Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

1 ώρα πριν, micos000 είπε

Κάτσε για να καταλάβω. Είσαι συνδεμένος με τον λογαριασμό administrator και όχι με λογαριασμό με διαχειριστικά δικαιώματα; Εγώ έχω 10άρια, δεν ξέρω στα 7 τι γίνεται αλλά και στα 10άρια, μόνο αν τρέχω τον ie και των edge σαν διαχειριστής επιτρέπει να σώσω στον c Αν τα τρέξω σαν χρήστης δεν το επιτρέπουν, ακόμα κι αν ο χρήστης μου είναι διαχειριστής. Απ' ότι φαίνεται ο firefox δεν παίρνει φουλ δικαιώματα ακόμα και αν τον τρέξω σαν διαχειριστής.

Δε θα χάσουμε όμως και τον ύπνο μας. Το να κατεβάζει κάποιος και να αποθηκεύει στον c δεν είναι και η καλύτερη τακτική και αν νομίζεις ότι αυτό είναι τόσο σοβαρό πρόβλημα δεν ξέρω τι να πω. Εμένα πάντως δε μου χρειάστηκε ποτέ και ούτε πρόκειται.

Είπα εγώ ποτέ ότι είμαι σαν απλός user;;;;;; 

Εννοείτε ότι είμαι ο admin του συστήματος κάτι που νομίζω το ανάφερα σε προηγούμενο ποστ μου. 

 

Εμένα πάλι μου χρειάζεται και το χρησιμοποιούσα και το ότι τώρα ξαφνικά ο Firefox 78 δεν σε αφήνει με ξενερώνει τόσο απλά. 

 

Το να έχει κάποιος επιλογές οποίες και να είναι αυτές και ξαφνικά με το έτσι θέλω να του τις κόβουν είναι το ζήτημα. 

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Χωρις λινκ που να λεει πως το δικο σου προβλημα δημιουργηθηκε απο την 78 και μετα, δεν γινεται να βοηθησω παραπανω. Και απ' οτι φαινεται, το δικο μου προβλημα εινια διαφορετικο.

Και ναι, δουλευω για τη mozilla, αλλα δεν με πληρωνουν αρκετα ωστε να καθομαι να ψαχνω τα προβληματα του καθενος μονος μου, γιαυτο δεν θα ασχοληθω αλλο με το δικο σου αν δεν μου παραθεσεις λινκ που να λεει οτι το προβλημα ειναι γενικοτερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "πρόβλημα" με την αποθήκευση στο c:\ εμφανίστηκε από την έκδοση 40κάτι αν θυμάμαι σωστά, είναι καθαρά θέμα admin δικαιωμάτων των windows και διαφέρει από έκδοση σε έκδοση πχ. σε πολλούς με 7άρια δεν εμφανίστηκε μέχρι την έκδοση 76 ή 77. Δεν έχω ψάξει γιατί γίνεται αυτή η διαφοροποίηση , δε με απασχόλησε το θέμα και το θεωρώ εξαιρετικά minor ως "πρόβλημα". 

Παρόλα αυτά υπάρχει εύκολη λύση:

1. Προσθήκη του -no-deelevate στο firefox shortcut, κάπως έτσι:

C:\Program Files\Mozilla Firefox\firefox.exe -no-deelevate

2. Εκκίνηση του firefox με admin δικαιώματα: δεξί click στο εικονίδιο και RUN AS Administrator.

Μετά μπορεί να σώσει οτιδήποτε στο c:\ αν ο administrator πράγματι διατηρεί δικαιώματα στο c:\

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ακόμα και αν είσαι ήδη Admin στο σύστημα πρέπει να τρέχεις με δεξί κλικ τον firefox κάθε φορά και να του δηλώνεις "run as administrator"?

Πραγματικά χωρίς να κάνω απολύτως τίποτα, μα απολύτως τίποτα ξαφνικά μόλις δοκίμασα να σώσω κάτι στη ρίζα του δίσκου c και με άφησε κανονικά χωρίς καμία προειδοποίηση.

Και καθαρά για το μέλλον αν ξανά τύχει κάτι παρόμοιο αν βάλω το switch που λες στη συντόμευση θα πρέπει να τρέχω την συντόμευση πάντα με δεξί κλικ και "run as administrator" ακόμα και αν είμαι ήδη admin στο σύστημα?

 

Τι στο καλό έγινε εντελώς, μα εντελώς ξαφνικά???

Δεν έβαλα ούτε το switch που αναφέρει ο φίλος pigeon πιο πάνω.

 

Μπορεί κάποιος να το εξηγήσει αυτό?

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι όπως το γράφεις δουλεύει, χρειάζεται και το διακόπτη -no-deelevate και να το τρέξεις as admin. Τωρα γιατί σε κάποιους το προσπερνάει ή δεν το εμφάνισε μέχρι την εκδόση 77/78 δεν έχω την παραμικρή ιδέα.

Ο firefox θεωρητικά ρίχνει αυτόματα τα δικαιώματα διαχειριστή ακόμα κι αν τον τρέξεις ως admin. Γι'αυτό το λόγο χρειάζεται ο διακόπτης, δεν συνιστάται να χρησιμοποιείται πέρα από δοκιμαστικούς λόγους. Ειναι θέμα ασφάλειας να μην έχει δικαιώματα διαχειριστή ο browser, αν κάποιο addon είναι κακόβουλο θα πάρει αυτόματα δικαιώματα εγγραφής στο c:\ στο c:\windows και αλλού.

Μου φαίνεται πιο εύκολο να κατεβάσεις ότι θες στο \downloads και να το μεταφέρεις στο c:\ με το χέρι παρά να κάνεις όλη αυτη τη βαβούρα με τα shortcut. Υπάρχει πάντως τρόπος να τρέξεις elevated ένα προγραμμα χωρίς να ζητάει καν την άδεια του διαχειριστή (παράθυρο UAC), φτιάχνοντας ένα schedule με elevated δικαιώματα και ένα shortcut προς αυτό το schedule. (Οδηγίες εδώ, στο option two "Manually Create Elevated App Shortcut without UAC Prompt in Task Scheduler")

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τότε για πιο λόγο οι άλλοι browsers(Google chrome & Internet explorer(Edge)) δεν ζητήσανε ποτέ άδεια και μια χαρά κατεβάζουν από πάντα στη ρίζα του δίσκου c αν είσαι ο Admin του συστήματος έτσι.

Πως εξηγείς ότι από το τίποτα και χωρίς να κάνω απολύτως τίποτα ξαφνικά και στους 3 υπολογιστές μου(Netbook, laptop & desktop) πλέον κατεβάζει και στη ρίζα του c χωρίς κανένα μήνυμα?

Πραγματικά χωρίς να κάνω απολύτως τίποτα έτσι.

Και για πιο λόγο να κάνω διπλό κόπο και να μην τα κατεβάσω κατευθείαν στη ρίζα του c?

Νομίζω υπάρχει και εναλλακτική(Δες φώτο).

Ξεχνάς ότι εγώ δεν έχω Windows 10 αλλά 7. Απεχθάνομαι όσο δεν πάει το gui των win10.

Χωρίς τίτλο.jpg

 

Αλλά πλέον και στην προεπιλογή να το αφήσω που είναι η δεύτερη από πάνω προς τα κάτω πάλι δεν με ρωτάει όταν θέλω να αποθηκεύσω κάτι στη ρίζα του δίσκου c.

Ότι έκαναν μέχρι τώρα δηλαδή όλοι οι browsers.

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει καποιο δοκιμασμενο προσθετο/σκριπτακι/workaround/whatever που να εξαναγκαζει την καθε σελιδα να χρησιμοποιει τον built in player του ff αντι για τον παρακμιακο html5 player της?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

κοιτα στο greasyfork.

παντως για youtube,  twitch, κτλ, εγω  χρησιμοποιω τον συνδυασμο streamlink/smplayer και ενα ahk script που αυτοματοποιει την διαδικασια.

αντι να τρεχω το βιντεο μεσα απο τον browser, το ανοιγω κατευθειαν στον smplayer και το παραμετροποιω οπως θελω (resolution, bitrate, codec,κτλ)

Επεξ/σία από KilliK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω για twitch χρησιμοποιω το kodi απο τη μερα που το ανακαλυψα (το twitch) :D
Πως να το ψαξω στο greasyfork για να παρω αποτελεσματα της προκοπης? Ακομα και στο google οταν το ψαχνω, μου βγαζει πραγματα 4-5 χρονων παλια που λενε για flash και αλλα ασχετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην ερώτηση που έκανα πιο πριν δεν ξέρει να μου απαντήσει κάποιος?

 

Πως ξαφνικά χωρίς να κάνω απολύτως τίποτα σε 3 pc το firefox σταμάτησε να μου ζητά άδεια για να κατεβάσω κάτι στην ρίζα του δίσκου c?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Paragontas-x είπε

Στην ερώτηση που έκανα πιο πριν δεν ξέρει να μου απαντήσει κάποιος?

Πως ξαφνικά χωρίς να κάνω απολύτως τίποτα σε 3 pc το firefox σταμάτησε να μου ζητά άδεια για να κατεβάσω κάτι στην ρίζα του δίσκου c?

Τσάμπα σπαταλάς χρόνο με κάτι τόσο ανούσιο. Δεν μπορώ να φανταστώ ούτε 1 σοβαρό λόγο που το κατέβασμα στον C:\ να είναι τόσο απαραίτητο ώστε να το ψάχνεις τόσο πολύ.

Επεξ/σία από Alejandro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν άπειρες πηγές στο internet για να διαβάσεις γιατί λογαριασμός administrator δεν πρέπει να σερφάρει στο internet.

Ένας από αυτούς....? Το πρόβλημα των δικαιωμάτων που σου παρουσιάστηκε στον λογαριασμό administrator.

Δεν υπάρχει ούτε ένας system administrator (εταιρικών δικτύων)  εκεί έξω, ο οποίος να σερφάρει στο internet με λογαριασμό διαχειριστή.

Αφιέρωσε λίγο χρόνο να διαβάσεις σχετικά άρθρα. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...