Προς το περιεχόμενο

Να κλειδωνετε τις πορτες ασφαλειας


Evgenios1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστώ πολύ πολύ για τη βοήθειά σου!!!

Απλά έχει πέσει πάνω μου το βάρος για τις προσφορές/προδιαγραφές και προσπαθώ να κάνω το καλύτερο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3.5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

δε νομιζω καποιος απο τους "επωνυμους" πορταδες να σου βαλει τετοιο κυλινδρο :D

 

επισης, αν βρεχεται η πορτα θελει προσοχη η επιλογη υλικων ! (γενικα, οχι μονο εξω) !

 

τελος, παρε γνωμη και απο Siamo γιατι αν μιλαμε για 3Κ γι'αυτο που εδειξες, εχει καλυτερη τιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Golden Door μου είπε για cisa astral...

Το καλό είναι οτι η πόρτα και γενικά η είσοδος είναι προστατευμένη από τις καιρικές συνθήκες (κάτω από πυλωτή)

οπότε κινδυνεύει μόνο από νερά καθαριότητας κτλ....Υπάρχει η επιλογή με επένδυση αλουμινίου (πιο ακριβό) και μετα σε laminate...

Ας ρωτήσω και τον siamo....τσάμπα είναι....η ερώτηση.... :-D

 

υ.γ. Δυστυχώς λόγω της ιδιομορφίας της εισόδου (πόρτα με δεξιά τα τζαμια και τα σταθερά) δεν υπάρχει (μάλλον)

άλλη επιλογή και τα 3Κ είναι μονόδρομος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ζητησετε μια απλη πορτα ασφαλειας. οσο πιο απλη γινεται.

δε νομιζω να χρειαζεστε τα ιδια πραγματα με ενα διαμμερισμα.

επισης, ακομη κι αν σας πουν οτι θα μοιαζει με σουπερ ασφαλειας, δε θα ειναι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε πόρτα ασφαλείας μετά τη αλλαγή της κλειδαριάς από επαγγελματία κλειδαριά με νέου τύπου η πόρτα άρχισε μετά από καιρό και τρίζει πολύ ενοχλητικά ,το wd40 δεν έκανε τίποτα ,τι θα προτείνατε;

Ευχαριστώ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελος, παρε γνωμη και απο Siamo γιατι αν μιλαμε για 3Κ γι'αυτο που εδειξες, εχει καλυτερη τιμη.

 

Το λοιπόν...

Ο Σιάμος μου δίνει την extra-1 valida + SIAMO AUTO LOCK GEAR – MOTORISED (νέας γενιάς) ή ASSA ABLOY ΗΛΕΚΤΡΟΜΗΧΑΝΙΚΗ (νέας γενιάς) στα ίδια λεφτά με Golden και είναι φθηνότερος από Blokaport....

Βέβαια δεν αναφέρει τι κύλινδρο και τι defender δίνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε πόρτα ασφαλείας μετά τη αλλαγή της κλειδαριάς από επαγγελματία κλειδαριά με νέου τύπου η πόρτα άρχισε μετά από καιρό και τρίζει πολύ ενοχλητικά ,το wd40 δεν έκανε τίποτα ,τι θα προτείνατε;

Ευχαριστώ,

Φαντάζομαι το τρίξιμο ακούγεται όχι από τους μεντεσέδες αλλά όταν γυρνάς το κλειδί και βγαίνουν-μαζεύουν οι πίροι, σωστά?

Αν ναι, μάλλον το τρίξιμο το προκαλούν οι πίροι/εκτροπείς πάνω και κάτω από την κλειδαριά. WD-40 δοκίμασες να βάλεις εκεί?

Έχει αναφερθεί από τον mclein ότι στην κεντρική κλειδαριά δεν πρέπει να ρίχνουμε κάποιο λιπαντικό, παρά μόνο στους πίρους πάνω και κάτω.

 

Το λοιπόν...

Ο Σιάμος μου δίνει την extra-1 valida + SIAMO AUTO LOCK GEAR – MOTORISED (νέας γενιάς) ή ASSA ABLOY ΗΛΕΚΤΡΟΜΗΧΑΝΙΚΗ (νέας γενιάς) στα ίδια λεφτά με Golden και είναι φθηνότερος από Blokaport....

Βέβαια δεν αναφέρει τι κύλινδρο και τι defender δίνει...

Εκτός κι αν έχει αλλάξει κάτι, αυτό το defender χρησιμοποιεί. Σε γενικές γραμμές είναι πιο ενισχυμμένο από το μέσο defender που βάζουν οι περισσότεροι πορτάδες (πχ cisa, securemme αξίας 20-30€). Φυσικά, είναι υπεραρκετό για κεντρική πόρτα πολυκατοικίας.

Έχει αναφερθεί στο forum τους τελευταίους μήνες, ότι από κυλίνδρους βάζει ή Mottura Champion Pro ή κάποιον CES. Νορμάλ κύλινδροι δηλαδή, σαν τον Cisa Astral S και ίιισως λίγο καλύτεροι. 

 

Τέλος, το μοντέλο Extra-1 valida(αριστερή πόρτα) είναι υπερβολή (κατά την άποψη μου) για κεντρική είσοδο πολυκατοικίας. 

Όλες οι πόρτες του Σιάμου, είναι ιδιαίτερα ενισχυμένες στο σημείο της κλειδαριάς (η κλειδαριά προστατεύεται από 7mm διαφόρων μετάλλων και επίσης, όλα τα μοντέλα του, έχουν οριζόντιους κοιλοδοκούς στο ύψος της κλειδαριάς. Που σημαίνει ότι είναι πολύ δύσκολο να στρεβλωθεί η πόρτα. Που σημαίνει, ότι και το μοντέλο atros που είναι και το φθηνότερο, είναι επαρκές και αρκετά πιο οικονομικό λογικά.

Το sweet spot, είναι το μοντέλο "Παραγωγικός τύπος" το οποίο όμως και πάλι θεωρώ ότι είναι υπερβολή για κεντρική είσοδο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε πόρτα ασφαλείας μετά τη αλλαγή της κλειδαριάς από επαγγελματία κλειδαριά με νέου τύπου η πόρτα άρχισε μετά από καιρό και τρίζει πολύ ενοχλητικά ,το wd40 δεν έκανε τίποτα ,τι θα προτείνατε;

Ευχαριστώ,

 

αν τριζει στους μεντεσεδες, δε βαζεις τιποτα και σε 4-5 μερες θα σταματησει.

αν τριζει στους πυρους, επανω / κατω, βαζειs wd-40 με μετρο κ θα σταματησει το περισσοτερο.

ο συναδελφος τι ειπε για το σεναριο ;

 

 

Το λοιπόν...

Ο Σιάμος μου δίνει την extra-1 valida + SIAMO AUTO LOCK GEAR – MOTORISED (νέας γενιάς) ή ASSA ABLOY ΗΛΕΚΤΡΟΜΗΧΑΝΙΚΗ (νέας γενιάς) στα ίδια λεφτά με Golden και είναι φθηνότερος από Blokaport....

Βέβαια δεν αναφέρει τι κύλινδρο και τι defender δίνει...

 

δεν εχει σημασια ο κυλινδρος σε αυτοματα κλειδωματα πολυκατοικιων. αν ηταν προσωπικο διαμμερισμα, να γινοταν θεμα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στο forum,

 

θέλω να αλλάξω κύλινδρο ασφαλείας σε πόρτα ασφαλείας.

Αυτή τη στιγμή φοράει το Dierre New Power.

Δεν έχω καθόλου γνώσεις γύρω από το συγκεκριμένο θέμα και ψάχνοντας βρήκα πολλές πληροφορίες εδώ.

Σκεφτόμουν μέχρι στιγμής να τοποθετήσω τον ίδιο (Dierre New Power), μήπως όμως είναι μία ευκαιρία να πάω σε κάτι πιο αξιόλογο?

Τι θα προτείνανε και οι ειδικοί? Ο συγκεκριμένος κύλινδρος αξίζει τα χρήματά του (τον βρίσκω γύρω στα 80 ευρώ +τοποθέτηση)?

Όσον αφορά το budget, μπορώ να κινηθώ και πάνω από τα 100 ευρώ, αρκεί να θεωρήσω ότι αξίζει η διαφορά στην τιμή.

Με μια γρήγορη ματιά βλέπω τις Keso 4000s / Cisa AP3 S / Cisa rs3 s (αν κ ξεφεύγει λίγο το budget).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός κι αν έχει αλλάξει κάτι, αυτό το defender χρησιμοποιεί. Σε γενικές γραμμές είναι πιο ενισχυμμένο από το μέσο defender που βάζουν οι περισσότεροι πορτάδες (πχ cisa, securemme αξίας 20-30€). Φυσικά, είναι υπεραρκετό για κεντρική πόρτα πολυκατοικίας.

Έχει αναφερθεί στο forum τους τελευταίους μήνες, ότι από κυλίνδρους βάζει ή Mottura Champion Pro ή κάποιον CES. Νορμάλ κύλινδροι δηλαδή, σαν τον Cisa Astral S και ίιισως λίγο καλύτεροι. 

 

defender σιαμο = defender monolito rok

 

αν τοποθετησει STS / CES, τοτε ειναι οι ατσαλινες εκδοσεις με πατενταρισμενο προφιλ = astral s αλλα ο τελευταιος ελευθερο προφιλ.

 

mottura champion εχει σταματησει 1 χρονο να πουλαει !

Καλημέρα στο forum,

 

θέλω να αλλάξω κύλινδρο ασφαλείας σε πόρτα ασφαλείας.

Αυτή τη στιγμή φοράει το Dierre New Power.

Δεν έχω καθόλου γνώσεις γύρω από το συγκεκριμένο θέμα και ψάχνοντας βρήκα πολλές πληροφορίες εδώ.

Σκεφτόμουν μέχρι στιγμής να τοποθετήσω τον ίδιο (Dierre New Power), μήπως όμως είναι μία ευκαιρία να πάω σε κάτι πιο αξιόλογο?

Τι θα προτείνανε και οι ειδικοί? Ο συγκεκριμένος κύλινδρος αξίζει τα χρήματά του (τον βρίσκω γύρω στα 80 ευρώ +τοποθέτηση)?

Όσον αφορά το budget, μπορώ να κινηθώ και πάνω από τα 100 ευρώ, αρκεί να θεωρήσω ότι αξίζει η διαφορά στην τιμή.

Με μια γρήγορη ματιά βλέπω τις Keso 4000s / Cisa AP3 S / Cisa rs3 s (αν κ ξεφεύγει λίγο το budget).

 

ποσα κλειδια χρειαζεσαι ; αν βολευουν 3 κλειδια μπορεις να πας σε ap3s / ap4s ανετα στα λεφτα που αναφερεις.

η διασταση που χρειαζεσαι ειναι 30/50 ; λογικα ειναι σε dierre κλειδαρια, οποτε να εισαι σιγουρος.

mauer nw4 / scudo dck / οι αλλες επιλογες σε νορμαλ τιμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποσα κλειδια χρειαζεσαι ; αν βολευουν 3 κλειδια μπορεις να πας σε ap3s / ap4s ανετα στα λεφτα που αναφερεις.

η διασταση που χρειαζεσαι ειναι 30/50 ; λογικα ειναι σε dierre κλειδαρια, οποτε να εισαι σιγουρος.

mauer nw4 / scudo dck / οι αλλες επιλογες σε νορμαλ τιμες.

 

 

Όχι, χρειάζονται παραπάνω κλειδιά, θα βγάλω έξτρα δλδ αναγκαστικά, είτε πάρω σετ με 3 είτε με 5 κλειδιά.

Διάσταση ναι, συμφωνώ πάω σε 30/50 να είμαι σίγουρος, όπως είναι και η ήδη υπάρχουσα δλδ.

 

Μεταξύ Keso 4000S / Mauer NW4 / Cisa AP3 S τι θα επιλέγατε? 

 

Η Dierre New Power θεωρείται αξιόπιστη λύση? Αξίζει να ξαναπάρω την ίδια δλδ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, χρειάζονται παραπάνω κλειδιά, θα βγάλω έξτρα δλδ αναγκαστικά, είτε πάρω σετ με 3 είτε με 5 κλειδιά.

Διάσταση ναι, συμφωνώ πάω σε 30/50 να είμαι σίγουρος, όπως είναι και η ήδη υπάρχουσα δλδ.

 

Μεταξύ Keso 4000S / Mauer NW4 / Cisa AP3 S τι θα επιλέγατε? 

 

Η Dierre New Power θεωρείται αξιόπιστη λύση? Αξίζει να ξαναπάρω την ίδια δλδ?

 

λογω κλειδιων θα πηγαινα σε Nw4 ή Ap3s αλλα και τα δυο σε 5 κλειδια αρχικα.

 

καλος κυλινδρος ο DNP αλλα γιατι να δωσετε 80€, οταν με 100€ παιρνετε κατι σαφως καλυτερο ;

 

υγ - rs3s, dck κ οτι βγαινει στο εξωτερικο καλυτερα να το αφησετε στην ακρη γιατι τα μεταφορικα ειναι τσουχτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Σιάμος μου δίνει την extra-1 valida + SIAMO AUTO LOCK GEAR – MOTORISED (νέας γενιάς) ή ASSA ABLOY ΗΛΕΚΤΡΟΜΗΧΑΝΙΚΗ (νέας γενιάς) στα ίδια λεφτά με Golden και είναι φθηνότερος από Blokaport....

 

Σχετικά με τις κλειδαριές...τι να προτιμήσω από τις παραπάνω....αν πάω με Σιάμο...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογω κλειδιων θα πηγαινα σε Nw4 ή Ap3s αλλα και τα δυο σε 5 κλειδια αρχικα.

 

καλος κυλινδρος ο DNP αλλα γιατι να δωσετε 80€, οταν με 100€ παιρνετε κατι σαφως καλυτερο ;

 

υγ - rs3s, dck κ οτι βγαινει στο εξωτερικο καλυτερα να το αφησετε στην ακρη γιατι τα μεταφορικα ειναι τσουχτερα.

 

Αγορά θα γίνει από ελληνικό κατάστημα, δεν κοιτάζω καθόλου για εξωτερικό.

Συμφωνώ, αν με τα 100 παίρνεις κάτι σαφώς καλύτερο, θα το προτιμήσω. Και μιλάμε για 5 κλειδιά και ότι εξτρα χρειαστώ.

Πάντως από ότι καταλαβαίνω από αυτούς τους τρεις κυλίνδρους (Keso 4000S / Mauer NW4 / Cisa AP3 S) δεν ξεχωρίζει κάποιος, οπότε σε ότι και να καταλήξω θα θεωρείται μία λογική επιλογή.

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και το ενδιαφέρον σας!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...