Προς το περιεχόμενο

Ναργιλές topic :)


santana99
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

Δεν επιτρέπονται "αγγελίες" ζήτησης ή πώλησης παρά μόνο στην κατάλληλη κατηγορία του site 

Επίσης δεν επιτρέπεται διαφήμιση αγγελιών μέσω μηνυμάτων σε θέματα.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες μιας και είμαστε όλοι λάτρεις του ναργιλέ, μπορεί να σας φανεί ενδιαφέρον μία ομάδα στο Facebook, με όνομα Hookah Shisha GR. Αν δεν κάνω λάθος έχει γύρω στα 650+ άτομα, και εκτός από φωτογραφικό υλικό, έχει και αρκετά ενδιαφέρον θέματα για συζήτηση.

Δεν έχω κανένα προσωπικό όφελος από την ομάδα, απλά την ανακάλυψα και μου φάνηκε ενδιαφέρον. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια σκέφτομαι να πάρω ενα μπολ...για να ακούσω τις γνώμες σας.Πολλοί λένε για τα alpaca

 

Επεξ/σία από Mike_89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Mike_89 είπε

Παιδια σκέφτομαι να πάρω ενα μπολ...για να ακούσω τις γνώμες σας.Πολλοί λένε για τα alpaca

Εννοείται Alpaca..Πρέπει να έχεις ένα στη συλλογή σου.. 😉

Αν σου αρέσουν τα phunnel , δοκίμασε Lerook ή Rook..Χωράνε 14gr και 17gr αντίστοιχα. Ζεσταίνονται στα 5 λεπτά, αποδίδουν πολύ πιστά την γεύση και έχουν καλό airflow για εύκολο τράβηγμα..

Αλλιώς δες για Oblako M ή Werkbund Zeus..Γύρω στα 15gr χωρητικότητα, και καλή απόδοση της γεύσης. Η κύρια διαφορά τους με τα Alpaca, είναι ότι ζεσταίνονται λίγο πιο μετά και έχουν λίγο πιο σφιχτό airflow.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, mitsoszn είπε

Εννοείται Alpaca..Πρέπει να έχεις ένα στη συλλογή σου.. 😉

Αν σου αρέσουν τα phunnel , δοκίμασε Lerook ή Rook..Χωράνε 14gr και 17gr αντίστοιχα. Ζεσταίνονται στα 5 λεπτά, αποδίδουν πολύ πιστά την γεύση και έχουν καλό airflow για εύκολο τράβηγμα..

Αλλιώς δες για Oblako M ή Werkbund Zeus..Γύρω στα 15gr χωρητικότητα, και καλή απόδοση της γεύσης. Η κύρια διαφορά τους με τα Alpaca, είναι ότι ζεσταίνονται λίγο πιο μετά και έχουν λίγο πιο σφιχτό airflow.

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση..να είσαι καλά

7 λεπτά πριν, mitsoszn είπε

Εννοείται Alpaca..Πρέπει να έχεις ένα στη συλλογή σου.. 😉

Αν σου αρέσουν τα phunnel , δοκίμασε Lerook ή Rook..Χωράνε 14gr και 17gr αντίστοιχα. Ζεσταίνονται στα 5 λεπτά, αποδίδουν πολύ πιστά την γεύση και έχουν καλό airflow για εύκολο τράβηγμα..

Αλλιώς δες για Oblako M ή Werkbund Zeus..Γύρω στα 15gr χωρητικότητα, και καλή απόδοση της γεύσης. Η κύρια διαφορά τους με τα Alpaca, είναι ότι ζεσταίνονται λίγο πιο μετά και έχουν λίγο πιο σφιχτό airflow.

Με μια γρήγορη ματιά βλέπω πως μόνο απο εξωτερικό θα γίνει η δουλειά..μήπως γνωρίζεις κάποιον απο ελλάδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα alpaca τα φέρνει και το e-shisha Ελλάδα. Αλλιώς εννοείται και από εξωτερικό έχεις περισσότερες επιλογές. Ισχύει ότι από γεύση έχουν φανταστική απόδοση και τέλεια διαχείριση της θερμοκρασίας. Τα oblako επίσης καλά αλλά θεωρώ τα alpaca ανώτερα. 

Επεξ/σία από morfin
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, morfin είπε

Τα alpaca τα φέρνει και το e-shisha Ελλάδα. Αλλιώς εννοείται και από εξωτερικό έχεις περισσότερες επιλογές. Ισχύει ότι από γεύση έχουν φανταστική απόδοση και τέλεια διαχείριση της θερμοκρασίας. Τα oblako επίσης καλά αλλά θεωρώ τα alpaca ανώτερα. 

Στο e-shisha  είδα οτι είναι εκτός αποθέματος..θα ψάξω απο εξωτερικό.Σας ευχαριστώ ολους

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους, μήπως μπορεί κάποιος με Cascade η παρόμοιο κοντό "phunnel" να μου πει πόσα γραμμάρια είναι αρκετά; Είμαι νέος στα "phunnel" και βάζοντας Adalya love66 (δωράκι από Αυστρία) πήρα αρκετά καλή και δυνατή γεύση (κυρίως μέντα) αλλά μετά από κάποια ώρα την άκουσα πολύ άσχημα ☹ Το θετικό είναι ότι διαχειρίστηκε πολύ καλά τη θερμοκρασία παρότι κόκκινος καπνός, πράγμα που φοβόμουν στην αρχή (HMD τύπου kaloud και μια στρώση αλουμινοχαρτο με 3 καρβουνα για άναμα και αργότερα και τα 3 γιατι δεν χωράνε (black coco's)

Επεξ/σία από DrDrob
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Mike_89 είπε

Ποιό μοντέλο κατα την γνώμη σας απο την alpaca να παραγγείλω?

Αν σ αρέσουν τα Phunnel bowl, το Lerook ή Rook είναι άψογα.. Εγώ προτιμώ το Lerook καθώς χωράει και λιγότερα γραμμάρια, οπότε έχεις και μία εξοικονόμηση στον καπνό σου. 

Στις 28/3/2020 στις 4:21 ΜΜ, DrDrob είπε

Καλησπέρα σε όλους, μήπως μπορεί κάποιος με Cascade η παρόμοιο κοντό "phunnel" να μου πει πόσα γραμμάρια είναι αρκετά; Είμαι νέος στα "phunnel" και βάζοντας Adalya love66 (δωράκι από Αυστρία) πήρα αρκετά καλή και δυνατή γεύση (κυρίως μέντα) αλλά μετά από κάποια ώρα την άκουσα πολύ άσχημα ☹ Το θετικό είναι ότι διαχειρίστηκε πολύ καλά τη θερμοκρασία παρότι κόκκινος καπνός, πράγμα που φοβόμουν στην αρχή (HMD τύπου kaloud και μια στρώση αλουμινοχαρτο με 3 καρβουνα για άναμα και αργότερα και τα 3 γιατι δεν χωράνε (black coco's)

Γιατί χρησιμοποίησες και kaloud και αλουμινοχαρτο? Κατά τη γνώμη μου το kaloud μόνο αρκεί. 

Επίσης το περίεργο είναι ότι σου έφεραν κόκκινο Adalya από Αυστρία. Διότι εκεί κυκλοφορούν κυρίως ξανθά κάπνα. 

Το Cascade αν και δε το προτιμώ, για την τιμή του είναι τίμιο. Στο περίπου χωράει 15-17γρ, ανάλογα πως κάνεις το pack σου. Βάλε το kaloud σου από πάνω με 2 κάρβουνα και κλειστό καπάκι. Περίμενε 5-6 λεπτά να ζεσταθεί και έπειτα άρχισε το κάπνισμα σου. Πιστεύω θα σου αρέσει το αποτέλεσμα 😉

Πλούσια και εύγευστα ντουμάνια εύχομαι 😊💨

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 28/03/2020 at 16:21, DrDrob said:

Καλησπέρα σε όλους, μήπως μπορεί κάποιος με Cascade η παρόμοιο κοντό "phunnel" να μου πει πόσα γραμμάρια είναι αρκετά; Είμαι νέος στα "phunnel" και βάζοντας Adalya love66 (δωράκι από Αυστρία) πήρα αρκετά καλή και δυνατή γεύση (κυρίως μέντα) αλλά μετά από κάποια ώρα την άκουσα πολύ άσχημα ☹ Το θετικό είναι ότι διαχειρίστηκε πολύ καλά τη θερμοκρασία παρότι κόκκινος καπνός, πράγμα που φοβόμουν στην αρχή (HMD τύπου kaloud και μια στρώση αλουμινοχαρτο με 3 καρβουνα για άναμα και αργότερα και τα 3 γιατι δεν χωράνε (black coco's)

Αν και είναι θέμα γούστου το πώς θα φτιάξεις το session σου, σου αναφέρω τον δικό μου τρόπο. Στο cascade μου βάζω 8-9 γραμμάρια (μετρημένα με ζυγαριά τα βάζω), από πάνω αλουμινοχαρτο και από πάνω ένα Ignis με 2 κάρβουνα Tom gold. Το session κρατάει περίπου 40-45 λεπτά οπότε και συμβαίνουν τα εξής: 1. Τα κάρβουνα πλέον έχουν χάσει την θερμική τους απόδοση και 2. Η γεύση έχει καεί πλήρως. Μετά ακολουθεί συνήθως 2ο, 3ο session κτλ.

Πρόσφατα έκανα μια μεγάλη αγορά σε καπνούς, περίπου 20 διαφορετικές γεύσεις adalya, aqua menta και zomo. Όταν τις δοκίμασα χωρίς αλουμινόχαρτο, κάποιες μου φάνηκαν παντελώς αδιάφορες η ασχημες. Όταν τις ξαναδοκιμάσω με αλουμινόχαρτο, πραγματικά ήταν άλλη γεύση. Γιατί? Επειδή πολύ απλά το αλουμινόχαρτο εγκλωβίζει πολύ περισσότερη γλυκερίνη, οπότε η ένταση στην γεύση αυξάνει κατά πολύ. Επίσης και το ψήσιμο γίνεται πιο καλό, ειδικά σε βαθύτερα μπολ. 

Τέλος, για τα 3 κάρβουνα που βάζεις, θα σου πρότεινα να τον ανάβεις μεν με 3 (αν μπορείς μην βάζεις κ τα 3 να ακουμπάνε στο πάτο του kalud αλλά 2 κάτω και ένα να ακουμπάει από πάνω που να ακουμπάει και την περιφέρεια του kalud) αλλά με το που αναψει,να αφαιρεις το 3ο. Το ξαναβάζεις όταν νιώσεις ότι πέσει η θερμική απόδοση των 2, συνήθως 20-25 λεπτά μετά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά εχει δοκιμασει καποιος καμια γευση απο al waha τις καινούργιες (νομιζω elite edition) να μας πει καμια γνωμη; Πηρα προσφατα την big boy(μεντα καρπουζι) αλλα δεν τρελαθηκα... Απο δροσια σε μεντα ειναι πολυ καλα εντονη αρκετά αλλα το καρπούζι ειναι καπως περίεργο...

Επεξ/σία από Bahamut21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, marikbane είπε

Αν και είναι θέμα γούστου το πώς θα φτιάξεις το session σου, σου αναφέρω τον δικό μου τρόπο. Στο cascade μου βάζω 8-9 γραμμάρια (μετρημένα με ζυγαριά τα βάζω), από πάνω αλουμινοχαρτο και από πάνω ένα Ignis με 2 κάρβουνα Tom gold. Το session κρατάει περίπου 40-45 λεπτά οπότε και συμβαίνουν τα εξής: 1. Τα κάρβουνα πλέον έχουν χάσει την θερμική τους απόδοση και 2. Η γεύση έχει καεί πλήρως. Μετά ακολουθεί συνήθως 2ο, 3ο session κτλ.

Πρόσφατα έκανα μια μεγάλη αγορά σε καπνούς, περίπου 20 διαφορετικές γεύσεις adalya, aqua menta και zomo. Όταν τις δοκίμασα χωρίς αλουμινόχαρτο, κάποιες μου φάνηκαν παντελώς αδιάφορες η ασχημες. Όταν τις ξαναδοκιμάσω με αλουμινόχαρτο, πραγματικά ήταν άλλη γεύση. Γιατί? Επειδή πολύ απλά το αλουμινόχαρτο εγκλωβίζει πολύ περισσότερη γλυκερίνη, οπότε η ένταση στην γεύση αυξάνει κατά πολύ. Επίσης και το ψήσιμο γίνεται πιο καλό, ειδικά σε βαθύτερα μπολ. 

Τέλος, για τα 3 κάρβουνα που βάζεις, θα σου πρότεινα να τον ανάβεις μεν με 3 (αν μπορείς μην βάζεις κ τα 3 να ακουμπάνε στο πάτο του kalud αλλά 2 κάτω και ένα να ακουμπάει από πάνω που να ακουμπάει και την περιφέρεια του kalud) αλλά με το που αναψει,να αφαιρεις το 3ο. Το ξαναβάζεις όταν νιώσεις ότι πέσει η θερμική απόδοση των 2, συνήθως 20-25 λεπτά μετά.

Ευχαριστώ πολύ  για τα tips φίλος. Όσον αφορά τα κάρβουνα κάνω ακριβώς αυτό για πολύ απλά και τα 2 τα παίρνει πολύ στριμωχτά όπως φαντάζομαι και τα περισσότερα φθηνά HMD με σχέδιο παρόμοιο του Kaloud Lotus I. Τους καπνούς από που αν επιτρέπεται; Με βλέπω να μένω χωρίς παρότι δεν κάνω συχνά (ασχέτως αν το γουστάρω και ψάχνω την καλύτερη απόδοση στο budget μου) 

Επεξ/σία από DrDrob
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...