Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση για την ryanair


The_Judas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 λεπτά πριν, [email protected] είπε

Σαββατο 11/8/2018  ειχα πτηση Αθηνα -Θεσσαλονικη στις 18.40 .Περασα κανονικα απο την πυλη με τον ελεγχο των αποσκευών κ ενας υπαλληλος οταν τον ρωτησα ποια ειναι η πυλη,μου ειπε να καθησω κοντα σε εναν πινακα ανακοινωσεων για να ενημερωθω.Πραγματι καθησα απεναντι απο τον πινακα κ εκει διπλα στην πτηση μου εγραφε "Η πυλη θα ανακοινωθει".Ξαφνικα βγαινει "Πυλη Α38 κλειστη"Παω στην Α38 πυλη να ρωτησω κ μου λενε οτι το αεροπλανο εχει φυγει.Ηταν 18.45.Δεν ακουσα καμμια φωνητικη ειδοποίηση  κ φυσικα εχασα την πτηση.Εχω ταξιδεψει κ αλλες φορες με την Rayanair αλλά  ποτε ξανά  δεν θα την προτιμησω.Θελω να κανω καταγγελία  αλλά  δεν βλέπω  που μπορω να απευθυνθω.

Παλιότερα (πριν την έλευση της Ryan) είχα πάθει αντίστοιχο πράγμα και με την Aegean άσε .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, [email protected] είπε

Σαββατο 11/8/2018  ειχα πτηση Αθηνα -Θεσσαλονικη στις 18.40 .Περασα κανονικα απο την πυλη με τον ελεγχο των αποσκευών κ ενας υπαλληλος οταν τον ρωτησα ποια ειναι η πυλη,μου ειπε να καθησω κοντα σε εναν πινακα ανακοινωσεων για να ενημερωθω.Πραγματι καθησα απεναντι απο τον πινακα κ εκει διπλα στην πτηση μου εγραφε "Η πυλη θα ανακοινωθει".Ξαφνικα βγαινει "Πυλη Α38 κλειστη"Παω στην Α38 πυλη να ρωτησω κ μου λενε οτι το αεροπλανο εχει φυγει.Ηταν 18.45.Δεν ακουσα καμμια φωνητικη ειδοποίηση  κ φυσικα εχασα την πτηση.Εχω ταξιδεψει κ αλλες φορες με την Rayanair αλλά  ποτε ξανά  δεν θα την προτιμησω.Θελω να κανω καταγγελία  αλλά  δεν βλέπω  που μπορω να απευθυνθω.

Στο Βενιζελος οι πυλες ανακοινωνονται μια ωρα πριν την αναχωρηση. Επισης παντα κανουν τελευταια κληση οταν ειναι να κλεισει η επιβιβαση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/6/2014 στις 4:43 ΠΜ, gigisoni είπε

Αποκλείεται.

Αυτό  ηταν το πρόβλημα μου.Δεν ανακοινωθηκε η πυλη Οταν ανακοινωθηκε ειχε διπλα την ενδειξη"κλειστη" με κιτρινα γράμματα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγαλη πικρα να χανεις πτηση. Το εχω παθει. Ευτηχως ηταν πτηση μονοημερη βολτα στην Ροδο με κοστος 5ευρω η διαδρομη, εχασα 20ευρω για δυο ατομα πηγαινε-ελα.
Αργησα να παω στο αεροδρομιο. Υπολογισα λαθος την ωρα που επρεπε να ειμαι εκει.
Ακομη και την μονοημερη που εχασα με χαλασε. Φανταζομαι να ειχες κανονισει να κανεις πραγματα εκει που πας η να εχεις πληρωσει ξενοδοχεια κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πλεον δεν θα υπαρχει δωρεαν 2 χειραποσκευες. Σου δινεται ΜΟΝΟ μια 42χ20χ25 εκατοστα. 

Η 55χ40χ25 εκατοστα 10 κιλη εχει Χρεωση ταριφα 6 ευρω ανα διαδρομη εφοσον παρεις priority (Αν εχεις ηδη κανει κρατηση χωρις κοστιζει 7-8 ευρω) ή

8 ευρω για να την αφησεις στα γκισε ανεξαρτητου μεγεθους 10κιλη (2 ωρες πριν) ( αν εχεις ηδη κανει κρατηση χωρις, κοστιζει 10€)

 The new policy will go live at boarding gates on/after 1 November 2018 and for all bookings made on/after 1 September 2018.

https://corporate.ryanair.com/news/new-bag-policy-from-november-will-cut-check-bag-fees-reduce-boarding-delays/

 

*Non-priority customers who booked flights before 1 September (for travel after 1 Nov) can either add Priority Boarding for €/£8* or a 10kg bag for €/£10* or they may cancel their booking for a full refund.

*(price when added after booking)

Επεξ/σία από Jason13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γελοιά εταιρεία. Δυστυχώς έχω ήδη κλείσει εισητήρια αλλά δεν θα την ξαναπροτιμήσω. 

Προφανώς γίνεται για να βγάλουν λεφτά (απο priority και απο βαλίτσα και απο κράτηση θέσης και, και, και) και για να ελέγχουν το μέγεθος της χειραποσκευής γιατί πριν έβαζες (θεωρητικά) όσα κιλά ήθελες. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Jason13 είπε

Πλεον δεν θα υπαρχει δωρεαν 2 χειραποσκευες. Σου δινεται ΜΟΝΟ μια 42χ20χ25 εκατοστα. 

Η 55χ40χ25 εκατοστα 10 κιλη εχει Χρεωση ταριφα 6 ευρω ανα διαδρομη εφοσον παρεις priority (Αν εχεις ηδη κανει κρατηση χωρις κοστιζει 7-8 ευρω) ή

8 ευρω για να την αφησεις στα γκισε ανεξαρτητου μεγεθους 10κιλη (2 ωρες πριν) ( αν εχεις ηδη κανει κρατηση χωρις, κοστιζει 10€)

 The new policy will go live at boarding gates on/after 1 November 2018 and for all bookings made on/after 1 September 2018.

https://corporate.ryanair.com/news/new-bag-policy-from-november-will-cut-check-bag-fees-reduce-boarding-delays/

*Non-priority customers who booked flights before 1 September (for travel after 1 Nov) can either add Priority Boarding for €/£8* or a 10kg bag for €/£10* or they may cancel their booking for a full refund.

*(price when added after booking)

Εντελώς τυχαία η ανακοίνωση βγήκε μια μέρα μετά το τέλος των διαπραγματεύσεων με τους πιλότους και τα συνδικάτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 minutes ago, vasioula1 said:

10 κιλα εβαζες. Υπηρχαν φορες που μου τη ζυγισαν

 

Γενικα πρέπει να είσαι άτυχος για να στην ζυγίσουν. Προφανως και είσαι «παράνομος» εάν βάζεις παραπάνω κιλά, αλλά προσωπικά σε πάνω από 30 διαδρομές (πήγαινε έλα) ποτε δεν μου ζύγισαν την χειραποσκευή. Και ποτε δεν χρειάστηκε να αγχωθώ εάν είναι 10, 11.5 η 12 κιλά.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, j0hnn1e είπε

Γενικα πρέπει να είσαι άτυχος για να στην ζυγίσουν. Προφανως και είσαι «παράνομος» εάν βάζεις παραπάνω κιλά, αλλά προσωπικά σε πάνω από 30 διαδρομές (πήγαινε έλα) ποτε δεν μου ζύγισαν την χειραποσκευή. Και ποτε δεν χρειάστηκε να αγχωθώ εάν είναι 10, 11.5 η 12 κιλά.. 

Εδω και τρια πραγματακια να κρατας δεν λεγανε τιποτα. Ξαφνικα πηγαν στο αντιθετο ακρο να χρεωνουν και το βασικο για μια πτηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Jason13 είπε

Εδω και τρια πραγματακια να κρατας δεν λεγανε τιποτα. Ξαφνικα πηγαν στο αντιθετο ακρο να χρεωνουν και το βασικο για μια πτηση

Απλά δεν τα έχουν μέσα στη βασική τιμή όπως οι άλλες εταιρείες.

Συγκρίνεις κάθε φορά και βλέπεις. Απλά τώρα θα προσθέτουμε και το ποσό για την αποσκευή για να δούμε αν συμφέρει να την προτιμάμε σαν εταιρεία.

Το μεγάλο της πρόβλημα είναι αυτό με τις ακυρώσεις των πτήσεων...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως πάντα ο πελάτης δεν πρέπει να είναι συναισθηματικός αλλά να σκέφτεται αντικειμενικά.

Αν η ryanair εξακουθεί και είναι φθηνότερη για τις ανάγκες μου, την επιλέγω.

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα ποιος θα πορωθει τοσο πολυ με μια αεροπορικη φτηνο-εταιρια, δεν ξερω.
Λογικα ολοι βαση τιμης κανουμε τις επιλογες μας.
Εχω κλεισει εισητηρια και ακομη δεν εχω καταλαβει τι παιζει. Μαλλον θα ακυρωσω για να παω και μια φορα με WizzAir, εχω απορια να δω εαν μπορει να υπαρξει πιο γελοια αεροπορικη απο Ryanair.

ΥΓ Τωρα που το ξανασκεφτομαι υπαρχουν ανθρωποι που εχουν πορωθει με τα φτηνο σουπερμαρκετ, Lidl και τετοια. Γιατι να μην γινει αντιστοιχα και για την Ryanair;
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 minutes ago, orck said:

ΥΓ Τωρα που το ξανασκεφτομαι υπαρχουν ανθρωποι που εχουν πορωθει με τα φτηνο σουπερμαρκετ, Lidl και τετοια. Γιατι να μην γινει αντιστοιχα και για την Ryanair;

Όσο υπάρχουν και άνθρωποι που πωρώνονται για τα ακριβά σουπερμάρκετ και τα ακριβά σκατολοϊδια...

Αγοράζει ο άλλος ακριβά αυτό που δε μπορούν να ψωνίσουν οι άλλοι, και ξινίζει όταν το ίδιο αγαθό βγαίνει ενίοτε σε έκπτωση. LOL

Επεξ/σία από KoreanW
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, orck είπε

Τωρα ποιος θα πορωθει τοσο πολυ με μια αεροπορικη φτηνο-εταιρια, δεν ξερω.
Λογικα ολοι βαση τιμης κανουμε τις επιλογες μας.
Εχω κλεισει εισητηρια και ακομη δεν εχω καταλαβει τι παιζει. Μαλλον θα ακυρωσω για να παω και μια φορα με WizzAir, εχω απορια να δω εαν μπορει να υπαρξει πιο γελοια αεροπορικη απο Ryanair.

ΥΓ Τωρα που το ξανασκεφτομαι υπαρχουν ανθρωποι που εχουν πορωθει με τα φτηνο σουπερμαρκετ, Lidl και τετοια. Γιατι να μην γινει αντιστοιχα και για την Ryanair;
 

 H wizz και πιο ακριβή είναι,και λιγότερες πτήσεις έχει από Αθήνα και μία χειραποσκευή έχει. Α,και έχει και ατύχημα στο ενεργητικό της...

Καλό ταξίδι ότι κ αν επιλέξεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...