Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση για την ryanair


The_Judas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, dazed είπε

Δεν ξερω σε τι τιμες εκλεισες, αλλα για να πας με αλλη αεροπορικη συνηθως μιλαμε για διπλασιες και τριπλασιες τιμες στην καλυτερη περιπτωση. 

Το ιδανικο ειναι να κλεινεις και priority τη στιγμη που κανεις την κρατηση, για να εχεις 2 χειραποσκευες.

Το υπογραμμισμένο ισχύει μόνο αν τα εισιτήρια της Ryan ειναι σε προσφορά. Αλλιώς οι τιμές δεν έχουν τόση διαφορά, ειδικά όταν υπάρχουν και πιο αξιοπρεπείς επιλογές τύπου easyJet. Μάλιστα, μερικές φορές δεν είναι καν χαμηλότερες. Αυτά πάντα για ταξίδια απο Αθήνα. Απο άλλες περιοχές για νορμάλ τιμές όντως η Ryanair μπορεί να είναι μονόδρομος.

Επεξ/σία από ProponitisTouKanape
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 ώρες πριν, TheGrisGrisMan είπε

Πράγματι, οσχυει για τις τιμες...

Τώρα να σου πω την τελείως «noob» αλήθεια μου, είμαι σιγουρος ότι έκλεισα priority αλλά δεν εδώ βρει πως να το επαληθευσω μέσω του site. Θα τσεκαρω το μεηλ. Παντως αν έχω priority, μπορώ να παρω 2 χειραποσκευές ε; Κουλ, thanks

Στη διαχειριση κρατησης μπορεις να το δεις, και θα το λεει και στο boarding pass σου. Μην ξεχασεις το check in, το οποιο γινεται μονο online και ανοιγει 2 μερες πριν την πτηση (καλο θα ηταν να εχεις και το app), αλλιως πληρωνεις ενα τσουχτερο ποσο στο αεροδρομιο.

Ναι, με priority εχεις 2 χειραποσκευες, εκτος φυσικα απο προτεραιοτητα στην επιβιβαση (αναλογα το αεροδρομιο μπορει να ειναι απο αισθηση VIP εως εντελως αχρηστο).

4 ώρες πριν, ProponitisTouKanape είπε

Το υπογραμμισμένο ισχύει μόνο αν τα εισιτήρια της Ryan ειναι σε προσφορά. Αλλιώς οι τιμές δεν έχουν τόση διαφορά, ειδικά όταν υπάρχουν και πιο αξιοπρεπείς επιλογές τύπου easyJet. Μάλιστα, μερικές φορές δεν είναι καν χαμηλότερες. Αυτά πάντα για ταξίδια απο Αθήνα. Απο άλλες περιοχές για νορμάλ τιμές όντως η Ryanair μπορεί να είναι μονόδρομος.

Υπαρχει περιοδος που τα εισιτήρια της ryan δεν ειναι σε προσφορα? 😆 Παντως εγω συνηθως βρισκω φτηνοτερη και πιο ανετη τη ryan απο την easy, και εχει και το πλεονεκτημα οτι πεταει σε περισσοτερους προορισμους (απο Αθηνα και εγω). 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/4/2019 στις 12:01 ΠΜ, dazed είπε

Στη διαχειριση κρατησης μπορεις να το δεις, και θα το λεει και στο boarding pass σου. Μην ξεχασεις το check in, το οποιο γινεται μονο online και ανοιγει 2 μερες πριν την πτηση (καλο θα ηταν να εχεις και το app), αλλιως πληρωνεις ενα τσουχτερο ποσο στο αεροδρομιο.

Ναι, με priority εχεις 2 χειραποσκευες, εκτος φυσικα απο προτεραιοτητα στην επιβιβαση (αναλογα το αεροδρομιο μπορει να ειναι απο αισθηση VIP εως εντελως αχρηστο).

Υπαρχει περιοδος που τα εισιτήρια της ryan δεν ειναι σε προσφορα? 😆 Παντως εγω συνηθως βρισκω φτηνοτερη και πιο ανετη τη ryan απο την easy, και εχει και το πλεονεκτημα οτι πεταει σε περισσοτερους προορισμους (απο Αθηνα και εγω). 

Οκ μόλις μπήκα... 

Ενημερωτικά ήταν καπως «ελαστικοί», αν απέχει η τσάντα λίγο απο τις διαστάσεις αλλά μπορεί να συμπιεστεί και να μπει μέσα στο “πραμα” με το οποίο  τις ελέγχουν, όλα οκ. Όχι αν ξεφεύγει τελείως ομως...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μολις επστρεψα απο ταξιδι και εφιστω την προσοχη σχετικα με τις βαλιτσες.

Στο γκισε της Αθηνας ειναι αρκετα σφιχτοι, εγω ειχα μια μικρη τσαντα και ενα τσαντακι ωμου που βαζω μεσα πορτοφολι και κινητο (αρκετα μικρο δηλαδη)

Με υποχρεωσαν να βαλω το τσαντακι μεσα στο σαβ βουαγιαζ γιατι αλλιως εχω δυο τσαντες, τεσπα τα στριμωξα ολα σε μια.

Στην επιστροφη ημουν πιο οργανωμενος και το τσαντακι το εβαλα μεσα απο το μπουφαν και εκλεισα το φερμουαρ ;)

Στο γκισε ηταν καποιοι ελληναραδες που πηγαν να το παιξουν πονηροι και ειχαν μια τσανταρα και ηθελα να την περασουν ως χειροαποσκευη....

Τελικα τους χαρατσωσε ενα εικοσαρικο την αποσκευη και εληξε, προς το παρον δηλαδη γιατι θελανε αποδειξη που οι κοπελες εκει δεν εχουν.

Φαγαμε ενα δεκαλεπτο στο οτι θελω αποδειξη κλπ κλπ.... δεν ξερω ποσο νομοτυπο ειναι αυτο, τελικα η αποδειξη (για τα 20 ευρω) ερχεται στο email που δηλωσες.

Τωρα αν αυτοι ζητανε αποδειξη και στο χωριο τους, αυτο ειναι αλλο θεμα συζητησης.

 

Προσοχη λοιπον γιατι οι τυποι ψαχνονται πως να σου τσιμπισουν καποιο ευρουδακι, ισως ειναι καλυτερα να κλεισετε βαλιτσα καμπινας να ειστε ησυχοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πολύ καλά σε εκαναν. 

Είχες 2 χειραποσκευες, ενώ σου επιτρέπονταν 1 μόνο.  

 

 

Δεν έβγαλες το μπουφάν;;;

Σε εμας μέχρι και παπούτσια βγάζανε. 

Μπουφάν, ζώνες, τσάντες, ζακετες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

χαχαχα οχι δεν εβγαλα τιποτα, γιατι εγω ειμαι παλιος στα κολπα της raynair και ξερω τι ιστοριες στηνουν.

Η για να ειμαι ακριβης, δεν εβγαλα γιατι ο μπροστα μου ειχε στησει απιθανο καυγα και ειμαστε οι δεκα τελευταιοι και καθυστερουσε το αεροπλανο,

οποτε μου εριξαν μια ματια και μου ειπαν, περνα. Θενκς και εγω και μπαι μπαι.

Γενικα ειναι χρησιμο να ξερεις τι στησιμο εχει καθε εταιρια για να μην τον πιεις κανονικα, ειδικα στη raynair εξυπναδες δεν περνανε,

αφου ειναι εμπορικο τους συστημα να ψαχνονται που θα σε βρουν μποσικο για να σου χωσουν τριπλες τιμες εκει που δεν το περιμενεις.

Σχεδιαζω ενα επομενο ταξιδι, και εκει επειδη θα χρειαστω πραγματα, το πιο πιθανο ειναι να παρω αποσκευη κανονικα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, d_gkal είπε

Και πολύ καλά σε εκαναν. 

Είχες 2 χειραποσκευες, ενώ σου επιτρέπονταν 1 μόνο.  

Δεν έβγαλες το μπουφάν;;;

Σε εμας μέχρι και παπούτσια βγάζανε. 

Μπουφάν, ζώνες, τσάντες, ζακετες

αυτό που λες γίνεται στο control και όχι στο gate

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά κάνει και σας χαρατσώνει η κάθε Ryanair. Τόσα χρόνια δεν έχω χρεωθεί ποτέ τίποτα, γιατί άραγε; 

ΥΓ. Ο έλεγχος αποσκευών και ρούχων γίνεται από το αεροδρόμιο, δεν έχουν σχέση οι αεροπορικές εταιρείες. 

Επεξ/σία από Sethiros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Sethiros είπε

Καλά κάνει και σας χαρατσώνει η κάθε Ryanair. Τόσα χρόνια δεν έχω χρεωθεί ποτέ τίποτα, γιατί άραγε; 

ΥΓ. Ο έλεγχος αποσκευών και ρούχων γίνεται από το αεροδρόμιο, δεν έχουν σχέση οι αεροπορικές εταιρείες. 

ειπαμε καλο ειναι (και θεμιτο) να προσαρμοστει καποιος στις πολιτικες της εταιριας που επιλεγει να πεταξει.

Προσφερουν χαμηλες τιμες αλλα δεν πετας οπως θελεις και να τα εχεις ολα δικα σου.

Αν δεν συμφερει αυτη η πολιτικη, προτιμας αλλη εταιρια με μεγαλυτερο κοστος και εχεις και τις βαλιτσες σου και το φαγητο σου και ολα.

Σιγουρα ομως εγω και αρκετος κοσμος δεν θα εκανα το τριημερο που εκανα αν δεν υπηρχε πχ η raynair και αυτο πρεπει να το λαβει καποιος υποψη του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ μας κάνει θέμα η ετζιαν πλέον για 1 κιλό. Καθόταν στο gate και ζυγιζαν τις χειραποσκευες μια μια. Η Ράιαν και να το κάνει μιλάμε για χαοτική διαφορά τιμής. Συν ότι στα αεροπλάνα της Ράιαν χωράς να κάτσεις, στην ετζιαν όχι. Η Ράιαν για 40-50 ευρώ είναι μια χαρά τίμια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αυτό είναι το θέμα πλέον... ο κόσμος τοσα χρόνια έκραζε τη rayan για τις πολιτικές της και πλέον όλες οι "μεγάλες" & "σοβαρές" αεροπορικές τις αντιγράφουν....

τείνει να κοπεί το δωρεάν φαγητό, πληρώνεις για να διαλέξεις θέση, σου βάζουν τη χειραποσκευή στο αμπάρι και άλλα τέτοια όμορφα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tornado είπε

......και το φαγητο σου και ολα.

 

4 λεπτά πριν, kon1to είπε

τείνει να κοπεί το δωρεάν φαγητό... 

Από περιέργεια, ποια εταιρεία προσφέρει πια γεύμα σε πτήσεις εντός Ευρώπης;

Γιατί δεν νομίζω ότι "τείνει" αλλά ότι έχει καθιερωθεί να μην δίνουν πια γεύμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, vasilk είπε

Από περιέργεια, ποια εταιρεία προσφέρει πια γεύμα σε πτήσεις εντός Ευρώπης;

Γιατί δεν νομίζω ότι "τείνει" αλλά ότι έχει καθιερωθεί να μην δίνουν πια γεύμα.

Δηλαδή τι θες να πεις ότι τα φυστίκια της Aegean δεν είναι γεύμα; 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι αλλα ειναι χωρις εξτρα  χρεωση οπως και ο χυμος η ενας καφες η ενα σνακ και ολα αυτα σε 40 λεπτες πτησεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικα εχω κοψει τις αλλες εταιριες οποτε δεν ξερω τι προσφερουν πλεον.

Πεταω με raynair, συνηθως εχω παει φαγωμενος, δεν με απασχολει να μετατρεψω σε εστιατοριο το αεροπλανο που ειμαι.

Επισης πριν την επιβιβαση, στανταρ αγοραζω ενα μπουκαλακι νερο και ολο το ταξιδι βγαινει μια χαρα.

Αν αναλογιστει κανεις οτι πριν 20 χρονια, το να κανεις ενα ταξιδι με αεροπλανο ηταν ολοκληρη ιστορια,

τωρα για πλακα πας ενα ταξιδακι - αστραπη.

Αθηνα - Σοφια ειναι πιο φτηνο απο το να πας στη Λαμια στο εξοχικο σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...