Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση για την ryanair


The_Judas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, haHa είπε

Εχεις δικιο. Αλλα στο πανω μερος μπαινουν βαλιτσες μεγαλυτερες απο 55x40x20. Απλα αυτες ειναι οι επιτρεπομενες διαστασεις, οχι οτι δεν χωρανε μεγαλυτερες.

Δεκτό το ουσιαστικό. Αυτό του απάντησα και γω σε προηγούμενο μήνυμα. Το τυπικό στέκει όμως και το προσδιορίζει η ίδια η εταιρία. Η μικρότερη είναι για κάτω από το κάθισμα, η μεγαλύτερη για πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αν είναι πτήση εσωτερικού, πιθανώς δε θα υπάρχει πρόβλημα με λίγο μεγαλύτερες διαστάσεις. 

Πριν κάνα μήνα πέταξα και είδα πολύ μεγαλύτερες διαστάσεις (σάκος πλατης) και δεν είπανε τίποτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες είναι σε ποιόν υπαλλήλο θα τύχει κανεις, αν έχουν εντολή να τσεκαρουν μεγέθη αποσκευών για να βγει ένα μεροκάματο κτλ.

Προσφάτως πέταξα Νάπολη. Δεν ασχολήθηκε κάνεις στο πάνε-ελα.

Η κουμπάρα μου προ μηνών πέταξαν κοριτσοπαρεα και κάναν τυπικό έλεγχο στις αποσκευές. Του τύπου δε χωράνε για ένα εκ. , 50€ και στο χώρο αποσκευών.

Καλό είναι να μη ρισκάρουμε. Εγώ βέβαια, έχω πάντα τη κλασσική 55*όσο είναι, αλλά επειδή δεν ειναι hard case και τη γεμίζω "ανοίγει".

Με ρίσκο να μη χωράει στη πατέντα τούς...(εν γνώσει μου)

Σύμφωνα δε, με τη Ράινερ "έκοψαν" τη μια βαλίτσα συν χειραποσκευη, επειδή αργούσαβ οι επιβάτες να τακτοποιηθουν...που ίσχυε, στις πτήσεις που ήμουν παρών.

Και οι περισσότεροι από μας σα χειραποσκευη είχαμε ολόκληρο μπακπακ πολλές φορές γέμιζε ο πάνω χώρος, δε τις βάζαμε στα πόδια και γενικά αργούσε το σύστημα, φώναζε ο διπλανός ότι δεν έχει χώρο για τη βαλίτσα του και τέτοια ευτράπελα!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, kanesaxo είπε

Παίδες είναι σε ποιόν υπαλλήλο θα τύχει κανεις, αν έχουν εντολή να τσεκαρουν μεγέθη αποσκευών για να βγει ένα μεροκάματο κτλ.

Προσφάτως πέταξα Νάπολη. Δεν ασχολήθηκε κάνεις στο πάνε-ελα.

Η κουμπάρα μου προ μηνών πέταξαν κοριτσοπαρεα και κάναν τυπικό έλεγχο στις αποσκευές. Του τύπου δε χωράνε για ένα εκ. , 50€ και στο χώρο αποσκευών.

Καλό είναι να μη ρισκάρουμε. Εγώ βέβαια, έχω πάντα τη κλασσική 55*όσο είναι, αλλά επειδή δεν ειναι hard case και τη γεμίζω "ανοίγει".

Με ρίσκο να μη χωράει στη πατέντα τούς...(εν γνώσει μου)

Σύμφωνα δε, με τη Ράινερ "έκοψαν" τη μια βαλίτσα συν χειραποσκευη, επειδή αργούσαβ οι επιβάτες να τακτοποιηθουν...που ίσχυε, στις πτήσεις που ήμουν παρών.

Και οι περισσότεροι από μας σα χειραποσκευη είχαμε ολόκληρο μπακπακ πολλές φορές γέμιζε ο πάνω χώρος, δε τις βάζαμε στα πόδια και γενικά αργούσε το σύστημα, φώναζε ο διπλανός ότι δεν έχει χώρο για τη βαλίτσα του και τέτοια ευτράπελα!

Ισχυουν ολα αυτα, και δεν εχει γινει ξεκαθαρο (ακομα) σε καποιους οτι η μικρη δωρεαν 40x20x25 χειραποσκευη ειναι για κατω απο το καθισμα, και μονο οι 55x40x20 (priority) θα επρεπε να μπαινουν στο ντουλαπακι επανω. Στην πραξη πιασταυγοκαικουρευτο :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή μου έτυχε σε πτήση ΑΘΗΝΑ-ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ (τότε που γίνονταν, κάπου το Φεβρουάριο), αν γίνει μια πτήση και δε καταφέρει το αεροπλάνο να προσγειωθεί λόγω αερα, ομιχλης, χιονιου κλπ, και γυρίσει πίσω, δε δικαιούσαι επιστροφή χρημάτων γιατί η δικαιολογία είναι ότι εμείς την κάναμε την πτήση και δε προσγειωθήκαμε για λόγους που δε φταίγαμε εμείς.

Το λέω να το ξέρετε ποια είναι η πολιτική γιατί στο γκισε όταν επιστρέψαμε Αθηνα μας έλεγαν "θα το κάνετε online claim" και "εννοείται θα αποζημιωθείτε" "πάντα έτσι γίνεται" κλπ. Η online αίτηση επιστροφής χρημάτων έγινε αλλά έφαγα άκυρο.

16 ώρες πριν, d_gkal είπε

Αν είναι πτήση εσωτερικού, πιθανώς δε θα υπάρχει πρόβλημα με λίγο μεγαλύτερες διαστάσεις. 

Πριν κάνα μήνα πέταξα και είδα πολύ μεγαλύτερες διαστάσεις (σάκος πλατης) και δεν είπανε τίποτα. 

γενικά απ όσο θυμάμαι τα σακίδια πλάτης τα περνάγανε πάντα έτσι. Οι βαλίτσες με τα ροδάκια τους έκαναν alert.

Επειδή τα πλάτης είναι συνήθως μαλακά, ακόμα και αν σου έλεγαν κάτι φοράς 5-6 ρούχα, τη συμπιέζεις και περνάει.

Επεξ/σία από dchatz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφέρθηκα σε σάκο πλάτης του οποίου οι διαστάσεις ξεφεύγουν. Βλέπε ορειβατικό στον οποίο μέχρι και παπούτσια κρεμοντουσαν. 

Εντύπωση με έκανε που δεν είπαν κάτι. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

Μια ερώτηση περί αποσκευών...

Απο ότι κατάλαβα, με την νεα πολιτική της εταιριας, με απλή κράτηση δικαίουμαι μια αποσκευή 20χ25χ40 και τίποτα άλλο σωστά; 

Ξερει κανεις ποσο «ελαστικοί» είναι στο θέμα; Πχ αν είναι λίγο μεγαλύτερη αλλά ψιλό αδεια και «εύκαμπτη» με συνέπεια να μπορεί με λίγο συμπίεση να «μπει» σε αυτες τις διαστάσεις, έχουν πρόβλημα; (Φανταστείτε 25χ25χ45). 

Προγανως τυπικά ναι, είμαι εκτός, αλλά ρωτάω στην πράξη αν τυχόν κανεις ταξίδεψε πρόσφατα και εχει προσωπική εμπειρία. Σας ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, TheGrisGrisMan είπε

Καλημέρα.

Μια ερώτηση περί αποσκευών...

Απο ότι κατάλαβα, με την νεα πολιτική της εταιριας, με απλή κράτηση δικαίουμαι μια αποσκευή 20χ25χ40 και τίποτα άλλο σωστά; 

Ξερει κανεις ποσο «ελαστικοί» είναι στο θέμα; Πχ αν είναι λίγο μεγαλύτερη αλλά ψιλό αδεια και «εύκαμπτη» με συνέπεια να μπορεί με λίγο συμπίεση να «μπει» σε αυτες τις διαστάσεις, έχουν πρόβλημα; (Φανταστείτε 25χ25χ45). 

Προγανως τυπικά ναι, είμαι εκτός, αλλά ρωτάω στην πράξη αν τυχόν κανεις ταξίδεψε πρόσφατα και εχει προσωπική εμπειρία. Σας ευχαριστω

Αυτές τις τσάντες συνήθως καμία αεροπορική δεν τις ταεκαρει. Εκεί που ελέγχουν είναι τα cabin bags και οι βαλίτσες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, stevengreeceGR είπε

Αυτές τις τσάντες συνήθως καμία αεροπορική δεν τις ταεκαρει. Εκεί που ελέγχουν είναι τα cabin bags και οι βαλίτσες. 

Δεν το διευκρίνησα και συγνώμη... μια τσάντα θα πάρω μαζί μου και θα την έχω μέσα στην καμπίνα των επιβατών... Σε αυτη αναφερομαι... 

 

(Γενικα το έχω ψιλό μετανιώσει, προτιμώ τελικα  να πλήρωνα λίγο πραπανω παρα να πάω στα «φτηνά» και να έχω τέτοια θέματα ...στον αερα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, TheGrisGrisMan είπε

Δεν το διευκρίνησα και συγνώμη... μια τσάντα θα πάρω μαζί μου και θα την έχω μέσα στην καμπίνα των επιβατών... Σε αυτη αναφερομαι... 

(Γενικα το έχω ψιλό μετανιώσει, προτιμώ τελικα  να πλήρωνα λίγο πραπανω παρα να πάω στα «φτηνά» και να έχω τέτοια θέματα ...στον αερα)

Αυτό ρώτησα και από πάνω και κάποιοι λένε εάν κάνουν έλεγχο θα έχεις θέμα και για λίγα εκατοστά. Οπότε αποφάσισα να αγοράσω μια με τις ακριβές διαστάσεις

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, TheGrisGrisMan είπε

αν είναι λίγο μεγαλύτερη αλλά ψιλό αδεια και «εύκαμπτη» με συνέπεια να μπορεί με λίγο συμπίεση να «μπει» σε αυτες τις διαστάσεις, έχουν πρόβλημα; (Φανταστείτε 25χ25χ45). 

Αν μπει στο κουτί δεν έχεις κανένα θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, TheGrisGrisMan είπε

Δεν το διευκρίνησα και συγνώμη... μια τσάντα θα πάρω μαζί μου και θα την έχω μέσα στην καμπίνα των επιβατών... Σε αυτη αναφερομαι... 

(Γενικα το έχω ψιλό μετανιώσει, προτιμώ τελικα  να πλήρωνα λίγο πραπανω παρα να πάω στα «φτηνά» και να έχω τέτοια θέματα ...στον αερα)

Δεν ξερω σε τι τιμες εκλεισες, αλλα για να πας με αλλη αεροπορικη συνηθως μιλαμε για διπλασιες και τριπλασιες τιμες στην καλυτερη περιπτωση. 

Το ιδανικο ειναι να κλεινεις και priority τη στιγμη που κανεις την κρατηση, για να εχεις 2 χειραποσκευες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dazed είπε

Δεν ξερω σε τι τιμες εκλεισες, αλλα για να πας με αλλη αεροπορικη συνηθως μιλαμε για διπλασιες και τριπλασιες τιμες στην καλυτερη περιπτωση. 

Το ιδανικο ειναι να κλεινεις και priority τη στιγμη που κανεις την κρατηση, για να εχεις 2 χειραποσκευες.

Πράγματι, οσχυει για τις τιμες...

Τώρα να σου πω την τελείως «noob» αλήθεια μου, είμαι σιγουρος ότι έκλεισα priority αλλά δεν εδώ βρει πως να το επαληθευσω μέσω του site. Θα τσεκαρω το μεηλ. Παντως αν έχω priority, μπορώ να παρω 2 χειραποσκευές ε; Κουλ, thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...