Προς το περιεχόμενο

Να κλειδωνετε τις πορτες ασφαλειας


Evgenios1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εγω δεν ειπα τιποτα για το τι πρεπει να γινει μιας κ δεν μου πεφτει λογος.

εδωσα την προσφορα μου & μετα απο 2 εβδομαδες πηγα για πορτα σε διαμμερισμα της ιδιας πολυκατοικιας κ το ειδα.

 

παραυτα, με 50€~120€ θα μπορουσε να βρει εναν εξωτερικο καπλαμα ο μαστορας κ να τον αλλαξει. 

το δεχθηκε η πολυκατοικια οτι ολα ειναι οκ, οποτε συνεχιζει το εργο του !

(securemme κλειδαρια + iseo κυλινδρο + defender της σειρας = 180€)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορει καποιοι να νομιζετε οτι γραφω για να πουλησω ή να το παιξω μουρη κλπ...

να ξερετε οτι απλα αδιαφορω για τα αστεια σας. (τσαμπα γραφετε κ στελνετε πμ)

 

μπαίνοντας στο τελευταιο 4μηνο του 2016, να γνωριζετε εσεις οι κατοχοι πορτων balomenos doors :

 

αν η πορτα σας εχει διπλη κλειδαρια (κλειδαρια χρηματοκιβωτιου + μπλοκ με κυλινδρο)

ειστε ασφαλεις περισσοτερο απο οτι μια απλη κλειδαρια χρηματοκιβωτιου.

 

ομως 

 

α) αν ο κυλινδρος ειναι ενας απλος ή ενας απλος ασφαλειας χωρις καμια προδιαγραφη,

οπως αυτοι που τοποθετει η εταιρεια (corbin, domus κλπ) προφανως δεν εχει μεγαλη αξια να επεκταθουμε.

 

β) αν η πορτα σας ειναι 7.5 ετών ή περισσότερο, κινδυνεύετε καθημερινά να μπλοκάρει.

απλά & συνετά : ΑΛΛΑΞΤΕ ΤΗ - όχι μονο για την ασφάλειά σας αλλά ΚΑΙ για την ηρεμία σας. 

 

τις μπλοκαρισμένες (είτε με το κλειδί επάνω - είτε εκτός) τις ανοίγουμε από μέσα (με κάθε κόστος) !!!

ο λόγος ειναι για να αποφύγουμε την παραμικρή γρατσουνιά &

ενδεχομένως αν δεν υπάρχει άμεσα η οικονομική δυνατότητα για αλλαγή της κλειδαριάς, να τοποθετηθεί νέος συνδιασμός.

 

γενικώς οι κλειδαριές αλλάζουν κάθε 5ετια για λογους εξελιξης & φθορας μιας κ ο μεσος χρηστης απλως αδιαφορει.

 

η συγκεκριμενες μοτουρα εχουν μια μεγαλυτερη ευπαθεια σε σχεση με αλλες μαρκες, οποτε να ειστε προσεκτικοι.

(απαλές, ήρεμες & αργές κινήσεις στα κλειδώματα/ξεκλειδωματα + αποφυγη του πεσιματος των κλειδιων απο μεγαλα υψη) !

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εξέλιξη έχουν οι κλειδαριές και θέλουν αλλαγή κάθε 5ετία??? :huh:

Επίσης αν οι σύρτες είναι αναξιόπιστοι λόγω μαγνητών, δεν υπάρχει επιλογή για πχ. κεραμικό σύρτη?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυσάξανε έμαθα αυτές τις μέρες σε Θεσσαλονίκη και Αθήνα. 

Σε έναν στη Θεσσαλονίκη, τρυπούσαν τη πόρτα του μέρα μεσημέρι για 20 λεπτά περίπου. Μπήκαν, ο συναγερμός χτύπησε κανονικά, του έκαναν το σπίτι λαμπόγιαλο, πήραν οτι πήραν και έφυγαν κύριοι. Οι γείτονες είπαν πως νόμιζαν οτι ήρθε τεχνικός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εξέλιξη έχουν οι κλειδαριές και θέλουν αλλαγή κάθε 5ετία??? :huh:

Επίσης αν οι σύρτες είναι αναξιόπιστοι λόγω μαγνητών, δεν υπάρχει επιλογή για πχ. κεραμικό σύρτη?

Πριν μερικα χρονια δεν υπηρχαν για παραδειγμα κυλινδροι με break-secure,οποτε ενας ερασιτεχνης διαρρηκτης με ενα μικρο καβουρα μπορουσε να σπασει μια κλειδαρια ασφαλειας(χωρις defender) και να μπει στο σπιτι σε 30 δευτερολεπτα χωρις θορυβο.

Τωρα με το break secure αυξανεται ο χρονος διαρρηξης και αναγκαζεις τον αλλο να κανει θορυβο κτλ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εξέλιξη έχουν οι κλειδαριές και θέλουν αλλαγή κάθε 5ετία??? :huh:

Επίσης αν οι σύρτες είναι αναξιόπιστοι λόγω μαγνητών, δεν υπάρχει επιλογή για πχ. κεραμικό σύρτη?

 

αυτα με τους μαγνητες ειναι αστεια. πρωτον οι περισσοτεροι πυροι δεν ειναι απο υλικο που μαγνητιζεται κ δευτερον σε περιπτωση που ειναι, χρειαζεται αρκετα μεγαλο μεγεθος μαγνητη. τελος, ο πυρος ειναι εξτρα ασφαλεια οπου αν υπαρχει σοβαρη κλειδαρια κ πορτα, δεν μιλαμε για απλες διαρρηξεις.

 

οταν η keso εβγαζε ατσαλινους κυλινδρους το '90 και πουλαγαμε οσο μια ολοκληρη κλειδαρια θωρακισμενης πορτας μαζι με την εργασια καποιοι κοροιδευαν οτι ολα ανοιγουν κ ολα χαλανε.

τωρα που αυτοι εχουν αλλαξει 4-5 φορες κλειδαριες κ κυλινδρους κ ο keso λειτουργει σα να ειναι η πρωτη μερα τοποθετησης δεν μιλαει κανεις. αυτο ειναι τεχνολογια κ επειδη ειναι ακριβη κ το 90% πραττει ημιτελως καλο ειναι αφου δεν αγοραζει το τοπ να το αναβαθμιζει το μεσαιο καθε 5-6 ετη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυσάξανε έμαθα αυτές τις μέρες σε Θεσσαλονίκη και Αθήνα. 

Σε έναν στη Θεσσαλονίκη, τρυπούσαν τη πόρτα του μέρα μεσημέρι για 20 λεπτά περίπου. Μπήκαν, ο συναγερμός χτύπησε κανονικά, του έκαναν το σπίτι λαμπόγιαλο, πήραν οτι πήραν και έφυγαν κύριοι. Οι γείτονες είπαν πως νόμιζαν οτι ήρθε τεχνικός.

 

Για αυτό το καλοκαίρι δεν έμαθα κάτι -τυχαία φυσικά (που σίγουρα είναι χειρότερα απο άλλα καλοκαιρια), τα περασμένα όμως ανοιγαν ολόκληρες πολυκατοικίες.

 

Δεν ήταν κανείς μέσα 15αυγουστο και είχαν όλο το χρόνο και τη δυνατότητα για θόρυβο ώστε να κάνουν ότι γουστάρουν σε όλα τα Διαμερίσματα.

 

Για μένα πέραν της πόρτας που είναι το τρέχων θέμα, θεωρώ απαραίτητο συναγερμό με ειδοποίηση στο κινητό και κάμερα με σύνδεση στο κινητό. Προφανώς αυτά είναι για πιο high tech άτομα, το κόστος όμως είναι μηδαμινό. Η κάμερα έχει 20€ απο ebay και ο συναγερμός 200 και ξέρεις ανα πάσα στιγμή τι γίνεται.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μόλις τώρα, δυστυχως ημουν με το μικρο κινητο χωρις καμερα, κλειδαρια θωρακισμενης cipierre χωρις στηριγματα για τον κυλινδρο. ο θεος τοποθετης, στηριξε τη γεφυρα που κρατα τον κυλινδρο με τσιμπιδακι κομμενο στη μεση, τοποθετωντας το χιαστι. προφανως ηταν θεμα χρονου το ποτε θα μπλοκαρει η κλειδαρια κ δε θα λειτουργει για κλειδωμα / ξεκλειδωμα !!!

 

πορτες των 400€-500€, τα εχουν αυτα & να τα περιμενετε !!!

 

υγ - οι διαρρηξεις φετος το καλοκαιρι ηταν λιγοτερες απο 01/06 εως τις 08/08 για την τελευταια 3ετια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιεύτηκε στο facebook σε δημόσιο post μιας κυρίας και το αντιγράφω εδώ, μιας και αφορά παραβίαση πόρτας από κλειδαρά και στραπατσάρισμά της στη διαδικασία, παρόμοια περίπτωση με αυτή που αναφέρθηκε πιο πάνω! Έχει μέχρι στιγμής μερικές εκατοντάδες likes.

 

"Δεν το αξίζω!
(Η ιστορία που ακολουθεί είναι αληθινή αν και λίγο απλοποιημένη για λόγους συντομίας)
Μια μικρή απροσεξία με έβαλε σε μεγάλες περιπέτειες όλη νύχτα. Ένα σντουπ της πόρτας πίσω μου με έκλεισε έξω από το σπίτι χωρίς τίποτα στα χέρια μου, ούτε κινητό, ούτε κλειδιά...
Με μια πρόχειρη διαχείριση κρίσης και λίγη βοήθεια από κάποιους φίλους που αναστάτωσα νυχτιάτικα, βρέθηκε ένας κλειδαράς ο οποίος έφτασε πολύ γρήγορα και βάλθηκε να προσπαθεί να παραβιάσει την παλιά σιδερένια πόρτα του πατρικού μου. Ήταν ένα ευγενέστατο νέο παιδί, που όχι μόνο δούλευε 15αυγουστιάτικα, αλλά διανυκτέρευε κιόλας.
Δυστυχώς η πόρτα αποδείχτηκε περισσότερο ασφαλείας από όσο νομίζαμε και μιάμιση ώρα μετά ο νεαρός κλειδαράς παραδέχτηκε ότι την είχε παραβιάσει μερικώς αλλά δε θα μπορούσε να την ανοίξει. Τον ρώτησα τι κόστιζε η επίσκεψη, μου είπε "τίποτα διότι δεν έγινε η δουλειά σας". Του έδωσα 20 ευρώ που είχα τυχαία στην τσέπη, διότι δεν είμαι αρκετά νεοφιλελεύθερη ώστε να χαρακτηρίζω "άχρηστο" και να μην πληρώνω κάποιον που εγώ έβαλα να εργαστεί για μένα και επειδή προφανώς μου έχει αφήσει κουσούρι το σχολείο να ενθαρρύνω και να αμείβω την προσπάθεια ακόμη κι αν το αποτέλεσμα δεν είναι το επιθυμητό.
Το πρωί με βρήκε να αναρωτιέμαι τι πρέπει να κάνω, ποιος θα άνοιγε τελικά την πόρτα που πλέον εκτός από κλειδωμένη ήταν και στραπατσαρισμένη. "Μια στιγμή, όλοι δικαιούμαστε δικαίωμα στο λάθος και δεύτερη ευκαιρία, στο κάτω κάτω ήταν ο μόνος διαθέσιμος" σκέφτηκα πνίγοντας τον επηρμένο αμείλικτο Ελληνάρα μέσα μου που φώναζε "τι ανίκανος κλειδαράς, έλεος, παριστάνει ο καθένας τον επαγγελματία, καλά μας έκαναν και έχουμε μνημόνια κλπ κλπ" Του τηλεφώνησα και του ζήτησα να έρθει να κάνει μια δεύτερη προσπάθεια με το φως της ημέρας και αν δεν πετύχαινε πάλι να με καθοδηγήσει τι να κάνουμε.
Ο νεαρός ήρθε αμέσως, ευγενέστατος πάντα, στρώθηκε με πείσμα στη δουλειά, ήταν φανερό ότι ήταν ζήτημα επαγγελματικής τιμής γι αυτόν να το πετύχει. "Να κεράσω ένα καφεδάκι από την καφετέρια εδώ παρακάτω;" τον ρώτησα βλέποντάς τον να ιδροκοπάει; "Όχι, σας παρακαλώ, δεν το αξίζω!" μου απάντησε...
Αυτή η φράση ήταν μαχαιριά στην καρδιά...ένα νέο παιδί που δούλευε και προσπαθούσε νόμιζε ότι δεν αξίζει ούτε έναν καφέ, την ώρα που χιλιάδες άλλοι ξεκινούσαν για διακοπές και μπάνια σίγουροι ότι "το αξίζουν". Σκέφτηκα και τον εαυτό μου, πόσες φορές με είχαν κάνει να αισθανθώ ότι "δεν το αξίζω" άνθρωποι που δεν δούλευαν καθόλου αποτελεσματικότερα από εμένα, ή δεν δούλευαν γενικώς...
Τελικά άνοιξε η πόρτα, με ευγένεια και χωρίς νεύρα και είμαι τώρα στην άνεση του σπιτιού μου και σας τα γράφω αυτά για να σας μεταδώσω ένα μήνυμα αισιοδοξίας. Κάτι αλλάζει σ' αυτή τη χώρα, όχι μόνο βρίσκεις τεχνικό τα μεσάνυχτα το 15αύγουστο, αλλά υπάρχει μια νέα γενιά Ελλήνων, που εργάζονται μέρα και νύχτα με ευγένεια και φιλότιμο, χωρίς έπαρση και θράσος. Ας δώσουμε ευκαιρίες σ' αυτούς τους ανθρώπους, ας μην είμαστε πιο αυστηροί μαζί τους απ' ότι είμαστε με τον εαυτό μας, ας μην τους κάνουμε να λένε "δεν το αξίζω", είναι η μόνη μας ελπίδα για τη λύση των προβλημάτων που δημιουργήσαμε..."

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάντως όταν δυσκολεύομαι ή οταν δεν μπορώ να ανοίξω κάτι, ακούω πάντα το ίδιο πράγμα :

 

"οι κλέφτες πως τα καταφέρνουν ;" ή "οι κλέφτες τώρα θα είχαν μπει & θα είχαν φύγει"

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι γενικό φαινόμενο αρκετοί να σνομπάρουν την παροχή υπηρεσιών. Είναι γενικό το κακό σε όλα τα επαγγέλματα.

 

Ε μωρέ 2 κουμπιά στο κομπιούτερ θα πατήσεις, ε μωρέ σιγά τι θα κάνεις 2 βίδες θα ξεβιδώσεις... κτλ κτλ

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...