Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση για την ryanair


The_Judas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν με ενδιαφέρει το φαΐ στο αεροπλάνο για πτήση 2 ωρών. Αυτό που με νοιάζει είναι να χωράω στο κάθισμα και να μην ειμαστε αγκαλιά για αυτές τις 2 ώρες. Κάτι που βέβαια στην ετζιαν ισχύει, πιο αγκαλιά μένεις έγκυος. Της Ryan είναι πολύ πιο άνετα τα αεροπλάνα. Επίσης στην Ryan ποτέ δεν με περίμεναν στην πύλη με την ζυγαριά. Αδιανόητο να δίνεις 3 και 4 φορές πάνω σε τιμή από τους άλλους και να σε περιμένουν με την ζυγαριά. Μαρεσει κιόλας που κράζανε όλοι την Ράιαν και είναι από τις καλύτερες. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, vasilk είπε

Από περιέργεια, ποια εταιρεία προσφέρει πια γεύμα σε πτήσεις εντός Ευρώπης;

Γιατί δεν νομίζω ότι "τείνει" αλλά ότι έχει καθιερωθεί να μην δίνουν πια γεύμα.

Η Aegean απο Δουβλινο Αθηνα δινει κανονικο γευμα, πχ μια μικρη μεριδα πατσιτσιο με βουτυρο, ψωμακι, τυροσαλατα και ποτό ή αναψυκτικό. Στις μικρες πτησεις δινει μπισκοτο και χυμο/καφε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, johnyboy είπε

Εδώ μας κάνει θέμα η ετζιαν πλέον για 1 κιλό. Καθόταν στο gate και ζυγιζαν τις χειραποσκευες μια μια. Η Ράιαν και να το κάνει μιλάμε για χαοτική διαφορά τιμής. Συν ότι στα αεροπλάνα της Ράιαν χωράς να κάτσεις, στην ετζιαν όχι. Η Ράιαν για 40-50 ευρώ είναι μια χαρά τίμια. 

ισχύει και είναι πολύ άσχημο. έχω τσακωθεί σε τέτοιο περαστικό με ζύγισμα, επίσης δεν με τρελαίνει η συμπεριφορά του πρoσωπικού της Aegean . Γενικά όσο βρίσκω low cost δεν ασχολούμαι. Τη προηγούμενη εβδομάδα με τις 3 γνωστές low-cost έμεινα υπερευχαριστημένη. Το νεράκι να μην έκανε στα έξω αεροδρόμια 3 ευρα και καλά θα είμασταν 😄😄.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 παρατηρησεις.

αποσκευες:οταν σου λενε μια αποσκευη συγκεκριμενου μεγεθους και συγκεκριμενου βαρους σημαινει συγκεκριμενου βαρους και συγκεκριμενου μεγεθους .οποτε το συν ενα κιλο το συν δεκα ποντους ειναι εκτος.μην παραπονιεστε.οτι πληρωσες ενα εισιτηριο δεν σημαινει οτι κανεις οτι θες.το λεω αυτο οπως το ειπα και πριν μερικες σελιδες οταν ατομα σε ryan air πληρωσαν παραπανω που η χειραποσκευη τους ηταν σαν το σακιδιο για δεκα μηνες διακοπες στην αυστραλια.οποτε μην γκρινιαζετε οταν σας την λενε διοτι εσεις το ξεκινησατε. β.μπηκε οριο τα 8 κιλα.και ο αλλος γκρινιαζει οτι ειναι 9 κιλα.αν ηταν 9 ο αλλος θα ελεγε οκ να βαλω δεκα.οτι ο καθενας κουβαλαει τα μισα αχρηστα στο ταξιδι λες και μετακομιζει δεν φταιει η αεροπορικη ουτε εγω που θα ψαχνω ντουλαπακι να βαλω την τσαντα μου και δεν θα βρισκω επειδη ο αλλος το 30χ 25χ 30 ποσο ειναι το μετεφρασε σε 40χ80χ50.

β.γευματα.

δεν μπορω να ακουω να γκρινιαζει κοσμος οτι δεν  δινουν ουτε καν νερο στην low cost  εταιρεια σε αντιθεση με πχ aegean.αν της μιας εχεις το εισιτηριο 80 ευρω και της αλλης 150 σκεψου οτι το γευμα το εχεις πληρωσει στο πολλαπλασιο.οποτε παρε φαγητο πριν το αεροδρομιο και μην γκρινιαζεις.θα παρεις πληρες γευμα με 5 6 ευρω και οχι την μιση μεριδα φαγητο της aegean  το οποιο δεν ειναι γευμα αλλα επιδορπιο για να κοψει την πεινα.

@mary πρεπει να κανεις καμια πτηση προς αλλη ηπειρο που εδιναν 2 3 kit kat στον καθενα.:p .

 

1 hour ago, johnyboy said:

Δεν με ενδιαφέρει το φαΐ στο αεροπλάνο για πτήση 2 ωρών. Αυτό που με νοιάζει είναι να χωράω στο κάθισμα και να μην ειμαστε αγκαλιά για αυτές τις 2 ώρες. Κάτι που βέβαια στην ετζιαν ισχύει, πιο αγκαλιά μένεις έγκυος. Της Ryan είναι πολύ πιο άνετα τα αεροπλάνα. Επίσης στην Ryan ποτέ δεν με περίμεναν στην πύλη με την ζυγαριά. Αδιανόητο να δίνεις 3 και 4 φορές πάνω σε τιμή από τους άλλους και να σε περιμένουν με την ζυγαριά. Μαρεσει κιόλας που κράζανε όλοι την Ράιαν και είναι από τις καλύτερες. 

θα διαφωνησω σε κατι.

α.απο την στιγμη που σε πολλες πτησεις που δεν ειναι low cost μπορεις να βαλεις δωρεαν αποσκευη κατω καλα κανουν και ζυγιζουν το τι πας πανω και βλεπουν και μετρανε τις διαστασεις.πρεπει να χωρεσουμε και εμεις .

β.σε εταιρειες που υπαρχει επιλογη να παρεις πιο φτηνο εισιτηριο χωρις αποσκευη κατω, τοτε to ticket ειναι πιο φτηνο .οχι τοσο φτηνο σαν low cost  διοτι στην low cost δεν δινεις φτηνοτερα μονο για το θεμα αποσκευων αλλα και για αλλους λογους πχ αποσταση απο  terminal,γευμα.κτλ. στο βενιζελος περπατας 10 λεπτα για να πας  terminal ryan air.οποτε δεν ειναι παραλογο που δεν σε αφηνουν να εχεις παραπανω κιλα.υπαρχουν κανονες και πρεπει να τους τηρουμε.

κατα τα αλλα θα συμφωνησω οτι η ryan air rulezzz και

επισης η ryan air δινει περισσοτερο χωρο απο αλλες εταιρειες  low cost και οχι μονο ΟΠΩΣ ΣΩΣΤΑ ειπες και οπως εγραψαν πιο πανω .ειδαμε και την  aegean ποσο χωρο δινει που την πληρωνεις  ακριβα 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, gatokoritso είπε

ισχύει και είναι πολύ άσχημο. έχω τσακωθεί σε τέτοιο περαστικό με ζύγισμα, επίσης δεν με τρελαίνει η συμπεριφορά του πρoσωπικού της Aegean . Γενικά όσο βρίσκω low cost δεν ασχολούμαι. Τη προηγούμενη εβδομάδα με τις 3 γνωστές low-cost έμεινα υπερευχαριστημένη. Το νεράκι να μην έκανε στα έξω αεροδρόμια 3 ευρα και καλά θα είμασταν 😄😄.

Αυτό με το νερό και μένα μου κάνει εντύπωση.

Μόνο εδώ στην Ελλάδα λυσσαξαν να το κάνουν διατιμημενο είδος και το έχουμε 50 λεπτά. Παντού στο εξωτερικό τουλάχιστον 1,5€ εχει.

  • Confused 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@poulinos επειδή ταξίδευα πρωί φόραγα και μπουφάν.το μπουφάν πρέπει είτε να το φορέσω, είτε να το βάλω στην χειραποσκευή , είτε να το πετάξω, είτε να το κρατάω στο χέρι. Επειδή στο αεροπλάνο - κοτέτσι της ετζιαν δεν χωράμε έτσι και αλλιώς, το να το φορέσω ή το κρατάω δεν είναι λύση, λεω άντε βάλτο στην χειραποσκευή να πάμε άνετα. Ε με τα πολλά πιάσαμε κουβέντα στην πύλη για το τι είναι χειραποσκευή, τι βαλίτσα και πιανού η ζυγαριά ζυγίζει σωστά. Αυτά τα ωραία λοιπόν. Δηλαδή αν το εβγαζα και το κρατούσα στο χέρι και ήταν εντάξει όλα και θα πηγαίναμε σαν σαρδέλες θα ήταν όλα μέσα στους όρους. γελοία πράγματα και ταλαιπωρία για 1 ώρα δρόμο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
11 λεπτά πριν, mary είπε

Αυτό με το νερό και μένα μου κάνει εντύπωση.

Μόνο εδώ στην Ελλάδα λυσσαξαν να το κάνουν διατιμημενο είδος και το έχουμε 50 λεπτά. Παντού στο εξωτερικό τουλάχιστον 1,5€ εχει.

Δηλαδή δεν έκαναν καλά που έθεσαν άνω όριο στη τιμή του νερού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, christakos07 είπε

Η αγορά αυτορυθμιζεται :P

Μια ωραία τιμή είναι στα 5 ευρώ!

Σωστά! Να έχει να το πληρώσει μόνο η @mary.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, natural_sgf είπε

Δηλαδή δεν έκαναν καλά που έθεσαν άνω όριο στη τιμή του νερού;

Καλα κανανε. Δεν αντιλεγω. Απλα αναρωτιεμαι γιατι δεν το εκαναν και σε άλλες χωρες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mary είπε

Καλα κανανε. Δεν αντιλεγω. Απλα αναρωτιεμαι γιατι δεν το εκαναν και σε άλλες χωρες.

Γιατί αν εξαιρέσεις ότι είναι βασικό αγαθό, κάτι που πωλείται χονδρική 7-8 λεπτά το μπουκάλι, δεν είναι δυνατό να πωλείται 1.5-2-3 στη λιανική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
5 λεπτά πριν, mary είπε

Καλα κανανε. Δεν αντιλεγω. Απλα αναρωτιεμαι γιατι δεν το εκαναν και σε άλλες χωρες.

ξέρω γω; ίσως γιατί στις άλλες χώρες ο μισθός δεν είναι 500-600 ευρώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, natural_sgf είπε

ξέρω γω; ίσως γιατί στις άλλες χώρες ο μισθός δεν είναι 500-600 ευρώ;

Θα βγω εκτός θέματος αλλά δεν έχει καμία σχέση.  Ελλάδα και uk έχουν ίδιες τιμές στο σούπερ μάρκετ και οι μισθοί διπλασιοι στη 2η. Απλά βλέπουμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος. Γιατί το νερό στο αεροδρόμιο έχει 50 λεπτά αλλά μια τυρόπιτα 5 ευρώ. Σε uk αεροδρόμιο το νερό έχει 1,2£ αλλά με 4£ παίρνεις meal deal σάντουιτς νερό και σοκολάτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, mary είπε

Θα βγω εκτός θέματος αλλά δεν έχει καμία σχέση.  Ελλάδα και uk έχουν ίδιες τιμές στο σούπερ μάρκετ και οι μισθοί διπλασιοι στη 2η. Απλά βλέπουμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος. Γιατί το νερό στο αεροδρόμιο έχει 50 λεπτά αλλά μια τυρόπιτα 5 ευρώ. Σε uk αεροδρόμιο το νερό έχει 1,2£ αλλά με 4£ παίρνεις meal deal σάντουιτς νερό και σοκολάτα.

επειδή γενικά τα παρατηρώ αυτά, σε ό,τι έχω προσέξει οι τιμές στο UK είναι αισθητά χαμηλότερες από τα Ελληνικά σουπερμάρκετ...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 05/05/2019 at 17:22, johnyboy said:

@poulinos επειδή ταξίδευα πρωί φόραγα και μπουφάν.το μπουφάν πρέπει είτε να το φορέσω, είτε να το βάλω στην χειραποσκευή , είτε να το πετάξω, είτε να το κρατάω στο χέρι. Επειδή στο αεροπλάνο - κοτέτσι της ετζιαν δεν χωράμε έτσι και αλλιώς, το να το φορέσω ή το κρατάω δεν είναι λύση, λεω άντε βάλτο στην χειραποσκευή να πάμε άνετα. Ε με τα πολλά πιάσαμε κουβέντα στην πύλη για το τι είναι χειραποσκευή, τι βαλίτσα και πιανού η ζυγαριά ζυγίζει σωστά. Αυτά τα ωραία λοιπόν. Δηλαδή αν το εβγαζα και το κρατούσα στο χέρι και ήταν εντάξει όλα και θα πηγαίναμε σαν σαρδέλες θα ήταν όλα μέσα στους όρους. γελοία πράγματα και ταλαιπωρία για 1 ώρα δρόμο. 

συνηθως το φοραω πριν ταξιδεψω(αν και νομιζω οτι μπορεις να το εχεις και στο χερι) και μετα μετα στο αεροπλανο το βγαζω καιτο βαζω πανω στα ντουλαπακια.ποτε κανεις δεν μου ειπε τιποτα.αλλωστε ανετα μπαινει και πισω απο βαλιτσα που ειναι στο ντουλαπακι.βεβαια τα μπουφαν που εχω ειναι νορμαλ δεν ειναι τιποτα τεραστια.επισης εχει τυχει σε πτηση αφου τοποθετησαν τις αποσκευες στα ντουλαπακια και ειδα οτι εχει μεινει κενο να εχω ανεβασει και το backpack μου εκει εκτος απο το μπουφαν.συνηθως υπαρχουν κενα ντουλαπακια και αν κατσεις σε καθισμα διπλα σε εξοδο μονοι τους θα σου πουν οτι ή θα φορας το μπουφαν ή θα το βαλεις πανω.και το βαζεις πανω.οποτε λυσεις υπαρχουν.με λιγο υπομονη ολα γινονται.οι οροι φτιαχτηκαν οπως ολοι καταλαβαινουμε για να μην κανει ο καθενας οτι θελει.οτι τα πραγματα εγιναν πιο αυστηρα επισης εγιναν για τον λογο οτι ο καθενας δεν τηρουσε τους ορους.κοινως μονοι μας βγαζουμε τα ματια μας.και ειδικα στην Ryan air ενω οι οροι ειναι συγκεκριμενοι ο αλλος και κανει την βλακεια και ζηταει και τα ρεστα.υπαρχει διαφορα οταν το 30cm γινεται 32 και οταν το 30 γινεται 40.υπαρχει διαφορα οταν σου λενε 8 κιλα και εσυ εχεις 8,50 απο το να εχεις 11.υπαρχει διαφορα στην μεγαλη βαλιτσα να λενε 22 για παραδειγμα και ο αλλος να εχει 30 και να απαιτει κιολας να μην πληρωσει.δεν σου φταιει κανεις μεγαλε αν μαζι σου κουβαλας και το πτωμα ή αν αποφασισες να μετακομισεις την ντουλάπα σου για δυο ημερες.εχω δει ατομα να κανουν τα αδυνατα δυνατα μονο που δεν χοροπηδαγαν πανω στην βαλιτσα για να κλεισει.βλεπεις δηλαδη πολλα παραξενα και το κακο ειναι οτι αντι να πουμε οκ καναμε βλακεια προσπαθουμε να βγουμε και απο πανω.οταν σου λενε ενα backpack και ο αλλος το εχει κανει βαλιτσα. επισης προσωπικα εχω ενα backpack και ενα τσαντακι που εχω μεσα λεφτα κινητο κτλ.ασχετα που χωραει στο backpack το εχω πανω μου.δεν μου εκανε παραπονο κανεις.αντιθετα εχω δει παραπονα οταν η αλλη εχει ενα backpack αλλα και μια τεραστια τσαντα που εχει τα προσωπικα της.

On 05/05/2019 at 23:53, mary said:

Θα βγω εκτός θέματος αλλά δεν έχει καμία σχέση.  Ελλάδα και uk έχουν ίδιες τιμές στο σούπερ μάρκετ και οι μισθοί διπλασιοι στη 2η. Απλά βλέπουμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος. Γιατί το νερό στο αεροδρόμιο έχει 50 λεπτά αλλά μια τυρόπιτα 5 ευρώ. Σε uk αεροδρόμιο το νερό έχει 1,2£ αλλά με 4£ παίρνεις meal deal σάντουιτς νερό και σοκολάτα.

κατι παρομοιο αλλα με λιγο διαφορετικο τροπο ισχυει στα πλοια και υπαρχει λογος.οταν ταξιδευεις με πλοιο για τους ορθιους επιβατες(στην πραξη τους πιανει ολους) τα βασικα ειδη ειναι σε κανονικες τιμες.στο πλοιο τα βασικα ειδη ειναι το νερο ,ο καφες και το τοστ. ο λογος ειναι οτι ο αλλος πχ ταξιδευει 10 ωρες  και πρεπει να φαει κατι υποχρεωτικα οπως και πρεπει να πιει και κατι.ναι θεωρητικα υπαρχουν ψυκτες κτλ αλλα καποιοι καλως η κακως πινουν εμφιαλωμενο.αντιθετα στο αεροδρομιο και επειδη μαλλον οι πτησεις ειναι μικροτερης διαρκειας αυτο γινεται μονο με το νερο οσο εχω δει. οποτε ολα τα υπολοιπα ειδη ειναι πιο ακριβα.το καλο ειναι οτι φαγητο περνας κανονικα απο τον ελεγχο.επισης αυτο με τις 4 λιρες δεν ισχυει παντου. Instabul(saw) πχ  το φαγητο ηταν πανακριβο ακομα και σε fast food και δεν ειχε ουτε καν δωρεαν ιντερνετ.νομιζω κατι παρομοιο και στην doha.

On 05/05/2019 at 17:10, mary said:

Αυτό με το νερό και μένα μου κάνει εντύπωση.

Μόνο εδώ στην Ελλάδα λυσσαξαν να το κάνουν διατιμημενο είδος και το έχουμε 50 λεπτά. Παντού στο εξωτερικό τουλάχιστον 1,5€ εχει.

a.αν και μου την σπαει η ελλαδα σε αυτο το θεμα ειναι σωστοι και κανα εκαναν και το εθεσαν στα 50 λεπτα.δεν γινεται να μου πετας το μπουκαλακι στον ελεγχο επειδη ειναι υγρο και μετα να με υποχρεωνεις να πληρωσω 3 ευρω για νερο που ειναι κατι το βασικο. δηλαδη δεν στεκει να το χρεωναν παραπανω με σκοπο το καθε καταστημα να βγαζει κερδος 800 τις 100.οτι δεν εχει γινει στο εξωτερικο ασχετα με το το μισθο παιρνουν δεν ειναι θετικο.

On 05/05/2019 at 18:18, mary said:

Καλα κανανε. Δεν αντιλεγω. Απλα αναρωτιεμαι γιατι δεν το εκαναν και σε άλλες χωρες.

δεν θα γινει κατι αμα δεν το ζητησει καποιος.εδω θεωρησαν οτι επρεπε να γινει γιατι λογικα θα ακουστηκαν καποια παραπονα.ειναι και λιγο γνωστο οτι πας να αγορασεις νερο πχ ακροπολη και το ειχαν κατι 3-4 ευρω(χειροτερα απο εξωτερικο δηλαδη).οποτε για αυτο λογικα εγινε και αυτη η κινηση.παραξενο για ελλαδα.στο εξωτερικο μπορει το 1,5-2 να ειναι φυσιολογικο οποτε και να μην χρειαστηκε να γινουν παραπονα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...