Προς το περιεχόμενο

Μαγκες.....δεν αντέχω άλλο


zazik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αλλά να σας πω, αντι να την κάνετε και να ξενιτευτείτε, μήπως να προσπαθήσουμε και τίποτα άλλο πρώτα πριν εγκαταλήψουμε την πατρίδα?

Δεν θέλω να ακουστώ πατριωτάκη, αλλά η πατρίδα μου δεν είναι μόνο στα εύκολα. Λέω εγώ τώρα...

 

σαν...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 752
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Σαν κάτι που θα αλλάξει κάτι. Πιστεύω και τα παιδιά που βγήκαν "Αγανακτισμένοι" έτσι θα βγήκαν. Τι κατάφεραν? Τίποτα ίσως. Αλλά δεν είμαι εγώ μόνο ενάντια στο αδικο σύστημα, είστε και εσείς. Οπότε? Να δούμε και να βρούμε κάτι να κάνουμε και να το κάνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα πως το μάμησα αφού το έζησα με τον παππού μου :shifty: Αλάνι μεγάλο.

Αλλά να σας πω, αντι να την κάνετε και να ξενιτευτείτε, μήπως να προσπαθήσουμε και τίποτα άλλο πρώτα πριν εγκαταλήψουμε την πατρίδα?

Δεν θέλω να ακουστώ πατριωτάκη, αλλά η πατρίδα μου δεν είναι μόνο στα εύκολα. Λέω εγώ τώρα...

 

Μην το παμε εκει , αλλά κατεβηκα στους Αγανακτισμένους και αγανάκτισα με τους αγανακτισμένους.

Επανάσταση με το Ipad δεν γίνεται...ουτε με 5 κιλα σπατουλα στην μούρη , ούτε με το να πασαρεις τα τηλεφωνά σου στους ΜΑΤ.

Ουτε με μπυρίτσα και βρώμικο στην πλατεία.

 

Παλι καλά που έριξε και θα ρίξει λεφτά το Κατάρ , και θα μας αναστήσουνε οι Αραβες(δεν ξερω με ποιο κόστος βέβαια.)

 

Μέχρι να αποφασίσουμε να επαναστατήσουμε , μας έχουνε πουλησει και αγοράσει 5 φορές και δεν το έχουμε πάρει χαμπαρι.

 

Μετά απο την εμπειρία μου στους αγανακτισμένους , είπα το τελικό "δεν γαμίεστε όλοι"

 

Αλλωστε η πατρίδα μου , με την σημερινή έννοια , με έχει προδώσει παμπολες φορές.....

 

Ετσι , αποφάσισα να κοιτάξω εμένα , και όχι να ξυπνήσω τον δίπλα μου....άστον να κοιμάται , τι να κάνω τώρα εγώ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά συγνώμη, αλλά και εγώ δεν είμαι εύκολα, είμαι δηλαδή με τον βασικό μισθό, χωρίς ασφάλιση κτλπ κτλπ. και ακόμα και εκεί τα πράγματα δεν πάνε καλά και μπορεί κ να κλείσει. Θα δούμε. Τα λεφτά είναι τσίμα τσίμα αλλά... τι να κάνεις?

Αν και έχω συγγενείς (μόνο εξ αίματος τπτ παραπάνω) Γερμανία και είμαι κ κατα το ήμισυ Γερμανός (που μου δίνει όλα τα δικαιώματα και σαν Έλληνας) λέω το εξης.

Να αφήσω την πατρίδα μου (την Ελλάδα) τους φίλους μου, την οικογένεια μου (ελεύθερος είμαι, αλλά ενοώ τα αδέρφια μου και το σοι μου), να αφήσω τα ελληνικά που μιλάω κάθε μέρα, να αφήσω τον κόσμο που βλέπω γύρω μου, να αφήσω τον καιρό που κάνει εδω πέρα, να αφήσω τα μέρη που έχει η Ελλάδα, να αφήσω τις εμπειρίες μου απο αυτόν τον τόπο και να αφήσω γενικά ΟΛΑ αυτά, για να πάω να ζήσω "έξω" σε μια γλώσσα που πρέπει να μάθω, μια νοοτροπία που πρέπει να μάθω, φίλους νέους που πρέπει να μάθω, να είμαι με κοπέλες που είναι άλλου σκεπτικού κ πρέπει να μάθω και ΌΛΑ αυτά για να έχω τι ακριβώς? Κάποια ευρώ παραπάνω? Κράτος Πρόνοιας? Εναρμονία και ειρήνη? Και ποιος είπε ρε γμτ ότι είναι τόσο καλά τα πράγματα εκεί έξω? Όταν με λεει η θεία μου ότι μετα τις 20,00 φοβάται να κυκλοφορήσει στους δρόμους μόνη της. Που το 1/3 δεν είναι Γερμανοί αλλά Ανατολικό μπλοκ και Μουσουλμάνοι? Να αφήσω Ελλάδα για να πάρω τι ακριβώς σαν εμπειρία?

 

 

Οταν δεν θα χεις γονεις να σε 'τσονταρουν' στα εξοδα και δεν θα μπορεις στην κυριολεξια να επιβιωσεις, τοτε θα τα ξανασκεφτεις ολα πιο ψυχραιμα....

Α, επισης κι οταν καταλαβεις σε τι κρατος ζεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δε σε είπα ότι είναι το καλό αυτό και να το πάρεις σαν παράδειγμα, αλλά έγινε κάτι έτσι δεν είναι? Στον βαθμό που έγινε? Μιλάμε το 1% του πληθυσμού έτσι?

Αλλά φαντάζομαι και κάτω τώρα με το Καντα(ι)φι δεν συμμετείχαν όλοι στην εξέγερση.

 

Οταν δεν θα χεις γονεις να σε 'τσονταρουν' στα εξοδα και δεν θα μπορεις στην κυριολεξια να επιβιωσεις, τοτε θα τα ξανασκεφτεις ολα πιο ψυχραιμα....

Α, επισης κι οταν καταλαβεις σε τι κρατος ζεις...

 

Α Και οι δυο μου οι γονείς συγχωρεμένοι είναι (η μανα μου πριν κανα μήνα)

Β Περιουσιακά στοιχεία δεν έχω.

Γ Θέλω να είσαι προσεκτικός ποιον πας να κρίνεις μιας και δεν με ξέρεις στο τι θυσίες έχω κάνει και τι θυσίες κάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γ Θέλω να είσαι προσεκτικός ποιον πας να κρίνεις μιας και δεν με ξέρεις στο τι θυσίες έχω κάνει και τι θυσίες κάνω.

 

μην περιμενεις τους αλλους να σου συμπεριφερονται σαν πορσελανη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες , παιδες.....

 

Αφήστε τον εμφύλιο....

 

Εδώ είμαστε να βοηθηθούμε , όχι να σφαζόμαστε....ο καθεις θα πάρει σωστες και ώριμες γνώμες , και θα πάρει τις αποφάσεις του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην περιμενεις τους αλλους να σου συμπεριφερονται σαν πορσελανη...

 

Δεν ζήτησα χάρη, απλά τα επιχειρήματα στην προκειμένη δεν στέκουν και τα αποκρούω, απλά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Αλλωστε η πατρίδα μου , με την σημερινή έννοια , με έχει προδώσει παμπολες φορές.....

 

2. Ετσι , αποφάσισα να κοιτάξω εμένα , και όχι να ξυπνήσω τον δίπλα μου....άστον να κοιμάται , τι να κάνω τώρα εγώ....

1. φιλε μου με τον ορο "πατριδα" δεν εννοουμε τους πολιτικους ουτε την οικονομια μιας χωρας! αν εσυ αυτα εννοεις τοτε τι να σου πω!

2. καλα εκανες και κοιταξες τον εαυτο σου μιας και δεν εισαι αναγκασμενος να βουλιαξεις με μια χωρα αλλα καλυτερα θα ηταν να ξυπναγες τον διπλανο σου και να σωζόσασταν και οι δυο!

 

 

προσωπικά αν δεν εξαντλησω και την τελευταια μου προσπαθεια σε αυτη την χωρα δεν θα την αφησω ποτε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. φιλε μου με τον ορο "πατριδα" δεν εννοουμε τους πολιτικους ουτε την οικονομια μιας χωρας! αν εσυ αυτα εννοεις τοτε τι να σου πω!

2. καλα εκανες και κοιταξες τον εαυτο σου μιας και δεν εισαι αναγκασμενος να βουλιαξεις με μια χωρα αλλα καλυτερα θα ηταν να ξυπναγες τον διπλανο σου και να σωζόσασταν και οι δυο!

 

 

προσωπικά αν δεν εξαντλησω και την τελευταια μου προσπαθεια σε αυτη την χωρα δεν θα την αφησω ποτε!

 

 

1.Σορρυ , το κράτος.....μπερδευονται αυτα τα δυο καμια φορα. Η πατρίδα , όπου και αν παω , θα είναι μέσα μου.

2. Εχω προσπαθησει....πολύ....!!!!

3. Been there , done that.....endless loop...no solution....break() and goto(kseniteia) !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικά αν δεν εξαντλησω και την τελευταια μου προσπαθεια σε αυτη την χωρα δεν θα την αφησω ποτε!

 

Και εγώ αυτό θέλω. Θέλω όλοι ΜΑΣ να ζήσουμε εκεί που θέλουμε και όχι εκεί που αναγκαζόμαστε να πάμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θέλω απλά να ζήσω τη ζωή μου σαν φυσιολογικός άνθρωπος , μία ζωή όλη και όλη υποτίθεται ότι έχουμε . Οι γονείς μου τόσα χρόνια που δούλευαν σαν τα σκυλιά και έχουν βοηθήσει πόσο κόσμο ψυχολογικά και οικονομικά τελικά τώρα παίρνουν αυτά πόυ δεν έχω. Είδαμε και τους ανθρώπους... Θα μου πεις μα δεν είναι όλοι ίδιοι , εμένα μου αρκούν αυτοί που έχω ζήσει ως τα 26 μου , δε θα κάτσω να φτάσω τα 50 για να αγωνιστώ για μία χώρα στην οποία ποτέ δεν ένιωσα σαν το σπίτι μου .

 

Ακόμα και όσο είμαι εγκλωβισμένη σε αυτή τη χώρα το τομάρι μου θα κοιτάξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Ακόμα και όσο είμαι εγκλωβισμένη σε αυτή τη χώρα το τομάρι μου θα κοιτάξω.

Σε καταλαβαίνω αλλα έτσι δεν θα αλλάξει κάτι,προς το καλύτερο τουλάχιστον.

 

 

 

 

 

 

Στο τέλος θα φύγει ο ανθός και θα μείνουμε κάποιοι,μαζί με 2-3+ εκατομμύρια πακιστανο οτι να'ναι,μια κοινωνία λούμπεν δλδ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...