Προς το περιεχόμενο

Να κλειδωνετε τις πορτες ασφαλειας


Evgenios1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολλές πόρτες ασφαλείας ρυθμίζονται και από τους μεντεσέδες. Δεν ξέρω βέβαια αν έχουν εύρος ρύθμισης τέτοιο ώστε να χωρέσει το πλακακι αλλά ρίξε μια ματιά. Επίσης κ ο ανεμοφρακτης ρυθμίζεται σε ύψος οπότε σε συνδυασμό με τους μεντεσέδες ίσως βολευτείς χωρίς έξοδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3.5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν σηκωθεί από τους μεντεσέδες 1 εκατοστό δεν ξέρω αν θα μπαίνουν τα πυράκια στις τρύπες της κάσας. Δε νομίζω να έχουν τόσο αέρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα παιδιά. Χθες έλειπα από το πρωί, και η κοπέλα μου μου από τις τρεις παρα, από το σπίτι. Στις οχτώ που γύρισα έλειπε το διακοσμητικό περίβλημα της κλειδαριάς, και μπαίνοντας σπίτι είδα ανακατεμένο μόνο το δωμάτιο από όπου έλειπαν κάποια πράγματα αξίας. Πιθανολογώ πως κάτι τους τρόμαξε και έφυγαν άρον άρον, πριν ολοκληρωθεί η κλοπή. Το θέμα είναι πως είμαι με ενοίκιο γι αυτό και δεν έχω βάλει εδώ και κάποιους μήνες που το σκέφτομαι άλλη κλειδαριά. Πήγα σε κλειδαρα να ρωτήσω το καλοκαίρι, αλλά μου είπε ότι δεν μπορώ να την πάρω μαζί μου αλλάζοντας σπίτι και δεν έκανα τίποτα. Τελικά την πλήρωσα πολύ ακριβότερα. Το ερώτημα μου είναι, αν υπάρχει κάτι που να θεωρείται ασφαλές γύρω στα 200 ευρώ. Η πόρτα είναι ασφαλείας, Dierre. Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

omega plus, και μπορεις να την παρεις μαζι σου κανονικοτατα !

λογικα θα ειναι 70mm, οποτε εχεις κ μεγαλες πιθανοτητες να ταιριαζει στην επομενη πορτα σου.
(μιλαμε για νορμαλ περιπτωσεις οπου οντως βγαινει στα 200-220 η κλειδαρια με την τοποθετηση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κλειδί είναι το κλασσικό παλαιού τύπου, atra. Έβγαλαν το διακοσμητικό μεταλλικό περίβλημα και το πλαστικό από μέσα και την άνοιξαν. Η omega plus είναι από αυτές που έχουν κάτι σαν μικρή μπίλια στην άκρη, και έχει και συγκεκριμένο αριθμό κλειδιών? Με λίγα λόγια θεωρείται πώς ανήκει στην οικογένεια των - προς το παρόν - απαραβίαστων, ή έστω πολύ δύσκολων στην παραβίαση.?

 

Edit :μόλις την είδα, είναι παλαιότερης τεχνολογίας πλέον, σύμφωνα με αυτά που έμαθα από τους κλειδαραδες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δινω 1000€ σε οποιον ανοιξει την παλαιας τεχνολογιας omega plus, μπροστά μου.

 

μη γραφουμε αστεια & γραφικα πραγματα οταν δε γνωριζουμε.

 

μια πρωτοποριακη (1η με γραναζωτο συστημα) & ταυτοχρονα απαραβιαστη κλειδαρια,

δεν μπορει να περιγραφεται απο μερικους κλεφτοκοταδες "παλαιας τεχνολογιας".

 

προφανως σου πουλησαν ή θέλησαν να πουλήσουν καποια κλειδαρια κυλινδρου...

καμια αντιρρηση μιας κ συστηματα με κυλινδρο απο 200+ ευρω μπορουν να ξεπερασουν την omega plus...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά όχι και ξεπερασμένη... Θέλουν να πουλήσουν κάτι άλλο, αλλά δε χρειάζεται να μηδενίσουν αυτό που δεν έχουν ή που δεν δουλεύουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα χθες το παρακάτω βίντεο στο youtube και αν πρόκειται για πόρτα ασφαλείας όπως ακούγεται να λένε, τότε δεν ξέρω πόσο νόημα έχει να συζητάμε για κλειδαριές ύπερ προστασίας όταν με 3-4 κλοτσίδια θα φεύγει όλη.

Mclein εσύ που είσαι του χώρου, η πόρτα φεύγει μαζί με την κάσα? Ή σπάνε οι μεντεσέδες και την ρίχνουν?

 

https://www.youtube.com/watch?v=NMXQuweVj_k

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολες οι πορτες ανοιγουν - ολες οι πορτες φευγουν απο τη θεση τους.

 

το θεμα ειναι με ποιο τρόπο γινονται ολα αυτα & σε ποιους θα συμβεί ;

 

το επομενο θεμα που πρεπει να απασχολει τον μεσο ιδιοκτητη/ενοικιαστη,

εχω τοσα μετρητα / κοσμηματα / οπλα που να αξιζει τη διαδικασια τοποθετησης πορτας υπερογκου κοστους ;

 

πχ, στο σπιτι του οφοε μπηκαν την μερα που αφησε το συναγερμο απενεργοποιημενο.

οχι οτι γενικα δεν απενεργοποιουνται ή δεν καταστρεφονται αλλα καθε μετρο βοηθά.

 

καλο ειναι να μην προβαινουμε σε υπερβολες, ειδικα αν δε γνωριζουμε & δεν αντεχει η τσεπη.

 

ενα μεσο κοστος για μια σοβαρη κλειδαρια ειναι στα 200 με 250 ευρω

και ενα μεσο κοστος για σοβαρη εγκατασταση συναγερμου ειναι παλι στα ιδια λεφτα.

 

τελος, οσο περνα ο καιρος κ η κριση παραμενει τοσο θα πληθαινουν οι απατεωνες.

να ψαχνετε & να κανετε ερευνα αγορας κ οχι τυφλα σε 2-3 μαγαζια κ τελος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο απέναντί μου στην πολυκατοικία μας ενημέρωσε πριν καμιά βδομάδα ότι μπήκαν στο σπίτι του πρωϊνή ώρα και τσίμπησαν ότι μετρητό είχε μέσα. Δεν παραβίασαν - μπήκαν και έφυγαν κυριλέ.

 

Στην αστυνομία μόλις είδαν το κλειδί, αμέσως του είπαν ότι για το συγκεριμένο κυκλοφορούν αντικλείδια. Ήρθε η ασφάλεια, πήρε αποτυπώματα κλπ αλλά ρουτίνα - δεν πρόκειται να γίνει τίποτα απ ότι του είπαν μια και (φυσικά) τα άτομα φορούσαν γάντια.

 

Η νέα κλειδαριά που έβαλε, είναι διαφορετική - αντί για οριζόντια σχισμή, έχει μια ολοστρόγγυλη τρύπα στο κέντρο (sorry που τα περιγράφω λίγο.... κάπως περίεργα). Πρόκειται για κάτι καλό ώστε να βάλω την ίδια; Τι λέτε;

 

Επίσης, χρειάζεται αλλαγή στην πόρτα; Έχουμε όλοι ΠΛΑΙΣΙΟ θωρακισμένη (αλλά δεκαετίας πια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...