Προς το περιεχόμενο

The Elder Scrolls V: Skyrim


DrFreeman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το controller αξιζει στο παιχνιδι? παντως εγω στα 1st person μετα τα δεκα πρωτα λεπτα κατι παθαινω και αρχιζω να ψιλοζαλιζομαι και αυτο μονο οταν παιζω οποιαδηποτε παιχνιδια μονο 1st person,ποτε αλλοτε...

παντως αφου υπαρχει η ενναλλαγη αυτη πιστευω θα το χαρω οπως πρεπει!

Ισχύει ότι τέτοια παιχνίδια μπορούν να προκαλέσουν στομαχικές διαταραχές παντώς τύπου απλά δεν είναι το ίδιο στο skyrim νομίζω, γενικά εγώ όταν περπατάω κλπ είμαι 3ου προσώπου και με το που μου τη πέσει κανείς μπορεί να βάλω 1ου.

Για το controller δε μπορώ να σου πω γιατί είμαι φαν του πληκτρολογίου μου :-D αλλά γενικά μπορείς να δοκιμάσεις.

 

 

 

Υ.Γ ποιο ειναι το τελευταιο update που εχει βγει??

νομίζω το 1.4 επίσημα

 

Υ.Γ 2 απο τα πολλα mods που ακουω οτι κυκλοφορουν αξιζει να χρησιμοποιησω καποιο συγκεκριμενο??

Το 1ο και για μένα απολύτως απαραίτητο είναι το SkyUI που σου βάζει μενού αξιοπρεπές αντικαθιστώντας το ελεεινό κονσολάδικο μενού που έχει by default.Μετά παίζουν και άλλα για high textures που μετράνε και εγώ έχω βάλει κ ένα που κάνει τα potions να ζυγίζουν 0.1kg αντί για 0.5kg το οποίο είναι σωτήριο και δεν χαλάει και την αυθεντικότητα του παιχνιδιού.

Γενικά αν εξαιρέσεις αυτά είμαι της άποψης να μην βάζω άλλα mod για να δω πως είναι το παιχνίδι στη πραγματική του έκδοση. Όταν το βαρεθώ και θέλω καμιά αλλαγή τότε θα βάλω τπτ πχ. skyrim wars.

Μια καλή λίστα με κάποια mods είναι του pcgamer για να πάρεις μια πρώτη γεύση και μετά από steam workshop ή nexus έχει μιλούνια. :-D

 

 

Εντωμεταξύ για δράκους μέχρι να κατέβουν μου σπάνε τα νεύρα. Τρέχω γύρω γύρω σαν το γελοίο για να προλάβω να τους πετάξω ενα βελάκι (πάντα σε 1ου προσώπου οπως λέει και ο check2fire) και μετά από 1-2 λεπτά αποφασίζει ο δράκος να πάει αλλού για καφέ. :-(

Το χει κ άλλος αυτό το θέμα? Ή μήπως κάνω κάτι λάθος? Πετάω κ τα shouts μου κύριως να τον κάνω taunt αλλά τπτ. Άλλες φορές με βλέπει με τη μια κ μου την πέφτει κ γίνεται δουλειά, αλλά πολλές φορές κάνει 10 κύκλους από πάνω, εγώ από κάτω πετάω βέλη shouts κ τρέχω σαν το βεγγο, και μετά φεύγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό γίνετε με τους δράκους αρκετές φορές και δεν μπορείς να κάνεις κάτι εκτός από το να τρέχεις πέρα δώθε :P Σε κάποιο σημείο στο game πάντως πέρνεις ένα shout που υποχρεώνεις τους δράκους να κατέβουν στο έδαφος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εντωμεταξύ για δράκους μέχρι να κατέβουν μου σπάνε τα νεύρα. Τρέχω γύρω γύρω σαν το γελοίο για να προλάβω να τους πετάξω ενα βελάκι (πάντα σε 1ου προσώπου οπως λέει και ο check2fire) και μετά από 1-2 λεπτά αποφασίζει ο δράκος να πάει αλλού για καφέ. :-(

Το χει κ άλλος αυτό το θέμα? Ή μήπως κάνω κάτι λάθος? Πετάω κ τα shouts μου κύριως να τον κάνω taunt αλλά τπτ. Άλλες φορές με βλέπει με τη μια κ μου την πέφτει κ γίνεται δουλειά, αλλά πολλές φορές κάνει 10 κύκλους από πάνω, εγώ από κάτω πετάω βέλη shouts κ τρέχω σαν το βεγγο, και μετά φεύγει.

 

Χρησιμοποιησε το Shout Dragonrend το οποιο το αποκτας μεσα απο το main quest ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι???? σοβαρα? πσσσσσ καλά με φτιάξατε τώρα, συνεχίζω main quest asap, και το'χα αφήσει για μετά να χαρώ λίγο τον κόσμο.

Thx μανς :-D :-D

 

btw έχω παίξει 95 ώρες και ακόμα δεν είμαι ούτε στη μέση με τα 2 main quest lines, αυτά είναι παιχνίδια ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαγκες με το που ξεκιναω απο την μεταφορα με το καρο εχω σε διαφορα σημεια της οθονης απο πανω μεχρι κατω δεκαδες διασπαρτα pixelακια που αναβοσβηνουν :cry: τι παιχτηκε?

 

εχω αλλαξει ολα τα details που δινει το παιχνιδι πριν ξεκινησεις και συνεχιζουν να εμφανιζονται...κατεβασα και εγκατεστησα τελευταιους drivers της καρτας πριν ξεκινησω το παιχνιδι για να ειμαι ετοιμος ουτως η αλλως...

 

μου προτεινε medium detail αλλα ξεκινησα με high μηπως παιζει ρολο?

 

εχω βαλει και το τελυταιο update...

 

γκαντεμια ακομα δεν ξεκινησαμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις τέλειωσα και το main quest. Τι επικούρα ήταν αυτή ρε παιδιά, μου πήρε κάτι μπήνες βέβαια να το ολοκληρώσω και ποιο πολύ λόγο ότι έλειψα και ένα μήνα εκτός ελλάδας.

Το game το τελείωσα σε lvl 47 και γύρω στις 115 ώρες και τέλειωσα ότι quest βρήκα στο δρόμο μου καθώς και όλα τα guild quest. Στο τέλος άφησα το main quest που νομίζω η τελευταία σκηνή είναι από τις καλύτερες που έχω παίξει σε rpg game. Τα είχε όλα μέσα από την μυθολογια των γερμανικών και σκανδιναβικών φύλων και φυσικά με έχει στοιχειώσει η μουσική από το τέλος του παιχνιδιού.

 

Mega spoiler

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι κολλημα ειναι αυτο ρε γαμωτο???? εδω και 3 μερες εχω σταματησει να παιζω (επαιξα συνολικα κανα 8ωρο) και ψαχνω μανιωδως σε φορουμ ξενα και δικα μας για γενικες πληροφοριες,τι χαρακτηρα να κανω και πως να τον χτισω κτλ.

 

Δεν μου εχει ξανατυχει αυτο το πραγμα,λες και θελω να παιζω για κανα αιωνα μολις το ξαναξεκινησω....

 

Εσεις καμια αποψη για χαρακτηρα? την μια λεω mage την αλλη archer μετα dual-wield warrior αλλα σκεφτομαι οτι στα πιο πολλα εχω παιξει ετσι και φτου και απ την αρχη...

 

Σιγουρα θα ασχοληθω με smithing-enchanting κτλ αλλα ολα τα combat styles που δοκιμασα τις λιγες ωρες που επαιξα μου αρεσαν εξισου...σιγουρα δεν θα παω παντως σε στυλ assasin-stealth etc

 

για ριξτε καμια ιδεα γιατι απο το αγχος μου να μαζεψω πληροφοριες και να καταληξω σε χαρακτηρα δεν το ξεκιναω τοσες μερες...τραγικος :wacko:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι κολλημα ειναι αυτο ρε γαμωτο???? εδω και 3 μερες εχω σταματησει να παιζω (επαιξα συνολικα κανα 8ωρο) και ψαχνω μανιωδως σε φορουμ ξενα και δικα μας για γενικες πληροφοριες,τι χαρακτηρα να κανω και πως να τον χτισω κτλ.

 

Δεν μου εχει ξανατυχει αυτο το πραγμα,λες και θελω να παιζω για κανα αιωνα μολις το ξαναξεκινησω....

 

Εσεις καμια αποψη για χαρακτηρα? την μια λεω mage την αλλη archer μετα dual-wield warrior αλλα σκεφτομαι οτι στα πιο πολλα εχω παιξει ετσι και φτου και απ την αρχη...

 

Σιγουρα θα ασχοληθω με smithing-enchanting κτλ αλλα ολα τα combat styles που δοκιμασα τις λιγες ωρες που επαιξα μου αρεσαν εξισου...σιγουρα δεν θα παω παντως σε στυλ assasin-stealth etc

 

για ριξτε καμια ιδεα γιατι απο το αγχος μου να μαζεψω πληροφοριες και να καταληξω σε χαρακτηρα δεν το ξεκιναω τοσες μερες...τραγικος :wacko:

 

Για παρόμοιους λόγους, το ξεκίνησα μετά από κάτι μέρες gameplay 2 ή 3 φορές. Όχι ότι με χάλασε εδώ που τα λέμε αλλά λέμε τώρα... :-D

 

Με τον Berserker (2-handed warrior) που πρωτοξεκίνησα, ήταν όλα πολύ εύκολα. Στην master difficulty, δε μπορώ να πω ότι συνάντησα δυσκολίες που δε μπορούσαν να αντιμετωπιστούν με λιγα potions. Με smithing & enchanting, φτιάχνεις γρήγορα κι εύκολα, πολύ καλά 2-handed weapons και armor. Απλά με κούρασε το gameplay του στυλ, παίρνω φόρα, power attack σε επανάλα to the bone...

 

Οπότε τη 2η φορά πήγα να δοκιμάσω τοξότη. Αυτός με χάλασε πολύ πιο γρήγορα, κυρίως διότι έπρεπε να χρησιμοποιήσω αρκετά 1-handed & Shield, όταν πλησίαζαν αντίπαλοι (βέβαια, απ'ότι κατάλαβα μετά, με talents μπορείς να παρατείνεις πολύ το χρόνο που είσαι μόνο με τόξο, σε σημείο που νορμαλ αντίπαλοι δε σε φτάνουν καν - επίσης αν χρησιμοποιείς follower ίσως είναι καλύτερα, δεν το έκανα και δεν το κάνω ακόμα, οπότε δε ξέρω)

 

Τέλος, εκεί που κόλλησα και παίζω τώρα - και δύσκολα θα αλλάξω πλεον - είναι μπόλικο assassin με λίγο mage, δηλαδή κυρίως είμαι rogue και βασίζομαι σε sneak attacks, αν βρώ τα σκούρα ή είναι πολλοί οι αντίπαλοι, ρίχνω ένα fear και ένα frenzy, invisibility στον εαυτό μου και τους βλέπω να τρέχουν και να αλληλοσκοτώνοντε, πριν τους δώσω τη χαριστική βολή ο ίδιος. Όλα αυτά προϋποθέτουν 100 sneak και όλα τα talents όπως και επίσης, πολύ υψηλό illusion skill με ολα τα talents (εννοείτε πως παίζω με dagger στο δεξί και ότι spell απαιτείται στο αριστερό). Για να τα βγάζω πέρα με δράκους, εχω και skills σε archery + light armor. Ουσιαστικά μόνο εκεί συναντώ δυσκολίες (master difficulty). Το συγκεκριμένο build έχει πολύ πλάκα, σίγουρα δεν είναι το καλύτερο, αλλά γούστα είναι αυτά.

 

Εδώ ένα ωραίο video guide του συγκεκριμένου build (δεν είναι δικό μου). Επίσης αν θες κι εφόσον τόνισες ότι δεν σε ενδιαφέρει rogue/assassin, δες τα υπόλοιπα videos του συγκεκριμένου, έχει guides για πολλές και διαφορετικές classes.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...