Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση για την ryanair


The_Judas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • 3 μήνες μετά...

Έχω κλείσει εισιτήριο Manchester - Θεσσαλονίκη για 1/04. Μπαίνω στο λογαριασμό μου και βλέπω ότι η πτήση ακυρώθηκε και μου δίνει ως επιλογή νέα πτήση ή refund.  Συμπληρώνω την αίτηση και στο τέλος μου γράφει λάθος αριθμός κράτησης, ενώ είναι σωστός....Το ίδιο και σε εισιτήριο γνωστού...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, achilles_g_ είπε

Έχω κλείσει εισιτήριο Manchester - Θεσσαλονίκη για 1/04. Μπαίνω στο λογαριασμό μου και βλέπω ότι η πτήση ακυρώθηκε και μου δίνει ως επιλογή νέα πτήση ή refund.  Συμπληρώνω την αίτηση και στο τέλος μου γράφει λάθος αριθμός κράτησης, ενώ είναι σωστός....Το ίδιο και σε εισιτήριο γνωστού...

Στείλε τους στο live chat η πάρε τηλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, achilles_g_ είπε

Έχω κλείσει εισιτήριο Manchester - Θεσσαλονίκη για 1/04. Μπαίνω στο λογαριασμό μου και βλέπω ότι η πτήση ακυρώθηκε και μου δίνει ως επιλογή νέα πτήση ή refund.  Συμπληρώνω την αίτηση και στο τέλος μου γράφει λάθος αριθμός κράτησης, ενώ είναι σωστός....Το ίδιο και σε εισιτήριο γνωστού...

Μου το εκανε και εμενα χθες.Εχει κολλήσει το σύστημα.δοκίμασε σε ακυρη τελειως ώρα,εγω το έκανα επιτυχώς στις 5 τα ξημερώματα ωρα Αγγλίας σήμερα.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Μου το εκανε και εμενα χθες.Εχει κολλήσει το σύστημα.δοκίμασε σε ακυρη τελειως ώρα,εγω το έκανα επιτυχώς στις 5 τα ξημερώματα ωρα Αγγλίας σήμερα.

Όντως, τώρα είναι εντάξει! Σε ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα, έχει πάρει κανείς cash refund απο Ryanair?

Έχω ζητήσει refund εδω και 2 εβδομάδες, και ενώ μου έχουν στείλει 2 emails οτι θα λάβω το refund, μου σκάει στα ξαφνικά ένα voucher.

Στο Trip@admisor βλέπω εκατοντάδες άτομα να έχουν το ίδιο πρόβλημα.🤬

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Mesu_dil είπε

Καλησπέρα, έχει πάρει κανείς cash refund απο Ryanair?

Έχω ζητήσει refund εδω και 2 εβδομάδες, και ενώ μου έχουν στείλει 2 emails οτι θα λάβω το refund, μου σκάει στα ξαφνικά ένα voucher.

Στο Trip@admisor βλέπω εκατοντάδες άτομα να έχουν το ίδιο πρόβλημα.🤬

Σε όλους έτσι έχουν κάνει. Θεωρώ ότι κερδίζουν χρόνο ώστε να καθυστερήσουν να επιστρέψουν τα χρήματα. Επίσης κάποιοι θα κρατήσουν το voucher.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάπου είχα διαβάσει οτι σχεδόν όλες οι ευρωπαϊκές χώρες ψήφισαν πρόσφατα το δικαίωμα για παροχή πιστωτικού σημειώματος (voucher) έναντι της επιστροφής (refund) που ίσχυε μέχρι σήμερα από εταιρείες τουρισμού προκειμένου να μη χαθεί η ρευστότητα και χρεοκοπήσουν.

Περίμενα οτι το refund που είχα ζητήσει προ μηνός θα έχει προχωρήσει αλλά μάλλον δεν ήταν τυχαία η καθυστέρηση και μάλιστα με την βούλα του κράτους (θα ισχύει αναδρομικά).

https://www.google.gr/amp/s/www.ethnos.gr/oikonomia/100070_voucher-18minis-diarkeias-gia-tis-prokataboles-se-katalymata-kai-eisitiria%3famp

 

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ θα χρησιμοποιήσω το voucher. Στο email που μου ήρθε πριν λίγο είχε ένα σύνδεσμο προκειμένου να αποδεχθώ το voucher . Μόλις πάτησα accept μου έβγαλε ένα μήνυμα : σας ευχαριστούμε για την αποδοχή του voucher , παρακάτω βλέπετε τις λεπτομέρειες ....

και παρακάτω δεν είχε τπτ . (Λευκή σελίδα )....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Πετάω αύριο από UK για Ελλάδα αλλά το διαβατήριό μου έληξε πριν ένα μήνα και εν μέσω Covid ήταν αδύνατη η ανανέωση. Έχει πετάξει κανείς με ταυτότητα με ryanair; Πάω να κάνω check-in αλλά δε δέχεται τον ελληνικό χαρακτήρα με τον οποίο ξεκινάει ο αριθμός ταυτότητάς μου. Έχει τύχει σε κανέναν; Τι κάνατε;

Περιμένω στο live chat της Ryanair να μου απαντήσει κάποιος ήδη, αλλά μιας και αργούν πολύ, είπα να ρωτήσω κι εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, spirit)earth)aflame είπε

Πετάω αύριο από UK για Ελλάδα αλλά το διαβατήριό μου έληξε πριν ένα μήνα και εν μέσω Covid ήταν αδύνατη η ανανέωση. Έχει πετάξει κανείς με ταυτότητα με ryanair; Πάω να κάνω check-in αλλά δε δέχεται τον ελληνικό χαρακτήρα με τον οποίο ξεκινάει ο αριθμός ταυτότητάς μου. Έχει τύχει σε κανέναν; Τι κάνατε;

Περιμένω στο live chat της Ryanair να μου απαντήσει κάποιος ήδη, αλλά μιας και αργούν πολύ, είπα να ρωτήσω κι εδώ.

Εγω θα τον άφηνα απο έξω.Ή θα έβαζα το διαβατήριο και μεθαυριανή λήξη.Αλλωστε για Ελλάδα  Ελληνας έχει δικαιώμα να πάει και με ληγμένο διαβατήριο.

Το PLF μην ξεχάσεις.

Καλό ταξίδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Εγω θα τον άφηνα απο έξω.Ή θα έβαζα το διαβατήριο και μεθαυριανή λήξη.Αλλωστε για Ελλάδα  Ελληνας έχει δικαιώμα να πάει και με ληγμένο διαβατήριο.

Το PLF μην ξεχάσεις.

Καλό ταξίδι.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Το PLF το έχω κάνει, υποτίθεται θα έρθει το updated email/link αυτόματα σε λίγες ώρες φαντάζομαι. Thanks για την υπενθύμιση. Ελπίζω να πάει καλά κι αυτό. To ξέρω πως μπορώ να ταξιδέψω προς Ελλάδα με ληγμένο διαβατήριο, το θέμα ήταν αν το ξέρει και η Ryanair.... Ρίσκο. Γι'αυτό επέλεξα να βάλω ταυτότητα που τουλάχιστον είναι valid. 

Μίλησα με Ryanair τελικά μέσω live chat. Στην αρχή μου είπε να μπω google translate και να μεταφράσω στα αγγλικά το γράμμα! Μιας και το Φ το βγάζει Phi ή F το google translate,  ζήτησα επιβεβαίωση ότι το F είναι αποδεκτό και πως δεν θα έχω πρόβλημα να πετάξω. Μάλλον δεν μπορούσε να το επιβεβαιώσει, και μου έβγαλε δωρεάν check-in στο αεροδρόμιο - χωρίς να το ζητήσω. Οπότε πρέπει να πάω στο counter να πάρω το boarding pass. Email επιβεβαίωσης δεν έχει, θα δουν λέει τα notes που έβαλε αυτός για μένα οι υπάλληλοι στο αεροδρόμιο.

Φαίνεται να έγινε δουλειά, αλλά θα δούμε αύριο. Θα ενημερώσω αύριο αν είμαι Ελλάδα ή Αγγλία. 🤞

Επεξ/σία από spirit)earth)aflame
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά όλα πήγαν καλά, περιέργως πολύ καλή εξυπηρέτηση από πλευράς Ryanair. Πήγα στο γκισέ του customer support, σχεδόν δεν εξήγησα τι συμβαίνει. Μου έδωσαν το boarding pass και όλα οκ, πέταξα με ταυτότητα. Τώρα κυνήγι για κάτι refunds που εκκρεμούν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...