Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση για την ryanair


The_Judas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

26 λεπτά πριν, stevengreeceGR είπε

Καλησπέρα. Έχω ξανά πετάξει με Ryanair αλλά δεν έχω πάρει ποτέ βαλίτσα καμπίνας πάνω στην καμπίνα. Επειδή θέλω να πάρω καινούρια βλέπω οι διαστάσεις που ζητάει η Ryanair είναι 55x40x20. Η βαλίτσα που θέλω είναι 52x39x21. Για αυτό το πλάτος του 1 εκατοστού θα έχω θέμα να μην χωράει στο χώρο πάνω απο τις θέσεις? Είναι μετρημένες οι διαστάσεις ή να την αγοράσω άφοβα?

Πιέζεται η βαλίτσα, αν δεν την παραγεμισεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, stevengreeceGR είπε

Είναι πλαστική βαλιτσα

Υπάρχουν τόσες που είναι στις διαστάσεις ακριβώς της Ryanair. Γιατί δε παίρνεις μια τέτοια; Ειδικά οι πλαστικές (hard case) μπορεί να μην περνούν καν από τον μετρητή όγκου της ryanair.

Επεξ/σία από natural_sgf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stevengreeceGR είπε

Καλησπέρα. Έχω ξανά πετάξει με Ryanair αλλά δεν έχω πάρει ποτέ βαλίτσα καμπίνας πάνω στην καμπίνα. Επειδή θέλω να πάρω καινούρια βλέπω οι διαστάσεις που ζητάει η Ryanair είναι 55x40x20. Η βαλίτσα που θέλω είναι 52x39x21. Για αυτό το πλάτος του 1 εκατοστού θα έχω θέμα να μην χωράει στο χώρο πάνω απο τις θέσεις? Είναι μετρημένες οι διαστάσεις ή να την αγοράσω άφοβα?

Το θεμα δεν ειναι να χωραει στο ντουλαπακι πανω απο τα καθισματα, αλλα να μπει στο μεταλλικο κουτι που ελεγχουν το μεγεθος και ειναι ακριβως οι επιτρεπομενες διαστασεις. Βεβαια, για 1cm πρεπει να εισαι εξαιρετικα ατυχος για να σε σταματησουν να το ελεγξουν αλλα αν θες να εισαι εντελως τυπικος (γιατι αν γινει κατι, θα εχουν δικιο) παρε μια ακριβως στις διαστασεις της Ryanair.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω παντού και δεν βρίσκω στο ίντερνετ βαλίτσα στις διαστάσεις που πρέπει μέχρι 30€ περίπου. Όλες υπερβαίνουν κατά 1-3 εκατοστά το πλάτος. Εάν έχετε κάποια στο νου, πειτε μου αν είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/4/2019 στις 4:11 ΠΜ, george1807 είπε

Που βρήκες έξτρα χρέωση για υγρά με τη Ryanair;

με ρωτάς για κάτι που έγραψα πριν μια δεκαετία παρά! που διάολο να θυμάμαι :)

Αυτο που θυμάμαι όμως, επειδή πέταξα πρόσφατα, ειναι η αλλαγή πολιτικής στις βαλίτσες, γ@μώ το σπιτάκι τους :(

Πάνε οι καλές εποχές που παίρναμε πάνω τη κλασσικη 45Χ20Χ20-όσο ήταν + μια χειραποσκευή (που εμενα ηταν ολοκληρο μπακπακ μετα φωτογραφικά μου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, stevengreeceGR είπε

Καλησπέρα. Έχω ξανά πετάξει με Ryanair αλλά δεν έχω πάρει ποτέ βαλίτσα καμπίνας πάνω στην καμπίνα. Επειδή θέλω να πάρω καινούρια βλέπω οι διαστάσεις που ζητάει η Ryanair είναι 55x40x20. Η βαλίτσα που θέλω είναι 52x39x21. Για αυτό το πλάτος του 1 εκατοστού θα έχω θέμα να μην χωράει στο χώρο πάνω απο τις θέσεις? Είναι μετρημένες οι διαστάσεις ή να την αγοράσω άφοβα?

Αγοραζεις αφοβα. Οι διαστασεις αυτες ειναι για να μπαινει η βαλιτσα κατω απο το καθισμα. Στο χωρο πανω απο τις θεσεις μπαινει ανετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, haHa είπε

Αγοραζεις αφοβα. Οι διαστασεις αυτες ειναι για να μπαινει η βαλιτσα κατω απο το καθισμα. Στο χωρο πανω απο τις θεσεις μπαινει ανετα.

Μάλλον κάνεις λάθος blogRyanair_v2-01-01.jpg.a49a8fd3a398de34a1717a540a64e452.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, stevengreeceGR είπε

Μάλλον κάνεις λάθος blogRyanair_v2-01-01.jpg.a49a8fd3a398de34a1717a540a64e452.jpg

Αυτες ειναι πραγματι οι επιτρεπομενες διαστασεις. Αλλα εσυ δεν ρωτησες για τις επιτρεπομενες διαστασεις(τις οποιες τις ξερουμε και οπως ειπες η βαλιτσα που κοιτας ειναι μεγαλυτερη), αλλα για το αν χωραει στο χωρο πανω. Μια χαρα χωραει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, haHa είπε

Αυτες ειναι πραγματι οι επιτρεπομενες διαστασεις. Αλλα εσυ δεν ρωτησες για τις επιτρεπομενες διαστασεις(τις οποιες τις ξερουμε και οπως ειπες η βαλιτσα που κοιτας ειναι μεγαλυτερη), αλλα για το αν χωραει στο χωρο πανω. Μια χαρα χωραει.

Είσαι σίγουρος 100% φίλε? Γιατί αύριο θα πάω να την αγοράσω και δε θέλω να έχω θέματα στο αεροπλάνο με επιπλέον χρεώσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, stevengreeceGR είπε

Είσαι σίγουρος 100% φίλε? Γιατί αύριο θα πάω να την αγοράσω και δε θέλω να έχω θέματα στο αεροπλάνο με επιπλέον χρεώσεις 

Τωρα ρωτας κατι αλλο. Πριν ρωταγες αν χωραει στο χωρο πανω, αλλα τωρα ρωτας αν θα εχεις εξτρα χρεωσεις. Αυτο εξαρταται απο τον υπαλληλο που θα πεσεις, απο το αν χωραει στο μεταλλικο κουτι που εχουν για ελεγχο μεγεθους κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, haHa είπε

Τωρα ρωτας κατι αλλο. Πριν ρωταγες αν χωραει στο χωρο πανω, αλλα τωρα ρωτας αν θα εχεις εξτρα χρεωσεις. Αυτο εξαρταται απο τον υπαλληλο που θα πεσεις, απο το αν χωραει στο μεταλλικο κουτι που εχουν για ελεγχο μεγεθους κλπ.

Έγινε ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, haHa είπε

Αγοραζεις αφοβα. Οι διαστασεις αυτες ειναι για να μπαινει η βαλιτσα κατω απο το καθισμα. Στο χωρο πανω απο τις θεσεις μπαινει ανετα.

Δεν ισχύει αυτό που λες. Οι διαστάσεις 55x40x20 είναι για πάνω από το κάθισμα, ενώ 40x20x25 είναι για κάτω από το κάθισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, natural_sgf είπε

Δεν ισχύει αυτό που λες. Οι διαστάσεις 55x40x20 είναι για πάνω από το κάθισμα, ενώ 40x20x25 είναι για κάτω από το κάθισμα.

Εχεις δικιο. Αλλα στο πανω μερος μπαινουν βαλιτσες μεγαλυτερες απο 55x40x20. Απλα αυτες ειναι οι επιτρεπομενες διαστασεις, οχι οτι δεν χωρανε μεγαλυτερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, haHa είπε

Εχεις δικιο. Αλλα στο πανω μερος μπαινουν βαλιτσες μεγαλυτερες απο 55x40x20. Απλα αυτες ειναι οι επιτρεπομενες διαστασεις, οχι οτι δεν χωρανε μεγαλυτερες.

Εντάξει για ένα εκατοστό δε νομίζω. Και το καλό είναι ότι θα φύγω από το αεροδρόμιο του Βρότσλαβ της Πολωνίας, (από Ελλάδα δε ξέρω τι παίζει) κι εκεί στη μεγάλη βαλίτσα που λέει μέχρι 20 κιλά και ύστερα κάθε κιλό έχει χρέωση, το ξεπεράσαμε και δεν είπαν τίποτα. Ούτε μας εκαναν τσεκ στα κουτιά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...