Προς το περιεχόμενο

Να κλειδωνετε τις πορτες ασφαλειας


Evgenios1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα σας μια συμβουλη αν μπορειτε.

Σε πορτα 15 + ετων οι πανω πυροι ασφαλειας μετατοπιστηκαν μετα απο αποτομο κλεισιμο(κατι ισως εσπασε) κ δεν δουλευει σωστα η κλειδαρεια. πως αποκταμε προσβαση ? για να δουμε τι συμβαινει-εσπασε κλπ?  απο το πλαι? με τρυπανι κλπ...?

Ευχαριστω

 

15 ετων με πολλους πυρους επανω δεν πιστευω να υπαρχει.

 

θεωρητικα μας περιγραφεις το εξης γεγονος :

 

η πορτα σε ανοικτη φαση απο την κασα, ηταν κλειδωμενη και αρα οι πυροι εκτος πορτας.

μετα απο δυνατο κλεισιμο και με κλειδωμενη την πορτα χτυπησε στην κασα με τους πυρους.

το φρεναρισμα αυτο στραβωσε τους πυρους ή κατι εσπασε μεσα σε αυτους. (τις ντιζες δηλαδη, κατι αλλο δεν υπαρχει) !

 

θεωρητικα λοιπον απαντω :

 

δινω πιθανοτητα 1% να φταινε οι πυροι ή να στραβωσαν κλπ.

το προβλημα ειναι στην κλειδαρια ή την πορτα. δυσκολα θα καταλαβεις κατι ανοιγοντας την πορτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3.5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγινε ευχαριστω...

 

τελικα ανοιξες, βρεθηκε το προβλημα ;;;

 

-----------------------------------------------------------

 

viber_image.jpg

 

αυθεντικός 5κλειδος και οχι με 2 κομμενα εξτρα κλειδια ! 

 

θα τον ψαξετε στην αττικη στην τιμη του 3κλειδου, οπως και με τον ap3s !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

για τις πόρτες και τις κλειδαριές ασφαλείας Link.png Site: balomenos έχει κάποιος άποψη; Απο τις διαθέσιμες κλειδαριές ποια είναι η καλύτερη επιλογή; Τι αξίζει να προσέξει κάποιος (άσχετος) κατά την επιλογή μιας πόρτας ασφάλειας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυθεντικός 5κλειδος και οχι με 2 κομμενα εξτρα κλειδια ! 

 

θα τον ψαξετε στην αττικη στην τιμη του 3κλειδου, οπως και με τον ap3s !

 

διαστάσεις? σε 35Χ50 βγαίνει? 

από βαθμό δυσκολίας τι λέει? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαστάσεις? σε 35Χ50 βγαίνει? 

από βαθμό δυσκολίας τι λέει? 

σε 35/50, μονο με 3 κλειδια. 

βαθμο δυσκολιας σε picking ;

ειναι παρομοιος με nw4 - dck - interactive+

Καλησπέρα,

 

για τις πόρτες και τις κλειδαριές ασφαλείας Link.png Site: balomenos έχει κάποιος άποψη; Απο τις διαθέσιμες κλειδαριές ποια είναι η καλύτερη επιλογή; Τι αξίζει να προσέξει κάποιος (άσχετος) κατά την επιλογή μιας πόρτας ασφάλειας;

 

για τις πορτες δεν εχω να πω κατι. πλεον ειναι μετριοτατες και πανακριβες.

απο τις κλειδαριες, η καλυτερη ειναι η Axi Home 3D, με δεδομενο οτι δε θα χρειαστεις κλειδια περαν των 5.

κυριως λογω του κοστους 40€ ~ 60€, αναλογα τον πελατη.

 

η επιλογη δεν εχει τοσο μεγαλη σημασια, η τοποθετηση παιζει το μεγαλυτερο ρολο.

περιμενω να γελασω απο το 2020 και μετα οπου θα εχουμε κλεισει 10 ετη απο τις νεου τυπου !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε 35/50, μονο με 3 κλειδια. 

βαθμο δυσκολιας σε picking ;

ειναι παρομοιος με nw4 - dck - interactive+

 

για τις πορτες δεν εχω να πω κατι. πλεον ειναι μετριοτατες και πανακριβες.

απο τις κλειδαριες, η καλυτερη ειναι η Axi Home 3D, με δεδομενο οτι δε θα χρειαστεις κλειδια περαν των 5.

κυριως λογω του κοστους 40€ ~ 60€, αναλογα τον πελατη.

 

η επιλογη δεν εχει τοσο μεγαλη σημασια, η τοποθετηση παιζει το μεγαλυτερο ρολο.

περιμενω να γελασω απο το 2020 και μετα οπου θα εχουμε κλεισει 10 ετη απο τις νεου τυπου !

 

Εννοείς έχει τόσο να βγάλεις ένα επιπλέον κλειδί μετά από τα 5; Αυτό δεν είναι πρόβλημα για την επιλογή μου, τα 5 είναι αρκετά..

Έχεις να προτείνεις κάποια πιο ποιοτική επιλογή για πόρτα ( εταιρεία; ), ή για συνεργείο τοποθέτησης; Απο τιμές, έχει ~1300Ε μια τέτοια πόρτα με την κλειδαριά που αναφέρεις και με ξύλο (όχι mdf). Αξίζει;

 

Αυτό που αναφέρεις για τις νέου τύπου δεν το καταλαβαίνω καθώς είμαι άσχετος με το θέμα.. Αν μπορείς εξήγησε μου γιατί είμαι στο ψάξιμο για αγορά. Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείς έχει τόσο να βγάλεις ένα επιπλέον κλειδί μετά από τα 5; Αυτό δεν είναι πρόβλημα για την επιλογή μου, τα 5 είναι αρκετά..

Έχεις να προτείνεις κάποια πιο ποιοτική επιλογή για πόρτα ( εταιρεία; ), ή για συνεργείο τοποθέτησης;

 

Αυτό που αναφέρεις για τις νέου τύπου δεν το καταλαβαίνω καθώς είμαι άσχετος με το θέμα.. Αν μπορείς εξήγησε μου γιατί είμαι στο ψάξιμο για αγορά. Ευχαριστώ!

 

τα κλειδια ειναι αρκετα για τωρα. ισχυει το ιδιο και για μετα απο 5 χρονια ;

 

goldendoor - steeldoor - siamos, για επιλογες απο 800 εως 1400 ευρω. 

τα καλυτερα συνεργεια τοποθετησης αυτη τη στιγμη !

 

νεου τυπου = γραναζωτες κλειδαριες με καταπελτη ως συστημα μπλοκαρισματος μετα το κλειδωμα.

 

το γελιο θα ερθει με τις πορτες των 400 - 500 - 600, με κλειδαριες της πλακας κ κυλινδρους 3ετους ζωής.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα κλειδια ειναι αρκετα για τωρα. ισχυει το ιδιο και για μετα απο 5 χρονια ;

 

goldendoor - steeldoor - siamos, για επιλογες απο 800 εως 1400 ευρω. 

τα καλυτερα συνεργεια τοποθετησης αυτη τη στιγμη !

 

νεου τυπου = γραναζωτες κλειδαριες με καταπελτη ως συστημα μπλοκαρισματος μετα το κλειδωμα.

 

το γελιο θα ερθει με τις πορτες των 400 - 500 - 600, με κλειδαριες της πλακας κ κυλινδρους 3ετους ζωής.

Εννοείς ότι οι πιο φθηνές κλειδαριές είναι πιθανό να χαλάσουν μετά από κάποιο καιρό..

Η κλειδαριά axi home 3d είναι ποιοτική και νέου τύπου.

 

Ναι πιστευω με τα 5 κλειδιά είμαι οκ. Σε ευχαριστώ για τις προτάσεις σου, θα πάω για προσφορές!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικα τα κρουσματα στις φθηνες ειναι ηδη αρκετα αλλα οχι ανησυχητικα !

 

η axi home 3d ηταν κατι πρωτοποριακο για την ελλαδα, πλεον ειναι απλως ενα πατενταρισμενο κλειδι.

(το ιδιο ισχυει και για την Omega Plus με τη διαφορα οτι αυτη ανοιγει με πληρη καταστροφη της κλειδαριας)

 

τελος, οποιος θελει να παρει προσφορες και απο 3ους ή συνεργατες των μεγαλων ονοματων,

μπορει να μπει στο douleutaras.gr και να ζητησει προσφορα για τοποθετηση πορτας ασφαλειας.

δωρεαν καταχωρηση - δωρεαν ελεγχος απο επαγγελματιες του χωρου κ φυσικα καμια δεσμευση για τον καταναλωτη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι άσχετο και αυστηρά εγκυκλοπαιδικό, γιατί έχουμε πολλούς και καταρτισμένους στο θέμα. Παιδιά έχω παρατηρήσει -κοιτάζοντας για αυτόματα συστήματα κλειδώματος κλπ- ότι οι αμερικανικές πόρτες είναι εντελώς διαφορετικές από αυτές που έχουμε ελλάδα (και μάλλον ευρώπη γενικότερα)

 

Σε θεωρητικό επίπεδο είναι πίσω από τα ευρωπαϊκά δεδομένα σε ζητήματα προστασίας από αντιγραφή κλειδιών, αντιδιάρρηξης κ.ο.κ. η κλασική αμερικανική οικία με deadbolts κλπ;

 

Το ρωτάω γιατί μου έκανε -τεράστια- εντύπωση ότι στις ΗΠΑ παίζει μια εταιρία startup που κάνει αντικλείδια με απλή... φωτογραφία του κλειδιού. Πρωτοποριακό, έλεγε το αμερικανικό ρεπορτάζ. Εγώ πάλι φρικάρισα εντελώς και αναρωτιόμουν πόσο πίσω είναι στο θέμα; Αν δεν κάνω λάθος, μια απλή καλή φωτογραφία επ'ουδενί δεν μπορεί να επαρκέσει για να κάνεις αντικλείδι στα δικά μας κλειδιά ασφαλείας, έτσι δεν είναι; 

 

YΓ: Η εταιρία που έλεγα. https://www.key.me/ 

Τί στο καλό, ξέφραγα αμπέλια έχουν τα σπίτια τους εκεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το 80% των καταναλωτων, εχουν κλειδια / κλειδαριες απλης χρησης.

 

και με φωτογραφια βγαινουν κλειδια & με αποτυπωμα.

 

οσο περνα ο καιρος κ χρησιμοποιουμε τις ηλεκτρονικες μηχανες, θα βγαινουν περισσοτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη αν βγαίνω εκτός θέματος, πολύ σύντομα, υπάρχει κάποιο σύστημα ή κλειδαριά για εσωτερικές πόρτες σε μπάνια/δωμάτια που να κλειδώνουν μεν από μέσα αλλά να υπάρχει δυνατότητα με κάποιο τρόπο (πχ ειδικό κλειδί κλπ) να ξεκλειδώνει από έξω για περίπτωση ανάγκης (πχ αν είναι στο μπάνιο και πάθει κάτι κάποιος ηλικιωμένος ή μικρό παιδί).

post-287850-0-54045100-1511106899_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...