Προς το περιεχόμενο

Εξαγωγή χοληδόχου κύστης.Εμπειρίες.


billxl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστώ ρε σεις.... ο ένας καρκίνο ο άλλος πόνο για 12 ώρες.... ρε γιατί με αγχώσατε, μια χαρά την είχα ξεχάσει... χαχα...

 

θα κλείσω για υπέρηχο μέσα στο μήνα, να τελειώνει η υπόθεση... ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Πήγαινε στον ιατρό σου, όλα θα πάνε καλά, περαστικά εύχομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 282
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μην τρελένεσαι φίλε μου... όλα καλά θα πάνε! Απλά μετά απο το δικό μου περιστατικό θεωρώ πως πλέων δεν πρέπει να αφήνουμε τίποτα στην τύχη με οτι αφορά την υγεία μας...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σταμάτα να παραπληροφορείς τον κόσμο, η χολολιθίαση δεν σχετίζεται με καρκίνο.

Δεν είπαμε ότι σχετίζεται, εμένα που ήταν 4 χρόνια μέσα έγινε καλοηθης όγκος, άνετα θα μπορούσε να γίνει κακοήθης, δεν χρειάζεται να σε ρωτήσει έξυπνε.

 

Και η σπλήνα δεν σχετίζεται αλλά αν την αφήσεις να είναι μέσα σου πάνω από 15-20 εκατοστά θα στην κάνει για καρκίνο και δεν θα πάρεις χαμπάρι τι έγινε.

 

Τα ίδια και το στομάχι και όλα εκεί μέσα, πρέπει να έχουν μια συγκεκριμένη διάμετρο, γιατί νομίζεις τα μετράνε; να περάσει η ώρα τους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντυπωσιακό. Ησουν παθών και δεν ασχοληθηκες καν να μαθεις τι ηταν αυτο που ειχες. Ξαναλεω σταματα να παραπληροφορεις.

Για ριχτα εσύ γιατρέ, επίσης ασχολήθηκα, σε γενικές γραμμές ο γιατρός σε απλά ελληνικά μου είπε ότι ήταν Να το πάθω και το έπαθα, έπαιξε ρόλο και οι βλακειες που έτρωγα αλλά ήταν να το πάθω,ισως Κάι κληρονομικό, πατέρας, μητέρα, γιαγιά το ίδιο πρόβλημα. Εσύ έκανες επέμβαση η απλά το παίζεις εξυπνάκιας εδώ;.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω κανει, απλα απο την αλλη πλευρα απο αυτη που φανταζεσαι.

 

Μαλλον δεν καταλαβες ουτε τι σου εξηγουσε ο ιατρος σου.

 

Σου εξηγησε τα αιτια της χολολιθιασης, πουθενα δε σου ειπε πως αν εχεις λιθους αυτοι θα εξελιχθούν αμεσα σε καρκίνο.

 

Επιπλοκές της χολολιθιασης είναι συνηθεστερα η χολοκυστιτιδα, η χοληδοχολιθιαση, η παγκρεατιτιδα, ο υδρωπας χοληδοχου, κωλικος χοληφορων και καποιες πολυ πιο σπάνια (mirizzi, Ca).

 

Οποτε είναι ανευθυνο να τρομοκρατεις τον ανθρωπο επειδη εχει εναν λιθο στη χολη. Απο τη στιγμη που του εδωσε συμπτώματα καλο είναι να τη βγαλει, αλλα οχι με τον μπαμπουλα του καρκίνου πανω απο το κεφαλι του. Εχει ιατρο και θα τον συμβουλεψει ο ιατρος του.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ριχτα εσύ γιατρέ, επίσης ασχολήθηκα, σε γενικές γραμμές ο γιατρός σε απλά ελληνικά μου είπε ότι ήταν Να το πάθω και το έπαθα, έπαιξε ρόλο και οι βλακειες που έτρωγα αλλά ήταν να το πάθω,ισως Κάι κληρονομικό, πατέρας, μητέρα, γιαγιά το ίδιο πρόβλημα. Εσύ έκανες επέμβαση η απλά το παίζεις εξυπνάκιας εδώ;.

Γιατρος ειναι το παλικαρι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... Με την υγεία μας καλό είναι να μην παίζουμε... Μια θεία μου έκανε αφαίρεση χολής... δεν είχε πόνους κτλ... αλλά η χολή της ήταν τίγκα στην πέτρα. Πήγαινε ντουγρού για παγκρεατίτιδα και αυτή. 

 

Πως γινεται να ειναι τιγκα στη πετρα αλλα να μην εχεις πονους? Υποτίθεται ότι οι πετρες φραζουν τα σωληνάκια, και αυτο δεν είναι καθολου ανωδυνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω κανει, απλα απο την αλλη πλευρα απο αυτη που φανταζεσαι.

 

Μαλλον δεν καταλαβες ουτε τι σου εξηγουσε ο ιατρος σου.

 

Σου εξηγησε τα αιτια της χολολιθιασης, πουθενα δε σου ειπε πως αν εχεις λιθους αυτοι θα εξελιχθούν αμεσα σε καρκίνο.

 

Επιπλοκές της χολολιθιασης είναι συνηθεστερα η χολοκυστιτιδα, η χοληδοχολιθιαση, η παγκρεατιτιδα, ο υδρωπας χοληδοχου, κωλικος χοληφορων και καποιες πολυ πιο σπάνια (mirizzi, Ca).

 

Οποτε είναι ανευθυνο να τρομοκρατεις τον ανθρωπο επειδη εχει εναν λιθο στη χολη. Απο τη στιγμη που του εδωσε συμπτώματα καλο είναι να τη βγαλει, αλλα οχι με τον μπαμπουλα του καρκίνου πανω απο το κεφαλι του. Εχει ιατρο και θα τον συμβουλεψει ο ιατρος του.

Κατάλαβες τι έγραψα γιατρέ η όχι;;;

Εμένα μου είπε καθαρά : το όργανο έχει πάθει βλάβη, έγινε τεράστιο και υπάρχει πιθανότητα καρκίνου... Όντως είχα καρκίνο καλοηθη πήγε για εξέταση κομμάτι από το όργανο, ξέρουμε τι έχει αυτός που πονάει; άμα έχει το ίδιο θέμα με εμένα; το ξέρεις ;

Γιαυτό λέμε κάνουν μετρήσεις με τον υπέρηχο, μπορεί κ να μην έχει τίποτα αλλά άσε εσύ μέσα 5-10 χρόνια χαλασμένο όργανο να δούμε τι θα γίνει.

Γιατρος ειναι το παλικαρι....

Ιατρός με τα είπε κ εμένα αυτά δεν τα λέω εγώ. Με είπε ότι το άφησα πολλά χρόνια μέσα χαλασμένο και εξελίχθηκε σε καρκίνο, δηλαδή παρά λίγο την γλύτωσα ( αν την γλύτωσα θα φανεί στο μέλλον).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με είπε ότι το άφησα πολλά χρόνια μέσα χαλασμένο και εξελίχθηκε σε καρκίνο, δηλαδή παρά λίγο την γλύτωσα ( αν την γλύτωσα θα φανεί στο μέλλον).

 

Kαι όλα αυτα τα χρονια δεν εκανες κανενα υπερηχογραφημα για να το παρακολουθησεις?

Λενε ότι τις πετρες αν είναι μικρες και δεν ενοχλουν τις αφηνεις, και απλα τις παρακολουθείς.

Πετρες ειχες  ή μηπως  πολυποδα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι όλα αυτα τα χρονια δεν εκανες κανενα υπερηχογραφημα για να το παρακολουθησεις?

Λενε ότι τις πετρες αν είναι μικρες και δεν ενοχλουν τις αφηνεις, και απλα τις παρακολουθείς.

Πετρες ειχες ή μηπως πολυποδα?

Είχα από όλα αυτό προσπαθώ να πω στον γιατρό.. Είχα και λάσπη και πολύποδα γιατί το άφησα πολλά χρόνια έτσι. Η ιατρός που με παρακολουθούσε ήταν Αστα... Ράπτη Ελένη, έλεγε ότι είχα νόσο Κρόν και έτρεχα για εξετάσεις στο ιατρείο της με το αζημίωτο. Τελικά ένας χειρουργός πρότεινε να κάνω υπέροχο γενικά παντού στην κοιλιά κ έτσι βρέθηκε το πρόβλημα...

Τελικά πέρυσι έβγαλα και το σκουλήκι, άντε να δούμε τι άλλο θα βγάλω από εκεί μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα από όλα αυτό προσπαθώ να πω στον γιατρό.. Είχα και λάσπη και πολύποδα γιατί το άφησα πολλά χρόνια έτσι. Η ιατρός που με παρακολουθούσε ήταν Αστα... Ράπτη Ελένη, έλεγε ότι είχα νόσο Κρόν και έτρεχα για εξετάσεις στο ιατρείο της με το αζημίωτο. Τελικά ένας χειρουργός πρότεινε να κάνω υπέροχο γενικά παντού στην κοιλιά κ έτσι βρέθηκε το πρόβλημα...

 

 

Ειπες στο γιατρο τη μαγικη λεξη "πολυποδας"? γιατι αυτή είναι οντως συγγενης με το καρκινο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειπες στο γιατρο τη μαγικη λεξη "πολυποδας"? γιατι αυτή είναι οντως συγγενης με το καρκινο

Στον ιατρό εδώ μέσα που γράφει εννοώ, έχει χρόνια που έκανα την επέμβαση τέλος όλα, τώρα αν έχω όντως καρκίνο θα το μάθουμε κατά τα 50+..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...