Προς το περιεχόμενο

Να κλειδωνετε τις πορτες ασφαλειας


Evgenios1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
37 λεπτά πριν, korniza είπε

Ένα πράγμα που θα πρότεινα για όλους (ανεξάρτητα αν τα έχουν τα $$$$$), αγοράστε έναν καταστροφέα εγγράφων (ειδικά τώρα που η ανακύκλωση έχει κάνει παλιές μεθόδους, ευκολότερες). Οι εποχές άλλαξαν και μαζί οι τρόποι. Και το ποιο ωραίο: ξεχάστε τα check-in στα social media.

Αυτό πολλοί το κοροιδεύουν (κάποτε είχα φάει το δούλεμα της αρκούδας επειδή αγόρασα έναν με 20 ευρώ, λες και πρέπει να είσαι στέλεχος νοβάρτις για να σου χρησιμεύσει) αλλά στην πράξη είναι χρήσιμο. Kαλό είναι ευαίσθητα προσωπικά έγγραφα να μην σουλατσάρουν στα σκουπίδια.

Επειδή όμως οι καταστροφείς εγγράφων χαλάνε για πλάκα, να προτείνω και μια εναλλακτική που κάνει παρόμοια δουλειά, κι ας μην είναι απόλυτα σχετική με το θέμα μας

https://www.amazon.co.uk/s/ref=nb_sb_noss_2?url=search-alias%3Daps&field-keywords=id+guard+roller&rh=i%3Aaps%2Ck%3Aid+guard+roller

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλό το μελανάκι! αλλά προτιμω καταστροφέα. Ακόμα και μια συσκευασία από ένα tablet μπορεί να δώσει πληροφορίες για την επιφάνεια. οπότε με το δικό μου το μυαλουδάκι, ότι μπορεί να πει κάτι....γίνεται χαρτοπόλεμος!

οπως λέμε τα χαζο-αμερικανάκια "keep it low..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, korniza είπε

Καλά τα email αλλά με το σκεπτικό ότι θες να δεις αν μπήκε κάποιος μέσα σημαίνει 1. δεν δουλεύει αποδοτικά γιατί και εσύ όταν μπαίνεις σε καταγράφει. 2. υπάρχουν παγίδες και αισθητήρες κίνησης που κάνουν καλύτερα την δουλεία από μια κάμερα.

Επίσης οι κάμερες που είναι αυτόνομες (λογικά IP) έχουν χαμηλό frame rate. Αν πάμε και σε wifi, τότε πραγματικά έχετε άγνοια κινδύνου. Τέλος για να δεις το email σημαίνει 

1. έχει μπαταρία το κινητό σου,

2. δεν είσαι σε διακοπές με παρατημένο το κινητό στην τσάντα

3. έχεις σήμα 3G/wifi

4. η κάμερα δεν έχει αποσυνδεθεί/κοπεί η τροφοδοσία της.

5. δεν έχουν κόψει το τηλέφωνο

6. Στην καλύτερη των περιπτώσεων έχεις χάσει μισό λεπτό για να σου έρθει το email, οπότε έχουν προβάδισμα.

Για να μην τα τσουβαλιάσω, θεωρώ ότι κάμερες πρέπει να υπάρχουν (και με ήχο), καλό είναι να μην φαίνονται, να έχουν ανεξάρτητη - αδιάληπτη - τροφοδοσία, να συνδέονται με τον συναγερμό (σε περίπτωση βανδαλισμού να ενεργοποιείται).

Ότι αφορά το να σε περιμένουν στις σκάλες, όπως ανέφερα προηγουμένως η είσοδος ενός διαμερίσματος ξεκίναει από την εξωτερική πόρτα (καγκελόπορτα/πόρτα εισόδου πολυκατοικίας/γκαράζ).

Αυτο που σύστηνα ήταν να κάνετε μια εικονική διάρρηξη στο σπίτι σας για να δείτε ποια είναι τα αδύντατα σημεία όχι μόνο του διαμερίσματος αλλά όλης της οικοδομής (συμπεριλαμβανομένου και των συνηθειών των ανθρώπων που μένουν).

Ένα πράγμα που θα πρότεινα για όλους (ανεξάρτητα αν τα έχουν τα $$$$$), αγοράστε έναν καταστροφέα εγγράφων (ειδικά τώρα που η ανακύκλωση έχει κάνει παλιές μεθόδους, ευκολότερες). Οι εποχές άλλαξαν και μαζί οι τρόποι. Και το ποιο ωραίο: ξεχάστε τα check-in στα social media.

Αυτά...δεν περιγράφω άλλο..... 

Για να σας βοηθήσω λίγο ακόμα υπάρχουν checklists που μπορούν να σας καθοδηγήσουν για το επίπεδο ασφαλειας που έχετε μέχρι τώρα και να δείτε τι μπορείτε να αναβαθμίσετε, πολλές φορές με ΕΛΑΧΙΣΤΑ χρήματα αλλάζοντας κάποια συνήθεια σας ή αλλάζοντας την καμένη λάμπα στην είσοδο της πολυκατοικίας. Τα χαζο-αμερικανάκια το κάνουν μαζί με την τοπική αστυνομία....εμείς εδώ είμαστε αυτοδίδαχτοι (Βάζω και εμένα μέσα) και Masters 🤣. Φαντάζομαι αν πήγαινα στο Τμήμα και τους ζήταγα να μου κάνουν μια τέτοια έκθεση πως θα με κοιτάζανε 🤣😅 

https://www.google.gr/search?q=police+checklist+security&rlz=1C1GCEA_enGR785GR785&oq=police+checklist+security&aqs=chrome..69i57.25054j0j4&sourceid=chrome&ie=UTF-8#cns=0

 

3g υπάρχει σχεδόν παντού, ενα push notification απαιτεί ελάχιστο bandwidth και έρχεται άμεσα.

Το 1 λεπτό που θα έχουν προβάδισμα δεν με ενοχλεί, το αν θα έρθει η αστυνομία με προβληματίζει.

Τα υπόλοιπα (check-in στα social) κοκ είναι γνωστά, τα λένε κάθε καλοκάιρι οι τηλεοράσεις. Και αν δεν κάνεις εσύ, 99% κάνουν τα παιδιά σου.

Μην γινόμαστε όμως και παρανοικοί, στην τελική την οικογένεια σου προστατεύεις, που 99% θα είστε διακοπές όταν γίνει κάτι.

Επομένως ας μπουν μετά απο 1 ώρα προσπάθειας στο σπίτι.  Ίδρωσαν τα παιδιά, αξίζουν μια τηλεόραση 300Ε!Θα έχει και νερό το ψυγείο.

Για μένα αυτα είναι παραπάνω απο αρκετά και πιστεύω οτι καλύπτω σχεδόν τα πάντα.

Απο τον τρελό που θα έρθει με όπλο και είναι "ικανός" να το χρησιμοποιήσει δεν με σώζει τίποτα απο τα παραπάνω.

~~~~~~~~

Μην ξεχνάτε οτι σε μια πιθανή επιθεση, θα γίνουν φθορές. Αυτα πρέπει να τα αντικαταστήσετε, ώστε το σπίτι να γίνει και πάλι κόσμιο

Όσο πιο πολλά βάζετε, τόσο πιο πολλά πρεπει να επιδιορθώσετε μετα.

~~~~~~~~

Αν έχετε λίγα χαρτιά που δεν θέλετε να καταλήξουν στα σκουπίδια απλά κάψτε τα.

Τα υπόλοιπα όλα ηλεκτρονικά ;)

Τέλος, τα χαρτιά του καταστροφέα ΔΕΝ ανακυκλώνονται

Επεξ/σία από Dvs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικά επειδή το έχω ζήσει, προσπαθησαν να μπουν ενώ κοιμόμασταν μέσα πριν χρόνια σε άλλο σπίτι. Απο τύχη βρίσκομαι εδώ και γράφω....

Συμφωνω ότι αυτός που θα μπει με όπλο έχει όλα τα σενάρια ανοιχτά. Εχει αναφερθεί ξανά: δεν είναι αν θα ανοίξουν το σπίτι, το θέμα είναι σε πόση ώρα και πιοι.

Η διαφωνία είναι ότι μια κάμερα μπορεί να δουλέψει αποτελεσματικά ως αισθητήρας κίνησης χωρίς να έχει false alarm και να ενεργοποιείται/απενεργοποιείται. Αν η λύση της καμερας που στέλνει push alarm είναι από κανένα κινεζομάγαζο, θα έλεγα ότι δεν αξίζει ούτε τα 20 euro (άσε που πλέον τις σταματάνε στο τελωνίο). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, zevage είπε

Εγω λεω τελείως φιλικά οτι μερικοί βλεπετε πολυ "PREPARED" στο OTE TV.

Βρε συ για κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας μιλάμε , στοιχειώδη μέτρα προστασίας δηλαδή, όχι για ηλεκτροφόρα σύρματα ούτε για όπλα και καταφύγια.

Επίσης φιλικά... αλλά νομίζω υπερβάλλεις και απαξιώνεις λίγο βασικά πράγματα :-)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, zevage είπε

Εγω λεω τελείως φιλικά οτι μερικοί βλεπετε πολυ "PREPARED" στο OTE TV.

οπότε μην ασχολείσαι, δεν υπάρχει λόγος να είσαι σε μια κουβέντα με άτομα που έχουν άλλη οπτική. Τουλάχιστον θα γλιτώσουμε και από την απαξιωτική συμπεριφορά που αρχίζει πραγματικά να ενωχλεί.😞

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά με τις κάμερες επειδή το έχω ψάξει πολύ το θέμα διαβάστε 2 πραγματάκια:

Εγώ έχω δοκιμάσει 3 κινεζικές . Η ποιότητα εικόνας είναι αξιοπρεπής. ΑΛΛΑ , 1) τα προγράμματα που τις συνοδεύουν είναι άχρηστα. Ακόμα και αυτά που λένε motion detection κλπ, λειτουργούν όποτε θέλουν, ή λειτουργούν μόνο αν η εφαρμογή είναι ανοιχτή στο κινητό ή ενεργοποιούνται με μιγακια που προσελκύονται από τα υπέρυθρα led. 

2) Για να καταφέρεις κάτι πρέπει να είσαι γνωστής. Αυτό που λοιπόν έκανα είναι να ψάξω να βρω τη local address που stremaroun να φτιάξω τοπικό server σε ένα pc με κάποιο καλό λογισμικό παρακολούθησης και μετά το σημαντικό να κανείς calibrate το ποτέ θα δέχεσαι μυνημα και κυρίως να χωρίσεις το πεδίο της κάμερας σε τετραγωνάκια και να αποκλείσεις από την ανίχνευση σημεία που κουνιούνται φύλλα για παράδειγμα. Επίσης να ορίσεις ποσα δευτερόλεπτα κίνησης να θεωρηθούν κίνηση. Μέχρι να στηθεί σωστά τα false  alarms δίνουν και περνούν και αν παραμείνουν για κάποιο διάστημα το σύστημα χάνει την έννοια του αφού η μόνη του χρήση είναι σαν ειδοποίηση πριν σου ανοίξουν το σπίτι. Όταν λοιπόν περνεις 10 μαιλ την μέρα/ώρα με μυγάκια και σκιές της τέντας ή το αγνοείς ή το κλείνεις. 

Άμα μπουν... καλά Χριστούγεννα. Πήγαινε μετά στην αστυνομία και πες να αναγνωρίσουν τον κλέφτη από την νυχτερινή λήψη της κάθε κάμερας. @δι@

Δευτερο πρόβλημα: το 3g. Όταν είσαι διακοπές στο κάθε κωλοχωρι και κοιμάσαι στο πέτρινο bangalow δεν πιάνεις καλό Ίντερνετ με αποτέλεσμα το πρωί να δεις μαιλ πως κάποιος μπήκε 4 ώρες πριν στο σπίτι σου..

 

Τωρα σε επαγγελματικό σύστημα που έβαλε φίλος με καταγραφικά κλπ, το motion detection μου είπε δεν το χρησιμοποιεί επειδή χτυπάει συνέχεια με φύλλα και πεταλούδες. Παραμετροποίηση δεν γίνεται.

 

Όποτε καλές οι κάμερες αλλά μόνο υπό προϋποθέσεις και με καλές κλειδαριές για να προλάβει να πάει η αστυνομία. Αν στο ανοίξουν σε 1 λεπτό , ως να πάνε οι αστυνομικοί θα περνούν και τους καναπέδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, xrhstoskzn είπε

Βρε συ για κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας μιλάμε , στοιχειώδη μέτρα προστασίας δηλαδή, όχι για ηλεκτροφόρα σύρματα ούτε για όπλα και καταφύγια.

Επίσης φιλικά... αλλά νομίζω υπερβάλλεις και απαξιώνεις λίγο βασικά πράγματα :-)

Δεν νομιζω οτι υπερβάλω εγώ.

Εγω μπηκα στο φορουμ επειδή πριν απο λιγο καιρό διέρρηξαν ενα διαμερισμα στον δευτερο. Επελεξαν αυτό με την πιο εντυπωσιακή πόρτα σπαζοντας την κλειδαριά με snaping. Εγω μενω στον τριτο σε οροφοδιαμερισμα με δύο εισόδους και απλές πόρτες 40ετίας αλλά με δύο αμερικάνικες κλειδαριες η καθε μία. Επειδη ενας συνεργατης μου χρώσταγε ενα ποσό ειπα να βαλω δυο θωρακισμένες πόρτες. Τοσα χρόνια δεν έβαζα για να μην δίνω στοχο. Εβαλα λοιπον δυο απλές θωρακισμένες πόρτες (μονή θωράκιση με laminate επενδυση). Στην τοποθέτηση εκανα καποιες προσωπικές παρεμβάσεις ωστε να μην μπορεί κάποιος να τις γκρεμίσει. Αλλωστε αυτος ηταν και ο μόνος φόβος μου για τις παλιές. Εβαλα επίσης και στις δύο defender Disec MRM29 και αλλαξα και τους κυλίνδρους  (ειχαν MG πάνω τους) με  δύο Cisa Astal S. Επίσης εκανα και κανα δυό πατεντες για να αποφύγω καποιους τροπους διαρρηξης (διαβάζοντας αυτο το νήμα του φορουμ).

Δεν μενω σε χωριό αλλά σε μεγάλη επαρχιακή πολή (πρωτευουσα νομού και περιφέρειας) οπου εχουμε επίσης αρκετή εγκληματικότητα.

Ομως εδω υπαρχουν δυο - τρεις συνομιλητές, και δεν εννοώ τους επαγγελματίες, οι οποίοι προετοιμάζονται για πόλεμο.

Οι επαγγελματίες κανουν τη δουλειά τους και εγω προσωπικά τους ευχαριστώ διότι όντας άπειρος (όπως λεει ο mclein) και σε καμία περίπτωση άσχετος, εβγαλα καποια συμπεράσματα.

Δεν ειναι στοιχειώδη μετρα πόρτες και ηλεκτρονικές κλειδαριές (που υποστηρίζονται απο UPS κλπ)  που κοστιζουν 2500 ευρώ την εποχή της κρίσης!!! Ουτε συστήματα συναγερμού με 10 καμερες συνδεδεμένες κλπ. Ειναι μετρα προστασίας που αφορούν λίγους και εκλεκτούς που έχουν λόγο να φυλάγονται.

Δεν απαξιώνω τα βασικά που για μενα ειναι μια πόρτα που να μην φεύγει απο το κάσωμα ή με αυτό. Να μην ανοιγει η κλειδαριά της με πολύ εύκολο τρόπο και για να παραβιαστεί να πρέπει να γίνει σαματάς ετσι ωστε αν λείπουμε να ανησυχήσουν οι γείτονες ενω αν ήμαστε εκεί να ανησυχήσουν οι διαρρήκτες απο μια Winchester 5σφαιρη.

Παντα φιλικά και καλοπροαίρετα.

30 λεπτά πριν, korniza είπε

οπότε μην ασχολείσαι, δεν υπάρχει λόγος να είσαι σε μια κουβέντα με άτομα που έχουν άλλη οπτική. Τουλάχιστον θα γλιτώσουμε και από την απαξιωτική συμπεριφορά που αρχίζει πραγματικά να ενωχλεί.😞

Συνονόματε νομίζω οτι ξεφεύγεις!!!

Θα σου πρότεινα να εισαι πιο κόσμιος. Και κοιτα και λίγο την ορθογραφία σου.

Παντα φιλικά.

Επεξ/σία από zevage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, n4sleep είπε

Απλά με τις κάμερες επειδή το έχω ψάξει πολύ το θέμα διαβάστε 2 πραγματάκια:

Εγώ έχω δοκιμάσει 3 κινεζικές . Η ποιότητα εικόνας είναι αξιοπρεπής. ΑΛΛΑ , 1) τα προγράμματα που τις συνοδεύουν είναι άχρηστα. Ακόμα και αυτά που λένε motion detection κλπ, λειτουργούν όποτε θέλουν, ή λειτουργούν μόνο αν η εφαρμογή είναι ανοιχτή στο κινητό ή ενεργοποιούνται με μιγακια που προσελκύονται από τα υπέρυθρα led. 

 

 

Ρίξε μια ματιά σε "cloud" μοντέλα με υποστήριξη push notifications. Είναι πιο ακριβά αλλά αξίζουν τελικά απο άποψη ευκολίας.

Τις κάμερες τις βάζεις μέσα ή/και στην είσοδο αν είσαι μονοκατοικία. Ελάχιστα false alarm.

Αν δεν θέλετε κάμερες, υπαρχουν ανιχνευτες κίνησης  πολύ αξιόπιστοι, απλώνονται σε διάφορα σημεια, μεσα στο σπίτι και με μικρό κοστος.

Τα  πάντα δουλευουν υπο προυποθέσεις, συνδυαστικά και με λίγη καλή τυχη

Το μόνο που δεν έχω βρει είναι μοντέλο που να έχει κουμπί που να ενεργοποιεί συγκεκριμένες ρυθμίσεις (π.χ. οταν φευγει ο τελευταιος να το πατάει και να ενεργοποιείται το motion detection.

 

Επεξ/σία από Dvs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, mclein είπε

α) αν την τοποθετηση την κανει καποιος για τα χιλιαρικα μεσα, γινεται στοχος. αν το κανει για τα παιδια & την οικογενεια του, δεν εχει κανενα φοβο. ισα-ισα, ξεγνοιζει για παντα !

99 στις 100, γνωριζει.

α) μιλα απο την ησυχια του χωριου σου και ασε να ξερουμε καλυτερα τι γινεται στην πολη και κατα ποσο η εγκληματικοτητα σταματα στα παιδια κ τους σκυλους. οταν θα εισαι σ διαμμερισμα μεταξυ αλλων 30, ελα πες μου αν βαλεις πορτα με 2 χιλιαρικα για την οικογενεια σου + αν εισαι στοχος. τωρα το Χ ειναι Κ απο τις κρισεις χωρις ιχνος εμπειριας.

 

Προσωπικά μου φαίνεται λίγο αντιφατικό οπότε δεν το καβαλαβαίνω λίγο. Τελικά θα είσαι στόχος ή όχι;

Λες «αν την τοποθετηση την κανει καποιος για τα χιλιαρικα μεσα, γινεται στοχος» ενώ αν το κανει για τα παιδια & την οικογενεια του, δεν εχει κανενα φοβο. ισα-ισα, ξεγνοιζει για παντα ! Λες 99 στις 100,  ο κλέφτης γνωριζει. αλλά υποννοείς ότι η εγκληματικότητα δεν σταματά σε παιδιά και σκύλους.

Αν γνωρίζει 99% το λόγο για τον οποίο έβαλες την πόρτα, τότε γιατί η εγκληματικότητα δεν σταματά σε παιδιά αφού ο κλέφτης δεν έχει κανένα όφελος να χτυπήσει σε διαμέρισμα με παιδιά αν δεν υπάρχουν  και «χιλιάρικα»; Εγώ θα πίστευα ότι όταν κάποιος βάζει πόρτα για τα παιδιά του τη βάζει ακριβώς επειδή οι κλέφτες δεν ξέρουν τι υπάρχει μέσα  (άρα δεν ισχύει το 99%) οπότε φοβάται ότι θα χτυπήσουν παρά του ότι δεν έχει χιλιάρικα αλλά υπάρχουν μέσα παιδιά.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από την εμπειρία μου κάποια που γράφονται για τις κάμερες δεν γενικεύονται απόλυτα. Μάλλον ήταν κακή επιλογή το μοτέλο που δοκιμάσατε . Έχω κάμερα δύο χρόνια στημένη και λειτουργεί πολύ ικανοποιητικά τόσο ο τρόπος αναγνώρισης κίνησης, όσο και το πόσο άμεσα ειδοποιούμαι με συνημμένη φωτό σε email. Η ειδοποίηση φεύγει στο δευτερόλεπτο και μπορείς να επιλέξεις να ανεβάζει και σε ftp αν θες να είναι απομακρυσμένο το αρχείο κι όχι μόνο στην SD. Ούτε από μυγάκια ενεργοποιείται, ούτε χρειάζεται καταγραφέα ξεχωριστό, ούτε ειδική εφαρμογή στο κινητό, αρκεί να έχω δεδομένα και ένα gmail λογαριασμό για να τη δω. Όλες οι λειτουργίες (για τη ρύθμιση της αναγνώρισης κτλ κτλ) εμπεριέχονται στο λογισμικό της κάμερας, δε χρειάζεται τίποτα επιπλέον. Ακόμα και για να δω εγώ εικόνα live από μακριά, έχω ένα δωρεάν δυναμικό domain που το συγχρονίζει με την ΙΡ το ρούτερ μόνο του, δε χρειάζεται να έχω υπολογιστή για να δουλέψει, μόνο μία φορά για την εγκατάσταση του WiFi κωδικού αν έχεις σκοπό να την έχεις ασύρματη. Οποισδήποτε rtsp player (πχ VLC) σε υπολογιστή ή κινητό θα δείξει και live εικόνα όπου κι αν είσαι, δε χρειάζεται ειδική εφαρμογή. Πρόσβαση στο αρχείο και στις ρυθμίσεις έχεις από οποιοδήποτε browser (μπαίνω μία φορά στις 10 ημέρες και αδειάζω την SD).

Τα false alarm που έχω κατόπιν δοκιμασμένων ρυθμίσεων είναι κυρίως ένα στο νύχτωμα κι ένα στο ξημέρωμα που αλλάζει σε/από infrared. Προφανώς σε σημεία με συνεχώς μεταβαλλόμενο φωτισμό θα υπάρχει θέμα με false alarms. Υποθέτω κάποτε στο μέλλον θα έχουν και ΑΙ να μη μπερδεύονται. :P

Αυτό που μετράει για εμένα στη κάμερα είναι ΝΑ ΕΙΔΟΠΟΙΗΘΩ πριν ξεκινήσει το κακό, όχι το αν θα αναγνωριστούν πρόσωπα. Ναι, πρέπει να ξέρεις να τη ρυθμίσεις σωστά, πάντως είναι η φτηνότερη λύση τηλεειδοποίησης που υπάρχει. Άμα θες να το χοντρύνεις και να αποφύγεις ακόμα και πτώσεις ρεύματος, κοπή καλωδίου κτλ κι αυτό γίνεται με επιπλέον εξοπλισμό ή απλή επινοητικότητα, αλλά δεν είναι απαραίτητο αν σε νοιάζει η ειδοποίηση και η αποτροπή.

Επεξ/σία από PCharon
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, korniza είπε

συμφωνώ και πάνω σε αυτά μπορούμε να βάλουμε το εξής:

Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Άλλο μονοκατοικία, άλλο μεζονέτα, αλλό σπίτι στην εξοχή και αλλό πολυκατοικία με 30 διαμερίσματα.

Επίσης θεωρώ ότι πρέπει να αναλογιστούμε και τις ώρες (ή τις ημέρες) που κάποιος θα προσπαθήσει να μπει. Βράδυ, δεκαπενταύγουστος, μια μέρα βροχερή με μπουμπουνητά. 

Σε μονοκατοικία η κάμερα δεν θα δουλέψει κατά την στιγμή της διάρρηξης αλλά , αν σταθεί κάποιος τυχερός, μπορεί να έχει καταγράψει προηγούμενες βολιδοσποπίσεις από τις προηγούμενες ημέρες θεωρώντας ότι έχει μπει σωστά.

Σε πολυκατοικία σίγουρα κάποιος με καλυμένο το πρόσωπο θα κινούσε υποψίες αν φαινόταν από τον δρόμο (ανθρώπινος παράγωντας) οπότε μια κάμερα σε εκείνο το σημείο για τις πρωϊνες ώρες θα έκανε τα πράγματα δυσκολότερα (παρεπιπτώντος 1 κάμερα = καμία) καθώς και να είναι ΚΡΥΦΗ!

Από την στιγμή που μπουν στην πολυκατοικία έχουν τα εξής: δεν είναι εκτεθημένοι στην θέα από τον δρόμο. Έχουν να αντιμετοπίσουν το τυχαίο γεγονός να βγει κάποιος από το διπλανό διαμέρισμα. Εκεί πραγματικά, αν είστε ο τυχαίος, να παρακαλάτε να φοράνε κουκούλες.....

Σε πολυκατοικίες με οροφοδιαμερίσματα, δεν τους νιάζει κιόλας η περίπτωση αυτή. Εκεί βεβαια επειδή ο χώρος μπροστά από την πόρτα, παρότι κοινόχρηστος, δεν έχει κανείς καμιά δουλεία μπροστά, υπάρχουν τρόποι να ελεγχθεί καλύτερα.

Σε μεζονέτες, η πρόκληση είναι μεγαλύτερη αφού ο έξτρα όροφος δίνει μια τυπική ηχομόνωση και μεγαλύτερη ευελιξία.

Συμφωνώ με τα όσα λες στην δίκη μου περίπτωση είμαι σε διαμέρισμα στην είσοδο της πολυκατοικιας , άρα δεν θα ρισκάρουν να έρθουν με κουκούλα γιατί όλο και κάποιος θα του δει, χόρια ότι θα τους δουν οι εξωτερικές κάμερες, συμφωνώ ότι η κάμερες θα πρέπει να είναι φανερές για αποτρεπτικους λόγους. Στην αρχή η πολυκατοικια έβλεπε κακό προαιρετα τις κάμερες τώρα λένε κάλος υπάρχουν για να φοβούνται.

7 ώρες πριν, Dvs είπε

Ποιος ο λογος να εχω καταγραφικο ή monitor μεσα στο σπιτι;

Δεν πρόκεται να κοιτάω 24/7 το monitor. Επίσης, συνήθως μπαίνει σε κάποιο πατάρι και αν ο άλλος έχει χρόνο θα το καταστρέψει ή θα το παρει μαζί του.

Στο σπίτι μου θέλω ησυχία, να μην φαίνενται τίποτα και η τεχνολογία να με υπηρετεί!

Γιατί να μην στέλνω κατευθείαν σε email, πχ. ενα gmail που έχω μονο για αυτό το λόγο, την φωτογραφία και να δέχομαι και ειδοποίηση στο κινητό 24/7;

Η  κάμερα δεν ειναι για να δω τον κλεφτη, ή για να βοηθήσω την αστυνομία στην μετέπειτα έρευνα. Είναι για να ενημερωθώ οτι κάποιος μπήκε μέσα (=παραβίασε ήδη την πόρτα) και να έρθει η αστυνομία να τον μαζέψει (ελπίζω δηλαδή) πριν φύγει με την τηλεόραση. Να μην μου σπάσει ότι υπάρχει στο σπίτι επειδή νομίζει οτι θα βγεί πάκους με δολλάρια

Άραγε πόσοι κοιτάνε απο το ματάκι της πόρτας πριν ανοίξουν όλα τα συστήματα ασφαλείας που βάλανε και βγουν στις σκάλες;

Αν σε περιμένουν εκεί τζάπα όλη η προσπάθεια ....

Το μόνιτορ (80 ευρώ) δεν το βάζουμε για να το κοιτάμε όλοι την ώρα έχει και κουμπί να το ανοίγεις όταν κάποιος σου κτυπάει την πόρτα και αντί να δεις από το  ματάκι , τωρα όσο για το καταγραφικό σωστά είναι να μην το βάζεις σε κοινή θεά , άλλα και να στο πάρει πάλι έχει σε ιμαιλ την καταγραφή του κλεφτή, το παν είναι να μην μπει γι αυτό βάζουμε όλα αυτά. Η κάμερα είναι για μένα προσωπικά για να βλέπω ποιος είναι στην πόρτα μου σε μόνιτορ και βέβαια  αποτρεπτικά. Όλα αυτά βέβαια με τις κάμερες είναι δευτερεύοντα, όταν δεν έχεις καλή πόρτα , κλειδαριά , συναγερμό και κάγκελα στα κουφώματα σου. Για να σε περιμένει στις σκάλες πάει να πει ότι όλα τα παραπάνω έπιασαν τόπο (έσωσες τα υπόλοιπα μελοι της οικογένειά σου και ότι δεν μένεις σε πολυκατοικία με 20 διαμερίσματα , άλλα στην Γλυφάδα (τυχαίο) το παράδειγμα θέλω να πω σε περιοχής που ακόμα και τώρα στην κρίση μπορεί να έχουν κάτι ακόμα για να κλέψεις . Τελος θεωρώ ότι , τα συστήματα τα βάζουμε οχι για τα λεφτά που μπορεί να έχει κανένας μέσα στο σπίτι του άλλα όπως λέει συνέχεια και ο φίλος μου @mcleinγια αυτούς που είναι μέσα. Μην μου πείτε ότι δεν θα μπουν μέσα όταν θα είσαστε μέσα γιατί τότε πέτυχα αυτό που ήθελα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, zevage είπε

Συνονόματε νομίζω οτι ξεφεύγεις!!!

Θα σου πρότεινα να εισαι πιο κόσμιος. Και κοιτα και λίγο την ορθογραφία σου.

Παντα φιλικά.

 

7 ώρες πριν, zevage είπε

Εγω λεω τελείως φιλικά οτι μερικοί βλεπετε πολυ "PREPARED" στο OTE TV.

 

7 ώρες πριν, korniza είπε

οπότε μην ασχολείσαι, δεν υπάρχει λόγος να είσαι σε μια κουβέντα με άτομα που έχουν άλλη οπτική. Τουλάχιστον θα γλιτώσουμε και από την απαξιωτική συμπεριφορά που αρχίζει πραγματικά να ενωχλεί.😞

Ζητάς να είμαι κόσμιος? Δες τι έχεις γράψει και κατά πόσσο προσπαθείς να υποβιβάσεις τους συνομιλητές σου (για να μην βάλω αυτά που είχες γράψει για "επαγγελματίες")

Και ξαναλέω ότι στην προσπάθεια μένεις, χωρίς κανένα επιχειρήμα είναι κενό γράμμα. Άφου διαφωνείς με τα γραφόμενα κάποιων όπως λες θα μπορούσες να παραθέσεις επιχειρήματα. Τέτοια σχόλια δεν αρμόζουν ούτε στην ηλικία, ούτε στο πνευματικό επίπεδο που φαντάζομαι ότι έχεις ως μηχανικός.

όσω για την ορθογραφία μου, ναι υπάρχουν λάθη αφού δεν χρησιμοποιώ auto-correct και τα ελληνικά που γράφω είναι ελάχιστα.

Κουβέντα γίνεται, δεν χρειάζεται να συμφωνούμε για όλα. Μέσα από τον διάλογο υπάρχει δυνατότητα να μάθουμε και να βελτιωθούμε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά , κοιτάξτε όλοι μας και εγώ μαζί πρέπει να είμαστε κόσμοι σε αυτά που γράφουμε εδώ μέσα, το θέμα άνοιξε για να αλλάζουμε απόψεις και να βοηθάμε ο ένας τον άλλον και όχι να κρίνουμε άλλους. Τώρα πειτε μου αν το PREPERED είναι καλό άμα είναι να το δω, 😁😁 έχω cosmote. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...