο θέμα, τι να σου πω. Είναι σχετικά συνηθισμένο πάντως να βρίσκεις ν αγοράσεις το δισκάκι με κουτί και τα παρελκόμενα σε χαμηλότερη τιμή από το digital download. Ειδικά εφόσον το steam χτυπάει στις τιμές τα παιχνίδια που δεν είναι σε προσφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το άλλο θέμα έχεις κάποια άποψη; Το οτι απο την ίδια σελίδα κοστίζει ακριβότερα να κατεβάσεις το παιχνιδι, απο το να στο αποστείλουν σε κανονική συσκευασία;

 

Έχω εγώ άποψη. Μια κοροϊδία και μισή. Εκμεταλλεύονται όσους θέλουν να έχουν το παιχνίδι άμεσα και σίγουρα (γιατί η αλήθεια είναι ότι με τα ελληνικά ΕΛΤΑ και τους αλαφροχέρηδες ελληνάρες γείτονες υπάρχει πάντα ένα κάποιο ρίσκο)

 

Τους τίτλους που έχω σε digital μορφή, τους έχω μόνο και μόνο επειδή τους έβρισκα σε πολύ χαμηλότερη τιμή από τη retail έκδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kατάλαβα,ίσως κάτι τέτοιο να "παίζει" οπως λεει ο ερωδιός.

 

Καλή η τιμή του αμαζον για το φιλο που το πρότεινε,αλλά δεν έχω καλή εμπειρία με το χρόνο αποστολής του δεμάτων απο αυτους.

Αν ειναι να παρω το παιχνιδι και να μου ερθει 15-20 ημέρες μετά, καλύτερα να το κατεβάσω με 5ε παραπάνω κι ας με πιάνουν κορόιδο.

 

Θα περιμένω να δώ πόσο θα έχει και Ελλάδα και βλέπουμε.

 

Κατα κύριο λόγο αν κάποιος απο σάς εχει ξανα-ψωνίσει παιχνίδια απο εξωτερικό ποιο σαιτ προτείνει απο θέμα γρήγορης/δωρεάν αποστολής;

 

Απο Steam δεν παιζει τιποτα??

 

Steam - 49.99e (φαρμακείο!)

game.co.uk - 29.99+2.95λ και 34.99λ για κατέβασμα

gamestation.co.uk - 29.99+2.95λ

play.com - 36.49ε

direct2drive.co.uk - 29.95λ (κατέβασμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα κύριο λόγο αν κάποιος απο σάς εχει ξανα-ψωνίσει παιχνίδια απο εξωτερικό ποιο σαιτ προτείνει απο θέμα γρήγορης/δωρεάν αποστολής;

 

http://www.blahdvd.com/Games/Dragon-Age-II-PC/DRAGE2PC/product.htm

 

Αλλά σε τιμή ούτε κρύο, ούτε ζέστη.

 

Και για το game.co.uk έχω καλή άποψη, πόσο μάλλον όταν στο παρέχει σε τέτοια τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά όπως είπε πριν και κάποιος άλλος , σε όποιον αρέσει το αγοράζει , σε όποιον δεν αρέσει απλά δεν ασχολείται...Η δική μου άποψη είναι πως το Origins είχε ως μόνο μειονέκτημα(το λέω αυτό χωρίς να έχω παίξει άλλο παιχνίδι του είδους) το ότι οι κινήσεις των warrior στη μάχη ήταν εξαιρετικά αργές..Τώρα αυτό το διορθώσανε αλλά χαλάσανε και το στυλ των υπολοίπων class αφού πλέον και ο mage κάνει ακροβατικά..

 

Εννοείται όποιος δεν του αρέσει δεν το αγοράζει. Δεν σημαίνει ότι δεν μπορούμε να κρίνουμε όμως.

 

Δεν εχεις καταλαβει οτι μονο εσυ μιλας για το.. πως το ειπαν? Α ναι Baldurs Gate.. Κανεις δεν το ανεφερε στο θεμα που λεγεται Dragon Age 2..

 

Το DA2 είναι sequel του DA:O το οποίο λανσαρίστηκε σαν πνευματικός απόγονος του Baldur's Gate οπότε έχει κάθε δικαίωμα να το αναφέρει στο thread. Όχι ότι το παιχνίδι δεν ήταν καλό αλλά υπήρχε πολύς κόσμος (και εγώ μέσα σε αυτούς) που ασχολήθηκε με το παιχνίδι ακριβώς για αυτό το λόγο. Προσωπικά ίσως να το αγόραζα και χωρίς το θέμα BG2, αλλά αυτό με τράβηξε. Και όσον αφορά τη μετάφραση που έκανες από τα Αγγλικά και το ειρωνικό σχόλιο για το θέμα της κατανόησης, γιατί δεν ανέφεραν απλά "DA:O uses a pause-and-play tactical combat system." ? Το κομάτι "ως πνευματικός απόγονος" μπήκε επίτηδες ακριβώς για να προσελκύσει παραπάνω κόσμο, οπότε μπορούμε κάλλιστα να το συγκρίνουμε με το Baldur's Gate και να το κατηγορούμε.

 

Επίσης, ασχέτως BG2, το DA2 λανσάρεται ως RPG όχι ως "hack'n'slash RPG", "action RPG" ή οτιδήποτε άλλο. Υπάρχουν κάποια στοιχεία που χαρακτηρίζουν ένα RPG και το DA2 (όπως το βλέπουμε στο demo τουλάχιστον) δεν τα πληρεί. Αυτό κατακρίνουμε. Όλα αυτά δεν είναι "προσωπική άποψη" αλλά αυτά που περιμένεις να δεις όταν ακούς RPG.

 

Αν παραβλέψουμε τις παραπλανητικές τακτικές της BioWare/EA, το DA:O ήταν ωραίο παιχνίδι που εύκολα παίζεις ξανά και ξανά, και το DA2 φαίνεται να είναι πολύ ευχάριστο "action RPG".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και το TheHut.com

 

http://www.thehut.com/games/platforms/pc/dragon-age-2/10225748.html

 

Πολύ καλό, αξιόπιστο (έχω παραγγείλει αρκετές φορές), με πολύ καλές τιμές και από ότι βλέπω για το συγκεκριμένο έχει και free delivery.

 

Τελευταία παραγγελία που είχαμε κάνει για PS3 games ήρθε σε περίπου 6 μέρες (~4 εργάσιμες!).

Τώρα αυτό επειδή είναι προπαραγγελία, δεν ξέρω, μπορεί να το στέλνουν πριν την ημερομηνία κυκλοφορίας και να σκάει νταν (κάτι τέτοιο λέει). Βέβαια εδώ είναι Ελλάδα, οπότε δύσκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και το TheHut.com

 

http://www.thehut.com/games/platforms/pc/dragon-age-2/10225748.html

 

Πολύ καλό, αξιόπιστο (έχω παραγγείλει αρκετές φορές), με πολύ καλές τιμές και από ότι βλέπω για το συγκεκριμένο έχει και free delivery.

 

Τελευταία παραγγελία που είχαμε κάνει για PS3 games ήρθε σε περίπου 6 μέρες (~4 εργάσιμες!).

Τώρα αυτό επειδή είναι προπαραγγελία, δεν ξέρω, μπορεί να το στέλνουν πριν την ημερομηνία κυκλοφορίας και να σκάει νταν (κάτι τέτοιο λέει). Βέβαια εδώ είναι Ελλάδα, οπότε δύσκολο.

Δεν θα σκασει "μπαμ" εφοσων λεει οτι θα ερθει στις 11 ενω το παιχνιδι βγαινει στις 8..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...