Προς το περιεχόμενο

Να κλειδωνετε τις πορτες ασφαλειας


Evgenios1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, korniza είπε

Κουβέντα γίνεται, δεν χρειάζεται να συμφωνούμε για όλα. Μέσα από τον διάλογο υπάρχει δυνατότητα να μάθουμε και να βελτιωθούμε.

Ετσι μπραβο!! Αυτο ακριβώς συμβαίνει.

Υπαρχουν δυο τρεις επαγγελματιες που προσπαθούν να βοηθήσουν  εμας του υπόλοιπους να εγκαταστήσουμε αυτό που χρειαζόμαστε και όχι οτι υπερβολή χρησιμοποιούν κάποιοι.

Κάποιοι απο εμάς τους "άσχετους" που πιθανόν εχουμε τη δυνατότητα συνδυαστικής κρίσης (λόγω επαγγέλματος) απλώς επισημαίνουμε καποια σημεία υπερβολής. Αυτο το κάνουμε με επιχειρήματα και δεν το κανουμε για να θίξουμε κάποιον, αλλά για βοήθεια στους υπόλοιπους που απελπισμενοι εχουν να αντιμετωπίσουν μια αγορά με δεκάδες επιλογές τις οποίες οι επαγγελματίες τις προτείνουν όλες (και έτσι πρέπει) και τονιζουν οτι εχουν διάρκεια δύο τρία χρόνια. Αυτο που γίνεται εδώ εκτός απο βοηθεια δημιουργεί ταυτόχρονα και σύγχυση. Δεν νομιζω οτι έχουν ολοι τη δυνατότητα να δίνουν, καθε λίγο, μια 500άρα για κλειδαριές κλειδιά, συναγερμούς κλπ.

Δεν ξερω τι δουλειά κανεις, σε όλα τα επαγγελματα υπάρχει εξέλιξη αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι ο πελάτης καθε τρεις και λίγο πρεπει να αλλάζει εξοπλισμούς ούτε πχ όλοι έχουμε ανάγκη το ίδιο αυτοκίνητο. Τωρα μου ηλθε και ενας συσχετισμός και θα τον γραψω: επειδή κυκλοφορούν ενας σωρός ατζαμήδες οδηγοί πρεπει να αγοράσω ενα τανκς για να μην κινδυνεύω να με τρακάρουν.

Κανε τον κοπο να διαβασεις λίγο το νήμα και θα δεις αν και τι επιχειρήματα υπάρχουν (και οχι μονο απο εμενα).

Οι πελάτες δεν ειναι υποχρεωτικό να συμφωνούν με τους επαγγελματίες, γιατί η εποχή μας ειναι γεμάτη απο πληροφορίες (όπως αυτές που παρεχόνται απο εδώ). Οπότε δεν χρειάζεται εκνευρισμός και χαρακτηρισμοί αλλά υπομονή και πολιτισμένη συμπεριφορά.

Τελος η επιστήμη (δεν εννοώ μόνο τη δική μου) βασίζεται στην παρατήρηση και στη δοκιμή και όσοι προβληματίζονται και συμμετέχουν εδώ παρατηρούν και πειραματίζονται, οπότε καλό ειναι να μην τους ειρωνευόμαστε ή τους αποκλείουμε διοτι κατι δίνουν και αυτοί και εξελίσουν και τους υπόλοιπους.

Για την ορθογραφία ήταν χιούμορ, και εγω ελεγχω τι γράφω με auto correct.

22 λεπτά πριν, ΠΑΛΑΒΟΥΡΗΣ είπε

Σωστά , κοιτάξτε όλοι μας και εγώ μαζί πρέπει να είμαστε κόσμοι σε αυτά που γράφουμε εδώ μέσα, το θέμα άνοιξε για να αλλάζουμε απόψεις και να βοηθάμε ο ένας τον άλλον και όχι να κρίνουμε άλλους. Τώρα πειτε μου αν το PREPERED είναι καλό άμα είναι να το δω, 😁😁 έχω cosmote. 

Δεν το έχει συνέχεια. Εσενα μπορεί να σε αγγίζει (λόγω προσωνυμίου "ΠΑΛΑΒΟΥΡΗΣ") επειδή βγαίνουν κατι παλαβοί και ξοδεύουν εκατομμύρια για να αντιμετωπίσουν το τέλος του κόσμου (απο θεούς και δαίμονες)😂😎😍

Επεξ/σία από zevage
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχουμε διαφορετική αντίληψη. προφανώς έχουμε και διαφορετικές εμπειρίες.

Αν έβρισκες πάνω στην κλειδαριά της πόρτας σου, το πρωί διαρυκτικά εργαλεία με την οικογένεια να κοιμάται μέσα θα ήθελα τότε να μιλήσουμε για υπερβολές. Και άλλοι εδώ με αντίστοιχη εμπειρία, σύμφωνα με τα λεγόμενα τους, έχουν ανεβάσει κατακόρυφα το επίπεδο ασφαλείας.

Σκοπός δεν είναι να τρομοκρατήσω τον κόσμο εκτός και αν καταλαβαίνει ότι η ασφάλεια που έχει δεν ανταποκρίνεται ούτε στα βασικά. Για να μην κάνω τον έξυπνο, όποιος θέλει μπορεί να δοκιμάσει να κάνει έλεγχο της ασφάλειας του με την βοήθεια των checklists από το internet. Τουλάχιστον το βασικό επίπεδο ασφαλειας θα έχει επιτευθει. Δεν μιλάμε για μάρκες κλειδαριών, μπάρες. πολλά από το checklist χρειάζονται ελάχιστα χρήματα ή καθόλου. Τι να κάνεις την πόρτα ασφαλείας αν φυλάς το κλειδί κάτω από το χαλάκι ή στην γλάστρα?

Πάρτε ως παράδειγμα το παρακάτω.

http://www.195wg.ang.af.mil/Portals/54/documents/resources/AFD-090331-084.pdf

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, korniza είπε

Έχουμε διαφορετική αντίληψη. προφανώς έχουμε και διαφορετικές εμπειρίες.

Αν έβρισκες πάνω στην κλειδαριά της πόρτας σου, το πρωί διαρυκτικά εργαλεία με την οικογένεια να κοιμάται μέσα θα ήθελα τότε να μιλήσουμε για υπερβολές. Και άλλοι εδώ με αντίστοιχη εμπειρία, σύμφωνα με τα λεγόμενα τους, έχουν ανεβάσει κατακόρυφα το επίπεδο ασφαλείας.

Σκοπός δεν είναι να τρομοκρατήσω τον κόσμο εκτός και αν καταλαβαίνει ότι η ασφάλεια που έχει δεν ανταποκρίνεται ούτε στα βασικά. Για να μην κάνω τον έξυπνο, όποιος θέλει μπορεί να δοκιμάσει να κάνει έλεγχο της ασφάλειας του με την βοήθεια των checklists από το internet. Τουλάχιστον το βασικό επίπεδο ασφαλειας θα έχει επιτευθει. Δεν μιλάμε για μάρκες κλειδαριών, μπάρες. πολλά από το checklist χρειάζονται ελάχιστα χρήματα ή καθόλου. Τι να κάνεις την πόρτα ασφαλείας αν φυλάς το κλειδί κάτω από το χαλάκι ή στην γλάστρα?

Πάρτε ως παράδειγμα το παρακάτω.

http://www.195wg.ang.af.mil/Portals/54/documents/resources/AFD-090331-084.pdf

Το σπίτι που κατοικούμε με τις πορτες που άλλαξα εχει διαρρηκτεί δυο φορες αρχές του '90 (με κλειδαριές τυπου dead bolt, ειδικά κλειδιά, μη παραβιάσιμες κλπ, εκεινες τις εποχές top), κλέβοντας ολα τα πολύτιμα πράγματα που εχαν μεταφερθεί απο Αμερική με την μόνιμη επιστροφή της (ευημερούσας) οικογενειας. Προφανώς ειχε γίνει στόχος. Οπως ανεφερα πριν λίγο ανοιχθηκε άλλο διαμέρισμα στην ιδια οικοδομή. Συνεπώς Δεν δεχομαι τα περι εμπειρίας κλπ. Ο καθενας εχει τις δικές του και δεν σχολιάζω τον πόνο του καθενός αντίθετα τον σέβομαι και τον καταννοώ. Ουτε ειμαι αυτός που θα κατευθύνω τι μετρα θα πάρει ο καθένας. Σχολιάζω τι ειναι κατά τη γνώμη μου υπερβολικό και δεν ταιριάζει σε όλους.

H λιστα που αναφερεις ειναι σωστή και ολοι την εχουν λιγο πολύ υπόψη απο μόνοι τους (μην ξεχνάς οτι εδω ειμαστε GREEKS, που σημαινει καχύποπτοι, πονηροί, εύστροφοι και οχι αμερικανάκια) αλλά επαναλαμβάνω οτι δεν αφορά όλους και σε ολους τους τύπους κατοικιών. Για αυτο στην Αμερική επιτρεπεται η οπλοφορία και τα σπίτια ειναι ανοιχτά. αν περάσεις στη γιάρδα στην μπουμπούνιξαν.  Εδώ συνομιλητής ρωτησε τι να βάλει σε ξύλινη πόρτα και τον κατευθυναν να βάλει την σουπερ-ντουπερ κλειδαριά-κύλινδρο-defender, αξίας με την τοποθέτηση πάνω απο 500 ευρώ (εκτιμώ εγω), σε μια πόρτα που με μια κλωτσιά θα φύγει μαζί με την κάσα.  Αντι να τον συμβουλεύσουν να βάλει μια πορτίτσα  "θωρακισμενη" με τα ίδια χρήματα, καλά στερεωμένη, ωστε να μη φεύγει με κλωτσιά, και μελλοντικά να βάλει και τη σουπερ κλειδαριά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zevage είπε

Ετσι μπραβο!! Αυτο ακριβώς συμβαίνει.

Υπαρχουν δυο τρεις επαγγελματιες που προσπαθούν να βοηθήσουν  εμας του υπόλοιπους να εγκαταστήσουμε αυτό που χρειαζόμαστε και όχι οτι υπερβολή χρησιμοποιούν κάποιοι.

Κάποιοι απο εμάς τους "άσχετους" που πιθανόν εχουμε τη δυνατότητα συνδυαστικής κρίσης (λόγω επαγγέλματος) απλώς επισημαίνουμε καποια σημεία υπερβολής. Αυτο το κάνουμε με επιχειρήματα και δεν το κανουμε για να θίξουμε κάποιον, αλλά για βοήθεια στους υπόλοιπους που απελπισμενοι εχουν να αντιμετωπίσουν μια αγορά με δεκάδες επιλογές τις οποίες οι επαγγελματίες τις προτείνουν όλες (και έτσι πρέπει) και τονιζουν οτι εχουν διάρκεια δύο τρία χρόνια. Αυτο που γίνεται εδώ εκτός απο βοηθεια δημιουργεί ταυτόχρονα και σύγχυση. Δεν νομιζω οτι έχουν ολοι τη δυνατότητα να δίνουν, καθε λίγο, μια 500άρα για κλειδαριές κλειδιά, συναγερμούς κλπ.

Δεν ξερω τι δουλειά κανεις, σε όλα τα επαγγελματα υπάρχει εξέλιξη αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι ο πελάτης καθε τρεις και λίγο πρεπει να αλλάζει εξοπλισμούς ούτε πχ όλοι έχουμε ανάγκη το ίδιο αυτοκίνητο. Τωρα μου ηλθε και ενας συσχετισμός και θα τον γραψω: επειδή κυκλοφορούν ενας σωρός ατζαμήδες οδηγοί πρεπει να αγοράσω ενα τανκς για να μην κινδυνεύω να με τρακάρουν.

Κανε τον κοπο να διαβασεις λίγο το νήμα και θα δεις αν και τι επιχειρήματα υπάρχουν (και οχι μονο απο εμενα).

Οι πελάτες δεν ειναι υποχρεωτικό να συμφωνούν με τους επαγγελματίες, γιατί η εποχή μας ειναι γεμάτη απο πληροφορίες (όπως αυτές που παρεχόνται απο εδώ). Οπότε δεν χρειάζεται εκνευρισμός και χαρακτηρισμοί αλλά υπομονή και πολιτισμένη συμπεριφορά.

Τελος η επιστήμη (δεν εννοώ μόνο τη δική μου) βασίζεται στην παρατήρηση και στη δοκιμή και όσοι προβληματίζονται και συμμετέχουν εδώ παρατηρούν και πειραματίζονται, οπότε καλό ειναι να μην τους ειρωνευόμαστε ή τους αποκλείουμε διοτι κατι δίνουν και αυτοί και εξελίσουν και τους υπόλοιπους.

Για την ορθογραφία ήταν χιούμορ, και εγω ελεγχω τι γράφω με auto correct.

Δεν το έχει συνέχεια. Εσενα μπορεί να σε αγγίζει (λόγω προσωνυμίου "ΠΑΛΑΒΟΥΡΗΣ") επειδή βγαίνουν κατι παλαβοί και ξοδεύουν εκατομμύρια για να αντιμετωπίσουν το τέλος του κόσμου (απο θεούς και δαίμονες)😂😎😍

Βρήκα τώρα την σειρά που λες στο netflix ,ειμαι σε διαδικασία να δω ποιος χαρακτήρας είμαι 😂😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από κάμερες μόνο έχω διαβάσει, αλλά νομίζω ότι είναι λάθος να τις χρησιμοποιείτε για να ειδοποιηθείτε αν κάποιος μπήκε στην περιοχή σας.  Ο αισθητήρας κίνησης είναι για να αρχίσει να γράφει η κάμερα.  Από τα μιγαράκια μέχρι και τον εισβολέα. 

Για αξιόπιστη λύση ενεργοποίησης και ειδοποίησης όταν πράγματι υπάρχει εισβολέας, θα πρέπει να βάλετε ρανταράκια.  Αυτά ενεργοποιούντε με συνδιασμό κίνησης και θερμότητας.  πχ θα ενεργοποιηθούνε από ένα μεγαλόσωμο παιδί αλλά όχι από μία γάτα ή μια τέντα που κουνιέται (και πάλι υπάρχουν όρια).

ΌΤΑΝ χτυπήσει ο συναγερμός, τότε θα δείς και στην κάμερα τι συμβαίνει, η οποία και προφανώς θα έχει ενεργοποιηθεί αν ο εισβολέας περάσει από μπροστά.

Έχω συναγερμό με ρανταράκια και τα false alarms είναι περίπου 1 το εξάμηνο.

+++++++++++++++++++++++++++

Το να μη δίνεις στόχο είναι πολύ σημαντικό.  Αν σε βάλουν στο μάτι θα βρουν τρόπο να μπούνε και να το πάρουν.  

Περίπτωση:  Σε ένα χωριό κάποιοι με μεγάλη οικονομική επιφάνεια είχαν μεγάλο σπίτι έξω από το χωριό.  Από το φόβο διάρρηξης έβαλαν συναγερμούς, σκυλιά κτλ, ότι υπάρχει και δεν υπάρχει.  Τελικά συνέβη το χειρότερο.  Τους περιμένανε ένα βράδυ έξω από το σπίτι.  Οι άνθρωποι γύρισαν από έξω, τους βάλανε τα πιστόλια στο κεφάλι και τα ξεκλειδώσανε όλα από μόνοι τους.

 

Επεξ/σία από bobptz
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Dvs είπε

Ρίξε μια ματιά σε "cloud" μοντέλα με υποστήριξη push notifications. Είναι πιο ακριβά αλλά αξίζουν τελικά απο άποψη ευκολίας.

Τις κάμερες τις βάζεις μέσα ή/και στην είσοδο αν είσαι μονοκατοικία. Ελάχιστα false alarm.

Αν δεν θέλετε κάμερες, υπαρχουν ανιχνευτες κίνησης  πολύ αξιόπιστοι, απλώνονται σε διάφορα σημεια, μεσα στο σπίτι και με μικρό κοστος.

Τα  πάντα δουλευουν υπο προυποθέσεις, συνδυαστικά και με λίγη καλή τυχη

Το μόνο που δεν έχω βρει είναι μοντέλο που να έχει κουμπί που να ενεργοποιεί συγκεκριμένες ρυθμίσεις (π.χ. οταν φευγει ο τελευταιος να το πατάει και να ενεργοποιείται το motion detection.

Μα αυτό που λέω στο κείμενο μου είναι ότι τα έκανα αυτά που λες. Και cloud camera ήταν γ μια και server έστησα κλπ.

Και εντέλει σε εμένα δουλευει. Αλλαααα, με πολύ ψάξιμο κι πολύ χρόνο. Έχεις δοκιμάσει κάμερα σε εξωτερικό χώρο; Με σκιές από φώτα αυτοκινήτων, τέντες στον αέρα, λουλούδια . Αν το δοκιμασεσ μην μου πεις ότι δεν έκανες ολόκληρο παζλ και 100δοκιμες. Αυτό που θέλω να πω ότι οι κάμερες λειτουργούν (αν έχεις 3g) αλλά όχι δίνοντας 20€ και περιμένωντας να λειτουργήσουν our of the box. Θέλει κόπο. Εκτός αν έχεις έναν μακρύ διάδρομο χωρίς παράθυρα που οδηγεί μόνο στο σπίτι σου. Τότε την έβαλες  και λειτουργεί έτοιμη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι να μπορούσα να πω περισσότερα. γενικά ο κανόνας του ένα ίσων κανένα, ισχύει και για τα συστηματα ασφαλείας. Πορσπαθήστε να συνδιάσετε 2 διαφορετικές μεθόδους (IR sensors, μαγν. επαφές, καμερα) στο ίδιο σημείο. Αλλάζει τελείως τα δεδομένα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στην εξώπορτα έχω βάλει φως με ανίχνευση κίνησης. Αν βάλω και κάμερα WiFi camera με ανίχνευση από πάνω ή δίπλα, θα επηρεαστεί η λειτουργία της; Θα δίνει false alarms; Ξέρει κανείς; 

Επεξ/σία από manosathens21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, GothicCrusader είπε

Προσωπικά μου φαίνεται λίγο αντιφατικό οπότε δεν το καβαλαβαίνω λίγο. Τελικά θα είσαι στόχος ή όχι;

Λες «αν την τοποθετηση την κανει καποιος για τα χιλιαρικα μεσα, γινεται στοχος» ενώ αν το κανει για τα παιδια & την οικογενεια του, δεν εχει κανενα φοβο. ισα-ισα, ξεγνοιζει για παντα ! Λες 99 στις 100,  ο κλέφτης γνωριζει. αλλά υποννοείς ότι η εγκληματικότητα δεν σταματά σε παιδιά και σκύλους.

Αν γνωρίζει 99% το λόγο για τον οποίο έβαλες την πόρτα, τότε γιατί η εγκληματικότητα δεν σταματά σε παιδιά αφού ο κλέφτης δεν έχει κανένα όφελος να χτυπήσει σε διαμέρισμα με παιδιά αν δεν υπάρχουν  και «χιλιάρικα»; Εγώ θα πίστευα ότι όταν κάποιος βάζει πόρτα για τα παιδιά του τη βάζει ακριβώς επειδή οι κλέφτες δεν ξέρουν τι υπάρχει μέσα  (άρα δεν ισχύει το 99%) οπότε φοβάται ότι θα χτυπήσουν παρά του ότι δεν έχει χιλιάρικα αλλά υπάρχουν μέσα παιδιά.

μπερδεψες τα μηνυματα μεταξυ τους κ εβγαλες ενα τριτο συμπερασμα.

α) οταν μιλαμε για το 5% των διαρρηκτων που θα ασχοληθουν με την πορτα του korniza, να ξερεις οτι το 4% θα παει αλλου και το 1% θα ελεγξει το στοχο. αν ο korniza, φοραει ρολοι 10-20-50 χιλιαδων, οδηγει αμαξει 50 χιλιαδων, ρουχα 15 χιλιαδων κ γενικα ειναι στα χιλιαρικα οι ζωη του ανα μηνα, προφανως ειναι στοχος ! αν ομως η ζωη του φαινεται και ειναι ενος ανθρωπου που εχει μισθο απο 500 εως 3000 ευρω το μηνα, προφανως δεν ειναι στοχος ! προφανως θα δουν οτι εχουν να παρουν καμια 55αρα τιβι = 0 λεφτα. μισο κιλο χρυσαφικα απο το γαμο κ τα γλεντια = τριχες και κανενα ταμπλετ ή κινητο ξεχασμενο στο σπιτι ! ε, δε σκοτωνεσαι σε μια πορτα των τριων χιλιαδων για να παρεις 1000€ σε μετρητα.
 

β) οι διαρρηκτες που ειναι ετοιμοπολεμοι, δε σταματουν σε παιδια + γυναικες. το πολυ να τους φωναξουν "καλε τι κανεις εκει ;;" και αυτοι θα τρεξουν κ θα εξαφανιστουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, manosathens21 είπε

Στην εξώπορτα έχω βάλει φως με ανίχνευση κίνησης. Αν βάλω και κάμερα WiFi camera με ανίχνευση θα επηρεαστεί η λειτουργία της; Θα δίνει false alarms; Ξέρει κανείς; 

Θα δίνει από την στιγμή που θα εναλάσσεται η φωτεινότητα. Βέβαια στην περίπτωση αυτή δεν είναι τραγικό λόγω του ότι θέλουμε να καταγράψουμε την ανιχνευση κίνησης. Από την άλλη είναι συμαντικό το πως τοποθετούνται για να μην παίρνεις false alarm. Η εξώπορτα είναι σε εσωτερικό χώρο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, zevage είπε

  Εδώ συνομιλητής ρωτησε τι να βάλει σε ξύλινη πόρτα και τον κατευθυναν να βάλει την σουπερ-ντουπερ κλειδαριά-κύλινδρο-defender, αξίας με την τοποθέτηση πάνω απο 500 ευρώ (εκτιμώ εγω), σε μια πόρτα που με μια κλωτσιά θα φύγει μαζί με την κάσα.  Αντι να τον συμβουλεύσουν να βάλει μια πορτίτσα  "θωρακισμενη" με τα ίδια χρήματα, καλά στερεωμένη, ωστε να μη φεύγει με κλωτσιά, και μελλοντικά να βάλει και τη σουπερ κλειδαριά.

μονο ο swayback προτεινε στο συμφορουμιτη να βαλει σουπερ ντουπερ πραγματα !!!

οπου αν δεις τα γραπτα του, καταλαβαινεις οτι γουσταρει το θεμα απο βιτσιο. (ολοι εχουμε βιτσια, ο sway εχει τους abloy) !!!

δεν ειναι επαγγελματιας & εννοειται οτι μπορει να προτεινει οτι θελει. το να λεμε τη γνωμη μας ειναι ελευθερο κ γι'αυτο υπαρχουν τα φορουμ.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, korniza είπε

Θα δίνει από την στιγμή που θα εναλάσσεται η φωτεινότητα. Βέβαια στην περίπτωση αυτή δεν είναι τραγικό λόγω του ότι θέλουμε να καταγράψουμε την ανιχνευση κίνησης. Από την άλλη είναι συμαντικό το πως τοποθετούνται για να μην παίρνεις false alarm. Η εξώπορτα είναι σε εσωτερικό χώρο? 

Είναι στην κλειστή άκρη του διαδρόμου του ορόφου. Πιστεύω πως καλύπτομαι έτσι όπως είναι. Μέχρι τώρα όποιος πλησιάζει στα 4 μέτρα ανάβει το φως άρα θα ενεργοποιείται και η κάμερα. Απλά φοβάμαι μην τυφλώνει την κάμερα το φως της λάμπας. 

9 ώρες πριν, mclein είπε

μονο ο swayback προτεινε στο συμφορουμιτη να βαλει σουπερ ντουπερ πραγματα !!!

οπου αν δεις τα γραπτα του, καταλαβαινεις οτι γουσταρει το θεμα απο βιτσιο. (ολοι εχουμε βιτσια, ο sway εχει τους abloy) !!!

δεν ειναι επαγγελματιας & εννοειται οτι μπορει να προτεινει οτι θελει. το να λεμε τη γνωμη μας ειναι ελευθερο κ γι'αυτο υπαρχουν τα φορουμ.

 

Νομίζω είχατε προτείνει οι περισσότεροι την omega exagono που είναι καλή και ασφαλής επιλογή. Και ενίσχυση με σίδερο περιμετρικά, για άνοιγμα με λοστό. Άρα γενικά μια οικονομική και πρακτική λύση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, manosathens21 είπε

Νομίζω είχατε προτείνει οι περισσότεροι την omega exagono που είναι οικονομική και ασφαλής. Και ενίσχυση με σίδερο περιμετρικά, για άνοιγμα με λοστό. Άρα οικονομική και πρακτική λύση. 

οικονομικη κ πρακτικη λυση δεν ειναι τα 150€ αλλα δε θυμαμαι το περιστατικο.

εγω παντως σπανια προτεινω τη συγκεκριμενη κλειδαρια κυριως λογω του οτι η πορτα κοστιζει 200€. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.. Ζητώ συγγνώμη αν δεν είναι κατάλληλη η ερώτηση για αυτό το θέμα. Πέρα από την εξώπορτα για τα παράθυρα στη περίπτωση της μεζονετας τι θα προτείνατε? Πέρα από κλασικά κάγκελα υπάρχει κάτι άλλο. Ένα συρταροτο που είδα δεν μού φάνηκε και πολύ ασφαλείας και ένα με αποσπώμενες μπάρες έχει κλειδαριά με ότι συνεπάγεται..🤔

Screenshot_20180526-112822.jpg

Screenshot_20180526-112931.jpg

Screenshot_20180526-112752.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Tsouskas είπε

Καλησπέρα σε όλους.. Ζητώ συγγνώμη αν δεν είναι κατάλληλη η ερώτηση για αυτό το θέμα. Πέρα από την εξώπορτα για τα παράθυρα στη περίπτωση της μεζονετας τι θα προτείνατε? Πέρα από κλασικά κάγκελα υπάρχει κάτι άλλο. Ένα συρταροτο που είδα δεν μού φάνηκε και πολύ ασφαλείας και ένα με αποσπώμενες μπάρες έχει κλειδαριά με ότι συνεπάγεται..🤔

Screenshot_20180526-112822.jpg

Screenshot_20180526-112931.jpg

Screenshot_20180526-112752.jpg

Βιομεταλουμιν. Τέτοια σκέφτομαι να βάλω στο χωριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...