Προς το περιεχόμενο

Μαγκες.....δεν αντέχω άλλο


zazik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 752
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Θα έδινα στην κ Λαζάρου όσες συνεντεύξεις θέλει, (ναι έχω φύγει) αλλά πρώτα να μου πει πραγματικά πώς βρήκε τη δουλειά στο Μέγκα ^_^

 

Λίγο σεξιστικό σχόλιο δεν είναι αυτό ; :mrgreen:

 

Μετά τη λέξη Mega σταμάτησα να διαβάζω ...Πέρα του ότι δε δίνω τσάμπα συνεντεύξεις ( δεν έχω φύγει ... ακόμα ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έδινα στην κ Λαζάρου όσες συνεντεύξεις θέλει, (ναι έχω φύγει) αλλά πρώτα να μου πει πραγματικά πώς βρήκε τη δουλειά στο Μέγκα ^_^

 

ντροπη σου

 

:devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω παιδια, τα προβληματα ειναι πολλα αλλα βλεπω οτι ο κοσμος ζει σε 2 διαφορετικα στρατοπαιδα. Μιας και ειμαι πρωτη γραμμη για να ακουω και να μαθαινω τον πονο του καθενα. Απο τη μια εχω αυτους που ερχονται και -μοιραζονται- 1 σαντουιτσακι και απο την αλλη εχω αυτους που τους βλεπω να ξενυχτανε καθε μερα και να ξοδευουν μπολικο μετρητο και ειναι και πολλοι παναθεμα τους. Εχω να κανω την εξης παρατηρηση, οσο η Ελλαδα εχει τετοιου τυπου ξενυχτηδες τοτε συγνωμη αλλα δεν υπαρχει η παραμικρη σωτηρια για κανεναν απο εμας.

 

Ιδιαιτερη περιπτωση ειχα κατι τυπους οι οποιοι ηρθαν, επιναν μπυρες και εριχναν πικρα δακρυα για το οτι δεν βρισκουν δουλεια πουθενα. Οτιδηποτε δουλεια. Μολις τους ειπα οτι μπορουν να φτιαξουν ενα βιογραφικο και να το φερουν σε εμας η απαντηση που πηρα ηταν μαλλον αστεια. "Βαριεμαι μωρε, που να μπλεκω τωρα με τη δικη σου σκατοδουλεια, δεν μπορω να δουλευω ως το πρωι".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέραν της πλάκας, σήμερα έκλεισα και εισητήρια για Καναδά. Εκεί μου χαμογέλασε η τύχη τελικά. 23 του μηνός πετάω.

 

Έκανα τα αδύνατα δυνατά να βρω τα χρήματα για το εισιτήριο και τα έξοδα του 1ου μήνα, δεν είναι εύκολο για κάποιον να βρει μαζικά ρευστό. Και ας εργαζόμουν ως τώρα Ελλάδα. Τα πράγματα πάνε από το κακό στο χειρότερο.

 

Κάνω το παρών ποστ γιατί θέλει κουράγιο και θέσπιση στόχων, μαζί με την τύχη, το "κάτσιμο" όπως λέμε.

 

όσο για την δημοσιογράφο που κάνει την έρευνα, ας κοιτάξει τους νέους γύρω της. Η ανεργία χτυπάει σε όλες τις κοινωνικές ομάδες και όχι επιλεκτικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέραν της πλάκας, σήμερα έκλεισα και εισητήρια για Καναδά. Εκεί μου χαμογέλασε η τύχη τελικά. 23 του μηνός πετάω.

 

Έκανα τα αδύνατα δυνατά να βρω τα χρήματα για το εισιτήριο και τα έξοδα του 1ου μήνα, δεν είναι εύκολο για κάποιον να βρει μαζικά ρευστό. Και ας εργαζόμουν ως τώρα Ελλάδα. Τα πράγματα πάνε από το κακό στο χειρότερο.

 

Κάνω το παρών ποστ γιατί θέλει κουράγιο και θέσπιση στόχων, μαζί με την τύχη, το "κάτσιμο" όπως λέμε.

 

όσο για την δημοσιογράφο που κάνει την έρευνα, ας κοιτάξει τους νέους γύρω της. Η ανεργία χτυπάει σε όλες τις κοινωνικές ομάδες και όχι επιλεκτικά

 

Καλη τύχη ρε αρχηγε....!!! Και στα δικά μας οι λευτερες..... :-D

 

Σήμερα πήγα στην κοινωνική πρόνοια στην νομαρχία , εκει κάτω στο Αιγάλεω Σίτυ. Περασα υπέροχα , σε ένα ερείπιο έτοιμο να πέσει , με αθιγγανους που βρωμάγανε , με ανθρώπους ανάπηρους και μητέρες χήρες που έχουεν το παιδί τους στο νοσοκομείο , να παρακαλάνε για επιδόματα. Και πολλους πτυχιουχους , που καταριόντουσαν την μοίρα τους.

 

Ω ναι , έχουμε και γαμώ τα κράτη...ήτανε πολύ έτοιμο για αυτό που συμβαίνει , έχουμε πολύ καλή πρόνοια σαν κράτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εκανα αιτηση για μεταναστευση στην αυστραλια στο ausfis και με πηραν τηλεφωνο να με ρωτησουν κατι ,δεν θυμαμαι τι.αλλα μουφα μου φαινεται. με την ξαδερφη μου που μιλησα με ειπε να βγαλω εξαμηνη τουριστικη βιζα 200 δολλαρια και να παω εκει και να ψαξω δουλεια. ενταξει λεω τα πτυχια τα εχω, αλλα με 0 εμπειρια τι σκατα θα κανω? θα παω αυστραλια να γινω σερβιτορα? σκεφτομαι τωρα μεσω πανεπιστημιου να βρω κατι για να εχω λογο να παω εκει οπως για διδακτορικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εκανα αιτηση για μεταναστευση στην αυστραλια στο ausfis και με πηραν τηλεφωνο να με ρωτησουν κατι ,δεν θυμαμαι τι.αλλα μουφα μου φαινεται. με την ξαδερφη μου που μιλησα με ειπε να βγαλω εξαμηνη τουριστικη βιζα 200 δολλαρια και να παω εκει και να ψαξω δουλεια. ενταξει λεω τα πτυχια τα εχω, αλλα με 0 εμπειρια τι σκατα θα κανω? θα παω αυστραλια να γινω σερβιτορα? σκεφτομαι τωρα μεσω πανεπιστημιου να βρω κατι για να εχω λογο να παω εκει οπως για διδακτορικο.

 

εχεις συγγενη εκει , που θα μπορει να σε φιλοξενησει και το συζητάς?

 

6μηνη τουριστικη , πας εκει , μενεις στα μπαρμπαδια σου , βρισκεις στην αρχη οτι ναναι , για να παρεις resident visa , μετα ψαχνεις ψαχνεις....κατι θα βρεις. 0 εξοδα , μαζευεις λεφτα , και σε 2-3-4 χρονια που θα στρωσει η φαση ξαναγυρνας και με ενα καλο πεσκεσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις συγγενη εκει , που θα μπορει να σε φιλοξενησει και το συζητάς?

 

6μηνη τουριστικη , πας εκει , μενεις στα μπαρμπαδια σου , βρισκεις στην αρχη οτι ναναι , για να παρεις resident visa , μετα ψαχνεις ψαχνεις....κατι θα βρεις. 0 εξοδα , μαζευεις λεφτα , και σε 2-3-4 χρονια που θα στρωσει η φαση ξαναγυρνας και με ενα καλο πεσκεσι.

το 0 εξοδα που το στηριζεις? αντε να φορτωθω στην θεια μου 1 μηνα. μετα? για αυτο λεω αν παρω καμια υποτροφια για διδακτορικο θα κανω ευκολοτερη την αρχη. αλλα ετσι ξυπολητη στα αγκαθια πως θα παω? στα λογια ειναι ολα ευκολα,αλλα αντε παρε μια τετοια αποφαση εσυ.

ασε που δεν θα παω με σκοπο να ξαναγυρισω σε 3-4 χρονακια.αλλα σε 3-4 δεκαετιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις συγγενη εκει , που θα μπορει να σε φιλοξενησει και το συζητάς?

 

 

 

Πραγματικά αυτά δεν τα καταλαβαίνω. Να είχα συγγενή να με φιλοξενήσει και θα είχα φύγει χτες. Κουτσά στραβά τα λεφτά για το εισιτήριο δανείζεσαι από τους πάντες και βρίσκεις τα λεφτά ( λέμε τώρα ... ) , τα λεφτά για ενοίκιο κ.λ.π. είναι το θέμα...

 

θα παω αυστραλια να γινω σερβιτορα?

 

Στην τελική έχεις κάτι να κερδίσεις όντας άνεργη στην Ελλάδα ; Και οι 1-2 μήνες που θα έχεις σπίτι και φαι να φας είναι πολύ σημαντικό και στην ανάγκη κάνε και μία ανειδίκευτη δουλειά για αρχή , δε σημαίνει ότι θα κάνεις την ίδια δουλειά σε όλο το εργασιακό σου βίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά συγνώμη, αλλά και εγώ δεν είμαι εύκολα, είμαι δηλαδή με τον βασικό μισθό, χωρίς ασφάλιση κτλπ κτλπ. και ακόμα και εκεί τα πράγματα δεν πάνε καλά και μπορεί κ να κλείσει. Θα δούμε. Τα λεφτά είναι τσίμα τσίμα αλλά... τι να κάνεις?

Αν και έχω συγγενείς (μόνο εξ αίματος τπτ παραπάνω) Γερμανία και είμαι κ κατα το ήμισυ Γερμανός (που μου δίνει όλα τα δικαιώματα και σαν Έλληνας) λέω το εξης.

Να αφήσω την πατρίδα μου (την Ελλάδα) τους φίλους μου, την οικογένεια μου (ελεύθερος είμαι, αλλά ενοώ τα αδέρφια μου και το σοι μου), να αφήσω τα ελληνικά που μιλάω κάθε μέρα, να αφήσω τον κόσμο που βλέπω γύρω μου, να αφήσω τον καιρό που κάνει εδω πέρα, να αφήσω τα μέρη που έχει η Ελλάδα, να αφήσω τις εμπειρίες μου απο αυτόν τον τόπο και να αφήσω γενικά ΟΛΑ αυτά, για να πάω να ζήσω "έξω" σε μια γλώσσα που πρέπει να μάθω, μια νοοτροπία που πρέπει να μάθω, φίλους νέους που πρέπει να μάθω, να είμαι με κοπέλες που είναι άλλου σκεπτικού κ πρέπει να μάθω και ΌΛΑ αυτά για να έχω τι ακριβώς? Κάποια ευρώ παραπάνω? Κράτος Πρόνοιας? Εναρμονία και ειρήνη? Και ποιος είπε ρε γμτ ότι είναι τόσο καλά τα πράγματα εκεί έξω? Όταν με λεει η θεία μου ότι μετα τις 20,00 φοβάται να κυκλοφορήσει στους δρόμους μόνη της. Που το 1/3 δεν είναι Γερμανοί αλλά Ανατολικό μπλοκ και Μουσουλμάνοι? Να αφήσω Ελλάδα για να πάρω τι ακριβώς σαν εμπειρία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθενας κάνει τις επιλογές του , και αποφασίζει....

 

Κανεις δεν ξερει τι του επιφυλάσει το μέλλον και το κάθε μέρος , το μόνο σίγουρο.

 

Ο τολμων νικά όμως , και για να σκεφτομαστε να την κανουμε σημαίνει ότι οι "γεφυρες" εδω περα

 

εχουνε γκρεμιστει .

 

Επίσης δεν νομιζω κανεις να θελει να φυγει 25 χρονια. Ολοι μας για λιγα χρονια μεχρι να δουμε τι θα γινει με το χάλι μας.

 

Ολοι μας για CV και αν μπορεσουμε και $$ , απο το να λαλησουμε εδω περα καλυτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με θυμίζει ρε τους Λαζο-Deutsch που σκάσανε με τις μερτσέντες και άσπρο δέρμα μετά απο κάποια χρόνια κ το παίζαν αφεντικά κ γεοκτήμονες της χώρας που δεν έζησαν. Ουστ απλά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με θυμίζει ρε τους Λαζο-Deutsch που σκάσανε με τις μερτσέντες και άσπρο δέρμα μετά απο κάποια χρόνια κ το παίζαν αφεντικά κ γεοκτήμονες της χώρας που δεν έζησαν. Ουστ απλά!

 

To μαμησες και εσυ ρε αδερφακι μου......ειπαμε.... :mellow:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To μαμησες και εσυ ρε αδερφακι μου......ειπαμε.... :mellow:

 

Μα πως το μάμησα αφού το έζησα με τον παππού μου :shifty: Αλάνι μεγάλο.

Αλλά να σας πω, αντι να την κάνετε και να ξενιτευτείτε, μήπως να προσπαθήσουμε και τίποτα άλλο πρώτα πριν εγκαταλήψουμε την πατρίδα?

Δεν θέλω να ακουστώ πατριωτάκη, αλλά η πατρίδα μου δεν είναι μόνο στα εύκολα. Λέω εγώ τώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...